Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Странен въпрос
Автор: Uve   
Дата:   11-08-10 18:37

Здравейте приятели.
Отворих тази тема защото не намерих нещо подобно, а съм сигурен че тук има много хора които могат да помогнат със съвет.
А ето и за какво става въпрос.

В оптичните мерни прибори се ползва скала от най различен тип. Така наречената reticle. Представлява много финна метална мрежа монтирана на втулка с резба.
За жалост повредих една такава, след като съм го правил много пъти без проблем. Сега се чудя как да направя такава скала и нещо ми се завъртя в главата.
Възможно ли е да се снима в негатив на филм предварително разпечатана мрежа, след което да си я изрежа и залепя.
За да стане това обаче e нужно дебелината на линиите да е приблизително 0.001мм и филма да е напълно прозрачен.
Ето как изглежда една такава скала
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rangefinder_reticle_08a.svg
Та не знам възможно ли е да се получи такава дебелина на линия върху филм?
И дали филма има някакъв нюанс?

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: borovinka   
Дата:   11-08-10 18:52

Какъв е диаметърът на това чудо?
Най-удачно ми се види, ако се ползва лазерен експонатор.



Публикацията е редактирана (11-08-10 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: Uve   
Дата:   11-08-10 19:04

представлява окръжност около 15мм. Не съм го мерил за сега, но може да се събере на филм.
Най важното обаче е материала да е прозрачен.
А иначе за експонатор нямам идея.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: adash   
Дата:   11-08-10 19:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: 3DF   
Дата:   11-08-10 19:43

Отиваш в някоя печатница или студио за предпечат. Трябва да имат обурудване за предпечатна подготовка и изкарване на "филм" - "линотроник"

Системате, е че от компютъра са подава на експонатора "линотроника" и той изкарва филма. От филма изображението се прехвърля на печатна плака и после се слагана печатната машина.

Теб те интересува само частта от компютъра до изработката на филма. Винаги могат да те вместят с десетина бройки.
Най важното, е че филма е исключително прозрачен , което ти върши работа.

Обади се на лични и дай телефон за да те заведа на едно място ако не можеш да се справиш.



Публикацията е редактирана (11-08-10 19:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: borovinka   
Дата:   11-08-10 19:48

Филмът за лазерни експонатори е доста прозрачен. По-добре се свържи с някой, който предлага тази услуга у поговорете. Например, тук - http://tinyurl.com/3ah5alo
Има и десетки други.


Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: pif   
Дата:   11-08-10 19:54

1 микрон на филм - няма да стане при нормална светлина. Такива разстояния се правят само с рентген.
Експонаторите имат пиксел 6 микрона. Трябват поне 2 пиксела за да имаш ясно отчетлива линия.

Има филм експонатори предназначени за кино. Те с цветни и там петното на лазера е 3 микрона (при най добрите - 8к) но пак забрави за стойности под 10 микрона.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: Uve   
Дата:   11-08-10 20:01

Моля да ме извините за грешката.
Става въпрос за 0.01мм /една стотна от милиметъра/

Иначе говорих с един приятел и той ми препоръча някакво фолио за лазерни принтери.

Ще опитам всяка техника която открия

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: asahi   
Дата:   11-08-10 20:26

Забрави за фолиото.
С лазерно гравиране има някакъв шанс.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: thomas   
Дата:   11-08-10 20:31

Експонатор на възможно най-висока резолюция, евентуално. Филмът е точно какъвто трябва, и все пак дебелина на линията от 10 микрона все още ми се струва безумие. Това око не може да го види - за какво ти е тогава?! ;-) Аз лично редовно пускам линийки с дебелина 0.05 мм и излизат перфектно. Не казвам, че и 0.01 няма да излезе - но ми се струва прекалено, прекалено тънко.



Публикацията е редактирана (11-08-10 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: Uve   
Дата:   11-08-10 20:40

Скалата се намира пред първата оптична група и увеличението е голямо, поради което се вижда като доста дебели линии.
Ще опитам пък каквото стане[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: b0bb0   
Дата:   11-08-10 20:51

Скалата, предполагам, е стъклена. Как ще закрепиш скалата от филм/фолио така, че да се запази равнината? Върху старата скала? Върху ново празно стъкло?

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: Uve   
Дата:   11-08-10 20:56

Скалата е изрязана от метално фолио /предполагам с лазер/ като в периферията е пръстен и това нещо е лепнато върху метална втулка с външна резба която се навива в един от елементите. Това нещо просто стои във въздуха и единствения вариант е да се разпечата върху материал който не промена /поне не много/ светлината която навлиза през лещите

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: 3DF   
Дата:   11-08-10 21:08

Ааааако е пък мноооого отговорно.

Обади се в Оптикоелектрон Панагюрище.
Но опитай първо с филм и експонатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен въпрос
Автор: pif   
Дата:   12-08-10 00:18

ленотрониците са на 3520 т/инч. Това прави 7 микрона. Имаше някъде и на 5100 т/инч но не си спомням къде. Сигурен съм защото съм пускал такива тесни процепи за дифракционна решетка.
Друг добър метод е заснемане на диапозитив (примерно рол филм) нарисуван на голям плотер такъв патерн. Ако трябва да е не стъкло - продават фоточувствителен слой под формата на спрей, но качеството не е добро.
Хората които правят снимки за надгробни плочи по старата технология си правят сами фоточувствителния слой и за тях не е проблем да направят 10 микрона разделителна способност, особенно при черно-бяла снимка на стъкло.
За лазерно рязане - конвенционалните машини имат 50-100 микрона точност. Възможно е да има някъде и по точни но не съм срещал. Такива точности се постигат лесно с фотошаблон и ецване но там точността е 1/2 - 1/5 от дебелината на материала. Така че, за 10 микрона точност трябва материал между 20 и 50 микрона дебел - което не е трудно за изпълнение.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »