Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Оразмеряване на снимки
Автор: pecolt   
Дата:   05-07-10 23:04

Здравейте на всички, отдавана разглеждам този форум но никога не съм писъл тук. Сега имам един проблем на които се надявам да получа отговор тук защото според мен тук е най запознатата аудитория относно снимането. Въпросът е е до болка банален но и все така неразбран значи преди време си вадих доста снимки от цифровия ми фотоапарат на хартия и бях неприятно изненадан като ги получих и видях че са доста орязани. После се заинтересувах и научих за съотношението 4:3 да премине 3:2. това ми е ясно и го правя с irfan veiw. До тук всичко е ок и после оразмерявам снимките с PS на размер 15х10 чрез подменюто Image Size както ще се разпечатват. Dа обаче така получената снимка на екрана при 100% показване е по малка от размерите 15Х10(като я меря с линиката е около 13х8) и тук идва моето объркване. Аз ли греша някъде или така трябва да се получи. Защо се получава по малка снимка от желания размер и ако ги дам така да се отпечатат ще се получат ли бели ленти отсрани.

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: imitev   
Дата:   05-07-10 23:06

Защо не прескочиш до фотото да питаш какъв е точният размер на снимките и да го зададеш на crop tool във фотошопа за да ги оразмериш както трябва?

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: pecolt   
Дата:   05-07-10 23:08

Ами аз ще ги пращам на on-line фото и от там ми казаха че е достатъчно да ги оразмеря 3:2 но поради случката от пъровот вадене на снимки искам да си ги направя точно за да няма проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: marto   
Дата:   05-07-10 23:34

Значи просто ги направи 3:2 [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: harvester_vn   
Дата:   05-07-10 23:52

Размера на екрана няма нищо общо с реалния размер на снимката. Ако си смениш резолюцията на екрана и снимката ти ще се уголеми, или намали визуално. Линийката с която мериш я върни в чекмеджето, PS си има такива и по вертикала и по хоризонтала.

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: pecolt   
Дата:   06-07-10 09:32

За таз линиика бях напълно изключил въпреки че я ползвах съсвсем наскоро за едни покани. Мерси на колегата harvester_vn.Разбира се че е така там си има линиика с реалните размери на изображението и всичко ми се получава точно. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: vladod   
Дата:   06-07-10 09:36

Само с ФОТОШОПА !!!
Правиш КРОП с размери 10,2х15,2 см
при 300 пиксела/инч [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: joro2k   
Дата:   06-07-10 09:45

Аз като оставям снимки за печат единствено оправям пропорцията да е 3:2 (ако са от сапунерката), замислял съм се дали да не ресайзвам до 300 точки/инч (1800/1200 при 15/10 см снимка), но не го правя (трябва да питам във фотото каква е резолюцията на принтенето).

Наскоро имах нужда от снимки 10/7.5 см за една малка рамка и ги комбинирах за принтене по две на 15/10 хартия. Тогава осъзнах че 2 снимки 3:2 събрани една до друга правят 4:3, та беше една играчка с кропването...

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: swan_   
Дата:   06-07-10 09:59

pecolt, личи си, че не пишеш често и то не само във форума [smilie7]
Относно темата - просто ги оразмери като съотношение. Във фотото ще ги оправят.

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: nickey71   
Дата:   06-07-10 11:38

9х13 - 89х127мм
10х15 - 102х152мм
13х18 - 127х178мм
15х21 - 152х210мм
Само в шопа и при 300 пиксела на инч на кроп тула.
Оттук нататък няма да питаш "ама що са ми такива орязани или пък с бели полета.[shtrak]
Това 3:2 или 4:3 е СЪОТНОШЕНИЕ на страните,а не РАЗМЕР



Публикацията е редактирана (06-07-10 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: lucky_lychano   
Дата:   06-07-10 11:45

Само една малка забележка:
15/21-на някои машини е 152x216!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: dau   
Дата:   06-07-10 11:51

Наистина ли размер в сантиметри го мерите на екран с линийката да види дали излиза или не? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: nickey71   
Дата:   06-07-10 11:53

знам,[smilie5] зависи как си настроиш рязането[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: asahi   
Дата:   06-07-10 12:05

Във фотото ще ти кажат конкретно техния размер. Дано да го значт, че може и да не го знаят.
Приготви се психически да загубиш 2-3 милиметра от изображението по краищата на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: stanimakis   
Дата:   06-07-10 12:10

Да спомена и моя опит :) Може да е интересно на някой. Когато правя печатни платки за разни схеми ми се налага да принтирам документ в Word който да изкарва оригинален размер на схемите след принтиране. Аз го правя така понеже нямам принтер у нас и ходя на ксерокс: копирам картинката в документ на Word отворен на 100%. Картинката я свивам-разпъвам и меря с линийка на екрана на монитора 2-3 примерни разстояния (по-дълги по възможност) като размера върху екрана трябва да го наглася умножен по 1.21 (до това число стигнах след серия опити и осреднено това даваше най-добри резултати) с реалния :) И винаги след ксерокса се получава реалния размер :) Все едно след ксерокса се получава делене на 1.21 и картинката става в оригинални см/мм в груби граници естествено ( +- 0.5 - 1 мм). Иначе за снимки преди да давам на познати да ги изкарват им ги оразмерявам с picassa на 10х15 примерно и винаги си излизат точни.



Публикацията е редактирана (06-07-10 12:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: harvester_vn   
Дата:   06-07-10 12:16

stanimakis, интересното е, че в Word също има линийка. Ruler му викат.

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: stanimakis   
Дата:   06-07-10 12:21

harvester_vn - няма лошо, ще го имам в предвид, но и аз си имам подръка ;) Пък и точността е груба в моя случай, но с прекрасен краен резултат изнамерен от личен опит :)



Публикацията е редактирана (06-07-10 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: asahi   
Дата:   06-07-10 12:22

stanimakis, сещам се и за по-трудни начини, но и твоят си го бива!

Инсталирай си някакъв виртуален ПДФ принтер и от програмата за PCB Layout печатай през него към ПДФ. Отпадат всички грижи и съмнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: pecolt   
Дата:   06-07-10 12:54

Благодаря на всички които взеха и ще взмета отношение по темата.Реших да попитам тук защото сметнах че мога да получа точен отговор както и стана за което съм безкрайно благодарен на всички. Само едно малко уточнение на колегата swan_ нека си запази мненията кои колко пише и как пише за друго място. Все пак тук исках да получа съвет за оразмеряване на снимки а не за правопис. Благодаря още един път на всички.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: h_bio   
Дата:   06-07-10 13:08

Линийки, коефициенти, али, бали... кво' става тука? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: compur   
Дата:   06-07-10 14:22

MS Word - най-добрия продукт за предпечат и печат! Резултата винаги е изненадващ! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: swan_   
Дата:   06-07-10 14:36

Колега?!? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Оразмеряване на снимки
Автор: mimu   
Дата:   06-07-10 17:53

Аман от спам !!! https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonWall.gif


Всеки софт си има област на приложение и настройки. Както и с Acrobat,
така и с Word можеш да получиш грешни или правилни резултати, в
зависимост от възможностите на самия софт и неговите настройки,
както и тези за печата му.https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonWall.gif
https://photo-forum.net/joro/emoticons/stars.gif


За да разбереш дали може и как да стане дадена операция най често
се налага четене на Help-а или на User's Guid-а, както и има достатъчно
литература и видеота из нета.

RTFM, все пак. [smile]



Публикацията е редактирана (06-07-10 18:21)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »