Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Цената на качеството
Автор: erotila   
Дата:   29-07-10 11:39

Само не се смейте много и не се стреляйте с дългите бели и черни обективи!


http://f-start.com/?p=171

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 11:48

Не, че нещо, амааа тая сметка е малко разтеглена и погрешна.

Ако имаш клиенти и поръчки, тогава си купуваш хаселблад.

Хубава фотография става и с 40D/D200 + 50/1.8 + няколко ръчни светкавици и стативи по 20-30 лв, ама се иска малко творчество.

По това описание е малко каруцата пред вола, ама за някои това може да е бизнес модел...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mishkyn   
Дата:   29-07-10 12:05

Мисля,че още в началото на статията n1xon-a е упоменал,че това са сметки за работа по западните стандарти.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Canon   
Дата:   29-07-10 12:12

Клиентите не искат хубава, а професионална фотография в съответното портфолио.
И обикновено, за да имаш скъпоплащащи клиенти и сериозни поръчки, вече си минал на хаселблад (дори да е наемния вариант)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 12:19

Да, само дето с голия хаселблад никой няма да те бръсне за нищо и трябва да имаш бая голямо фолио.

А в момента, в който си стигнал стандартите да си плащаш за хасела, изобщо тая сметка не ти седи. Само не съм сигурен в България подобно натоварване откъде... По-рядко, но по-добре платено ми се вижда по-реалистично. Иначе това, което наричате "средно" за западните стандарти просто трябва да се предефинира за тукашните.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: thomas   
Дата:   29-07-10 12:22

Западни стандарти, ама от особено разглезената епоха. Сега предполагам, че се влиза на съвсем други нива - особено при тела и обективи. 30-те хиляди в тази зона спокойно могат да бъдат сведени до 10 хиляди, а при наличие на повече желание, отколкото пари - и до 5000. Виж, при автомобила нещата са добре изпилени, а при заплатите - да не говорим, още повече нищо не видях за осигуровки, данъци и други подобни радости. Та като цяло може би сметката не е толкова далече от истината. И както се казва в подобни случаи, всичко е така, само дето парите ги няма...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ALBIREO   
Дата:   29-07-10 12:24

Не мога да се съглася с 5-те хиляди и желанието. Нито имат общо двете неща, нито за 5000 лева можеш да купиш каквото и да било качество в техническо отношение. Май наизуст си говорите, ей така за "спорта". [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: didesignbg   
Дата:   29-07-10 12:26

Всъщност качество за какво?
Колко клиента в България, имат нужда от такова качество?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   29-07-10 12:28

На нашата сватба ни снимаха с Д80 + 24-70/2,8 и съм очарован от снимките.Смятам,че другото е изгъзица-трябва ти 5ДМК1 настаро,24-70/2,8 настаро+580ЕКС настаро и за 3000 лв си ти!
А,забравих - много опит и креативно мислене.



Публикацията е редактирана (29-07-10 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ALBIREO   
Дата:   29-07-10 12:30

Знаеш ли колко мноооого неща пропускаш?
Това, че ти си доволен от кадрите си, нищо не означава. [smile]
Оставям ви да си правите свободни съчинения, че имам работа в студиото. После ще се включа, ако имате поне малко желание да разберете смисъла на статията. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: thomas   
Дата:   29-07-10 12:30

Значи ако искаш да ми кажеш, че фотография не може да се прави с нищо под тяло за 12,000, тогава ще се съглася. Само че мога да те уверя, че за 90% от фотографията няма абсолютно никакво значение дали ще е заснета с D3x или с D90. В този смисъл първото е оправдано САМО ако предварително си изкарал парите, с които да си го купиш. Да, може би именно то ще ти докара клиентите, склонни да плащат много повече от останалите. Но както казах, те са отговорни само за десетина процента от цялата работа на пазара. И ако сега започваш, никога няма да ти я дадат на теб, с каквото и да си се оборудвал като техника - защото те отиват при ИМЕТО, а не при техниката. Иначе казано, големите имена пък спокойно биха могли и без тази техника да привлекат големите клиенти, но пък те си я имат, защото за тях тя струва някакви джобни пари. Параграф 22, това е светът...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 12:37

Щото в студио има значение дали снимаш с D3x или Alpha 900...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ALBIREO   
Дата:   29-07-10 12:38

Преди да се оттегля, ще ти отговоря, thomas. Не виждам причина да поставяш от двете страни на кантара фотографията, или способността на фотографа да снима, а от другата - техниката. Двете НЯМАТ ОБЩО. Ако можеш да снимаш, ще го правиш както с телефона си, така и с най-супер-дупер якия апарат. Ако не можеш - по същия начин. Това няма общо с темата и не виждам защо го намесвате. Целта на статията е друга, но сега не мога да пиша повече, че ме чака работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 12:43

ALBIREO - почти си прав за телефона, само дето може сериозно да ограничи реализирането на безграничния креативизъм, създавайки перипетий при реализацията на по-смелите фантазии на фотографите... в чисто техническо отношение... [smilie5]

А после как се продават кадри от телефон за 1000 лв, аз не знам [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: darksorrow   
Дата:   29-07-10 12:48

огромна грешка на автора на темата беше да пуска това в този форум.

тук всеки разбира от всичко, такива като ширхан дори и от повече.

а че нито един от тях реално не го работи това, но за сметка на това има огромна уста - на кой му дреме.



Публикацията е редактирана (29-07-10 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 12:54

darksorrow- ако си прочел колкото мен в този живот, и ти щеше да разбираш. Ама може и природата да е помагала при мен, не мога да кажа, важното е да не се ядосваш [smilie24]

А сега сериозно- не знам какво ме заяде мен, не мисля, че говоря неща, които не са така. Това, че на някого не се харесват, не променя нещата.

До написаното- съгласен съм, но има толкова много неща, които трябва да се напишат, че изобщо няма смисъл да си го коментираме тук, щото всеки (който се е занимавал) знае цените на фотографската техника, всеки знае колко време се хвърля след снимките за обработката им, всеки знае как се работи с модели, и асистенти, и светлина и т.н. и т.н.

Та ако тази статия е много подходяща да обясни накратко на клиентите как седят нещата, то на хората, които се занимават или са запознати поне малко с нещата, обемът на написаното ще е малко по-голям и доста по-изчерпателен откъм засегнати ракурси.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: darksorrow   
Дата:   29-07-10 12:56

пич, ти си на абсолютно всяка манджа мерудия, ае гледахме ти моженето и начетеността в оная тема за фотошоп и обработката, дай да спрем до тук. бъди здрав.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 12:56

darksorrow- и кво като не го работя? Да си се сещал, че може да познавам достатъчно кадърни хора, дето го работят това и да имам реални наблюдения как се справят те с нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: shama   
Дата:   29-07-10 12:56

аиде и мойте 5 ст.

Никсъна е написал работа "по западните стандарти" а там в последния абзац

"В никой случай не казвам, че изброеното по-горе оборудване е задължително за получаването на качествена фотография. Просто смятам, че нормалният фотограф трябва да работи в нормални условия, за да дава добри резултати. Снимането с любителска техника в хола на баба ви просто няма как да бъде нормална бизнес-практика.
"

иначе всеки които е бил дори и за малко на запад и работил в тази сфера или малко се е интересувал знае че западните стандарти са наистина подобни и то не при топ фотографите.
Цените на Никсъна са приблизителни да може би леко завишени тук там, но не с много плюс това не са включени както томас каза "осигуровки, данъци и други подобни радости"

Които не е правил студио той не знае какви са разходите, а другото е чесане на пръстите в клавиатурата [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   29-07-10 12:57

Албирео-аз ти казвам кое какво струва,защото киснах 1 месец в това студио ,докато обсъждаме снимки,както и ходих на една сватба да видя как снима.Видях с каква техника се работи.Аз говоря за снимане навън-сватби,кръщенета,обрязвания,причастия,рождени дни и всякакви партита.А,забравих-още 2-3 карти памет,4 четворки зареждащи се батерии и един отражател за "зайчета".Е да,сега,долкото чувам моят фотограф е ъпгрейднал на Д700,но какво от това?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 12:58

В оная тема все едно не бях прав ли? Можеш ли да си сложиш ръка на сърцето и да кажеш, че не съм бил прав тук или там? Сега пак без доводи ми говориш глупости. Аз имам право на гледна точка, ако ще и заварчик да съм. Ти вместо да ме плюеш, кажи как стоят нещата, като си толкова ербап и знаещ.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ALBIREO   
Дата:   29-07-10 13:09

mitadoc - докато си гледам кадрите на компа ще ти отговоря. Фотографията не се изчерпва с "обрязване" и "кръщенета". И пак ще кажа. Това, че ти си доволен от кадрите които са ти показали, не е критерий нито за мен, нито за "множеството от изисквания на клиентите". Ежедневно разговарям с такива, така че... Всички искат най-доброто, щото не знаят, че то да е толкова добро струва чувал пари, които не отиват непременно директно в джоба на фотографа, но като има кажеш цената те взимат за луд... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 13:11

Затова говоря, Albireo [smilie24]

Повечето клиенти изобщо не са склонни да дават такива пари за подобно качество. А ако можеш да хванеш тези, които са склонни да дават и то в пъти повече, изобщо няма да има смисъл от подобна тема...

Ама тук има един манталитет, че тя техниката си е твоя и ти луд ли си да вземеш 500 лв за един ден снимане само...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   29-07-10 13:22

Албирео,представи си ,че отиваш на стоматолог и искаш най-доброто-трябва да направиш 3-4 обтурации(пломби),2 зъба да умъртвиш и да поставиш 4-членен мост от керамика.Всички пациенти са многознайници-искат най-доброто,но не го получават никъде,защото като чуят цените и подвиват опашка и тогава според теб кой работи на такива цени и с такива материали?
Обяснявам:

Кабинет-минимум 25 квадрата по изисквания на ХЕИ+чакалня и морко помещение-още 25 квадрата,задължително север-североизток изложение,заради осветлението,до 2-ри етаж-смятай си наема колко да е.Слагаме стол Сименс-70 000 лв,слагаме 2 турбини Биен Еър -по 1600 лв всяка,микромотр-за 800 лв на същата марка,купуваме по 3 чифта клещи минимум за екстракция на зъби(ако някоя изпозлваш и дойде пак пациент със същата диагноза-тази вече е мръсна и трябва да се автоклавира поне 30 минути,така че...)-те са 10 вида+10 лоста,всяко на цена по 50 лв,слагем отпечатъчни лъжици,лигнини,памуци,цементи,отпечатъчно материали,фотополимери-хубав е 2000 лв кутията от 8 шприци по 4,5 грама...И какво стана?
120 000 лв.Добавяме и видео камера да си гледа пациентът кариеса,ултразвуци,йонофорези,запълване с гутаперка,апекслокация-поне още 5000 лв.

И сега колко да вземем на пациента за обтурация?Колко да му вземем за керамика със златно фолио отвътре?Или за имплант с титаниев абатмънт?

И идват многознайковците и викат искам най-доброто.
Обясняваш му-умъртвяване и запълване на зъб-по 100 лв на канал(кътните зъби имат по 3-4 канала-смятай си сам),80-100 лв обтурацията на зъб,после по 30-40 лв изпиляването,както и по 450 лв на зъб или 1800 лв за 4-членния мост,ако искаш имплант-по 1200 лв на имплант.

После бяга през вратата.

Така,че пациентите ги лекуват на китайски столове по 4000 лв,с китайски турбини по 120 лв,с фотополимери по 200 лв кутията и си плащат и са доволни.западните стандарти в БГ не вървят-само при малцина перачи на пари,които се правят на велики пред дрислите сси.
По-спокойно с цените[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: asklep   
Дата:   29-07-10 13:35

mitadoc каза "Така,че пациентите ги лекуват на китайски столове по 4000 лв,с китайски турбини по 120 лв,с фотополимери по 200 лв кутията и си плащат и са доволни.западните стандарти в БГ не вървят-само при малцина перачи на пари,които се правят на велики пред дрислите си."
[smilie24] [smilie7]



Публикацията е редактирана (29-07-10 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: munich   
Дата:   29-07-10 13:46

Това последното е доста ограничена гледна точка - именно хората, занимаващи се с фотография би трябвало да знаят, че:

А. Има хора в България търсещи качество, готови да платят за него

Б. Не всички такива са перачи на пари

Съжалявам, ама всичко друго просто не е вярно. Западните стандарти в България по-скоро не вървят, защото има много самозванци, които не виждат разликата между Аматьор-Фотограф и Профи - мисля, точно това се опитваше да обясни и Албирео.

Във форума има много доказателства - тръгнете например от качествени стативи: За аматьор една марка може да става, за професионалист важи най-вече, почти и само Гитцо. Да, на запад повече аматьори могат да си позволят дори професионална техника, за да си начешат крастата, ама просто не идвайте с аргумента, че сватбите се снимали с Д80 и 24-70. Апропо, 24-70 е профи-обектив и си е на съответната цена. Недейте да надценявате креативността във фотографията, защото все пак техниката си казва своето! Качеството наистина си има цена, солена, и е съвсем нормално колкото по-нагоре да искаш да получиш дори 1% повече качество, да трябва да платиш повече от 1% повече пари за това! Такава е играта! Свикнете с нея, но не се самозалъгвайте, че Д90 и Д3 са почти едни и същи машинки!



Публикацията е редактирана (29-07-10 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: didesignbg   
Дата:   29-07-10 13:46

И точно тук стигаме до извода, че българския клиент не иска качествено. Иска едно средно ниво, в най-добрия случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: thomas   
Дата:   29-07-10 13:52

@mitadoc
Зъболекарският пример беше чудесен. Най-малкото защото показва една съвсем друга област, която е много по-важна за живота на хората от снимките. И както виждаме, и в тази област хората са склонни на компромиси, за да получат поносима цена. Какво остава за фотографията, където много отдавна 80% от клиентите, които някога изобщо плащаха да им се снима, вече са си купили апарати, импровизирали са си някаква "студийна" обстановка и си щракат продуктите.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 13:52

Кой казваше нещо, че Бенро било копие на Гитцо? [smilie5]

Амааааа, ако ще си говорим така, то в цената трябва да има гримьор, фризьор, агенции-магенции и още куп неща...

Ама какво викате, с осветление на Динафос не ставали нещата, само Бронколор... Брей! И хартиените фонове сигурно трябва да са от сечени наръка дървета от Амазония?

Има истина в някои от нещата, ама има страхотни изхвърляния.

А колко 24-70 е професионален обектив на фона на Хаселблад...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Canon   
Дата:   29-07-10 13:55

Всеки влак си има пътници.
Повечето клиенти искат по-малко да платят - е, съответно толкова ще получат. Но тук става въпрос за тези, които знаят за какво искат да плащат
За кадъра на един кандидат-президентски портрет (изваден от снимани 10 планфилма 4х5") замъкнах 40 кг техника за 25000$ в президентството (там беше сесията).
Дали някой ще поеме риска за плакати за кандидат-президентска кампания да му наснимат на лайка формат, ако ще и 1000 снимки да са?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: johnny_fx   
Дата:   29-07-10 13:57

Проблемът не е, че хората не търсят качеството, а че не могат да си го позволят.
Вече съвсем друг е въпросът, колко могат да разпознаят и оценят качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: munich   
Дата:   29-07-10 13:57

На фона на Хаси не е професионален, въпреки че в гамата на Никон си е професионален. Но съ съгласен с теб за това!

Но по западните стандарти на професионалисти Динафос и Бенро може би не биха минали...това е истината!

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 13:58

А за колко лева пудра му сложи на лицето на кандидат-президента?

М/у другото - много хубаво сравнение. Ама май в България в много области влаковете станаха повече от пътниците... [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Георги   
Дата:   29-07-10 14:00

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 14:01

munich - ти така си мислиш, че не биха минали.

А искаш ли да попитаме колко от тука "големите" комерсиални фотографи снимат от статив 100% от сесиите си и колко си млатят на ръка? Сигурен съм, че едно Бенро би свършило по-добра работа от 4 часова сесия от ръка... Ама някой трябва да седи и да кадрира от статив през това време...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: asklep   
Дата:   29-07-10 14:02

Това за влаковете и пътниците ,право в десятката .България е бедна и малка държава [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: munich   
Дата:   29-07-10 14:11

sirkahn: Аз си имам мой наблюдения и знам на какво се базират [beer]

Като цяло обаче тезата ти за стативите може да е правилна, но няма общо с моето твърдение. Разбира се, че със статив е по-добре, отколкото без статив! Но и какъв ще е стативът, има голямо значение.

Загледайте се сами тук във форума - а тръгне някой да търси качество т.е. някакъв по-висококачествен продукт - на секундата ще се намерят няколко човека, които да го убедят, че това била бошлаф работа и по-евтиният модел обектив щял да му свърши същата работа - например обектив 1.8 към обектив 1.4! Или темата ми от преди няколко дни за Sunbounce

Да, хората не могат да си го позволят, но често в България още битува представата, че дори и да могат, това са си пари на вятъра, а не е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 14:21

Прав си, но за да има значение дали си си купил добро качество или утра качество, трябва да можеш да се възползваш от подобрението, което по-висококачественото нещо ще ти донесе. И да правиш всичко така, че да не съсипваш с нищо крайния резултат...

Много от "про" фотографите ламтят за по-високо качество неща, за да компенсират собствената си некадърност. В този кюп поставям и себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   29-07-10 14:31

Тъй като се бях забързал,забравих да добавя:
анестезии,кръвоспиращи вещества,автоклав(4000 лв),стерилизатор(1000 лв),специално осветление,което не променя белия баланс,за да не направиш грешка при избирането на цвета на фотополимера за пациента.Слагаме постоянната вода,която тече през компресора(продава се отделно от стола и струва поне 1500 лв),както и тока,сестрата(минимум 500 лв месечно) и какво стана?

Колкото до "искам най-доброто"-подобна история.Мой приятел отвори специализиран магазин за компютри и периферия.Един ден пия при него кафе и идва типичната мутра с ланец и Мерцедес МЛ и казва,че иска най-якия компютър.Моя френд цъка 2-3 минути на калкулатора,писа едни фермани на един лист и най-накрая каза: 6700 лв.

Оня остана втрещен-ти луд ли си,бе?В Техномаркет има компютри по 800 лв с монитора,барабар?

Отговорът беше-искахте най-доброто,сложил съм ви най-добрия процесор,видео карта,рам,дъно,кутия,мрежови карти,звукови карти,юпс и т.н.

А-а-а,не става,отивам до Техномаркета...

Ми,ходи си и вземи най-добрия....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dpurple   
Дата:   29-07-10 14:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: fotocolor   
Дата:   29-07-10 14:58

dpurple -написал си го много точно.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: exile   
Дата:   29-07-10 14:58

Очаквай всеки момент включване от джъмбо за това как всъщност това за дайнафоското осветление са глупости... После чакаме гената да каже, че всъщност не са глупости, но виж, студиолайтското е мноо яко [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   29-07-10 15:03

А стоматологията да не е хоби според теб?Или аз учих 6 години от скука?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 15:04

Пешо, я кажи ся, като ти е крива моделката, не й ли правиш Liquify на лицето?

А колко моделки си снимал, дето не е трябвало да им пипаш геометрията на лицето изобщо?

А като правиш Liquify, трансформации на очи, устни, цици, ала-бала, забелязвал ли си променя ли се качеството на изображението?

За същото говоря, за каквото и ти. Говоря, че каквото и да правиш, ще ти се налага да компенсираш я моделката, я светлината, я нещо друго. И тази компенсация ще ти деградира малко или повече крайния резултат. И за да не се получава това, искаш нещо по-добро, щото трябва да си бог, за да не се усеща, че е пипано и да не деградираш качеството на йота.

За времето - ти си знаеш колко ти трябва. Ама не зависи само от теб, нали? И от модела зависи, ама на него как му ъпгрейдваш софтуера?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: exile   
Дата:   29-07-10 15:05

Последния път като проверих темата започна като такава за фотографска практика, а не за дентална...

Ширкан, ти си технически неграмотен.
Липсва ти Мес ли или?



Публикацията е редактирана (29-07-10 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: tonyboy79   
Дата:   29-07-10 15:11

dpurple [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: pefoto01   
Дата:   29-07-10 15:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dpurple   
Дата:   29-07-10 15:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Георги   
Дата:   29-07-10 15:24

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ecobo   
Дата:   29-07-10 15:26

dpurple [smilie24]




(dpurple е Пешо ли бре?) [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ALBIREO   
Дата:   29-07-10 15:28

dpurple [smilie24]
А това е само малка част от всичко за което трябва да се грижиш, за да нямаш ядове от техническо естество (които на второ ниво прерастват в ядове от по-сериозен характер).

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 15:28

Ако 5000 кадъра са снимани при една и съща светлина

=> че 5000 кадъра могат да бъдат оправени откъм бял баланс с настройките от 2 мин (снимка на бяла карта) и пускането на 5000 кадъра през автоматизация.

Получаваш 5000 кадъра с бял баланс. За ... колко - 10 минути автоматична обработка?

exile- а ти можеш да отскочиш до аптеката, да си купиш една туба вазелин, да си намажеш личната техническа грамонтност, дето явно я имаш изобилие, след което знаеш къде...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ALBIREO   
Дата:   29-07-10 15:28

Кой Пешо? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ALBIREO   
Дата:   29-07-10 15:30

sirkhann - за съжаление грешиш. :)
Когато едната светкавица ти свети на 5400, другата на 5800, а третата на 6100, и всяка се мени както и падне, ела да те питам как ще ги оправиш за 2 минути. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: exile   
Дата:   29-07-10 15:31

С ликуйфая бе [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 15:33

Верно ли? Ако са една марка и модел и ти дават такива отклонения, в аптеката за вазелин, мажеш и после в магазина обратно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Георги   
Дата:   29-07-10 15:33

луди ли сте [smilie23]

за това хората са направили auto white balance [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dpurple   
Дата:   29-07-10 15:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 15:34

Е liquify-а е абсолютния вазелин, бе!

Дали въртиш перспективи, liquify или трансформация, имаш ресемплиране = деградация = вазелин.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 15:36

dpurple- за това не споря, ама изобщо не мога да разбера как може да има такива отклонения в температурата...

Приемам за бележките за осветлението.

Кажете сега са стативите [smilie25] Линхоф, Гитзо или на ръка? [smilie25] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dpurple   
Дата:   29-07-10 15:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: pefoto01   
Дата:   29-07-10 15:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: neillmakoli   
Дата:   29-07-10 15:44

[smilie5] А кои е Пешо?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ninikolov   
Дата:   29-07-10 15:46

Профи техниката е профи, защото гарантира предвидим резултат. От професионалистът не се иска да е хубаво, иска се да даде това за което му се плаща. Без къндърми и в срок.
Като имаш поръчка, наемеш студио, модели, платиш на гримьори и асистенти и пластмасовия китак ти се разпадне в ръцете по средата на сесията или великото и любимо Д90/40Д залепи огледалото кво праим? А?
Ами ако е по средата на сватбата. Във Фотошопа ли ще ги рисуваме после?


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 15:49

Аз не го казвам това за стативите... Моето мнение е, че е все тая какъв статив имаш, важното е да върши работата, за която трябва.

На мен такава прецизност не ми се е налагала, но форумните легенди ще кажат, че 1/250та е недостатъчна скорост за ПРЕЦИЗНИ снимки от ръка, особено в близък план.

Моята проста теза е, че всичко е относително.

И ти можеш да споделиш много добър опит. Да кажеш дали не си вадил хубави кадри с високи критерии с твоето Д300 навремето?

В момента, в който имаш търсене за кадри по 10`000 лв, изискванията към техниката си идват от самосебе си и подобни калкулации изобщо не седят.

Това, което казах вече е, че звучи несериозно да отидеш, да напазаруваш за 70 000 лв в магазина, и да очакващ, че ще имаш запълнен график...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 15:50

Автор: ninikolov
Дата: 29-07-10 15:46
...

"Професионалист" снима сватба с 1 тяло... 40Д по-скоро би било подходящо за асистент-фотограф най-малкото...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mondragon   
Дата:   29-07-10 15:53

За статията на Никсън няма да коментирам. Той е един от малкото хора, които знаят реално за какво става дума.

По-горе обаче прочетох две неща:
Автор: munich

"На фона на Хаси не е професионален, въпреки че в гамата на Никон си е професионален. Но съ съгласен с теб за това!" - Не знам за кой модел говориш, но ако е за Д3 си се пообъркал. Помисли си как снимаш мач или олимпиада с Хаселблад. Двата апарата нямат нищо общо с изключение, че могат да правят снимки!Не случайно има разделение 35мм и Среден формат. Всяко си има предназначение с етикет "професионално".
И много хора се превъзнасят по Хаселблад, включително и тук писали и пишещи. Но повечето само са го виждали, неколцина пипали, а малцина снимали.
Хаселблад е едно специално ниво. То не се постига чрез закупуването на апарата. Достигането на това ниво налага закупуването на Хаси.

А сега относно зъболекаря.
В тази толкова споменавана от вас "чужбина" (в по-голямата част от случаите визиране на САЩ) хората плащат данъци както и ние, но за разлика от нас там никой не го е грижа колко ти струват амалгамите и дали ще му правиш обсу-туру-нам ква си рация. А тук ти казват:"Изтърбушването на зъба ти го поема здравната каса, а дали ще платиш още 30-40-50 лева, за да ти го почистят и пломбират качествено това вече ти си решаваш." За това загледайте се колко млади хора като се усмихнат и след кучешките зъби зеят дупки... щото по-евтино е да ти извадят зъба за 20 лева отколкото да ти го оправят за 100!!!Дотам сме в момента!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dpurple   
Дата:   29-07-10 15:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: jorro_z   
Дата:   29-07-10 15:55

Аз не искам, и няма да коментирам "западните стандарти", въпреки, че няма да е зле, ако все пак се намери някой, който да ни даде ясни ДОКАЗАТЕЛСТВА, че именно 2 професионални тела с 4-5 професионални обектива, са абсолютния минимален западен СТАНДАРТ.
Може би така ни се иска да бъде - за това не споря също.

Ей тук например, има една поредица от клипчета, за едно професионално ЗАПАДНО студио. Много са поучителни, впрочем... Как със 4 000 кв. фута студио, човека прави какви ли не БЪЛГАРСКИ "шменти-капели" по отношение на техника и оборудване...

http://www.youtube.com/view_play_list?p=60D6230E7A833C79

филмчетата са интересни, прегледайте ги все пак...

Гледайки тая поредица, в мен се затвърди убеждението, че независимо дали на ЗАПАД, или където и да е другаде, професионалиста се оборудва точно с това, което му трябва, и нищо повече. Няма толкова глупав професионалист, който ще си купи тяло за 8к, ако с него ще вади снимки 13х18... е, ако има, браво на него.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: SLR   
Дата:   29-07-10 15:58

Статията на Никсъна най вероятно е вярна, но ако и на мен ми плащаха 6500 евро вместо 3000 лева/за работа по западните стандарти/, сигурно и аз щях да го подкрепя[smile]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 15:59

Абе гледал съм му сайта на Никсън-а, верно му се получават много добре нещата.

Обаче не разбирам въпросната статия за кого е предназначена (за неговите клиенти, може би?). Нито е особено описателна за фотографи хора, нито па има нещо общо с бизнес планирането. А дали нещата са така, както ги е написал - зависи изцяло какви клиенти ще си подбереш и какви цели имаш в допълнение на уменията...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 16:01

dpurple > Асистент фотограф е един такъв невзрачен човечец, който ходи да снима по сватбите заедно с основния фотограф.

Иначе за черноработниците - знаем какво правят...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: didesignbg   
Дата:   29-07-10 16:03

Тоя Пешо дето обясняваше как повече няма да пише във форума[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: tonyboy79   
Дата:   29-07-10 16:03

Ми напълно го разбирам човека.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ninikolov   
Дата:   29-07-10 16:14

Кво ли пък е това животно "асистент фотограф" дето снима. Ако асистентът снима, то фотографа какво прави: разставя осветлението, държи отражателя, сменя обективите, подрежда/инструктира гостите, носи чантите...?

През последните 20-на години в България бързо настигнахме "западняците" по изисквания и "компетентност", но доста изостанахме в разбирането на две неща:
1) Не може всичко да е евтино
2) Някои работи НЕ ТРЯБВА да са евтини.

Та те за тия две неща май май е въпросната статия, не за цената на Хаселблад, кой колко печели и другите там веселби.


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: johnny_fx   
Дата:   29-07-10 16:16

Вземете се уточнете за кои асистенти говорите. Асистента на студийния фотограф е едно, асистента на сватбарския е друго.


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sharky   
Дата:   29-07-10 16:18

Много е интересно хора които както се разбра по-горе не са пипали фотографско осветление, да говорят за бизнес в фотографията.

Очевидно профитата в тази тема не могат и да стъпат на малкия пръст на sirkhann защото той е чел... но какво

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 16:20

Кама-Сутра съм чел, sharky...

Друго искаш ли да питаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mujimasa   
Дата:   29-07-10 16:28

Едно интервю

И една статийка от едно блогче

Изводите оставям на вас...


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: fotocolor   
Дата:   29-07-10 16:35

Мюнхен-вервай ми Хаселблада може да снима и доста бързо.Лично съм го пробвал с 39Мпх гръб/толкова мога да закача само на моя/.Снима много и бързо и на лента с 500ЕЛ серия и големите гърбове за 30метра филм в зависимост дали магазина е А 70 или магазин 500.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sharky   
Дата:   29-07-10 16:40

да искам и да питам и мисля всички ще се радват да прочетат мнението на един професионалист в тази сфера относно бизнес планирането, пресмятане на разходи (както във всеки проекта, така и тези за подръжка на студио, техника, асистенти, реклама и т.н.) и калкулирането им в цената на услугата която предлагаш, също и ако може да хвърлиш няколко думи и за това как да стоиш максимално конкурентноспособен по отношение на предлагани услуги, качество на фотографията и целия работен процес без да товариш клиента.

Знам че са доста работи обаче понеже очевидно имаш доста свободно време и знания моля те сподели с нас.

Аз ще погледна в Кама Сутра дали ги пише тези неща

Благодаря ти

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 16:40

Добре, че Ken Rockwell не влиза тук, той какви неща щеше да ви кажееее

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 16:45

sharky - това, че ми остава време, щото знам как да си върша работата, си е моя грижа.

За бизнес план- ако си платиш, мога да ти го изготвя.

И да, имам необходимата квалификация за това.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 16:53

Обаче забравих да кажа, че взимам много скъпо, щото ползвам от най-скъпите химикалки. Мастилото е от октопод от Индийския океан, издоен от голи китайки-гмуркачки... Освен това съм бил 10 години в школата по калиграфия на мастър Цунг Хай Хуй, което също трябва да включа в цената. Освен това докато пиша, трябва да ям трюфели и ... абе скъпо става, ама ти искаш качествено, сигурно. Само дано ти уцеля белия баланс на хартията после [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sharky   
Дата:   29-07-10 16:56

това е чудесно, но как да платя за нещо което не съм сигурен че можеш да ми предложиш. Да, знам че качеството е скъпо , покажи какво си направил до сега (портфолио) и ще коментираме цена.

Хора които ще ми изготвят бизнес планове много, но дали разбират тази материя (бизнес отношения в фотографията) не знам дали са толкова много.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dpurple   
Дата:   29-07-10 16:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 16:59

Аз не съм казал нищо.

Казах, че форумните легени биха казали, че има значение.

На тебе ти вервам, нема се пуашиш. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: n1x0n   
Дата:   29-07-10 17:32

[smile] Виждам, че добре се забавлявате...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   29-07-10 17:34

Кво забавление, бе, брат. 70 бона да стана про, дорева ми се [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dd5   
Дата:   29-07-10 17:40

Еми забавляват се що да не [smile]

като не са наляли яко кинти в техника за да са конкурентно сбособни и да търсят работа що да не е весело [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: MauMyHa   
Дата:   29-07-10 19:29

Ей, много ми хареса БЛОГА[smile]

Де да имах парите за едно Д3Х пък нека си остана само с 60мм 2.8 [smilie18]
Ей, Господа скъпото си е, скъпо.
Баланс на бялото в келвини, ФФ матрица, 24ПиКа, динамична картина, високо чуствителен Елемент ИСО сигурно и келвините са през 50 единици а не през 265 като на Д90.
Снимане на РОУ и ФИНЕДЖПГ едновременно. Опс няма вградена свеккавица за целта взимам СБ900 и рингова свектавица [ezik]
колко парички станаха до тук две свекавици по 800 лева=1600, тяло 11800, рингова нещо качествено ще излезе към 2000 лева триножник за 2-3кг комбиниран с ябалковинда глава и скала за панорама към 1000 лева, батерий за свекавиците 8броя зарядно, грип за тялото и батерий.[smilie5]

Абе, къде са ми парите[smilie18]

И това само за снимане на Едно макро, а да не казвам, че имам апетит към 105-ца 180/2.8 Тилтшифт 85мм, Мене само за макро ми трябват към 30-40к лева[ezik]
допускам голямата разлика за евентуално да сглобя студио в Хола на БАБА [smilie18] [smilie18] [smilie18]
За един МАк или яко ПЦ да споменавам ли [beer]

Та на темата, когато премина тази Психологическа граница чак тогава ще бъда истински креативен и конкурентно способен[smilie24]

Не се заблуждавайте с "АКО МИНЕ НОМЕРА" просто няма да стане.
Дали мога да направя чудеса само с Д40Х и един Хубав обектива какъвто е 60мм микро 2.8 АФ-С
Да, мога а, къде са клиентите? Къде е пазара?
Докога щатните фотографи ще работят за жълти стинки и ще търпят унижение само заради някви Осигуровки? -<----- друга тема да не се отплесвам


Блога ти е страхотен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   29-07-10 19:36

Мдам,такситата в Германия са Мерцедес E 200 CDI,тук са Дачия Логан.Ама немските таксиджии са професионалисти,нашите за нищо не стават[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-07-10 19:42

Доста
глупава
тема
[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: thomas   
Дата:   29-07-10 19:49

@mitadoc
Нашите таксиджии ги делят от професионализма не толкова колите (какво им е на Хюндаите например), колкото обноските и "навиците".

1. Немските не слушат чалга
2. Немските никога няма дори да те попитат може ли да запалят в колата - всеки знае, че не може.
3. Немските никога няма да те "врътнат" по фалшив маршрут, за да те прецакат (обаче италианските и френските са ми го правили, затова е важно да се подчертае НЕМСКИТЕ.
4. Немските таксиджии никога няма да си говорят безкраен разговор по мобилния без хендсфрий (а дори и със такова), докато те возят.
5. На немските таксиджии километражите им мерят вярно изминатите километри (тук един път ме возиха 11 км с коефициент 1.5, изписан на касовата бележка)
6. Немските шофьори никога не ти включват и неправилната тарифа (дневна/нощна), а тук погледнете вечер след 21 часа колко рано започват да светят двете лампички - оправданието е винаги, че часовниците на таксиметрите все избързват...

И така нататък.

И ако има нещо, от което не съм бил доволен, свързано с колата, то това са най-често две неща:

1. Коланите често не работят изобщо, съдрани са или просто са много мръсни.
2. Вместо тапицерии често има евтини текстилни калъфки, които изглеждат потресаващо.
3. Често те возят в коли на по 400-500 хиляди километра, които и Мерцедеси да бяха, пак щяха да са за брак.

Но никъде в тоя списък няма нещо, свързано с конкретната марка кола - само с начина й на експлоатация и поддръжка.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sixty   
Дата:   29-07-10 20:01

тоя хол на баба прочут ще стане [beer] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   29-07-10 20:18

Аз пък съм присъствал на сватба ,на която снимаше фотографка от реномирано за Пловдив студио и през цялата сватба тя тъпчеше в джобовете си лешници и фъстъци от масите и снимаше с мазни ръце;да не говорим,че беше облечена с черен анцуг и скъсани маратонки[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   29-07-10 23:59

Никсъна общо взето вярно е написал нещата, но от личен опит мога да кажа, че сумите могат да се редуцират и на половина без видима загуба на качество.
По първа точка - техниката
Sony A900 + А850 + Zeiss 16-35/2.8, 24-70/2.8 и 135/1.8 по щатски цени могат да излезнат към 15 000лв.
Гарантирано този комплект ще даде същото качество като високия клас Никон или Канон. Тройките и единиците на двете марки имат предимство в бързината на АФ при по-ниска осветеност и примерно отчасти над 1600исо(с конвертора на новия CS5 това вече е спорно), но и не виждам това да е водещо в случая ако не снимаме репортаж.
Осветлението - може да се ползва висок клас на Динафос и цената ще бъде доста доста по-ниска. Нямам претенции да съм специалист в студийното осветление, но имаме в студиото 5 тела, боксове, стативи, палатки и т.н. и сме доволни, а и някои известни БГ модни фотографи са ми казвали, че "става" и резултатите са неразличими :)
Студиото? Нашето е 100кв в центъра, в модерна бизнес сграда с охрана, вентилация и климатизация. С режийните е под 6 евро/кв.м. Тея 10-12 евро на кв към момента са нереалистични, има изгодни оферти много.
Бил съм в студия и на филмови къщи и на фотографи - често ползват складове или халета заради голямата площ и височина, които дори са по-евтини.
Относно екипа - ОК, там няма разлика.
Личния транспорт... Не знам защо пък да купувам нова Дачия за 15 000лв, като мога да купя чудесно запазено комби от добра марка и в перфектно състояние за половината пари.
Аз лично имам Волво 850, купил съм го за 5000лв, багажникът му е огромен и за сега ми върши идеална работа. С него си обикалям нон стоп страната, а съм бил по работа и извън БГ.

Както заключение, смятам че сметката може да бъде на половина от тази на Никсъна при същото качество.



Публикацията е редактирана (30-07-10 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-07-10 00:14

boni [smilie24]
Дори с още по-евтина техника може да имаш прекрансни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Canon   
Дата:   30-07-10 02:20

Бе за моженето може, ама зависи ...
Кой и какво снима. На Никсъна е универсална обобщена конфигурация.
Ако се тръгне на специализирано снимане по конкретни теми или специфични проекти с контрол на фокуса се оказва, че може да трябва 17мм тс и айде xxx бона за yyyy техника у ряката.
Общо насочена техника за общи (ширпотреба) по изискване снимки - там всеки може и да го може ...

Въпрос на компромиси и професионализъм

А, че българина може да слезе от кола за 5000лв и да поиска 2500 за снимане е ясно. И обратното, да слезе от джип за 100000 да поиска най-доброто, ама за 20 лева (щото и със айфона правел страхотни снимки) също е валидно



Публикацията е редактирана (30-07-10 07:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ka7   
Дата:   30-07-10 03:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ka7   
Дата:   30-07-10 03:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: stzz   
Дата:   30-07-10 08:27

Айде сега си представи хипотетичната ситуация, че се снима каталог от 250 страници с по 4 кадъра на страница .............

Е, сега и ако кажете, за толкова обемна и претенциозна(както се подразбира от духа на темата) работа, какъв хонорар очаквате, колко време бихте отделили и колко често се случват подобни проекти, може и тези които не са в час да приемат че разходите са обосновани.
[shtrak] [smilie10] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 08:55

Canon, ако трябва примерът, който дадох да бъде точен, ние имаме А900 + Canon 5D, така че ако потрябва 17ТС ще вземем или наемем:)
Не е проблем дори и да нямахме, да наемем при нужда и камера от най-висок клас, наемите не са високи никак.
Относно колата - Никсъна говори в статията си с какво трябва да се оборудва един фоторгаф, за да започне бизнес. Смятам че колата не е чак такъв фактор още в началото. Освен това не смятам, че 15000 за нова Дачия са разумна инвестиция. Като започнеш да имаш клиенти за по 2500лв на снимане ще ходиш първоначално при тях с хубава кола под наем ако трябва. Като вземеш да имаш по 10 такива на месец, ще си купиш тогава.
Между другото при едно снимане извън БГ бях помолен за кръгче, защото човекът бил фен, но не бил карал тоя модел, защото го нямало вече[smilie18] После ми благодари за удоволствието. Така че нещата са относителни[beer]



Публикацията е редактирана (30-07-10 08:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: thomas   
Дата:   30-07-10 09:01

@stzz
Хубав пример. Значи казваш ти на клиента една обидна за всички фотографи цена от, да речем, 5 лева на кадър (може и 4, за да е още по-агресивно), клиентът умножава това число по 1000, получава примерно 5000 лева (или дори 4000), изсмива се яко, отива, дава 600 лева за една хубава сапунерка (или и доста повече за прилично тяло, но пък после си има това тяло), ако е перфекционист, дава още и за някакво осветление, и си снима сам.

Впрочем първият случай, в който видях клиент да се отказва да ползва услугите на фотограф, предложен от мен (аз му правех каталога), беше още преди навлизането на дигиталните фотоапарати, т.е. клиентът тогава си купи филмов апарат и филми, а фотографът облиза една от първите подобни рани, които после, в дигиталното време, станаха ежедневие.

Естествено, това може да се случи, ако се снимат относително прости предмети. Ако става дума за снимане на бански върху модели, няма да му е толкова лесно да се откаже от външната услуга, защото там става дума за много повече от фотоапарат и осветление, като някои от нещата не може и да си ги купи (и нямам предвид моделите) ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 09:06

По принцип като се замисля, един начинаещ млад фотограф може да започне и с минимум техника. Всичко може да си наеме - и студио и кола и камера и обективи. Според задачата и според заплащането. Трябва му само талант и да натрупа опит.
Ей го наш Васко, награби една раница техника под наем и замъкна някакви младоженци във Венеция на следсватбена сесия. С нискобюджетните полети цялата работа му излиза без пари направо....Сега ще си напълни портфолиото с яки снимки:)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-07-10 09:11

Подкрепям Никсъна напълно, защото само преди 2 дни ситуацията показа колко е прав.

Наложи ми се да снимам нещо уж елементарно. Модели на блубокс , но само на ТВ осветление, защото се снима и с ТВ камери. Нямаш право на "гръмотевици" или някакво студийно импулсно осветление. Моделите се движат, духат се коси с вентилатор. Минималните данни на които можеше да се снима бяха 1/250 и Ф5.6 Познайте ИСО-то къде отиде - 3200!

При тези условия се справих добре благодарение на едноцифрен Канон и Л обектив, няколкото пробни кадъра на колега с 500Д и китак бяха отчайващи.
След минимална обработка в Лайтрума на кадрите нямаше почти никакъв шум , даже и на 100% кроп.

Тук искам да питам колегата sirkhann дали с 500Д, 50Д ,Д90 и любимите му евтини сигми щеше да се справи в подобна, уж лесна ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dd5   
Дата:   30-07-10 09:17

Бони,
не всички живеят в София , където наистина не е проблем да наемеш техника и студио [smile]

Със студио съм помагал на приятели и колеги,но техника- каквато имаме в чантите,щото за да наемем трябва да поръчваме от София,чакане,куриери и тн

А преди време в разговор с водещ наш моден фотограф спомена ,че май само ние и португалците купуваме каквото ни е необходимо и забиваме яко пари в техника - другите хора просто си наемали каквото и когато им трябва

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 09:22

Във всеки голям град в БГ може да се уреди наемане на техника и студио, стига да има нужда, желание и клиенти разбира се:)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 09:25

Личното оръжие си е лично! Ако знаеш как да го ползваш - няма да засече. Това че не можеш с пищов да пробиеш танк означава само че ти трябва по-голямо!
Ако това ти е работата си купуваш или викаш някой с такова! Тук обаче стрелят с пищова по танка и тва си е! Докат не ги сгазят - после рев!
Давал съм работа с която смятам че не мога да се справя на други колеги - нищо лошо , но практика е да се напъват хора току-що прохохождащи с непосилни за тях задачи само и само да не изпуснат да преебат клиента взимайки парите за себе си !
Това е гадното![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dd5   
Дата:   30-07-10 09:29

Пробвайте в Бургас да наемете нещо по сериозно като техника от Павилиона примерно [smile]

За Синтезиса да не говоря-няма го просто [smile]

а за клиентите си прав-и тях ги няма за мислим за тежка артилерия [smile]



Публикацията е редактирана (30-07-10 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 09:32

GOSPODIN-е

Снимал съм на 3200 с 50Д на пилотно осветление и наистина не ми хареса резултата.

Но не ме хващайте за всяка дума. Това, което казах, го казаха по-късно и Бони (за А900, например) и Канона!

Я вижте точно Васко колко сватби изснима с 50Д и бая народ може само да му завижда.

Аз казах - необходимостта от техника се определя в контекста на това, което се снима! Необходимостта може да се изразява в техника за 10 хиляди, може и да се изразява в снимачна конфигурация от 100 хиляди лева. Преценяваш си дали можеш да си ги избиеш и се хвърляш.

Никсъна е дал, както казва Канон-а, универсална конфигурация.

Ама айде, ако трябва да се снима продуктова фотография на автомобили, разни там сцени на модели на бял кон и т.н., това помещение от 70 кв снимачна площ точно за нищо не става . Или необходимото осветление за снимане на автомобили, например дали може да се покрие с телцата, дето си ги слагате в студиото за да светкате по моделките.....

Същото и ако трябва да се снима някакво събитие - за календар и плакат с конни надбягвания (ама не от тези, дето ги правят на Тодоров ден). Направо в този случай може човек да събере цялата техника за 50-70 хил лева и да почне да си я маже с вазелин, щото едно просто 7Д с прост обектив да завре 5Д2-та, Алфи и други подобни... някъде.

Тъй че моля, нещата, дето съм ги написал, да не се цитират по някакви извлечения, ами да се вниква в техния цялостен смисъл, защото иначе се получава манджа с праз и грозде.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 09:32

Ок! Да речем че нямаш техника!
Ще откажеш поръчката или ще се опиташ да не я окепазиш напъвайки безпределно наличната?
Или е по-добре да се обадиш на приятел , да му помонеш в снимането и да си разделите парите?
Хем работата да е свършена като хората , хем вие да си се тачите и занапред!



Публикацията е редактирана (30-07-10 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   30-07-10 09:42

Ако си наясно какво правиш-вземаш под наем?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 09:43

cicomanco [smilie24]

Още едно потвърждение за нещо, дето казах. Като отидеш и си купиш техника за 70 хиляди, ставаш ли автоматично големият фотограф и колко хора ще ти възложат поръчки, без да са ти видяли портфолиото??? [smilie11] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   30-07-10 09:45

Мнем,ставаш ядосаният фотограф,който побеснява,когато обикновеният клиент отива при колегата му за 20% по-ниска тарифа при обикновена поръчка(сватба,кръщене,парти),защото точно тези поръчки са ти 95% от ежедневието.Взехте да се изживявате все едно сте в Милано и снимате всеки ден Жизел Бюндхен[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 09:47

Не , не ставаш най-големия фотограф , но говорим все пак за донякъде разумни хора!
Никой (според мен) не би вкарал толкова пари в техника , ако мисли че не би си ги върнал! Със снимане!
Не говоря за хората имащи пари и купуващи техниката просто защото им е кеф или за да се изфукат!
Говоря за снимащите! Те според мен поне би трябвало да са разумни!
Има обаче нещо наречено алчност .......и го има навсякъде.....[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-07-10 09:48

sirkhann, прав си за някои неща, но не забравяй, че на конните освен 7Д ще ти трябва и някое дълго бяло стъкло, което пак ще докара цената доста по-висока.

Аз само дадох личен пример, как в една уж лесна ситуация се налага да ползаш доста по-скъпа техника, за да има добър резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: munich   
Дата:   30-07-10 09:49

Така е, Митак [smilie24]

И въпреки това Борисов сигурно случайно мина на Хаси. Но той най-вероятно рядко снима сватби, кръщенета и т.н.

Именно тук според мен е разковничето - пир по-конкретен случай може да се направи 100% по-точна калкулация. Но обобщено Никсън е абсолютно прав. Всичко е въпрос на това одколко си избиваш парите! В началото всеки снима със по-слаба т.е. евтина техника, но като може що годе да планира напред минава на горно ниво!

На запад е по-лесно, защото покупателната способност на хората позволява по-лесно да се качат на профи ниво техника, дори и само за хоби цели!

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 09:55

В очите на определен тип клиенти , техниката носи освен удобство и престиж.Хаси-то е престиж! С покритие в случая на Борисов.
Случвало ми се е да ми отказват ангажимент защото съм бил снимал с Олимпус! Нищо че след това и изпонапренасраха сватбата с 1д под наем....
Определено вече не се занимавам с клиенти , които питат :"А на вас какъв ви е апарата?"

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ninikolov   
Дата:   30-07-10 10:08

cicomanco, следващия път като те питат с какво снимаш, кажи:
"Мадам, моят апарат е голям, тежък, 29 сантиметров, професионален. Без да го подпра на триножник не мога да работя с него..."
[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: erotila   
Дата:   30-07-10 10:15

Добре, че не съм ФотографЪ!

Темата я пуснах за да прочетете и да разберете как няма нищо, което да е маловажно във това да сте фотографи. Направихте темата на една дълга четвъртъчна тема ФъФ "любимия ви ресторант".
И в живота на практика така става, всеки смъква цени, всеки е най-добрия всеки дава промоции, и един ден снимате за тоя дето духа октомври месец в ушите ви...
Успех на всички писали в ТЕМАТА!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 10:18

cicomanco - абе в определени ситуации аз също бих питал с какъв апарат.

Ама на сватбата на един приятел щях да набия единия фотограф, честно... Толкова отрязани глави, крака и чудесии нямаше никъде... Па ако ще и с хартбей да дойде да снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 10:21

Gospodin - точно пък в случая с конете има няколко добри Сигми, които вършат страхотна работа... [smilie24]

А колкото до бялото - каквото и бяло да сложиш за целта (и то е явно, че зум си трябва в случая, предимно), пак си под 10 хил. лв. Новото 70-200 + 7Д < 10000 лв

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 10:36

sirkhann - е , би ли описал някои от ситуациите?
Просто съм любопитен....

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 10:45

Описал съм ги мааалко по-нагоре някои от ситуациите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: tonyboy79   
Дата:   30-07-10 10:55





Публикацията е редактирана (30-07-10 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   30-07-10 11:14

Не забравяйте Борисов къде снима и какво снима[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 11:17

А как е стигнал до там? С много труд, а не щото си е купил от магазина техника за 70 бинки...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   30-07-10 12:56

Това казвам и аз.Писал съм си с него,тръгнал е със сапунер и трицифрен Канон.Ако вземаш хипотетично по 5000 лв за фотосесия и те са поне веднъж месечно,тогава е реално закупуването на такава техника.Иначе е изхвърляне и мерене на пишки.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 13:38

Понеже споменахте Борисов, ще спомена, че Борисов не е тръгнал с техника за 70 000.
Първата му снимка, която сложихме в изложба на ФФ беше със сапунерка Канон.
После доколкото си спомням си купи Nikon D70 и дискутирахме на ИЦК-то каквъв портретен да си вземе. Мисля, че взе 85/1.8. С него направи много добри неща. После мина на Канон, но не помня дали направо на старото 5Д. След старото 5Д, взе новото 5Дмк2 и с него работеше успешно дълго време. Накрая купи Хасела.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 13:42

Точно затова говоря вече 6 страници и пак ме наядоха...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ecobo   
Дата:   30-07-10 13:42

Абе никой не гледа с какво е правена една снимка, стига да е добра.
Друг е въпроса, че техниката дава или ограничава определени възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Stoychev   
Дата:   30-07-10 13:55

Чаках някой да спомене Тери Ричардсън, ама явно аз ще съм първият. [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ka7   
Дата:   30-07-10 15:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-07-10 15:49

Като качество не забравяйте ,че съвременната техника много напредва и новите кропнати тела вече имат качеството на ФФ камерите от преди 3-4 години.Разбирасе визията е константа определяща се от формата.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Stoychev   
Дата:   30-07-10 16:05

ka7, снима с Яшика и взима много пари. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: aleksandr   
Дата:   30-07-10 16:45



> mitadoc написа:
Дата: 29-07-10 12:28

На нашата сватба ни снимаха с Д80 + 24-70/2,8 и съм очарован от снимките.Смятам,че другото е изгъзица-трябва ти 5ДМК1 настаро,24-70/2,8 настаро+580ЕКС настаро и за 3000 лв си ти!
А,забравих - много опит и креативно мислене.

[smilie24] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mu6morok   
Дата:   30-07-10 18:17

Значи накрая на размишленията си Никсъна казва: "В никой случай не казвам, че изброеното по-горе оборудване е задължително за получаването на качествена фотография. Просто смятам, че нормалният фотограф трябва да работи в нормални условия, за да дава добри резултати. Снимането с любителска техника в хола на баба ви просто няма как да бъде нормална бизнес-практика." Мисля че никой не одрича че може да се мине и на къде по-бюджетни решения. Аз работя във съвсем друга свера и знам че когато оборудването ти е на ниво и разчиташ на него, в крайна сметка ти излиза и по-евтино. Говоря когато работиш постоянно дадена работа а не да си докарваш допълнителни доходи.Да не говорим че като приключиш работа и ти си доволен и клиента, а не като се прибереш в къши да кажеш на жена си : баси и нервите имах днес.


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: marrio31   
Дата:   30-07-10 18:39


http://www.pestaola.gr/images/2006_new_sisley_campaign_terry_richardson.jpg



[smile] уникален тип е Тери[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sharky   
Дата:   30-07-10 18:46

Автор: aleksandr
Дата: 30-07-10 16:45



> mitadoc написа:
Дата: 29-07-10 12:28

На нашата сватба ни снимаха с Д80 + 24-70/2,8 и съм очарован от снимките.Смятам,че другото е изгъзица-трябва ти 5ДМК1 настаро,24-70/2,8 настаро+580ЕКС настаро и за 3000 лв си ти!
А,забравих - много опит и креативно мислене.


---

аз давам веднага 3000 лв на които ми намери такава комбинаця [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   30-07-10 20:04

Хубу веее-3500 лв.На фона на 70к е направо смешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: n1x0n   
Дата:   30-07-10 20:15

Както заключение, смятам че сметката може да бъде на половина от тази на Никсъна при същото качество.

Естествено... тя и до 1/3 може да слезе и до 1/4.[smilie3] Можеш да си снимаш в хола, да влачиш техника с градският транспорт, да нямаш резервно тяло... и т.н. и т.н.
Аз ли да не знам какво може да се направи с камери среден клас, осветление среден клас и т.н.?! [smilie18]

Само че, така дългосрочен бизнес НЕ се прави, ако си се прицелил във високата категория клиенти, за които всъщност става въпрос. Защото описаното от мен не се отнася за сватби от по 200 лева, а за ситуации, в които снимачният ден струва 2-3 хиляди лева само за екип, модели, локация и т.н. Издънката в такъв момент означава не само загуба на тези пари и този клиент, а драстично намаляване на шансовете ти ИЗОБЩО - за работа в този ценови сегмент.

Пък за това, колко реално струва качеството, което имам предвид - можете да питате Борисов, Драго и Симеон, Темелко, Дилян Марков и т.н. - хора, които се стремят към стандарта, за който говоря. Склонен съм да се обзаложа, че ще чуете суми надвишаващи описаното от мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: Prakticar   
Дата:   30-07-10 20:31

Никсъне, понеже не разирам от фотографски бизнес, все пак за какви снимки става дума?
За мода, за порно, за спорт, за какво?
Мисля, че е важно какво точно се снима.
Например, струва ми се, че ако правиш менюто на една пицария, то можеш да бъдеш перфектен професионалист и с по-малко масрафи, а ако правиш реклама на последни модел БМВ, твоите разчети ще се надвишат многократно.
Не знам, затова питам.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: n1x0n   
Дата:   30-07-10 20:37

Става въпрос за кадрите, които ви гледат от почти всяко едно лъскаво списание, произведено на запад от 20-ти източен меридиан.

Кадри, които реално погледнато са си рутинна работа, която се върши ежемесечно от стотици фотографи, повечето от тях - световно неизвестни.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 21:00

Никсъне, аз като казах половин цена описах какво имам предвид. Нито за хола говорех, нито за градския транспорт. Казах ти, че студиото ни е баш в центъра в луксозна сграда и с режийните не надхвърля 6 евро кв/м. не знам как ги изкара 12...
Да се стремиш към все по-висок стандарт е чудесно, но това не означава, че трябва да тръгнеш от там директно.
Описах ти общо взето нещатак как ги виждам на половин цена. Най-малкото един от топ фотографите в модната фотография в БГ в момента преди няколко месеца си търсеше студио - тип хале за макс 3-4 евро на квадрат. Тъкмо си говорехме по тея въпроси.
Борисов не е тръгнал от там. Знам много добре откъде тръгна и какво имаше. Разви се и си купи висок клас- чудесно.
Дилян Марков имаше студио в подземията на БАН, бил съм там.
Васко Къркеланов снимаше за Плейбой с Fuji S3, после си купи Canon 5D.

Не оспорвам тезата ти за високия клас, но това не означава, че за да пробиеш трябва директно да извадиш 70 000 и ако нямаш 70 000 в джоба не можеш да се развиеш в тази област...

( и аз не говоря за сватби за 200лв, в момента цената за снимачен ангажимент за един ден на 1 фотограф ни е от 600лв нагоре за БГ, за Европа от 1000EUR без разходите)



Публикацията е редактирана (30-07-10 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 21:22

Всъщност фотографския бизнес ни най-малко не се изчерпва с луксозните списания и модната фотография, заснета със студийно осветление и лъскави манекени, нито със снимането на продуктова фотография за каталози или пък типичната сватбарска фотография на конвейр.
На запад има много преуспели фотографи, които се развиват успешно примерно в областта на семейната и портретна комерсиална фотография и влагат предимно талант, психология и чувство при работата си. Техниката им въобще не е на такива стойности, а и няма нужда.
Същото важи и за майсторите на репортажа от Магнум и т.н.
Аз лично уважавам този тип фотография повече (Казах лично де[smile] )

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: n1x0n   
Дата:   30-07-10 23:01

Да се стремиш към все по-висок стандарт е чудесно, но това не означава, че трябва да тръгнеш от там директно.

... но това не означава, че за да пробиеш трябва директно да извадиш 70 000 и ако нямаш 70 000 в джоба не можеш да се развиеш в тази област...

Би ли ми показал къде съм написал, че само от там се почва или че това е абсолютно задължително за да се прави качествена комерсиална фотография?!

п.п.
Пък пари в брой за всичко накуп - не са нужни. Има и осветление под наем и техника под наем и студия под наем...

http://www.elinchrom-bg.com/?lang=bg&p=t1f2

http://www.photopavilion.com/?page=Rental

http://magazin.photosynthesis.bg/tehnika_pod_naem.html

Като посъбереш разните наеми и разходи - пак ще стигнеш до едни 350-400 лева на ден, при това за оборудване по-нисък клас от това, за което съм писал.
Пък рискът да ти кажат "нямаме свободни камери/обективи/осветителни тела/часове в студиото" в ден, в който трябва да снимаш - не е фактор за пренебрегване... но, в крайна сметка - и наемът е вариант.

п.п.п.
Понеже някой спомена Тери Ричардсън...
Това че той снима с камера за $5, не значи, че снимачният ден на екипът му не струва $10к... без авторският хонорар.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: erotila   
Дата:   04-08-10 10:44

[smilie18] [smilie18] [smilie18] професионалисти

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ipolit   
Дата:   04-08-10 16:32

Абе явно може и без пари - пример 99% от фотосесиите в Капитал Light. Предполагам, че копират Тери Ричардсън и щракат на децата си с жисиемите, ама иначе го водят фешън. Да им се чудиш на акъла.



Публикацията е редактирана (04-08-10 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   04-08-10 17:39

n1x0n-е, само не си казал, че да достигнеш нивото да имаш и ползваш техника за 70к, трябва преди това да си минал през 2-3 комплекта по-евтина техника, дето после да разселиш на 50% в добрите дни... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: aeobs   
Дата:   04-08-10 19:08

Ама в тая тема никой не говори наистина за това, което е написал n1x0n. [smilie5]
Отначало помислих, че интерпретацията на повечето е погрешна, ама сега виждам, че всеки сам си говори за това, което той си мисли, че и сам си отговаря после. Интернет толкова обхвана хората, че дори и тези, които си говорят сами го извършват он лайн.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »