Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос към "Филмоваците"
Автор: next_time   
Дата:   14-09-10 01:54

Извинявам се че повдигам "филмов" въпрос, но предполагам все още има хора със спомени от "онова време".

Та питането ми е на какво се дължи отлагането на сребро по дозата и как може да се махне (блестящ слои които като го тръкна остава черни петна).От няколко години си проявявам и не съм имал подобен проблем, от скоро се появи и дори забелязвам че и по филмите остава лек слои все едно масло във вода.Смених проявителя и фиксажа не помогна, смених и дозата и новата се омърля също.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: saxon   
Дата:   14-09-10 01:58

Е нали при проявката на ч/б винаги остава сребро в проявителя, че даже и кюлчета правят от това сребро за награди[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: fotorafi   
Дата:   14-09-10 02:57

Не би трябвало да се наслоява сребро на дозата след фиксиране. Цялото сребро , неосветено остава във фиксажа,а осветеното и проявено във филма. Извличал съм сребро само от фиксажа/ при черно-белия процес/. Във ваните с проявител се наслояват черни утайки от проявителя, но те се измиваха с концентриран фиксаж. С какъв фиксаж работиш ? Конфекция или разтваряш по рецепти? Намери отнякъде калиев метабисулфит. С него се подкиселява фиксажа и опитай да увеличиш киселинността на фиксажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: Jim__Beam   
Дата:   14-09-10 03:01

Среброто се отлага във фиксажа !! [smilie7]

Проявителят редуцира експонираните зони , а фиксажът премахва среброто от емулсията за да се получи изображението [cool]

Кво значи , смених дозата ..... ти само една ли ползваш [smilie8]

Оффф , са не ми се пише .... ама , оправи си "хигиената" ..... не мешай разтворите [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: didesignbg   
Дата:   14-09-10 07:59

среброто е много добра дълга инвестиция [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: antonio.caro   
Дата:   14-09-10 08:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: ivansky   
Дата:   14-09-10 08:34

antone, изпревари ме за една минута.
и аз съм за бихромат и сярна к-на.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: next_time   
Дата:   14-09-10 09:24

Ясно, а какво да променя за да не се случи отново и какво да правя с филмите върху които вече се е отложило.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: ivansky   
Дата:   14-09-10 12:26

аз не съм имал от много време, и мисля, че е от това, че ползвам еднократни проявители и винаги пресен фиксаж.
след работа хвърлям в мивката и проявителя и фиксажа.
ако са ползвани повече време в тях се натрупва сребро, което после се отлага по съдовете.
за негативи ползвам жан фаш или син неофин (бойтлер), а за хартия амидолов или си правя концентрат дектол, разреждам 1+2 и след работа-в мивката.
фиксаж последния път си купих 3 кг натриев тиосулфат и 0.5 кг калиев метабисулфит. разтворих в една 10 литрова туба тиосулфата и
и 300 гр от метабисулфита и само отливам колкото ми трябва и пак в мивката. достатъчно евтин е за да го връщам в разни шишета, а и до тези "разработки" ме е довел мързела от постоянно преливане в шишета, записване на дати за да следя срок на годност на проявителите, отчитане на допълнително време за проявяване след всеки филм заради изтощаване на проявителя и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: Jim__Beam   
Дата:   14-09-10 12:30

Както казах - "ХИГИЕНА" на разтворите е нужна ....[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "Филмоваците"
Автор: ivansky   
Дата:   14-09-10 12:32

и в дълго ползван проявител се отлага сребро.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »