Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпроси за проявяване
Автор: aliengg   
Дата:   07-09-10 21:25

Здравейте!


https://photo-forum.net/static/forum/2010-09/ausz4227.JPG


http://photo-zona.net/images/user62307/album24484/large/1283883646_xwzl4282__DSC4840.JPG



Имам два въпроса:
1. Къде в София мога да проявя въпросните филми?
2. Какво ще се получи ако се опитам да ги проявя ръчно като ч/б?

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: boni   
Дата:   07-09-10 21:44

Питай Деков дали проявява подобни.
Не се мъчи да ги проявяваш като ч/б, а по-скоро ги прояви по Ц41, ще получиш интересни цветови резултати:)
Негатив Орво като долния съм пускал за майтап по Ц41 - стават уникални зеленикави оттенъци:)
Диапозитичето ще бъде изненада, вероятно някакъв крос ефект ще стане.
Ако изобщо нещо се види де, под дебелия воал на миналата годност[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: samy   
Дата:   07-09-10 21:59

Първият филм може да се проявява само с химикали за него производство ГДР.Има първо черндобяло проявяване,стоп разтвор,осветяване с крушка 500вата- 5мин. След това цветно проявяване,избелване,стабилизация,фиксаж.Химикалите са само за този вид филми и немогат да се заместват.Втория филм е цветен негатив,той също се пвоявява с отделни химикали и те немогат да се заместват с други.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: boni   
Дата:   07-09-10 22:03

Не могат, но фактически аз съм проявявал такъв негатив по Ц41 и изображение има. Цветовете са изкривени разбира се, но има картина:)
Диапозитива според мен също ще се прояви, просто ще се кросне някак си. Проявявал съм диапозитив като негатив и си става екстра крос:) За това ОРВО може само да гадая какво ще се получи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: canonio   
Дата:   07-09-10 22:06

Здравей aliengg, добър въпрос. Трябваше да го зададеш преди да експонираш въпросните дължини емулсия[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: Canon   
Дата:   07-09-10 22:06

Първия е по orwo 9165.
Втория е по orwo 5168

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: Jim__Beam   
Дата:   07-09-10 22:16

Въпросът е правилен ........ но , е за преди 20 години [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: GOSPODIN   
Дата:   07-09-10 22:41

НЯМА да има НИКАКВО изображение по какъвто и да е процес, а само един равномерен тъмнозелен цвят на филма, включително и фусовете. По Ц-41 вероятно емулсията ще се разпадне и ще остане по валците на машината, защото температурата е 38 градуса.
Като ч/б няма да се получи нищо, защото няма избелител в процеса, но все пак опитай за твое успокоение.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: aliengg   
Дата:   07-09-10 22:41

Благодаря на всички.

canonio, още не съм ги снимал въпросните филми.
Едната идея ми беше първо да видя дали има къде да се проявят цветно.

А цветен негатив самият аз съм проявявал ръчно като ч/б. Бони е прав за дебелия воал и изкривените цветове. Ето го резултата - дебел жълтеникав слой, който сканиран RGB даде тези синкаво-зеленикави оттенъци:


https://photo-forum.net/static/forum/2010-09/yvuk8175.JPG


http://photo-zona.net/images/user62307/album22961/large/1272649016_vcwc6752_1.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2010-09/hnlj4108.JPG


http://photo-zona.net/images/user62307/album22961/large/1272649017_tukh3078_3.jpg


(застъпванията са защото съм снимал с бокс и съм пренавивал опипом)


Да разбирам ли, че и диапозитивният ще даде образ ако ръчно го проявя като ч/б?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: Dekov   
Дата:   07-09-10 22:42

Основната причина да не са съвместими съвременните процеси като С41 и Е6 с режима за горните е работната температура, която е 38 градуса по Целзий , а за горепосочените е 20.
Малко по-добър напредък имаха ORWO c UT21 като успяха да направят емулсия която да издържа на 25 градуса [smile] къде са 38 [smile] , абе също като Трабанта[smile]
Воала от стареенето е равносилен на осветяване,
известен резултат има единствено ако диапозитива се прояви като негатив, от стареенето контраста е понижен (ако е пресен е доста по-висок от нормалното, но с деформираните цветове е интересен, така нареченият Крос процес)
Абе дълга и широка е, един Съветски професор от техния Киноинститут беше казал:
"Фотография- ето дело темное"
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: boni   
Дата:   07-09-10 22:48

Еми в началото на 90-те минилабовете проявяваха ОРВО негативи по Ц41 като имаше масово таблеки, че не отговарят за качеството. Аз лично съм давал за проявяване такъв и имаше изображение с изкривени цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: GOSPODIN   
Дата:   07-09-10 23:06

aliengg, проявил си Коника, която вероятно е била в срок, а тук става въпрос за 25-30 годишни цветни филми. Опитай, ако искаш, но съм сигурен, че няма да получиш образ.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   08-09-10 07:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: didesignbg   
Дата:   08-09-10 07:58

Бони, аз пък съм виждал чорба от ут18 в проявката. Недей дава такива акъли, че сегашните служители в минилабове хал хабер си нямат от филми и като нищо ще го пуснат в проявката.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: GOSPODIN   
Дата:   08-09-10 08:54

didesignbg, така е ! УТ18 и НЦ19 не са със задъбени емулсии и при проявяване с Ц-41 направо се разлага емулсията с огромна ретикулация. По-късно излезе НЦ-21 , който беше с друга емулсия и не се разпадаше.
Има и един малък трик при проявяването на НЦ-21. Сутрин, когато процесора за проявяване още не е достигнал 38 градуса се пуска филма на около 25 градуса и тогава се получаваше меко и добро за копиране проявяване.
Крос процес издържа само филм по Е6. УТ не става, та даже и УТ23. Излезе от машината свит на тръбичка с жестока ретикулация и частично отнесена от валците емулсия.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: didesignbg   
Дата:   08-09-10 09:02

Агфа като взеха да фалират напускаха един куп диапозативи в Германия на разпродажба, май 24+4 бяха, нашите хора съответно купуват евтинко и като се приберат в България и разберат, колко струва проявката по Е6, а след това че снимките ще струват майка си и баща си, що кроснати диапозативи имаше. Много яки неонови цветове, но трудни за копиране.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: da.fo   
Дата:   08-09-10 09:59

И двата филма са от по старото поколение ORWO и не издържат на високата температура. Ще се разложи емулсията и като наклепа валяците на машината - пада едно чистене, защото следващия филм ще се съсипе от полепнали боклуци. Ако някой има все още стара химия по горе описаните процеси е по добре. Тя е суха и вакумирана - така , че има шанс що годе да е запазена. За негативния филм може и процес ОRWO-5166 да ти свърши работа.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: aliengg   
Дата:   08-09-10 12:09

Благодаря за коментарите.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: dizela   
Дата:   08-09-10 22:03

За негативния филм имам химикали ORWO C 5168 за 0,5 л.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: boni   
Дата:   08-09-10 22:07

Ясно, явно съм пускал от по-новото орво.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: aliengg   
Дата:   08-09-10 23:53

dizela, как се проявява с ORWO C 5168?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: Canon   
Дата:   09-09-10 03:29

Има си рецепта за температура и време в опаковката

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за проявяване
Автор: dizela   
Дата:   09-09-10 08:50

Автор: aliengg
Дата: 08-09-10 23:53

dizela, как се проявява с ORWO C 5168?


В кутията с химикалите си има упътване.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »