Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: cameraman   
Дата:   05-09-10 11:04

50мм или 70мм???? Споделете опит и обосновете мотивация...[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: cicomanco   
Дата:   05-09-10 11:10

Mилиметрите не са толкова важни , колкото геометричната правилност на обектива.
Правил съм репродукции с 28мм. Зуйко - безупречен!
Снимай един правоъгълник по ръбовете и ще видиш дали криви , ако е така - не става!

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: nodoubt   
Дата:   05-09-10 11:16

85 1.8d

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: cameraman   
Дата:   05-09-10 11:18

Аз съм си направил избора на 50/1.8... при бленда 5,6.... питам вас за мнение по въпроса... струва ми се, че и геометрията на 70 мм ще бъде добра

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: Stoychev   
Дата:   05-09-10 11:43

Оптималната острота не е ли на бленда f/8?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: harvester_vn   
Дата:   05-09-10 11:45

За геометрията голямо значение има и разстоянието от което се снима.
Аз бих снимал със зума на 35мм, просто това е най-подходящото с което разполагам. 85ицата ми мисля че не е съвсем удачна, но може и да греша, не снимам репродукции.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: sirkhann   
Дата:   05-09-10 11:51

Поне ако говориш за Сигма 70мм Макро, тя има по-малко изкривявания от Канон 50/1,8 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   05-09-10 12:09

Понеже на един познат художник му снимам нещата,любителската, само ще вметна, че много зависи каква е картината като размер. След това и дали разполагаш с време и в какви условия ще правиш снимките. В повечето случаи и китов обектив ще ти свърши работа. За 18-55 и еквивалентите му става дума. 50-ца, 85-ца твърд, да, но пак казвам много зависи от самата картина.



Публикацията е редактирана (05-09-10 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: atin   
Дата:   05-09-10 12:30

Тук няма по-голям капацитет от Сашо (alsash), който е щатен фотограф на ГХГ. Той ще ти обясни най-добре. Шест от десетте фасадни снимки в профила ми са на картини, снимани от него. Избора на обектив е само единия от аспектите. Всъщност картината е един от най-трудните за снимане обекти. Особено маслените, където бликовете от финалния лак са голям проблем. Черна кадифена завеса зад фотографа, пола филтър, таблици разни...ако той реши да пооткрехне малко тайната на занаята. Тъй като имам пряк интерес от такава услуга, ще използвам темата да попитам някой знае ли тук в България да има от ония голямоформатни хай-тек скенери, с каквито работят големите музеи по света? Чел съм, че там за правене на качествени репродукции, копия и пр. почти не ползват конвенционални фото-снимки. Именно поради трудността да постигнат изображение, максимално близко до оригинала като дълбочина на цвета, текстура и т.н.



Публикацията е редактирана (05-09-10 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: cameraman   
Дата:   05-09-10 12:54

За цветните таблици и типа осветление не питам.. Въпросът е конкретно за оптиката...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: atin   
Дата:   05-09-10 12:56

Ами сори за спама в такъв случай...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: imitev   
Дата:   05-09-10 12:57

50 мм според мен ще ти даде повече от задоволителни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   05-09-10 13:20

Ако снимаш в студийни или други контролирани условия, стативи, държачи и пр. не би трябвало да е основен проблем обективът. Така или иначе светлосила не ти трябва. Светлината ще ти е по сериозното предизвикателство, но те ти го казаха по-горе. Аз лично предпочитам естествено осветление, точно защото с изкуствено става по-сложна конструкцията, а и нямам базата за такива експерименти.

Ето една от първите, които направих. В общи линии снимал съм с 18-55, 50, 55-200 и като цяло предпочитам китовия 18-55. Подчертавам, не става дума за професионално снимане, не снимам в подходящи условия и не съм пипал особено този файл.


http://photo-zona.net/images/user63870/album24464/large/1283682349_bieb6095_DSC_1938_MARI_01_Noise_s




Публикацията е редактирана (05-09-10 13:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: imitev   
Дата:   05-09-10 13:31


Аз не бих ползвал естествено осветление - после няма да си познаеш картината.

Винаги се налага дообработване - затова цветни скали отстрани и контролирано осветление!

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   05-09-10 13:35

Именно, но аз лично нямам тази възможност. Пък и нещата, които снимам са по-скоро за спомен на автора и неговото порфолио, отколкото за принт. И определено обективът е най-никаквия проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: imitev   
Дата:   05-09-10 13:49

[smilie24]

Само дето 50ката е много по-остра от китовия на бленда 6-7-8...



Публикацията е редактирана (05-09-10 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-09-10 13:53

Давам/не 60мм микро (острилката) под наем, на 8 бленда така ще ги опънеш, че няма да има нужда от "Ленс корекшан" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: simbon4o   
Дата:   05-09-10 14:00

всеки достатъчно остър обектив позволяващ да направиш снимка при условията в които се намира картината. Правил съм го с 35, 50 и 70мм и със 200мм ще може ако има достатъчно място. По-важни са осветление и рязкост на обектива. Примерно никонския 35 1.8 леко криви, но като се изправи е по-добре от който и да е зуум който не криви. А най-големия проблем ще дойде ако не можеш да си натъкмиш светлината, рефлекциите са много лошо нещо, както и прекалените сенки от релефа, аз предпочитам да е дифузно осветлението от към гърба ми и почти да не си личи релеф, понеже после не знам как ще се печата репродукцията и ако не е в размер, едрината на напечатания релеф и истинския от канавата не съвпадат и може и моарета да станат, ... не е хубаво. За блендата... зависи от обектива, първо правя една снимка на отворена за да видя дали съм нагласил апарата перфектно срещу картината и тя да е точно във фокусната равнина, после снимам на 5.6-7 повече не трябва за един хубав 50мм твърд обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-09-10 14:18

За 60-ката не е необходимо повече от 4 бленда, 8 ако хванеш и рамката и пак зависи от големината на картина(обект) щото минеш ли два метра, те вкарва на безкрайност и ДОФ-а става доста дълбок [smilie5] дори на 2.8[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: harvester_vn   
Дата:   05-09-10 14:54

При мен зума на 35мм дава 0.05% изкривявания, докато 85ицата е с 0.14, но пък е по-остра. То под 0.5 разлика няма да се види, но теоретично първия е по-добре... Та, интересно е с какви точно обективи се снима, а не само милиметрите.

simbon4o, след около половин час сме някъде на бира с Митака, ако искаш се мятай с нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко мм обектив за репродукция на картини с кропка???
Автор: nomadsl   
Дата:   06-09-10 09:18

Като оптика съм предпочитал основно 60/2.8 макрото на Никон и в последно време 50/2 Цайс-макрото. Важно е дисторзията да ти е нищожна, защото нейното оправяне е с цената на резолюция. При цайса наистина дисторзията е практически нулева.

Друго важно е разделителната способност център/перифурия/крайни ъгли да е равна. И в този смисъл цайса ми е лидер за сега.

Най-важното, обаче е осветлението. В зависимост от размера на картината и типа на мазките по нея /едри, дребни, много релефни, по-плоски/ избирам и начина на осветяване. Едрите изпъкнали мазки са най-проблемни, защото върху всяка мазка остава бликовата гама на осветлението. Ако използваш бокс с голяма площ - тогава имащ обща доминация и големи площи на блика.

Затова според конкретния случай. Когато става дума за висок клас репродукция за каталог голям формат - вече е много сложно. Практикувам следното: Един кадър с една схема на осветление. Втори кадър с друга схема от същата позиция. Налагам кадрите един върху друг и всички бликове по мазките ги заменям с добре експониран участък от другия кадър. Но това е протяжна работа.
Естествено черни завеси навсякъде и никакви други рефлектиращи плоскости или други светещи освен лампите наоколо.

За цвета - таблици.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »