Автор: petko_a
Дата: 10-10-09 17:12
http://nanoset.net/torrent/2/16/109617/the%20genius%20of%20photography
Торента съдържа шестте едночасови серии от Английската документална поредица на BBC "Гениите на фотографията".
В продължение на близо два века фотографията буди възхита у нас, служи ни вярно, вълнува ни, кара ни да се гневим и в някои случаи дори води до разочарование. Най-важното обаче е, че тя не престава да приковава интереса ни, показвайки непознатата тайнственост, криеща се зад външния вид на нещата. Това епохално международно изследване на фотографията анализира най-значимите събития и ключови личности, изиграли роля за развитието на фотографията.
Епизод 1: Коригиране на сенките. В първи епизод се разказва за откритията в областта на фотографията и как тя се превръща в съществен аспект на съвременния свят. Представени са забележителните постижения на фотографите – новатори, истинската революция, която настъпва, когато Джордж Истман прави фотографията достъпна за широките маси, изобретявайки марката „Кодак”, както и историята на Жак-Анри Лартиг – детето фотограф и символ на гениалното аматьорство.
Епизод 2: Документи за художници. След Първата световна война фотографията се превръща в основното медийно средство за комуникация на столетието. По думите на унгарския художник и фотограф Ласло Мохоли-Наги „Тези, които не се научат да разбират от фотография, ще бъдат сред безпросветните на бъдещето”. Вторият епизод от поредицата представя творчеството на някои от най-великите и значими съвременни фотографи: Александър Родченко, Аугуст Сандер, Ман Рей, Южен Атже, Уокър Еванс и Бил Брандт.
Епизод 3: Кое е точното място и точното време? „Да бъдеш на точното място и в точното време”, „решителния момент”, „максимално приближаване” – според общоприетите възгледи това са нещата, които характеризират майсторството във фотографията – средство, чрез което ставаме свидетели на исторически моменти. Трети епизод от поредицата се връща назад към времето на Втората световна война и годините непосредствено след нея и представя по какъв начин фотографите тогава отразяват драматични и трагични събития като деня на десанта в Нормандия, Холокоста и Хирошима…
Епизод 4: Филми на хартия. Трите десетилетия след 50-те години на двадесети век са истинският Златен век на фотографските пътешествия. В този епизод са пресъздадени прословути пътувания, при които са създадени някои от „най-великите филми на хартия”, сред които одисеята през Америка от 50-те на Робърт Франк и „репортажите” на Уилям Клайн от тротоарите на Ню Йорк. Отделено е внимание и на навлизането на цветовата фотография като надеждно средство за „сериозните” фотографи – оспорвано почти толкова, колкото появата на Боб Дилън с електрическа китара на фестивала в Нюпорт през 1965 г.
Епизод 5: Всички сме роднини. След като завладяват улиците и пътищата, пред фотографите остава и последното предизвикателство: дома, човешкия индивид, личния живот. Петият епизод от поредицата представя снимките, които фотографите правят на други хора, и тези, които правят на самите себе си. Ще разберем какво всъщност се случва, когато фотографията пресъздава личните отношения във формата на снимки. Хронологически, фокусът е върху 70-те и 80-те години на двадесети век. Филмът анализира така наречените “изроди” на Даян Арбъс (които тя възприема и като “аристократи”), противоречивите срещи на Ричард Аведон със знаменитости като Мерилин Монро, както и дневниците – изповед на Нан Голдин и Араки.
Епизод 6: Обектив(на) оценка. Последният епизод от поредицата поставя въпроса каква всъщност е стойността на една фотография в наши дни. Разгледано е значението на техниките за цифрова пост-продукция, с чиято помощ всичко е постижимо, както и преоткриването на други техники, отвеждащи фотографията назад към деветнадесети век.
|
|