Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Едитинг на FULL HD video
Автор: salt   
Дата:   07-09-10 16:04

Здравейте.ШПреди една седмица си купих видеокамера toshiba camileo x 100.Знам че е от класа тип сапунерки,имайки впредвид че даже няма един ръчен контрол като exposure ,няма какво да говорим за ръчен фокус,бленда и т.н. , нп както и да е.Опитвах се да редактирам видеото което съм снимал със Sony Vegas Pro9, след това със Premiere Pro CS4 и положението е много зле.Картианта засича и е невъзможно дори да плейвам файловете в проекта,какво да говорим за видео корсфейди или елементарно генериране на медия като текс или други.Кмпютърът ми е с ужасна видеокарта и знам че проблема е в нея,защото процесора е 2, 4 ghz core 2 duo и е клокнат на 3,00 ghz.RAM 2 GB.Та, видеокартата ми е някаква ATI RADEON 256 mb.Не съм компетентен в сферата на видео хардуерът.с една дума - не става, въпреки че със Sony Vegas успях да монтирам едно кратко филмче едвам едвам,гледайки статични образи сменящи се пред 10 секундов интервал.Видеото,което едитирам е FULL HD 1080 x 1920 60 fps.УАУ.Интересното е че радеонската видео акрта го подкарва без проблем през windows media player и други плейъри за крайният потребител, но когато попадне таквъ файл в работната среда на видеоредактор става невъзможен за плейване.Възможно ли е да бутна нщякакви настройки или да инсталриам някаквъ плъгин за HD в PRemiere или Sosny Vegas и да гледам на драфт качество видеото,което обработвам или не.По принцип съм музикант и работя със Cubase и зная че всеки софтуер си изисква ахрдуера.За звук ползвам аудио интерфейс м-адуио делта 1010LT и мога да кажа че нямам никакви проблеми със зациклящ звук защото картата е проектирана да работи със такива приложения.Та..Въпросът ми отново..Какъв видео хардуер ми трябва за да монтирам FULL HD клип на 1920 x 1080 60 fp
и да не ми засича картианта ,както и да мога в риъл тайм да ползва ефектите и опциите на вегас или премиер без да се налага да правя рендеринг за да видя какво се е получило?Предложете видео карта която да е евтина ако някой предлага на старо също да каже и която да се справи с тези приложения.Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: ibk   
Дата:   07-09-10 16:40

Проблема не е толкова във видеокартата, колкото в мощността на процесора, количеството памет, бързината на дисковете.
Ако нямаш възможност за ъпгрейд, варианта е да си прекомпресираш видеото на по-ниска резолюция и него да го монтираш. После заместваш файловете с оригиналните и само рендваш на високо качество. Дълга и трудоемко е, но е вариант.


Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: salt   
Дата:   07-09-10 16:47

3 GHZ не стигат ли?когато обработвам видео във VGA резолюця отново ми сече .По малко ,но отново.Мисля си все пак че е картата.Какъв процесор ми трябва и колко рам за да тръгне?А съм и на XP.

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: ibk   
Дата:   07-09-10 16:58

Може и проблема да е в омазани кодеци, след като и при ВГА насича. Твоята конфигурация би трябвало да "пее" при ВГА.


Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: taricate   
Дата:   07-09-10 17:00

Тука видеокартата не играе много-много при конверсията [smilie7]
Кажи все пак кой точно модел ти е видеото, защото при по-новите има хардуерен "ен/де-кодинг" и е възможно да се задава ТЯ (видеокартата) да извършва конверсията и отнема "в пъти" по-малко време от който и да е процесор ![smilie6]

От HD4xxx нагоре я имат тази "функция" и се поддържа вече чудесно след Catalyst 8.12 (ако не се лъжа) насам [smilie7]



Публикацията е редактирана (07-09-10 17:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: chakalov   
Дата:   07-09-10 17:09

Има вероятност хард диска да не смогва. Принципно видео обработка и то на full HD се прави най-често на RAID0 дисков масив от поне 3 диска за да усигури над 200мб/сек четене/писане. Две гиги рам са твърде малко за малоумна ОС като Винбозе. Сложиш ли повече от 3гб знай, че ти трябва и нов 64 битов Винбозе за да ги разпознае - иначе все ще ти показва само 3гб.

Нещата стават съвсем истински когато се добави специална карта, която се разпознава от видео редактора и поема обработката на видеото. Те за съжаление биват доста скъпички и общо взето се обезсмислят напълно, ако не си вадиш хляба с това. Погледи Aja и Blackmagic design поне информативно да видиш какво имам предвид.

Успех в начинанието!

.... само да попитам от любопитство: задължително ли ти е снимането в 1080 и не би ли помислил за 720р примерно? Практиката показва, че качеството на 720р е принципно пре-достатъчно. Стига да има достатъчно висок битрейт, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: navy   
Дата:   07-09-10 17:15

На 42 до 46 инча ФУЛ ХДТВ телевизор разлика между видео от 720р и 1080р гледани от 3 метра няма да направиш...
От 2 метра при статични кадри саааамо с упорито вглеждане [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: pepi34   
Дата:   07-09-10 18:22

Това видео с тая карта няма да стане, трябва да е минимум 512 памет и пак ти е малко.освен това има още много изисквания.Трябва да имаш 3 харда и то бързи.На единия е уиндоуса, и програмата, на втория(най-големия и бърз) кепчерираш, на третия да е работния проект и темпорейлите(обототните файлове).Освен това дефрагментирай, а и добре е харда с изходните файлове и другите да имат достатъчно празно място.Аз наскоро правих една сватба на един двуядрен коре 2 дуо на 2г. и 2 гв рам, карта 512 и на резолюция 1440 на 1080 и видях голям зор.Едвам сглобих клипа.Даже ми се случи няколко пъти син екран и рестарт. Хай дефинишъна има доста иизсквания. Имам колеги които работят с осемядрени процесори и 4г и повече рам за да им е всичко ок.Пробваи варианта да монтираш компресирано видео и после да подмениш файловете, по добре ще ти е.



Публикацията е редактирана (07-09-10 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: GMir   
Дата:   07-09-10 18:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: ross69   
Дата:   07-09-10 20:05

хардуер:
Leitch VelocityHD [smilie5] , скъпичка е , за по-ефтинко Black Magic [smilie5]
и няма да имаш никакви грижи от рода " защо" ???



Публикацията е редактирана (07-09-10 20:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: redgy   
Дата:   08-09-10 13:32

Сложи си уиндоуз 7, поне още 2 гига РАМ, и нещата ще се подобрят значително!

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: taricate   
Дата:   08-09-10 15:32

стига сте говорили глупости - windows 7 , нам-ти-колкоз RAM, RAID и други измислици.
1.RAID технологията има съвсем друго предназначение.
2.RAM паметта играе точно 0.00000000001% при видеообработката
3.Windows7=WindowsVista=WindowsXP=Windows2000=WindowsMe= и т.н. - важен е софтуерът/спрямо хардуера !

Едно просто запознаване с "материята" - спестява доооста пари, похарчени напразно (като по-горните т.).

Давам пресен пример от преди няколко дена:
Пускам 51 мин. американски BD-диск (да, има разлика - 1080p/23.976fps [smilie8] ) да се конвертира към 720p/25fps x.264 на мойта "щайга" AThlonII 2*2.8Ghz / Ati 4670 (и на 5450 май беше другата) / 2 GB RAM , без RAID и/или други препарати против насекоми.
Та, само конфигурирах mplayer с:
--enable-xvmc and --with-xvmclib=AMDXvBA
после проверих дали работи:
$cat /var/log/Xorg.0.log | grep UVD
(II)fglrx(0:1): UVD2 feature is available.[smilie7]
Пуснах да конвертира (няма да пиша как [ezik] ) ... и след ~49 мин. файлът беше готов.[smilie21]
Същото упражнение БЕЗ използването на ВИДЕОКАРТАТА с Core 750 или 760 4*2.8Ghz (май толкоз беше) показа

.............................внимание..........................................

5+ часа [smilie18] и го спряхме след 5-6 мин.
С ВИДЕОКАРТАТА на същото Core = 47min
Под Windows не мога да коментирам, защото там не видях 2 еднакви резултата, а и не мога да задам каквито настройки искам АЗ.

Изводите оставям на Вас !
[beer]

GMir,
каквото и да вземеш след 3-4 месеца пак ще си изостанал [smilie3].За мен лично всичко опира до информация и следене на хардуер/софтуер в сферата, която те интересува.
Иначе няма пускане от хорото - утре ще ти трябва HDD, после още RAM... по-късно нов n-ядрен процесор , и пак ще стигнем до темата: Абеееее, нещо ми малее компютъра при еди-каква-си операция [shtrak]

ПОПРАВКА: в бързината съм ударил 9+ ч, вместо 5+ ч



Публикацията е редактирана (08-09-10 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: hash   
Дата:   08-09-10 16:04

Досега не видях някой изказал се да обработва видео с програма подобна на цитираната (или поне не си е признал) и да каже "аз обработвам full hd видео с еди какъв си хардуер и софтуер и нямам проблеми".

Аз не съм специалист по темата, но съм имам бегъл опит с обработка на fullHD видео. Стандартният ти формат на видеото от камерата е MPEG4 или подобен. Той не е подходящ за обработка. Има некомпресирани или слабо компресирани формати за целта. Наричат се intermediate codecs. По принцип първо трябва да си конвертираш видеото от камерата в тях, и тогава да обработваш. Те не е непременно нужно да са с по-ниска резолюция, но заемат доста място на диска заради ниската или никаква компресия.

За конкретни инструкции за софтуера ти не мога да ти дам, защото съм го правил на Мак.

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: taricate   
Дата:   08-09-10 16:11

hash, [smilie24]
Мда, хубавото е че за МАК всичко е доста "прецизирано" и най-важното: РАБОТИ добре и стабилно.
И това с междинните (де)кодери е тяхна сила открай време и е много хитро като замисъл, но тъй като ползва агоритми от QuickTime-ските декодери и библиотеки, си остава само за МАК-овете. Иначе е много добър подход.


Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: blacksnoopy   
Дата:   08-09-10 16:18

Камерата записва с H.264, което е много тежко за обработката. Може да прехвърлиш видеото в друг кодек, по-лесен за обработка и монтаж и накрия като изходен файл пак в H.264


Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: THC   
Дата:   08-09-10 17:57

като гледам никой не е дал съвет, само се споменават видео карти и техники.
Ето ти едно решение което работи без проблеми, но ще триабва да се разтърсиш малко в нета да попрочетеш как точно се прави защото не ми се пишат романи тук.

Сваляш си суровите HD кадри, прекарваш ги през програма която да ги компресира във формат avi, или mpeg (mpegstreamclip) е прекрасен безплатен софтуеар който ще ти свърши работа. Не сменяй имената на файловете, запиши ги в отделна папка.
Един вид правиш си прокси файлове по които ще работиш, и след това ще ги смениш с високите ресолюции.
импортваш големите файлове в едитинг програмата (в моя случай е премиер). Селектираш ги в библиотеката и даваш unlink, след това re-link към proxy файловете и правиш монтажа. като си готов с монтажа същото упражнение на обратно. unlink от proxy файловете и re-link към големите файлове. По този нйачин можеш да монтираш HD видео на правец 8М.

успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: ross69   
Дата:   08-09-10 19:20

Автор: THC
Дата: 08-09-10 17:57

4овека пита изри4но :

...." Та..Въпросът ми отново..Какъв видео хардуер ми трябва за да монтирам FULL HD клип на 1920 x 1080 60 fp
и да не ми засича картианта ,както и да мога в риъл тайм да ползва ефектите и опциите на вегас или премиер без да се налага да правя рендеринг за да видя какво се е получило?Предложете видео карта която да е евтина ако някой предлага на старо също да каже и която да се справи с тези приложения.Благодаря " .....
----------------------------------------
Не иска рендеринг 4овека, а ти го кара6 да конвертира и после пак да рендеризира ефектите в готовия монтаж в Премиер :

То4ният отговор мисля съм дал по-горе [smilie19]
Няма рендеринг , няма "мъртви" времена , има само REAL TIME [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-09-10 19:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: GMir   
Дата:   08-09-10 19:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: taricate   
Дата:   08-09-10 20:16

Gmir,
успех ти желая [smilie24]
Не знаех, че твойта камера е "по-тежка" от стандартен BluRay поток [smilie10]
За RAID ... ще питам в аптеката [thankyou]
(Иначе ми е интересен RAID 4, примерно, какво представлява, щото аз ползвам 0,1,5 10)[smilie18]
За процесорите на Интел - [smilie11] туй някъде си го чел, или си работил за тях ??? Не знаех че L2/L3-кеша се ползва за видеообработка.
За проблеми с Windows приложения - нека някой друг ти обяснява.
И не се притеснявай за моята щайга - ти си знаеш парите, ти си ги харчи както решиш :)
Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: mitko_ftvideo   
Дата:   08-09-10 20:21

Нека и аз да се включа: за плейване на фул хд машината е следната Куад коре 2.5, 16гб рам , видео карта Нвидиа 260 - 896мв, два харда в райд по 1ТВ - 7200. С видеофайловете на Канон 5Д Марк2 1080р няма никакви проблеми. През Адоб Премиер С5 видеото е риалтайм.
Най - учудващото е че на лаптопа Мак Бук Про при 2.2 коре 2, 4 гб рам и 500гб хард с видео 512мв. като гмедам се справя доста добре но натоваря ли го с 5-6 слоя видео почва да се замисля...за мен най-добри резултати с фул хд са с Макинтош...по-добрата среда за видео [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Едитинг на FULL HD video
Автор: blacksnoopy   
Дата:   08-09-10 20:26

Staying Native or Going Intermediate? Transcoding and Premiere Pro CS5


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »