Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: tarirara   
Дата:   05-09-10 23:23

Някой да е снимал с тези два обектива ? Знам, че има тестове и на двата, но ще се радвам ако споделите лични впечатления:

Pentax 50 mm 1.4 SMC-FA
Sigma 50 mm EX 1.4 DG Pentax AF


Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: botzi   
Дата:   06-09-10 00:09

Ще ти е трудно да снимаш портрети с плитък доф на отворена бленда без подсветка във фокуса,аз имах съшата дилема преди време ...... моя съвет е по добре смени тялото с такова със подсветка във фокусната точка .. ианче за ФА 1,4 има го мисля още нов в онлай магазиан на пентакс форума .......

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: mbs   
Дата:   06-09-10 00:53

http://pentaxfanclub.com/portal.php



Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: simbon4o   
Дата:   06-09-10 01:16

за тези пари вземи 3 стари в следните диапазони
24-28мм/ 2.0-2.8
50мм 1.7
80-85мм/1.5-2.0
и ще ти останат пари за почерпка на моделчИта които ще снимаш. Подсветката не е толкова важна ако знае в коя точка е и се услушва за бипкането. Така или иначе визьора е малък, аз като имам подсветка не съм го прокопсал. А тези обективи в началото на темата са скъпи и ще се обезценят в момента в който ги изкараш от магазина. Докато тези старци които ще си купи в милиметрите които съм изброил може да са доста забавни и няма да се обезценят(няма накъде). Така мисля аз...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: mbs   
Дата:   07-09-10 13:30

Понеже в темата няма голяма навалица, следи тази:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1036&message=36227676&changemode=1



Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: gpi72   
Дата:   07-09-10 13:39

50мм 1.7 е страхотен обектив и може да се намери на добра цена освен всичко останало е добър и за снимане на клипове [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: santoli   
Дата:   07-09-10 13:51

По въпроса: аз лично предпочитам Pentax-а, заради размера и теглото, а оптично разлика в реални условия няма. И противно на популярното мнение фокусирането без подсветка на фокусните точки не е проблем и не е пречка.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: stilnox   
Дата:   07-09-10 15:05

Имам известен опит с Пентакс Kx, и според мен това тяло си иска хубави обективи, с много добра резолюция, от наличните ми стари обективи само Pentax M 50mm f1,7, се справя добре с многото мегапиксели. А в обсега 80-85мм на бленда под 2,8 е много трудно да намериш каквото и да е за Пентакс!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: mbs   
Дата:   07-09-10 16:22

50мм на 1.5 кроп фактор си е супер портретна дължина = 75мм. Апропо и К 50/1.4 се държи прекрасно на К-х.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: simbon4o   
Дата:   07-09-10 17:05

80-85мм за пентакс има Юпитер [smilie3] на бленда 2, с преходник М42-К ама става.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: spa   
Дата:   07-09-10 19:03

tarirara написа:

> Някой да е снимал с тези два обектива ? Знам, че има тестове и
> на двата, но ще се радвам ако споделите лични впечатления:
>
> Pentax 50 mm 1.4 SMC-FA
> Sigma 50 mm EX 1.4 DG Pentax AF
>

Пентакса е мек до 2.8 и за мен лично има лек гостинг ефект на отворена бленда. Все пак обектива е проектиран за лента. Сигмата е остра още от 1.4 и в това отношение е по-добрият избор.

Пентакс имат един 85/2.2 Софт - но това е безбожно скъпо, а и не е за всеки :)

Относно портрети разгледай и следните опции:

1. Пентакс 77/1.8
2. Пентакс 70/2.4
3. Пентакс 100/2.8 Макро ВР

Аз лично съм очарован от 70-ката като острота. От към боке 77 е определно е леко по-добра. Някои хора пък харесват новото макро заради кръглите ламели и го предпочитат пред първите два. Ако гониш "добре изглеждащо боке" не винаги светлосилата е определяща. Много зависи от дължината на обектива и от самата изработка. Има обективи които на бленди 3.5-4 бих дали много добър резултат.

едит: При всички положения съвета ми е обектива да е АФ, освен ако нямаш желязни нерви.



Публикацията е редактирана (07-09-10 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: jorro_z   
Дата:   07-09-10 20:43

Автор: stilnox
Дата: 07-09-10 15:05

... А в обсега 80-85мм на бленда под 2,8 е много трудно да намериш каквото и да е за Пентакс!

----------------------

Автор: spa
Дата: 07-09-10 19:03

Пентакс имат един 85/2.2 Софт - но това е безбожно скъпо, а и не е за всеки :)

-----------------------


В диапазона 80-85 мм, освен споменатия от Симбончо Юпитер-9 85/2, има и това: Цък
Е, не е автофокусен, но е А-обектив, стабилизиран (опс...) и определено е доста добър.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: darksorrow   
Дата:   07-09-10 20:45

и тотално безсмислен без АФ, когато всъщност човек не иска 70% брак...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: pefoto01   
Дата:   07-09-10 20:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: jorro_z   
Дата:   07-09-10 22:32

Автор: darksorrow
Дата: 07-09-10 20:45

и тотално безсмислен без АФ, когато всъщност човек не иска 70% брак...

------------

Иво, макар че по принцип си прав, все пак нека не забравяме, че ръчнофокусни обективи в тоя диапазон и с подобни бленди, съществуват и се използват далеч преди автофокуса. Разбира се, брак ще има, естествено. Но пък, в днешно време сработването на затвора n брой пъти струва все толкова, колкото и n-100, за разлика от миналото.
[beer]

N.B. Ако човек знае къде да погледне (освен ако не желае да добие лични впечатления в Павилиона), може да види твърде любопитни неща [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: darksorrow   
Дата:   07-09-10 22:40

Жоро, за съжаление, дори визьорите на високия клас АФ камери не са твърде удобни за ръчен фокус и просто не могат да се сравняват по тоя параграф с мислените си за това предци, камо ли за ентри тяло, независимо от марката. нямам против ръчен фокус, но точно с обектив от такъв тип, където по презумпция често ще се ползват най-отворените бленди просто е... абе много повече нерви, отколкото кеф. личен опит това (:



Публикацията е редактирана (07-09-10 22:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: stilnox   
Дата:   07-09-10 22:43

Много пъти е обсъждано, че по отношение на ръчния фокус системата на Пентакс е доста удобна - особено с фокус трап функцията. В темата се търси портретен обектив, така че автофокуса не е задължителен - при мен брака от снимането с ръчен фокус е по-малко от 10-15%.
Като обобщение подкрепя Жоро - 85мм ф1,4 Самянг ръчен фокус, или ако има достатъчно ресурси - 70мм палачинка или 77мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: mbs   
Дата:   07-09-10 23:55

АФ и РФ са просто две различни техники. Едни предпочитат едното, други - другото. А че визьорите на новите тела не са като на старите всеки знае, но ако призма+увеличител на визьора не стигат има и 2.7 инчов телевизор отзад и лайв вю, в края на краищата. Вижте какво прави едно 16-годишно хлапе (yeatzee) в pentaxforums, което използва тая техника с ръчно-фокусна 50-ца на бленда 1.2 ( тук ) А и не е само той...
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: pefoto01   
Дата:   08-09-10 02:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: tarirara   
Дата:   11-09-10 20:19

Благодаря на всички за съветите.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: Mec   
Дата:   11-09-10 23:29

tarirara
що не кажеш на колко отворена бленда искаш да снимаш ?

Щото от моите скромни ядове с ръчен фокус с 50мм в продължение на няколко месеца, съм стигнал до извода да не отварям повече от Ф2.8 , освен ако светлината не е достатъчна.
А после и с АФ на Ф1.8 пак си е бая лотария, освен ако не ти пука че само част от сниманото лице ще е на фокус.

Сметни си я тука дълбочината на рязко изобразеното пространство с 50мм Ф1.8 на 150см разстояние от очите.
Излизат 3 см отпред и 3 отзад точката в която си фокусирал. И често си мислиш че фокусраш точно в окото, а па то лови някаква коса която е по-близо и ти прецаква сметката.

http://www.dofmaster.com/dofjs.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Портретен обектив за Pentax K-X
Автор: dreamer   
Дата:   12-09-10 01:16

Хора, няма смисъл да се сравнявават съвременни тела с АФ и тези от времето без АФ!

Огледалата на 2-та типа са различни. На съвременните тела са полупрозрачни а на старите са напълно непрозрачни. Това прави фокусирането с ръчни обективи тука има-тука нема. Само този който е снимал с 85/1,4 привечер или с 50/1.4 знае точно за какво става дума. На по-светло става, има фокус, ама на по-тъмно нещата стават зле на дигиталния :)
Фокусните екрани са различни :) Разни с клинове и микрорастери. Абе мътна работа. Виждаш го на фокус и после като погледнеш, няма фокус. Още не мога да се представя визьор на МЕ на дигитална камера :)
Това е... Ръчния фокус е компромис с удоволствието.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »