Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: GoofyBOARDBABE   
Дата:   11-09-10 23:46

Здравейте.
Сигурно е доста елементарно разрешима моята проблематика, но като пълен начинаещ още не ме е срам да задавам елементарни въпроси..
Та..

От скоро снимам със Canon EF 50mm f/1.4. Забелязах че когато снимам близки портрети (до рамо) само една малка част от лицето е на фокус и контурите са доста размазани. Повече от колкото ми харесва.. Как мога да премахна този нежелан ефект?

Другото, което е :при нощни снимки без светкавица и дори на светлина на лампа, снимките ми излизат много червени..доста натрапчиво червени. Какъв трябва да е баланса на бялото като съм навън из града и снимам без светкавица? От какво идва тази червенина?

Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   11-09-10 23:49

Първото е бленда. Прави си тестове преди снимане, и си избери подходяща стойност. Не залитай да снимаш само на 1.4.

За второто канонци ще ти кажат. Посочи и тялото си, за по конкретни съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: Stoychev   
Дата:   11-09-10 23:50

Снимай на по-затворена бленда - f/4 например.

Можеш ръчно да си нагласяш баланса на бялото. За снимки на осветление от лампа с нажежаема жичка задай най-ниската температура по келвини. Експериментирай с различни стойности. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: thumper   
Дата:   12-09-10 00:04

Или се затвори блендата, както вече са ти казали, или се отдалечи от обекта. При толкова широка бленда и толкова малко разстояние до обекта дълбочината на рязкост е много малка. Колкото до баланса на бялото, сложи го на автоматично. Не знам какво ти е тялото, но апаратът почти винаги уцелва правилните настройки или поне е много близо до тях и във шопа с едно кликване не мишката можеш да го коригираш до желаните стойности.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: GoofyBOARDBABE   
Дата:   12-09-10 00:12

Значи тялото е Canon EOS 550D.
Аз за лампа, знам какъв да е баланса, но на открито в града примерно се чудя. Custom ли да е? Или автоматичен наистина...

Иначе за блендата, обикновено я слагам на 3-4, но пак са разфокусирана голяма част от портрета...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: deathzone   
Дата:   12-09-10 00:17

Покажи снимка де, да гадаем ли.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: navy   
Дата:   12-09-10 00:28

За в града има режим 'City' !
Първо зависи с какъв апарат си.
В менюто има опция за избор на градско снимане...

Някои модели на никон имат вкарана база данни от всички европейски столици. Само трябва да избереш например - София - Площад Независимост - и онова само прави шидьоври...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   12-09-10 00:31

navy

Човека е канонист.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: GoofyBOARDBABE   
Дата:   12-09-10 00:32

Нямам такъв режим и такива настройки... :(

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   12-09-10 00:35

Бъзика се. Бачкай на AUTO бял баланс през деня. Аз лично предпочитам да го настройвам ръчно. Виж и ISO стойностите. Пусни някакъв екзиф или необработен кадър, който не ти харесва, за да ти се даде някаква по-конкретна насока.



Публикацията е редактирана (12-09-10 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: Canon   
Дата:   12-09-10 00:46

Бе не се бъзика Нейвито, ами гледа и чете какво пише на неговия апарат. Той е много по-специален от на другите

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: navy   
Дата:   12-09-10 00:48

Виж... сериозен съм!

Остави апарата... за малко.
Седни и отвори това:

https://photo-forum.net/ebook/start.htm

Прочети го веднъж, информативно.
После.. вземи апарата и започни да го четеш отново. С апарата...
После всичко ще си дойде на мястото [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: toc   
Дата:   12-09-10 01:00

По отношение на баланса на бялото - снимай в RAW и после можеш да коригираш в конвертора /този който ти е в диска - Digital Photo Professional/.
Ако снимаш в jpeg корекцията е по-трудна.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: GoofyBOARDBABE   
Дата:   12-09-10 01:25

Както и да е..
Книжката съм я чела.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: navy   
Дата:   12-09-10 01:28

значи не си я разбрала [smilie7]

прочети я пак

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: GoofyBOARDBABE   
Дата:   12-09-10 01:34

Тя е елементарна. Няма какво да и разбирам.
Технически съм добре с апарата...и с тези общи понятия, за които се говори в книжката.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: navy   
Дата:   12-09-10 01:48

Твои цитати:

От скоро снимам със Canon EF 50mm f/1.4. Забелязах че когато снимам близки портрети (до рамо) само една малка част от лицето е на фокус и контурите са доста размазани.

Явно изобщо не си наясно с понятията, така добре обяснени в тази книжка, включително и с термина ДОФ [smilie7]

Другото, което е :при нощни снимки без светкавица и дори на светлина на лампа, снимките ми излизат много червени..доста натрапчиво червени. Какъв трябва да е баланса на бялото като съм навън из града и снимам без светкавица? От какво идва тази червенина?

И тук не си наясно... а на апарата си сигурно имаш една нарисувана лампичка с нажежаема жичка... или просто сложи 2200-2500 келвина... макс 3000, ако с с някой халогенче...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   12-09-10 02:13

GoofyBOARDBABE написа:

> Тя е елементарна. Няма какво да и разбирам.
> Технически съм добре с апарата...и с тези общи понятия, за
> които се говори в книжката.

За да ги имаш тези проблеми, явно нещо не е наред. Наистина препрочети текста, който navy ти предложи. Разучи хубаво тялото, което имаш. Свикни с него. Рови в ръководството през месец. Гарантирам ти, че ще изскачат и нови неща. Дори да не е книжката, разглеждай менютата на фотопарата и използвай хелповете им (канонци трябва да имате такива неща). Ако си добре с езиците в нета има доста литература, която може да ти бъде полезна на ниво практически съвети. Тествай, това е безценното на цифровата техника. Нямаш 12, 24, 36 кадъра, можеш да щракаш на воля. Играй си с белия баланс, снимай на различни бленди. Значи момичетата имате едно невероятно предимство - не ви интересува техническия буламач - кое тяло било зле, без мотор, ама какъв МТФ имал този обектив, другия, ама от Дубай какво можело да се внесе и разни подобни дивотии. Използвай това нещо. Фокусирай се върху самото снимане и това, което ти харесва като резултат. Подобрението в техниката, обработката и всичко идва с времето. И везми най-накрая пусин една "лоша" снимка, за някакъв по конкретен съвет от канонци.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: Suggs   
Дата:   12-09-10 06:58

По първия проблем - снимай на по-затворена бленда. По втория - снимай в RAW, и после коригирай белия баланс софтуерно.
Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: harvester_vn   
Дата:   12-09-10 08:45

RAW не решава изцяло проблема с цветовете. По-добре белия баланс да е максимално точно настроен още при снимането. При мен (30Д) в горепосочените условия се получава най-добре при 2800 келвина.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: mitadoc   
Дата:   12-09-10 09:11

от колко времне снимаш,при какви настройки снимаш.с какви обективи си снимал реди?Гледам,че си регистриран отдавна във форума[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: deathzone   
Дата:   12-09-10 09:12

Още ли не е пуснала снимка, според мен яко се ебава. Сериозният човек пуска снимков материал и така нататъка.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: likeduh   
Дата:   12-09-10 10:06

...ххахаах кой кого бъзика ..не е ясно май в тая тема
50/1.4 ....страхотен обектив, на достъпна цена

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: Mec   
Дата:   12-09-10 11:29

GoofyBOARDBABE написа:

От скоро снимам със Canon EF 50mm f/1.4. Забелязах че когато снимам близки портрети (до рамо) само една малка част от лицето е на фокус и контурите са доста размазани. Повече от колкото ми харесва.. Как мога да премахна този нежелан ефект?

Уважаема госпожо,
бленда Ф1.4 е за хората които обичат размазани снимки както се е получило при вас. Например потребителят navy е от тях. На това - да е силно размазан задния план - му викат фотографско "изкуство" (артЪ). За по-ефектно ползват даже една японска дума - боке (bokeh).
Нормалните начинаещи фотографи като Вас обикновено намират за грозно да е размазана снимката. Същото е и с хората които не снимат с фотоапарат, те просто не са в течение на това че, било трябвало да е размазано за да е фотографско "изкуство".
Нормалните хора сме свикнали, като си насочим погледа нанякъде, да виждаме на фокус. Но част от фотографите, искат да заповядват те на зрителите, къде да гледат в снимката. И решават например че трябва да се гледа само окото което е по-близо, а другото не е важно и го оставят мътно, в името на тяхния кеф да е размазан задния план. Хора всякакви има по този Свят, а фотографите са горди че са "различни" творци на изобразително изкуство. Като не могат или не искат да се научат да рисуват, те си купуват обективи за по 3000 лв , които щяли били да "рисуват" плавно преливащи се размазани задни планове в снимките.
Това е положението.
И да не сте съгласна, трябва да се правите че, уж те са прави и те знаят какво трябва задължително да Ви харесва на Вас.
Иначе почват с яките подигравки и обиди, хей така без видима причина.

Ако искате да снимате портрети до раменете първо трябва да се отдалечите достататъчно от лицето на човека, за да няма перспективни изкривявания. Например получава се уголемен нос и свити уши. Вижте ето тук:
http://www.stepheneastwood.com/tutorials/lensdistortion/strippage.htm

на 24мм колко е деформирано лицето.

Та за портрети ще трябва или друг твърд обектив - 85, 105 или 135мм - или ако имате вече 55-250мм зум (варио) снимате с него на 115мм например, на бленда Ф5.6 навън при скрито зад облаче слънце. Така ще станат снимките (на лице до раменете) достатъчно резки и детайлни, за да ги харесват и познатите ви хора. И няма да се срамувате че са мътни и размазани.
А въпросният 50мм Ф1.4 пак можете да си го ползвате за портрети в цял ръст. Някой добър продавач вероятно ви го е препоръчал за портретен обектив, но е пропуснал да ви обясни че за снимките за които вие говорите ще ви трябва по-дълъг абектив ( 85 - 135мм).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Canon EF 50mm f/1.4
Автор: navy   
Дата:   12-09-10 11:37

Мес избива рибите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »