Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за зареждане на батерии
Автор: jeremiah   
Дата:   24-08-10 17:14

Колеги, днес си купих батерии, и след като продавачката ми каза стандартното "Първото зареждане трябва да е поне 12 часа.", се замислих за следното. При положение, че имам бързо зарядно на Камелион, което пълни 2500 милиамперчаса АА батерии за 60 минути, и се изключва автоматично след час и половина работа, как да зареждам нови батерии с него?
Моля за вашите разсъждения по въпроса [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: neuromancer   
Дата:   24-08-10 17:24

Първо, това с 12те часа е стара работа (освен ако са ти дали стар модел батерии де).
Второ, по принцип бързото зарядно разваля батериите по-бързо. Т.е. не е толкова голям проблем, ако първия път не спазиш 12те часа, щом така и така ще ползваш бързото зарядно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: guciguci   
Дата:   24-08-10 17:31

Това за 12-те часа е за Литиево-Йонни батерии и е вярно.
Но твоите явно са Никел-металхидридни. Не ги слушай. То зарядното си знае колко да ги зарежда. Като ги зареди и спира,а ти си ги дръж колкото искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: jeremiah   
Дата:   24-08-10 17:42

Ясно. Благодаря за информацията!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: GenaDP   
Дата:   24-08-10 18:02

по принцип бързото зарядно разваля батериите по-бързо

Това за 12-те часа е за Литиево-Йонни батерии и е вярно


Хех, ще се начетем на бисери в тая тема... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: KasCHEy   
Дата:   24-08-10 18:04

Тва с 12-те часа мина преди 12 години

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: ibk   
Дата:   24-08-10 18:38

Ползвай си бързото зарядно със здраве.
Като се скапят батериите след година, година и половина - купуваш нови.
Батериите са консуматив.
20-30лв на година не са чак толкова голям разход.
Това ти го казвам от опит - за 4 години, 3 комплекта, с подобно зарядно, което зарежда за 1ч 4 АА батерии.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: jeremiah   
Дата:   24-08-10 20:06

Ами в такъв случай май добре съм постъпил, като не съм изхвърлил "бавното" зарядно [smile] . Като имам зор, или като съм някъде с колата и закъсам за батерии, ще ползвам "бързото", а като съм си у нас - "бавното".

Благодаря отново за информацията!

P.S. GenaDP, ако някой е казал нещо, което според Вас не е вярно, моля, пояснете и го поправете, дюдюкането и големеенето не носят полза на никого!



Публикацията е редактирана (24-08-10 20:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: petkob   
Дата:   24-08-10 20:50

За живота на литиево-йонните батерии е важно да не се държат разредени, затова след употреба първо се зареждат и тогава се прибират, а когато не се ползват дълго време, периодично се вадят, за да се зареждат.

Иначе не мисля, че час и половина е прекалено бързо зареждане за съвременни батерии, едва ли им съкращава живота. Не зарядното, а самата батерия знае дали се е заредила, в нея има специална електроника за целта. Същата електроника управлява и тока на зареждане. Благодарение на нея не е проблем да оставиш зарядното включено и след като се е заредила, просто през нея вече не преминава ток и все й е тая.

Продавачите наистина карат по спомени и този специално не допускат да изтлее. Важно е какво пише на опаковката на батериите, би трябвало там да казват. Трябва да пише и в ръководството на апарата, поне за батериите, с които го продават.

Edit: Присетих се, че твоите може и да са метал-хидридни, и в такъв случай се зареждат само след като се разредят докрай, иначе им спада капацитетът. Двата вида батерии изискват коренно различна поддръжка.



Публикацията е редактирана (24-08-10 21:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: imitev   
Дата:   24-08-10 20:57

ЛиЙон батериите се скапват като се държат напълно заредени на топло.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: mitku   
Дата:   24-08-10 21:19

Съвременни или не: колкото е по-нисък зарядният ток, толкоз батерията по-добре се запазва (и толкоз е по-бавно зареждането); а колкото е по-висок зарядният ток - толкоз повече се скапва батерията (но пък се зарежда по-бързо). [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: totomoto77   
Дата:   24-08-10 21:27

Продължителноста на заряда зависи изцяло от капацитета на акумолатора, а зарядния ток е хубаво да не надвишава 1С.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: jeremiah   
Дата:   24-08-10 21:31

Блаагодаря, petkob! Действително са никелметалхидрид батериите, които ползвам. Вярно, малко са демоде, ама така апаратът, фенерчето, свектавиците, радиостанцийките, GPS-а и въобще всичката техника, с която скитам по планините и горите на Републиката, ползва взаимозаменяеми батерии, което, помоему, е удобство.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: petkob   
Дата:   24-08-10 21:33

За мен бързо зареждане е 15 минутното, час и половина е 6 пъти по-бавно и е в границите на нормалното.

Както и да е, високият заряден ток скапва батерията заради повишаването на температурата й, тоест ако няма забележима разлика при пипане по време на зареждане, значи няма опасност да се ползва по-бързото зарядно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: asahi   
Дата:   24-08-10 22:10

Във форума за батериите е казно всичко. За заонтересованите - търсачката.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: 3DF   
Дата:   24-08-10 22:17

jeremiah

Може би преди да си купиш батерийте трябваше да попиташ или да разгледаш в архива. Има мнооого писано за батериите.

Та и аз да се изкажа по въпроса.

Може би е трябвало да си купиш ЕНЕЛОП батерии.
Много са добри.(има и на други производители с "подобни технологии")
Но Енелоп са добри.
Каквато и да е батерия ТЯ СТАНДАРТНО СЕ ЗАРЕЖДА С ТОК ДО ИЛИ РАВЕН НА 1/10 ОТ КАПАЦИТЕТЪТ И.

Това съответно води до по продължително време на зареждане 10-12-15 часа. Но съответно резултатът е добре заредена батерия и по продължителен срок на експлоатация.

Но понеже младите много бързате - намате време да чакате и съответно това води до разбирането, че бързо зарядно е 15 минутно.
Да, можеш да ги изпържиш за 15 минути. Но колко време ще ти държат.

Мой съвет . Купи си два комплекта батерии. единия го забележи с цветен маркер. Зареди си ги с нормално зарядно. Като ти свършат едните слагаш другите и зареждаш първите.

Иначе ще ти се случи следното .
Зареждаш батериите слагаш ги на апарата правиш 60-70 снимки. Гледаш на дисплея, че бтерията е ок - фул до горе и на следващия кадър апарата ти се изключва.
Между другото по закона на всемирната гадост това става точно в най важния момент.

П.С Енелоп се продават със добри зарядни към тях. Последната промоция в МЕТРО беше комплект батерии със зарядно - 20 -24 лв.
Успех



Публикацията е редактирана (25-08-10 01:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: jeremiah   
Дата:   24-08-10 22:48

asahi, знам, че съм идиот, и че не ползвам навреме търсачка, но не съм виновен аз - родителите ми са първи братовчеди. Освен, че съм идиот, съм дюстабанлия, и с едното ухо недочувам.

3DF, много благодаря за изчерпателния отговор. Определено ще си ползвам и старото зарядно, когато имам време. Апропо, батериите, които ползвам вече пета година, са марка "батерия", зелени, без нищо написано на тях, освен NIMH 1,2 V , DD 2300 mAh , с плюещ принтер. Купувал съм ги от Кузмов Електроник (за пловдивчани информацията вероятно ще е ценна). Новозакупено ми е само зарядното.

P.S. Ето това са въпросните батерии -
URL=http://img820.imageshack.us/i/dscf2344.jpg/]
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/vahe7163.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/zfgn1836.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/vihf1054.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2010-08/aizm7391.JPG


http://img820.imageshack.us/img820/2351/dscf2344.jpg

[/URL]



Публикацията е редактирана (24-08-10 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: ZENON   
Дата:   25-08-10 00:20

Колега, за да не се отплесвам в подробности, прочети таз тема от хардуерния форум:
http://hardwarebg.com/forum/showthread.php?t=106966

На кратко - независимо, че акумулаторите са "консуматив", много важно е как ще бъде ползван този консуматив. Т.е. дали ще можем да ползваме пълния капацитет продължително време. Та в тои дух, прежали едни 100 кинта /мисля, че има и по-тънки цени/ и си вземи едно сериозно зарядно. Евтиноно винаги излиза скъпо накрая.
За уточнение - литиевите батерии се съхраняват продължително време със заряд от около 40-42%. Препоръчва се пълен цикъл на 6мес.
Всъщност, най добрия-заряден ток си остава 0.1С.
И за в бъдеще търси батерии с нисък саморазряд - колегата по-горе беше посочил SANYO ENELOOP като пример.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: asahi   
Дата:   25-08-10 09:00

Джеремая, наистина е писано много и подробно за батериите. Доволен ще останеш, въпреки дюстабана.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: delivero   
Дата:   25-08-10 11:21

хахахахахахахахааааа
на мен ми писна все ено и също да пиша за батерийте и все едно и също да се мляска.

чететееееееее всичко вече е написано.
нови батерии не са измислени нито нов принцип на зареждане !!!!!
ровете на зад и чететееееее.

на здравеееее [beer]

П.С. Гена няма начин пак да не се посмееме
че леля Гинка магазинерката казала да се зареждат поне 12 часа и една две минути бонус поради ЛУННИЯТ САМОРАЗРЯД хихихихихи

[beer] [ezik] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: sad3   
Дата:   25-08-10 22:15

Най-много ме изкефи коментара:
"Това за 12-те часа е за Литиево-Йонни батерии и е вярно."
[smilie5]
А това направо изби рибата:
"Не зарядното, а самата батерия знае дали се е заредила, в нея има специална електроника за целта. Същата електроника управлява и тока на зареждане. Благодарение на нея не е проблем да оставиш зарядното включено и след като се е заредила, просто през нея вече не преминава ток и все й е тая."
Братле,силно желая да отвориш някоя стара батерия и да снимаш "електрониката"[smilie18]
[smilie18] [smilie18]

Значи,повечето зарядни за АА батерии поддържат ток от 250-300mah на 2.8V.
Има 2 вида зарядни:
1:с вграден таймер за 10-12 часа,след което се изключват.Недостатък е,ако се зареждат по-слаби батерии,от рода на 1200mah,които се презареждат за това време.За батерии 2000-2500mah си е доволно

2:С микропроцесор,който зарежда батериите на импулси.Тук няма точно определено време на зареждане.Самото зарядно отчита капацитета на батерията,колко ток и е нужен до пълно зареждане.В началото зареждането започва с възможния най-голям заряд,като с времето намалява пускания ток,докато отчете че цикъла е завършен.Тогава прекъсва веригата.Този вид зарядно запазва батериите за възможно най-дълго време[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: asahi   
Дата:   25-08-10 23:20

Добави делта V и делта Т и ще опишеш алгоритъма.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   26-08-10 00:57

Това с 12 часа е все едно =>
Да си купиш нова кола, да я заредиш с бензин, като оставиш дванайсет часа да се налива бензин в резервоара.
Пълна тъпня, батерията след като се зареди за перион от час и половина - два часа, сама изключва, пък нека я държат за зарядното и десет дена, все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: bozo   
Дата:   26-08-10 01:13

Абе кой ще чака час-час и половина батерии в зарядно...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за зареждане на батерии
Автор: ZENON   
Дата:   26-08-10 02:46

Разполагам и ползвам MAHA MH-C9000 и те уверявам, че чакам доста повече. За сметка на това вече 2 години ползвам 3 комплекта без да ги мисля. Никога не си позволявам да се отнасям с каквато и да е техника с пренебрежение.
Увереността, че една батерия без контролер се изключва или включва ни коства изненади и неприятни моменти, това са батериите за които иде реч тук.



Публикацията е редактирана (26-08-10 02:52)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »