Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как си складирате снимите?
Автор: NoLabel   
Дата:   12-07-10 15:43

Интересува ме, кой според вас е най-практичния, но и сигурен начин за складиране на снимки. Аз например, снимките от последните 5 години си ги държа на един външен хард. 150гб са това. Наскоро се хванах да ги записвам, защото харда въобще не е от хубавите и от доста време се чудя кога най-накрая ще изгърми, а с него и всичките ми снимки. От друга страна отлагах доста, защото 150гб да ги метнеш на дискове си е бая играчка, а и като вече са на дискове, достъпа до тях не е толкова бърз.

Тъ въпроса ми е, достатъчно сигурни ли са обикновените дискове, и има ли някакъв друг начин за слкадиране, при който хем всичките снимки да са ти под ръка, и на едно място, хем да не те е страх, че ще хванат пътя заради някой хардуерен сакатлък.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-07-10 15:44

Преносим хард

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: 35mm   
Дата:   12-07-10 15:46

На 3 броя еднакви ДВД-та. И всяка снимка която ми е за семенен архив и на хартия си я разпечатвам.
През няколко години, тия ДВД-та се презаписват или на нови, или направо на бъдещи формати.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: NoLabel   
Дата:   12-07-10 15:46

Ми те и сега са ми не преносим, ама не му имам много вяра. Като цяло им нямам вяра. Щото работят на магнитен принцип е лесно се прецакват, а и изтървеш ли го някъде, става едно емоционално положението...

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: NoLabel   
Дата:   12-07-10 15:49

@35мм, да де, ама до сега съм записал 11 двуслойни DVD-та и това са ми около половината снимки. Мислях за Blu-Ray записвачка да си взимам, ама много скъпи още.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: 35mm   
Дата:   12-07-10 15:51

Така е. Аз съм си отделил един дървен шкаф в хола само за дискове. На тъмно.
Всеки диск си правя по 3 идентични копия. Много е ама е сигурно.
А и аз напоследък чистя много. От 200-300 снимки наприемер ако съм снимал ей-така из родопите, трия и оставям само това което е добро. Иначе ще се зарием с файлове.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: NoLabel   
Дата:   12-07-10 15:54

Добре де, ама ако ти трябва по някаква причина да се ровиш из стари файлове, не ти ли е много търсенè да ръчкаш дискове? Особено ако не знаеш точно какво търсиш?



Публикацията е редактирана (12-07-10 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: B0_   
Дата:   12-07-10 15:55

wher isit 2010 + 3x DVD-ta
ili ako pita6 men HDD golqmo vyn6no WD :) primerno
i toi da ti byde pove4e ot nastolen :) a ne da go prenasq6... Vypreki izku6eniqta[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: 35mm   
Дата:   12-07-10 15:58

На обложката на дисковете си пиша подробно:
Дата, място, тяло, обектив.
Може и една разпечатка с няколко тъмбнейлчета с някои от кадрите да те подсетят какви са другите.



Публикацията е редактирана (12-07-10 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: gpi72   
Дата:   12-07-10 15:59

архив на HDD излиза по икономически изгоден от такъв на ДВД-та /лв за GB/. Най-добре според мен архива да се държи на хард-диск с едно копие на друг хард диск или в нета на някой от сърварите кадето предлагат пространство за съхраняване на данни. Опционално това място в нета може да е например DOX в abv.bg пощата или нещо подобно.



Публикацията е редактирана (12-07-10 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: Stoychev   
Дата:   12-07-10 16:18

Записвам ги на DVD. На месец средно 2 DVD-та като снимките от по-сериозните мероприятия - на отделно DVD. Правя копия само на дисковете със снимки от екскурзии. По принцип са в класьори, но имам 50 диска от последните месеци, които са на един шпиндел, защото нямам пари да си купя класьори (пък снимах много). [smilie5]
Събирам пари за външен хард диск 1 Tb, като най-добре ще е два по 500 Gb. Да си имам снимките на едно място, че с тези DVD-та и CD-та (от 2007 и 2008) ми се взема акълът ако реша да потърся някакви по-стари снимки.
А филмите ми са в ужасно състояние, натъпкани в един шкаф. Кои в класьори, кои навити в кутийки, кои смачкани в пликове... CD-тата със сканираните филми също са хвърлени при тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: sirkhann   
Дата:   12-07-10 16:21

Кажи колко са ти скъпи снимките като бюджет и ще ти кажа [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: uri64   
Дата:   12-07-10 16:25

Удобно е да се пекат на двд-та. Използвам карти от 4 и 8 Гб. Пека ги на еднослойни и двуслойни двд-та едно към едно. Така е най-бързо. Селекцията после - на диска за съхранение на кадри. Вече селектирани и/или обработени - на друго "печене".

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: sirkhann   
Дата:   12-07-10 16:27

Като се замислиш колко евтини са харддисковете, няма смисъл от DVD-та. Купуваш два еднакви харда и пляскаш на тях. Единият е хубаво да е външен със софтуер за автоматично архивиране. Ако можеш да си направиш RAID1 + външен, най-добре.

Компютърът трябва да ти е с необходимата защита от лошо подадено напрешение в мрежата.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: muxaun   
Дата:   12-07-10 16:28

golqm problem e naistina
naskoro prezapisah 37 GB ot poslednite 3 godini :)
az = HDD + DVD, mislq za 2 HDD

sega vuv franciq vidqh na ulicata izhvurlen razgloben 1TB WD vunshen, ta ujas.

mai vsqka godina trqbva novo HDD za 50 lv, a po-chesto i DVD i gotovo

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: Avi   
Дата:   12-07-10 16:44

Ето тук има едно прилично видео, което дава изходен пункт за начина на организация на много снимки:

http://www.luminous-landscape.com/videos/wamp.shtml


п.с. не го търсете по торенти, няма го - но цената му реално е смешна :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: wfw   
Дата:   12-07-10 17:14

Имам хард диск 1ТБ на компа само за снимки - осигурява лесен достъп + архив на ДВД-та.

35мм като записваш 3 ДВД-та вземаш ли го от различни производители?

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: baron_barbaron   
Дата:   12-07-10 17:44

muxaun Във фотографията съм само любител, но с компютрите имам известен опит. Та мисълта ми е че 1-во WD е кофти избор, политиката на тази марка е да се осланят на стара слава и качеството им напоследък е доста ниско. 2-ро 1ТБ и нагоре са доста уязвими от към температура, последната година станах свидетел на няколко стегнали такива диска (от различни марки включително и един мой SG) но на всичките проблемите им са в ел.моторите.
Относно HDD препоръчвам тежката серия на SG. Железни са! Но са и много скъпи :(
Stoychev добре си се ориентирал с 2х500г а не 1т[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: promis   
Дата:   12-07-10 18:12

Аз си пазя снимките на 3 места:
1. На харда на компютъра (RAID 1)
2. На външен хард WD 1TB
3. На DVD-та, които пазя на друго място, а не където е компютъра.
Мисля, че това е оптимален вариант. Имам постоянен достъп до снимките ми на компютъра, ако нещо съм затрил - имам го на преносим хард, а ако той изгори - възстановявам от DVD-тата. При кражба/бедствие снимките пак са защитени. Играчка е в началодо да се запишат дисковете, после вече по 1-2 диска на месец. Ама аз и не снимам много [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: burningice   
Дата:   12-07-10 18:15

DVD-тата трябва да се пазят в отделно помещение, ако недай си Боже стане пожар...

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: Stoychev   
Дата:   12-07-10 18:32

sirkhann написа:

>
> Компютърът трябва да ти е с необходимата защита от лошо
> подадено напрешение в мрежата.


По-точно какво устройство? UPS? Стабилизатор? Токоизправител?

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: NoLabel   
Дата:   12-07-10 19:19

UPS, предполагам, че върши работа, той нали има някакви защити там.
И все пак ми се струва, че от гледна точка на сигурността, DVD-тата са по-добрия вариант. Не се влияят от магнити и ако вземат че паднат от бюрото или дори от шкафа, едва ли ще им стане нещо кой знае какво.

Пък може и да има някакви супер издържливи хардове, дето са защитени и от токов удар и магнити, ама и да има, сигурно не са по 100-200лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: 35mm   
Дата:   12-07-10 19:20

wfw, не взимам от отделна марка. Гледам ако намеря Maxell, ако не Сони или някоя друга марка. Има специални за архив на Кодак, но нямам от тях.
Записа обаче е на 4-та или 2-ра скорост, минималната която ми позволява записвачката Pioneer. А записвачката ми е много добра.
В момента преглеждам много евтини дискове Принко, CD, записвани през 2006 на масите на кафетата на Фотоваканция тогава на прах и полеви условия и дори надраскани, пак всички се четат.
Прехвърлих ги обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: NoLabel   
Дата:   12-07-10 19:23

На мен пък едни Принко не щяха да ми вървят 3 години, след като ги записах. Хубаво, че си бях записал филми, а не снимките на тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си складирате снимите?
Автор: 35mm   
Дата:   12-07-10 19:29

Мисля че NERO програмата за запис, има функция за опит за прочитане на много надраскани дискове.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »