Автор: markishky
Дата: 10-08-10 12:23
1-во за Asahi - 1 метеор на 2-3 минути е добре, и обещаващо че по време на максимума ще са още по-начесто. Това което е по-доброто като условия в сравнение с минали години е, че Луната залязва рано и няма да пречи, = тъмна нощ и на много забелязани метеори за определено време;
За планетите - около ~50 минути след залеза на Слънцето (при нисък хоризонт на запад) ще залязват Меркурий и Луната, т.е. още в заревото на залеза. Някъде тогава, малко над тях ще се вижда и ярката Венера като "Вечерница". Гледана с бинокъл или с малък телескоп, тя се вижда във фаза - подобно на Луната. Близо до Венера ще са Марс и Сатурн - като по-слаби "звездички", Пръстенът на Сатурн се вижда по-добре с увеличение около 30х и нагоре. Напрактика повечето планети се виждат в началото на нощта струпани в западната част на небето и това напомня донякъде един термин, популяризиран от журналистите през 2002 - 2003 г. - "Парад на планетите".
Малко след 22 ч на изток ще се вицда друг ярък обект - Юпитер, с 4-те си най-ярки спътника: Йо, Европа, Ганимед и Калисто. С бинокъл същите се виждат подредени в права линия до самият Юпитер, но естествено - с увеличения над 20-30х е вече доста по-добра гледката.
Друга атракция е Млечният път, който след залеза на Луната ще се вижда добре до края на нощта. Може да опитате да го снимате за време на експозиция около 30-40s със широк обектив на 2.8 или по-отворен, с неподвижен апарат, на 800 иои 1600 ISO, или колкото имате макс., стига да не е много шума.
Около 22 часа право на юг ще се вижда най-ярката част на Млечният път - посоката е към центъра на Галактиката в съзвездието Стрелец. Някои наричат тази картина (показаната по-долу) "Гейзерът на живота" :) , макар да не е мн. ясно освен Земята, колко други населени планети има в Галактиката ни... ако насочите бинокъл на там ще видите няколко мъгляви петънца и звездни купове, като показаните в ограденото поле (и под него), дадени по-долу увеличени. Това са горещи облаци от междузвезден водород, в които се раждат звезди сега в наше време.
http://amateurastronomy.hit.bg/photo/Galak2.jpg
http://amateurastronomy.hit.bg/photo/Sagitt3.jpg
http://amateurastronomy.hit.bg/photo/M8.jpg
Който пък от вас знае къде е съседната най-близка галактика - тази в съзвездие Андромеда, може да опита да я види с бинокъл или да я мерне с просто око, ако гледа от тъмно място.
Хайде чисто небе на мераклиите, щото ако се заоблачи... накерне съм писал тука!
|
|