Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 основен въпрос относно обективи
Автор: t0d0   
Дата:   11-08-10 14:59

Здравейте!
Имам нужда от малко помощ.. напълно начинаещ съм във фотографията.. и сега си закупих никон д5000 с обектив 18-105вр.. Въпросът ми е следния.. какъв обектив ме съветваш да си взема като допълнение.. знам, че зависи от това какво ще снимам и т.н., но харесвам доста фиш-а.. нямам идея каква е разликата в снимките от 35мм и с 18-105 на същото фокусно разстояние.. нито предимствата на 70-300?
Ще ти бъда благодарен, ако можете да го обясните.. на прост български:)

Благодарности..

P.S. Моля спестете си коментарите от вида на "прочети др теми във форума", "порови из нета" и т.н. .. Ако някой иска да помогне, нека да помогне.. благодарен съм!


Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: ipolit   
Дата:   11-08-10 15:05

гугъл транслейта много дръпнал. Само тряба да се научи да съгласува по число и става прост български.

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: adash   
Дата:   11-08-10 15:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: antonio.caro   
Дата:   11-08-10 15:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   11-08-10 15:37

Виж 10-20 на сигма.
Разлики между 35мм и твоя бол. Най-малкото по-резки снимки и светлосила, в полза на 35мм. Ако ти трябва един светлосилен, по-скоро някакво варио на 2.8 - 17-50 или 17-70. Има хора които не обичат твърдите, други които само тях признават. Клоня към вторите. Изборът си зависи от опита и начина на снимане. Докато не поснимаш с твоя обектив, всеки отговор ще те заблуди. Снимай два-три месеца с него и тогава си избери нещо по конкретно.

Иначе за разликите между дължините... Наистина ще трябва да попрочетеш, колкото и да не ти се иска.

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: t0d0   
Дата:   11-08-10 15:41

Благодаря за помощта..
Ще попрочета, ще поснимам и тогава ще задам вече адекватен въпрос:)


Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: Mec   
Дата:   11-08-10 17:05

Ако кажеш че си испанец женен за българка, ще ти подскажа да видиш кво пише тука за 35мм обективите

www.slrgear.com/reviews

има там едни триизмерни графики - много са полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: victory13   
Дата:   11-08-10 17:14

винаги съм се кефел какви снимки правят графиките [smilie18]
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: landstar   
Дата:   11-08-10 18:01

тодо, я си купи един ектендър - 1.7 да речем, към 700 кинта е и ще го ползваш вовеки и ще ми блгодариш. Друг обектив не ти трябва. Апропо, питай за съвместимост точно с твоя обектив. Така го правиш от 34/нормален/ до 180 някъде, напълно достатъчно при загуба само 1.5 бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: wfw   
Дата:   11-08-10 18:03

landstar написа:

> тодо, я си купи един ектендър - 1.7 да речем, към 700 кинта е и
> ще го ползваш вовеки и ще ми блгодариш. Друг обектив не ти
> трябва. Апропо, питай за съвместимост точно с твоя обектив.
> Така го правиш от 34/нормален/ до 180 някъде, напълно
> достатъчно при загуба само 1.5 бленда.


Ти нали се шегуваш :)

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: landstar   
Дата:   11-08-10 18:17

НЕ се шегувам, аз така бух постъпил. Вместо да мъкне още един - два обектива средна хубост. С екстендъра и неговия обектив покрива 95% от нуждите. Ти какво му предлагаш?

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: pefoto01   
Дата:   11-08-10 18:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: dnachev   
Дата:   11-08-10 19:03

Снимай, чети и по някое време ще разбереш. Докато сам не разбереш какъв обектив ти трябва, няма смисъл да питаш... Странно е, но факт :)

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: landstar   
Дата:   11-08-10 19:07

Гледам, че 18-105 не е изключен, значи става. Но пак трябва да се провери.

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: mravunko   
Дата:   11-08-10 19:08

landstar написа:

> НЕ се шегувам, аз така бух постъпил. Вместо да мъкне още един -
> два обектива средна хубост. С екстендъра и неговия обектив
> покрива 95% от нуждите. Ти какво му предлагаш?

The maximum aperture changes with focal length about as follows:

* 18mm = f/3.5
* 24mm = f/4
* 35mm = f/4.5
* 50mm = f/5
* 70mm = f/5.3
* 85mm+ = f/5.6

като шибнеш конвертор 1,7 (сложи го с 1,5 бленди нагоре) ще имаш АФ най-вероятно само на 18мм, всичко друго на МФ , яко а :)

като го кефи фиш си взема фиш, като го кефи портрети си зема 50, 85мм, като го кефят гарги зема 55-200, 70-300, ако иска да гони бръмбарите си взема микро никор и т.н.

с тоя 1.7х, по-лесно ще му е да придобие един 18-200



Публикацията е редактирана (11-08-10 19:11)

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: landstar   
Дата:   11-08-10 19:39

мражунко, таман ще добие сръчност с ръчния фокус! може и един 70-300 да му свърши работа, ама за какво му е да трупа компромисни обективи и то за това тяло?

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   12-08-10 02:04

Много, много интересна тема, най-вече в помощ на всички любознателни млади фотографи.
Мнение няма да пиша, защото тук има отлични познавачи, който могат да помогната със съвет.
За този модел на Никон, може да се напишат безброй хубави неща.
Зависи какво ще се снима - хубава кака на сто метра пред мен, ми се иска да имам обектив от 300 мм., за хубавите кадри над града ми се иска да има рибешко око, както и ти споменаваш.
С две думи, за всяка ситуация се иска обективче.
Колкото повече парички, толкова повече обективи, не съмнено, всеки обектив ще бъде полезен. [smilie24] [smile]



Публикацията е редактирана (12-08-10 02:05)

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: compur   
Дата:   12-08-10 08:39

колкото повече обективи, толкова повече тежест за носене... онва раница, или... две нови раници, или... раница и чанта и... филтри, всеткавици, отражатели, куфари... мъка, мъка! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: mitku   
Дата:   12-08-10 10:20

Да се разпиша и аз. ПЪРВО прочети ТОВА и ще ти се изяснят доста от нещата. [smilie3]
А иначе като конкретни предложения - най-полезно следващо допълнение към 18-105ВР би бил 35/1.8. Със светлосила и острота, той ще ти служи за всякакви снимки в затворени помещения (разбира се - става и за открито, но за там и 18-105 става), за портрети на повече хора и/или в цял ръст и/или до кръста (за по-близки портрети само на главата - не е подходящ).
За по-следващ обектив - аз бих ти препоръчал или 85/1.8 или 50/1.4 Г (аз предпочетох 50-цата, защото особено на Д5000 тя ще има и автофокус, а 85-цата - няма да има)... предимно за портрети, но също става и за малко по-големи закрити помещения, където 35-цата ще е къс.
След туй - евентуално нещо дълго. 70-300ВР може да ти служи за всякакви снимки на далечни обекти (ти сам си прецени дали ти трябва и за какво). За по-тънко - 55-200ВР също е много добро обективче почти за без пари... а скоро ще излезе нов 55-300ВР.
Но най-добре да послушаш колегите по-горе и да поснимаш няколко месеца с 18-105... направи няколко хиляди снимки и после ще ти се изясни какво точно ти трябва на теб и ще знаеш САМ. А със сигурност въпреки, че ти не знаеш в момента, НИКОЙ не може по-добре от ТЕБ да знае какво "ти трябва" НА ТЕБ. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: t0d0   
Дата:   12-08-10 17:13

Само ще оправиш ли линка, че не е работещ..
Благодаря много за помощта!
Ще почета малко.. ще направя доста снимки и ще го реша тогава.. Скоро ще кача някоя друга снимка от първите!:)


Отговори на това съобщение
 Re: основен въпрос относно обективи
Автор: alsash   
Дата:   12-08-10 17:19

....а имаше преди години поговорка, че за всяка работа си има камера....[smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »