Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Компенсация на d300s
Автор: LubanskyJR   
Дата:   27-11-10 06:14

Имам един чисто технически въпрос. И определено не е виновен апарата, понеже и на моя и на други 2 имам същия резултат.

Първо пробвах на М с еднакви настройки 2 снимки, едната на компенсация -5 другата на +5 - никаква разлика.

След това на А пробвах и когато променя компенсацията скоростта се променя. И да, наистина като отида на +5 снимката е по-светла но за сметка на скоростта, която е с няколко секунди по-ниска. И обратно за -5, скоростта се вдига.

Та се чудех дали аз нещо бъркам, или то си е това, просто ти променя скоростта или блендата в зависимост на кой режим снимам. Дали трябва да съм в специфичен режим или мерене?

Благодаря предварително.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Davidoff   
Дата:   27-11-10 07:36

Няма грешка, всичко е нормално. В режим А имаш приоритет на блендата, т.е. тя е константа, а скоростта се променя.
В режим S задаваш скоростта, а се променя блендата. В режим М задаваш и блендата и скоростта и ако не си на автоматично ИСО и не ползваш светкавица, компенсацията не влияе.

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: LubanskyJR   
Дата:   27-11-10 07:47

ясно. значи целият принцип на действие на EV-то не ми е бил ясен.
благодаря ! :)
[smilie24]



Публикацията е редактирана (27-11-10 07:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Davidoff   
Дата:   27-11-10 08:19

Режима на меренето има значение до толкова, че трябва да внимаваш какво мериш и какво компенсираш.
Пример: включил си на спотово мерене и мериш и фокусираш на лицето на човек и компенсираш +1 защото знаеш, че (примерно) там някъде е човешката кожа. В последния момент обаче прекомпозираш и точката, в която мериш, попада в тъмнозелените листа на гората отзад, които са примерно в 3-та зона, -2 EV да речем. Апаратчето си компенсира послушно (нормална експозиция + 1 стоп) и щрак, натискаш спусъка и човешкото лице е 3 стопа преекспонирано. Е, вероятно се различават очите и носа, обаче не е приятна гледка. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Lito   
Дата:   27-11-10 09:00

от почти година не бях виждал тема с нормалено зададен въпрос, и още по очудващото в случая нормален, конкретен и подробен отговор, а не поредната подигравка... кеф ми е да гледам форума така :) браво на двама ви:) [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: LubanskyJR   
Дата:   27-11-10 09:13

Голямо благодаря на Davidoff и от мен. Аз си мислех, че компенсацията изобщо не пипа бленда или скорост. ама то няма и много как по друг начин да се промени експонирането. освен ИСО може би.

а за спот меренето, аз съм свикнал затова обикновено като го ползвам да го заключвам. ама то и аз нали съм си идиот, после забравям, че е заключено и се чудя какво става. [smilie18]

Благодаря още веднъж за хувабия и изчерпателен отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: MarinY   
Дата:   27-11-10 09:19

Davidoff, при прекадриране. фокусът и меренето са заключени и не се променят (полунатиснат спусък). А за компенсацията, тя наистина не работи когато си на ръчен режим(М). Иначе какъв е смисълът, ти да управляваш всичко на М, ако апаратът продължава да си донастройва нещо?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Davidoff   
Дата:   27-11-10 09:20

[beer]
Иначе наистина компенсацията работи на М режим когато е включено автоматичното ИСО. Реално М режимът става не ръчен, а с фиксирани стойности на бленда и скорост, а правилната експозиция се определя от ИСО-то. Тогава вече можеш да си задаваш компенсация както при другите режими, но корекцията става за сметка на смяна на ИСО-то. Трябва да се внимава все пак какви стойности са зададени за бленда и скорост и дали е възможно да бъде постигната коректна експозиция само с промяна на ИСО. Например f4 и 1/250 на ярко слънце няма как да сработи. Винаги ще е преекспонирано защото минималното ИСО е 100 (и то софтуерно манипулирано), а в общи линии при тези условия ще ти трябва около ИСО 5 и надолу :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Davidoff   
Дата:   27-11-10 09:23

MarinY, прав си, зависи от настройките за AE-L, има вариант при който да се заключва експонацията при фокусиране, има и вариант при който да не се заключва.

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: landstar   
Дата:   27-11-10 20:25

М-да, сложна работа това Д300. Да му ползваш всички настройки значи си като вентилатор с ръцете, понякога си помагам и с крак. Но пък се настройва кой както си иска. Досега мислех, че това +/- ЕВ /почти не го ползвам/ нещо софтуерно пипа кадъра а то манипулирало настройките на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: LubanskyJR   
Дата:   27-11-10 22:51

landstar, Точно това си мислех и аз. Но явно не ми е било ясно.
Имам го вече бая време апарата. А преди него имах д90, горе долу-подобно. И въпреки това все още има неща, които ги разучавам. Последните 2 вечери си четох упътването преди да заспя [smilie18]
Но EV бутночето е МНОГО удобно там, точно до спусъка за снимане. Почнах даже вече да го използвам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: didesignbg   
Дата:   27-11-10 23:17

Има и едно бутонче аф-лок, при това сложено точно където трябва[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Amigo   
Дата:   27-11-10 23:29

Всъщност компенсацията за сметка на какво се осъществява или в различните режими е различно?! [smilie11] На диафрагма, скорост и исо ли?! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Davidoff   
Дата:   27-11-10 23:35

Ми по-горе пише [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Amigo   
Дата:   27-11-10 23:45

[smilie24] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-11-10 23:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Amigo   
Дата:   27-11-10 23:48

абе нали мое да ги ползваме, що да ги учим [smilie5] [smilie5] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-11-10 23:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: jivkojj   
Дата:   28-11-10 00:28

Абе тоя юзър vikitovikito, що така силно ми напомня на един друг, дето вече го затриха от тука [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Компенсация на d300s
Автор: Alex-dan   
Дата:   28-11-10 01:05

В природата нищо не се губи, само минава от един ник в друг вероятно [smilie18] Ако си на А се променя скоростта, а ако си на S блендата :) Ако си на М, само се отразява на индикацията на меренето. Иначе Д300 е машинка, която се настройва по всякакви възможни начини като управление [thankyou]



Публикацията е редактирана (28-11-10 01:06)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »