Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Какво да избера/как да смимам
Автор: tokash   
Дата:   10-10-10 01:06

Снимам бижутерия. Имам специален "сандък" с осветление отвсякъде. Светлината е разсеяна. До сега снимах с обикновени апарати, но искам да мина едно ниво нагоре. Имам малък бюджет и не мога да си позволя професионална техника.
Правилно ли ще е да снимам с широка бленда и ниска скорост на затвора върху високочувствителна матрица? На широк обектив ли да разчитам или на теле? За сега съм се спрял на комбинация от Canan EOS D450 с някакъв обектив от рода на 25mm/f1.4. Дали мога да направя компромис с блендата да кача примерно до 2.8? Няма да ползвам техниката за друго. Ще търся максимална чистота на снимката.
Благодаря на всеки, който даде разумно предложение.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: nnenov   
Дата:   10-10-10 09:10

Трябва ти фокусно разстояние 50-100 мм и бленда 8. В зависимост колко са ти големи/малки бижутата евентуално и макро обектив, за да не кропиш после.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: MauMyHa   
Дата:   10-10-10 09:18

мнението е маркирано като спам

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: saxon   
Дата:   10-10-10 10:31

Хубав остър макро обектив, без аберации. Статив, палатка за предметна фотография, ниска чувствителност, затворени бленди.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: tokash   
Дата:   10-10-10 10:41

Здравейте nnenov
Мислех си за "твърд" (prime) обектив заради по-добрат му оптика. Вие варио ли препоръчвате?
И вие и krstv препоръчвате бленда 8, а с каква скорост? Вярно, че снимам с трипод, но все пак такава малка бленда трябва да оставя отворена дълго време.
Макро обектив също ми е наум. Но имам едно такова затруднение. Повърхността на изделията е огледална. Затова "сандъка" ги осветява от всякъде, но и предпазва от външните "смущения". Има само една страна (тази от която снимам) която не е осветена. Ако се доближа много (4-5 см) направо се виждам като в огледало върху повърнхността на изделието. Затова препочитам да снимам от 5-10 см.
Освен това - има изделия които са в една равнина и са около 2-3 см (медалйон) има такива които са пак 2-3 см, но са обемни (пръстени), но има и колиета и гривни - 15-16 см линия.
Аз още не съм купил нищо. За това задавам въпроса. А на колегата MauMyNa да кажа - не снимам диаманти, злато или нещо скъпо. Ако купя скъпа техника ще я изплатя след 100 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: asahi   
Дата:   10-10-10 10:43

Не разбрах какъв е проблемът, който те кара да ъпгрейдваш техниката?

За макро ти трябва:
- малка матрица заради по-големия ДОФ. Тук сапунерките са с предимство;
- ако ще е с ДСЛР най-добре макро обектив в диапазона 60-150мм - има много модели;
- още по-добре тилт обектив;
- можеш да модернизираш осветлението с добавяне на точкови източници за бликове. Със светодиоди е най-лесно.

Разцъкай един ДОФ калкулатор за да прецениш кои фокусни разсрояния и бленди са ти по вкуса. Плиткият ДОФ продава снимката, но не бижуто.

едит: разбрах какви са проблемите.



Публикацията е редактирана (10-10-10 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: tokash   
Дата:   10-10-10 10:44

Здравейте saxon,
Благодаря и на вас.
Същият въпрос като горе - с каква скорост на апарата? Няма ли да се получи много "щум"?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: MauMyHa   
Дата:   10-10-10 10:49

tokash
ВЪПРОС НА ПРИОРИТЕТИ. Инвенстирай в обектив. Вземи канонското макро 65мм микро вярно че е 2500лева но инвестицията си заслужава[smilie5] . Аз въобще не съжалявам че съм си взел 60мм Микро на никор. Но при мен е важно и задапаратното устройство[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: Saltatrix   
Дата:   10-10-10 10:56

tokash, ако осветиш добре, шум няма да има. Проблемите ще са от друго естество, свързани с дифракцията на светлината при затворените бленди. В общи линии е въпрос на баланс. asahi много добре ти го е обяснил.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: victory13   
Дата:   10-10-10 11:17

-апарат, какъвто си си намислил
-обектив - ръчнофокусен бих търсил, няма нужда от безумни суми /не знам каноните как се разбират с по-стари обективи, вероятно, отлично/
-статив
-светкавица, независимо от твоите осветления

успех[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: esc   
Дата:   10-10-10 11:23


https://photo-forum.net/static/forum/2010-10/nbdn2035.JPG


http://photo-zona.net/images/user12129/album11864/preview/1286378688_rdpf1698_105.JPG



по-добро - здраве му кажи[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: deniac   
Дата:   10-10-10 11:46

Има книжки и на български за макрофотография. Като се взимат пари за някаква дейност, пък било то и сМимане, се очаква поне минимална теоретична подготовка.

Аз почти нищо не разбирам, но когато искам да снимам нещо много дребно, предпочитам по-широк обектив и макро-пръстен. Тилт-шифт е добър подход, но там аматьорската изобщо не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: pepi34   
Дата:   10-10-10 18:54

Човека пита, а някой от вас така му отговарят, че го объркват отвсякъде.аз не снимам такива неща, затова и не мога да дам съвсем верен отговор, но няколко неща са ми напълна ясни:
1.Не му трябва скъпа техника, този апарат е напълно достатъчен, даже един Канон300Д 5та употреба купен от базара почти без пари ще свърши работа.
2.За този тип фотография, не му трябват скъпи обективи. Приятелю , ако не можеш да се ориентираш, вземи под наем 2-3 различни от фотопавилиона и виж кой ти е най-удобен.
3.Не разбрах какво те притеснява затворената бленда, ако снимаш от статив, какво те притеснява дългата експозиция?.Също така мисля , че светкавица е напълно ненужна.Питаш каква да е скоростта - ами каквато се получи, пробвай и ще разбереш, тук никои не може да ти отговори.Снимаи на приоритетна бленда и си донастрои после на ръчен режим.Ако добре си осветил няма да има шум, но все пак избягвай много високо ИСО, защото се губи детайл.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: tokash   
Дата:   10-10-10 18:59

Благодаря pepi34, мисля че ти най-добре ме разбра и си прав. 2 дни чета из нета и вече се светвам за много неща, но трябват опити и опити. Кажи от къде мога да взема обективи под наем? Това е най-добрата идея която можеше да ми се даде.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: swan_   
Дата:   10-10-10 19:35

tokash,
извинявай приятелю, но първо си изясни елементарните правила и понятия и тогава се заемай с такива задачи.
1. Комбинацията бленда/ скорост зависи от осветеността на обекта т.е като си на бленда 8 просто имаш нужда от поече светлина при фиксирана скорост. Да не говорим за случай, в който снимаш със светкавици.
2. Макро обективите пресъздават обекта в голям мащаб върху матрицата (1:1 обикновено) и за целта може да снима и от метър, в зависимост от обектива.
3. МедалЬон се пише!

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: iordanov   
Дата:   11-10-10 08:41

Я кажи каква сума си решил да отделиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: imitev   
Дата:   11-10-10 09:02


А защо не щеш да ги снимаш със сапунерата бижуатата?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: rapt0r   
Дата:   11-10-10 14:10

Канон 50 мм ф 2.5 макро и някое тяло ,като 20д втора ръка (горе-долу 800-900 лв двете).Качеството е гарантирано![beer]



Публикацията е редактирана (11-10-10 14:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: tokash   
Дата:   11-10-10 14:22

Благодаря на всички ви. Спестихте ми главоболия.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: El_Fuego   
Дата:   11-10-10 14:46

Прочети съветите от TableTop Studio и ще получиш отговор на голяма част от въпросите си, ако не и на всичките.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера/как да смимам
Автор: flipbeat   
Дата:   11-10-10 23:35

Canan EOS D450 с някакъв обектив от рода на 25mm/f1.4 Супер!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »