Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: dreamitko   
Дата:   24-11-10 22:21

[beer]
.......само да си доизпия ракията,... и почвам темата..

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: El_Fuego   
Дата:   24-11-10 22:31

Гледай да не се преекспонираш с нея...

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: asahi   
Дата:   24-11-10 22:45

Боцни и една краставичка, че да е по-шарена картинката после.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: dreamitko   
Дата:   24-11-10 22:46

......Като човек, който рядко чете книжни "изделия" се натъквам на следния ФОТОГРАФСКИ спор м/у разни субекти: 1."МВР", 2."Обща фотография- Яна Кюркчиева" и 3.""звук" и светлина- М. Фрийман".
Та те тримата казват следното:
1- НЕдоекспонирани копия са с преобладаващо светли зони. Снимката е светла без детайли в тези участъци...ПРЕекспонирани са снимки с тъмни учстъци преобладаващи в кадъра...(посочени са примери в таблицата за изискванията за снимане на документи)
2- Яна Кюркчиева обяснява как при негативите има НЕ и ПРЕ експонирани видове, като НЕ са видимо със светли преобладаващи участъци, и ПРЕ са с видимо преобладавщи тъмни участъци в кадъра. Т.е. след копиране става обратно (щото е негатив) - НЕ негатив = ПРЕ копие, и ПРЕ негатив = НЕ копие.
3- Фрийман (к'во ли разбира пък той) обяснява, че НЕекспониран кадър/копие е тъмен в по- голямата си част, а ПРЕекспониран е светъл в голямата си част + снимки в книгата си.
.....И СЯ НА КОГО ДА.....КАЖА НА ДЕТЕТО СИ ДА ВЯРВА
[smilie21]
Ши съ напия от срам, че не мога да помогна на детето....(..дето 'ич не му пука за ПРЕ и НЕ- то снима дигитално и к'вот му покаже апаратъ)

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: asahi   
Дата:   24-11-10 22:48

Няма да развалям хубавата тема с технически вметки. Наздраве и дръжте до петък.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: harvester_vn   
Дата:   24-11-10 22:51

Ами МВРто нещо са се объркАли, ама пък можеш ли да кажеш на детето да не им вярва..?

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: dreamitko   
Дата:   24-11-10 22:52

КОЙ КАЗА-АААА....У - Влаж- НЯ - ВА - НЕЕЕЕ
[smilie22] [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: MarinY   
Дата:   24-11-10 23:19

Преди фотографията във вид на файл, имаше една стара технология - комбинация от химия, начални стъпки в полимерите и разни други забравени неща. Та, за нея и тримата са прави. Въпрос на древна история! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: Canon   
Дата:   24-11-10 23:41

dreamitko
Позна [smilie24] относно Фрийман - к'во ли разбира пък той ...
Човека използва мъглявото понятие кадър/копие - със съмнителната презумпция, че винаги е позитивен. А това е само 50% от истината - има и негативни кадри и копия.
Дали е негова или на преводача тази полвинчатост и като цяло грешка е друг въпрос.

Верния израз е позитив /негатив относно възпроизвеждане на плътностите. Останалото е грешно

Да уважаваме българските автори, а не да коленпреклоничим пред разни чужденци - това е извода от ракийката ти

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: Canon   
Дата:   24-11-10 23:58

А грешката е 100% за позитивни копия получени по негативно-позитивна технология.
От действителността (оригинал) - получаваш негатив - чети Янка К.
Този негатив вече е оригинален образ за позитивното копие на хартия примерно - т.е. пак чети Янка К.

Втори извод: М. Фрийман работи в/за МВР - показват еднакво високо IQ

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: pefoto01   
Дата:   25-11-10 02:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: harvester_vn   
Дата:   25-11-10 11:11

Аз пък не виждам принципна разлика в казаното от Кюркчиева и Фрийман.
Всъщност, това "НЕ негатив = ПРЕ копие, и ПРЕ негатив = НЕ копие." Кюркчиева ли го казва или са някакви изводи въз основа на написаното от нея? НЕ негатива (светъл както казва тя) се превръща в тъмно копие, което също е НЕ и обратното- от тъмния ПРЕ негатив излиза светло ПРЕ копие.

п.п. И предполагам, че става въпрос за неДОекспонирани кадри, а не за неекспонирани такива, защото на вторите такива просто няма да има нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: next_time   
Дата:   25-11-10 11:19

бля-бля

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: Canon   
Дата:   25-11-10 13:14

E - принципна разлика има.
От един и същ оригинал (с който се сравнява) в зависимост от технологията излиза или позитив или негатив - има негативни и позитивни филми и хартии.
При дигиталната обработка от РОУ е абсолютно аналогично - като там, позитивен/негативен образ се определя от посоката на характеристичната крива - как е настроена (примерно в АЦР, долен-ляв -> горен-десен ъгъл или горен десен-долен ляв) По подразбиране е долен-ляв -> горен-десен ъгъл.

Предполага се, че другаря Фрийман би трябвало да го знае, след като и "книги" пише.
Но явно, ако те са адресирани за "широка" публика (за която, цялото швейцарско мляко за млечен шоколад се дои единствено от супер кравата Милка) може и глупости да пише.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: pc_genius   
Дата:   25-11-10 13:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: harvester_vn   
Дата:   25-11-10 13:30

Canon, какви ги пишеш? Говорим за пре и недоекспониране.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: mondragon   
Дата:   25-11-10 14:08

Разликата се получава от там, че говорим за различен краен вид на материала.
Когато говорим за негатив, тогава преекспонирането е изразено с много тъмни части на кадъра, а недоекспонирането с много светли.
Дигиталната снимка се доближава по-скоро до диапозитив по своята същност, защото запечатва директно това, което "вижда" апаратът, а не го трансформира в позитивни и негативни участъци!
Така си обяснявам аз нещата, може и да греша, но на мен така ми звучи логично.
dreamitko, най-лесното е да обясниш, че в единия случай става дума за класическа, а в другия за дигитална фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: zed   
Дата:   25-11-10 14:24

Абе, я по-добре кажи каква е ракийката че ще се спаружи салатата!!![smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: dreamitko   
Дата:   25-11-10 21:23

Р'КИЙКЪТА йе плодова.
....'мъ, нъ замаянъ глава най "успешну" ми струват обясняванията на ondragon- с неговия "позитивен" "аналогизъм".
Ся предлагам да седна пак и да съ нашмъркам и да помисля "насаме" връз туй що е "експо...".
[smilie7] [smilie21] [beer] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: harvester_vn   
Дата:   25-11-10 21:45

Когато говорим за крайното изображение, няма значение дали става въпрос за "класическа" или дигитална фотография. А негатива затова е негатив- защото е обратен.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: Canon   
Дата:   25-11-10 22:57

harvester_vn
Крайно - кой и къде говори за него? Само ти

3- Фрийман (к'во ли разбира пък той) обяснява, че НЕекспониран кадър/копие е тъмен в по- голямата си част, а ПРЕекспониран е светъл в голямата си част


Говори се за кадър и копия - 90% от филмовите кадри, снимани през миналите 100 години са негативни. И 99.99% хартиените копия от тях са също негативно процеснати като образ от негатива - изключение правят няколкото обратитими хартии на Циба и Агфа.



Публикацията е редактирана (25-11-10 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: ЕКСПОНИРАНЕ-не, пре, хипер
Автор: BirdOfPray   
Дата:   26-11-10 00:09

Аз пък пих ЧЕРВЕНО вино и леееко ПРЕекспонирах количеството - ама от друга страна съм мааалко НЕдоекспониран в погледа - мътнее ми едно такова - с преобладаващо тъмни участъци...

.... а кажете ми сега ПРЕекспонирал ли съм се или съм се НЕдоекспонирал с туй вино да знам ко да правя (жокер - процеса беше необратим) [smilie21] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »