Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Звездите... не са в безкрайността?
Автор: dikimee   
Дата:   13-08-10 21:36

ХНали четох в онази тема, че Персеидите са в максимум тези дни, та вчера разпъвам статива, обектива гордо вирнат към небосвода, дистанционно, както си трябва.
По презумция, че звездите са мноооого далече, настройвам фокуса на безкрайност. Минават 5" време и поглеждам снимката - О УЖАСТ звездите не са на фокус ( а НЕ размазани).
Едва се оправих с лайв-вю и една по-ярка звезда за да хвана фокус, и то по-близо от безкрайността.
Та чуденката ми е, колко далече трябва да е един обект, за да е на фокус ( без да се налага да затварям блендата на 8 примерно) и защо изобщо има обозначение безкрайност на обектива, като то не отговаря на действителността (а би трябвало, за разлика от другите обозначения)
За инфо : снимах с зуйко 50мм макрото на бленда 2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: navy   
Дата:   13-08-10 21:41

[smilie18]
Я бързо на един курс по фотография ...

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: dikimee   
Дата:   13-08-10 21:47

Абе трябва ми един, ама се ги пропускам по различни причини, ей тоя на 16ти пак, на моренце съм. Направо да ме съжали човек, с какво си губя времето, вместо по курсове да ходя :)

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: navy   
Дата:   13-08-10 21:49

Завъртането на фокусния ринг максимално на дясно (или респективно на ляво) не ти дава фокус в безкрайността.
Също така е хубаво да се позатвори блендата заради няколко причини...
Ако исо 1600 не Ви удовлетворява... ползвайте дистанционен спусък и по дълга експонация [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: Magnifico   
Дата:   13-08-10 21:54

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: Canon   
Дата:   13-08-10 22:01

Има една малка особеност. Фокуса е различен при различните дължини. При инфрачервената е по-близо от видимата - и съответно производителите оставят толеранс на хода на фокусния ринг за такива случаи, а на по-старите обективи има и маркирана червена точка (по която се фокусира ИР) Този толеранс е хода на гривната след фокуса на безкрайност.
Това не го обясняват по курсове, а и Нейви не го знае - иначе щеше да ти го обясни
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: jokevcv   
Дата:   13-08-10 22:03

Абе и аз срещнах трудности :) ALBIREO каза с live view ама беше такава тъмница, че нищо се не видеше с него. И аз бях с 50-ка само, че никор и на безкрайност нямах, чак такива проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: Canon   
Дата:   13-08-10 22:07


http://www.doobybrain.com/wp-content/uploads/2008/02/canon-ef-17-40mm-side.jpg



Фокуса на безкрайност е при вертикалната линийка на л-образната черта между 1 - символа безкрайност. Хода на фокусирането след това (т.е. включения толеранс) е до края и - доста след точния фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: navy   
Дата:   13-08-10 22:17

Важното е, че Нейви знае достатъчно неща, от които доста често биваш посрамен [smilie5]

А в по-горния си пост нищо полезно не каза... всъщност [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: Canon   
Дата:   13-08-10 22:18

ALBIREO е прав за live view

Ярките и следващите по яркост звезди се виждат спокойно, че дори с тъмни обективи - ф/4 - ф/5.6, но просто се изключва симулиране на експонацията.
live view усилва достатъчно сигнала.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: dikimee   
Дата:   13-08-10 22:21

Супер, това обяснява всичко :) Мерси за отговорите :)


бтв. С Олимпус Е520 по-добре да не снимам, отколкото да ползвам 1600 ИСО [smile5]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: jokevcv   
Дата:   13-08-10 22:29

Ами Canon аз със 1.4 обектив ги гледах, ама не се получи. Аз и не вложих кой знае какво усилие. Не се сетих по няй - ярката звезда да фокусирам.

П.С.

Вие двамата с navy да неби да сте имали връзка, която е свършила зле? Във взека тема няма такова хапане [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: Canon   
Дата:   13-08-10 22:30

Оооо, Нейви
посрамен от кухата ти фразеология - май ти си тоя, дето обширно разказва какво имало по снимки му - в другата астро тема за снимката ти на някакво персеидче разказваше, и къде по снимката да сме го търсели, ляво ли, дясно ли беше - щото не се виждало.
А снимка не се разказва [smilie23] , фотографията не е литература - ако не си знаел с какво и как да го снимаш си е твой, а не зрителя проблем. какво си тръгнал да се разказваш - затова и лалинда бледнее пред теб
Значи такава снимка е за кошчето или за литературен-форум.сом

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: mugen   
Дата:   13-08-10 22:35

Мерси на Canon за разяснението, даже си погледнах обективите имат ли такава черта и единият няма - направо блъска в безкрайността [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: navy   
Дата:   13-08-10 23:15

Тази вечер е порядъчно изнервен [smilie7]

А звезди на фокус се правят лесно, много лесно, дори без да навлизаме в сухите дебри на инфрачервените скали муа ха ха ха ха ха [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: Canon   
Дата:   13-08-10 23:43

Да бе - вярно ти надълго обяснява как си можел да правиш метеори с фотошоп [smilie11]

Драскаш си чертата във шопа и си пожелаваш нещо

Направо си бетер Всевишния, създател на метеори и планети с фотошопа.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

mugen,
Старите (добри) обективи нямат резерв. Концепцията при тях е друга, те се калибрират на безкрайност, а хода на резбата за фокуса и скалата за разстояния са 1:1.

Има един стар, но сигурен принцип - за да ти стигне, трябва да артиса.

И Сигма го прилагат, та с'я Нейви научи за чий му е чертичката на обектива преди безкрайност. За да артиса ...



Публикацията е редактирана (13-08-10 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: kapitancho   
Дата:   13-08-10 23:49

Скалите са само за външен вид. Говоря за новите. При 35/1.8 снимах вчера като преди това щракнах обект на 20 метра със светкавицата, докато изкарам снимка на фокус и след това пуснах да снима небето. На 16-85 пък си знам, че при 16мм безкрайността е на 5ft и директно си го нагласих там. Доста по-удобно е със старите обективи, който механично си спират на безкрайност и си знаеш къде е.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: biliev92   
Дата:   14-08-10 00:12

И аз имах проблем с фокуса :/ иии се оказа, че лайф вю-то на Д90 само за ярко слънце по обед става [smilie23]
най-сполучливата ми снимка беше на около минута на 1600 исо .. и пак нещо куца [smilie11] .. то ясно, че е ЗАУ-то, но затова пък натрупах опит изхабявайки батериите [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: Canon   
Дата:   14-08-10 00:25

biliev92
не си съвсем прав, опитай ЛВ, около 21 часа утре вечер, да фокусираш на луната - тя е на запад, ниско над хоризонта, астро-разбиращите ще ти кажат дали вечерницата е тази, която свети вдясно от нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: Stoychev   
Дата:   14-08-10 21:08

kapitancho написа:

> Доста
> по-удобно е със старите обективи, който механично си спират на
> безкрайност и си знаеш къде е.



Да, защо сегашните не са така? [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-08-10 21:14

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: graphix   
Дата:   14-08-10 22:35

значи пич, най-важното е да не снимаш на отворена бленда щото доф-а пада и тия звезди дето за по-напред и по-назад няма да са ти на фокус [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (14-08-10 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: navy   
Дата:   14-08-10 23:10

Що бе, знаеш ли какво боке ти вкарвам в съзвездие Цефей докато фокусирам в Пегас [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: graphix   
Дата:   14-08-10 23:34

да бе, ама е едно ръбесто такова... нервно боке му викат у форума [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездите... не са в безкрайността?
Автор: victory13   
Дата:   15-08-10 00:23

ръбесто, ръбесто, колко да е ръбесто...
глей тамрона какво боке прави на 2.8 [smilie18] [smilie18] [smilie18]

https://photo-forum.net/i/1191280

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »