Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Отново въпрос за авторските права
Автор: vulkano   
Дата:   12-10-10 12:26

Имам следното питане:
В предишната си работа често ми се налагаше да ползвам мои снимки, които за целта качвах на тамошния сървър; те бяха правени с мой фотоапарат в извънработно време и никъде на хартия никога не е пишело, че съм командирован някъде с цел да правя снимки, които след това фирмата да може да ползва.
Сега обаче напуснах работа и се поразритах с предишния ми шеф, но не мога да му забраня да ползва снимките ми, защото ги има качени на тамошния сървър и той продължава да си ги ползва на общо основание при изработката на сайтове, брошури и т.н.
Има ли смислен и сигурен начин по законов път това да се уреди и той да си плати за наглостта или всичко ще отече в протакане на дела и липса на доказателсва за това чии точно са снимките?
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: ittv   
Дата:   12-10-10 12:33

ако сървърите са локализирани извън БГ нямаш никакви грижи, също така и на сайтовете които се ползват ако са чуждестранни също е много лесно, хората ги е страх от законите и само пращаш едно оплакване и свалят всичко.

За БГ не съм сигурен как седят нещата, имайки предвид каква шуробаджанащина и пародия е съдебната ни система.

Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: Myth   
Дата:   12-10-10 13:23

Ако имаш оргиналите, хубаво, ако той ги няма още по-хубаво, та как стои въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: vulkano   
Дата:   12-10-10 13:47

сървърите са в БГ а сайтовете са фирмени (т.е. на шефа и фирмата му)... не мога да им пиша защото все едно пиша на него. а що се отнася до оригиналите: снимките съм ги свалял от картата директно там на сървъра, както и на домашния ми комп след това... т.е. това което имам аз има и той...

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: Myth   
Дата:   12-10-10 13:59

Е малко кофти ама... нали апарата с който си правил снимките, си го пазиш, надявам се да имаш и документ за него, да не кажат, че бил фирмен. В длъжностната ти характеристика пише, какви са ти задълженията във фирмата, ако изобщо имаш такава, ако в тях не влиза фотография, добре. Снимай сайтовете и брошурите в които са ползвали твои снимки, от там нататък адвокатите си знаят работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: vulkano   
Дата:   12-10-10 14:31

длъжностна характеристика нямам и имам касова бележка за фотоапарата ама колко му е да купят същия втора ръка ако се наложи от някъде... а за и да се стигне изобщо до експертиза на фотоапарата сигурно ще мине бая време (поне 2-3 години)... някой ако има все пак контакти на адвокат, който се е занимавал с това и иска да ги сподели ще бъде супер!

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: shama   
Дата:   12-10-10 14:36

"Има ли смислен и сигурен начин по законов път това да се уреди и той да си плати за наглостта или всичко ще отече в протакане на дела и липса на доказателсва за това чии точно са снимките?"

Бърз и сигурен начин няма. Принципно си прав но в твоя случай има усложнения от типа че "врага" разполага с същите файлове каквито и ти, както и може да се спори и по другата точка която Myth е отбелязал един вид че снимането е част от работата за която ти плаща. Сложна работа особено в България.


Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: n1x0n   
Дата:   12-10-10 14:42

всичко ще отече в протакане на дела и липса на доказателсва за това чии точно са снимките?

Задал си отговор, в общи линии...
Дори при наличие на RAW файлове, свидетели присъствали на снимките и т.н. - пак нещата не са в кърпа вързани, да не говорим за ситуация, в която оригиналите са при ответника.

Моят съвет - не си трови живота с глупости. Тегли му една майна и продължавай нататък.


Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: vulkano   
Дата:   12-10-10 15:25

мдааа... закона за авторското право го знам наизуст вече и понеже знам на какво прилича правораздавателната ни система май наистина ще му тегля една голяма... да е жив и здрав да си се бърше с тях!

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: tantris   
Дата:   12-10-10 15:33

По принцип, когато си назначен с трудов договор неимушествените права се прехвърлят на шефа. Така е примерно в Мароко.

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: KiIIeR   
Дата:   12-10-10 15:51

и в България..

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: Myth   
Дата:   12-10-10 16:10

Зависи, ето какво казва автора: В предишната си работа често ми се налагаше да ползвам МОИ снимки, които за целта качвах на тамошния сървър; те бяха правени с МОЙ фотоапарат в ИЗВЪНРАБОТНО време и никъде на хартия НИКОГА не е пишело, че съм командирован някъде с цел да правя снимки, които след това фирмата да може да ползва.

Ако и да снима не е влизало в служебните му задължения...

То автора е изцяло в правото си, стига да е така както го описва и да може да го докаже.

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: ittv   
Дата:   12-10-10 16:34

ами може ми как да не може, лесно се взима датата и часа от екзифа на снимките и доста лесно може да се види дали е в регламентираното работно време или не, също щом в длъжностната му характеристика не пише, че от него се изисква да прави снимки за фирмата нещата изглеждат добре, то си е повече от очевадно, само да не ни беше толкова кьопава съдебната система ...

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: Myth   
Дата:   12-10-10 16:47

И да имаше длъжностна характеристика, а автора пише, че няма такава.

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: nikidi   
Дата:   12-10-10 16:51

ц ц ц
много филми гледате [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: vulkano   
Дата:   12-10-10 17:08

да, нямам и никога не съм имал там длъжностна характеристика. нито командировъчни заповеди с упоменати задължения вътре... проблемът е, че такъв екзиф може да се изкара и от файловете, качени на фирмения сървър защото те са сваляни директно от картата на фотоапарата, та каквото дам аз, такова могат да дадат и те, а и такава извадка просто не би имала правна стойност защото е лесно манипулативна (все едно да се доказва нещо с изпринтени мейли). ако има схема по която да се назначи експертиза за проверка на доказателствата тогава би могло и да се случи нещо, но докато се стигне до там ще мине много време, особено както делата се насрочват през 6-7 месеца и ако ответника е нещо болен или адвоката му, или е нередовно призован... знаете как става, точат се по 5-10 години за изясняване на елементарни неща. порочен кръг отвсякъде

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: tantris   
Дата:   12-10-10 17:30

Помоли някой хакер да ги затрие от сървъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: Myth   
Дата:   12-10-10 17:34

Автор: tantris
Дата: 12-10-10 17:30

Помоли някой хакер да ги затрие от сървъра./b]
[smilie24]

Макар, че си е вид саморазправа. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: vulkano   
Дата:   12-10-10 22:24

и това го мислех ама не ми се замесват трети лица....

Отговори на това съобщение
 Re: Отново въпрос за авторските права
Автор: KiIIeR   
Дата:   13-10-10 09:21

нямам юридическо образование, но има кой да ми подсказва.

значи дори и да докажеш, че са твои кадрите и са заснети извън работно време, фирмата може да ти пусне ответен иск, и да ти иска определена сума, че ти е съхранявала файловете на нейното фтп и в крайна сметка нито ти печелиш нещо, нито те..

за в бъдеще снимай в RAW и Jpg или само в RAW.
и RAW-файла само на твой носител, компютър и т.н.

моето мнение е да не си губиш времето, както ти казаха по-горе.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »