Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: klez   
Дата:   05-07-10 23:40

Аре бе диваци :)
Не знам къде другаде мога да намеря някой който поне-малко чатка от оптика та за това пиша тук
Въпроса е следният:
Трябва ми да фокусирам Светодиод 20W (матрица от 20 светодиодчета в общ корпус)
да свети в 1 точка.
Матрицата е с размери около 10х10мм и по принцип излъчва на ъгъл 140-150градуса.
Трябва ми поне 40-50% от тая светлина да я събера в една точка с диаметър 10мм

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 23:45

С шамар зад врата не става ли [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: klez   
Дата:   05-07-10 23:46

днеска да не е петък бе :)
Въпроса ми е напълно сериозен, ако има някой компетентен, който може да помогне ще черпя, ако трябва и ще плащам



Публикацията е редактирана (05-07-10 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 23:53

http://www.andrewdavidson.com/articles/led/

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: klez   
Дата:   06-07-10 00:13

Благодаря за отговора, за жалост с леща не става била тя и френелова от една страна понеже не е точков източник а матрица от точкови източници от друга страна заради големия размер и разстояние между източника лещата и фокусното разстояние.
Трябва с някакъв странен рефлектор или колиматор :(

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: dikimee   
Дата:   06-07-10 00:16

Облепваш нещото в картон с отражателна повърхност (или просто с по-твърдо фолио/целуфан), тургаш отпред първата малка лупичка, която пасне - от стар бинокъл, и т.н. - колкото по слабо увеличава, толкова по-далеч ще ти е точката, в която снопа е 10мм диагонал. Готово.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: asahi   
Дата:   06-07-10 00:24

Понятието точка е абстрактно. С прост обектив можеш да фокусираш (проектираш) излъчващото петно 10х10мм в друго петно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: Canon   
Дата:   06-07-10 01:38

От някакви разстояния зависим ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: Canon   
Дата:   06-07-10 01:51

Сметката е проста:
10 х 10 - млечен квадрат (плексиглас), осветен от матрицата (с някакви лъскави фолия около/зад тях ) на 5-10 см от диодите, ти е обекта.
Образа ти е 10 пъти по-малък (1см) значи имаме мащаб 1:10
Леща с 1 диоптър (100мм фокусно) ти дава образа от 10мм на около 110см, ако матрицата е отдалечена на 11 метра от обектива.
За да е с бленда 2 (4 пъти загуба на осветеност) трябва да е с диаметър 50см.
Без френелова леща не можеш да минеш за малките диоптри.
Обектив с фокусно 50мм е 20 диоптъра, сметките (пропорционално заради мащаба) са същите, разстоянията са 20 пъти по-малки

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: Canon   
Дата:   06-07-10 01:58

Да допълним задачката със следното: Трябва ми поне 40-50% ....
Това автоматично те поставя на работна бленда на лещата 1.4 (50%), а колко ще се загуби в плексигласа божа работа.
Подобни лещи има в кондензорните системи на 6х9 увеличителите, но са бая тежки - 18-на см диаметър и 5-6 см дебели

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: klez   
Дата:   06-07-10 08:15

aaaaхам.. Благодаря на всички.
Гадното е че цялата система трябва да е малка, не-по-дълга от 4см :) че ще го вкарвам в проектор.
С отражателче пробвах цилиндрично ама ефекта е много слаб, сега ще взема от ибей малко френелови лупи да експериментирам с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: cicomanco   
Дата:   06-07-10 08:50

Диодче - лещичка , Диодче - лещичка....
Всичкото това през една по-голямка лещичка и -готовооооо....[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: klez   
Дата:   06-07-10 11:30

ахъм, така ще стане, ама са 20 малки лещички на площ 1 кв сантиметър ама ще го мислим ще пробам с френеловите лупи някой по-горе дето предложи и по нататък ще пиша вече резултата мерси много

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: Canon   
Дата:   06-07-10 12:34

На цицоманчо идеята с 20-на лещи с фокусно < 40мм е по-добре, ама пак остава задачката с интензитета - 50% от началния
Диаметъра на всяка леща ти определя работната и бленда, за 40мм фокусно ти е около 30мм - това означава, че разстоянието между диодите трябва да е пак толкова. Не е 20 лещички на 1 кв. см.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: moketa   
Дата:   06-07-10 13:08

Купуваш за 5-10 лв един туристически фенер-прожектор, вземаш му рефлектора /би трябвало да е пластмасов с метализирано покритие/, разширяваш отвора за крушката и тургаш там матричката със светодиодите. Като движиш напред-назад матричката гледаш да постигнеш исканото петно светлина на даденото разстояние.



Публикацията е редактирана (06-07-10 13:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: cicomanco   
Дата:   06-07-10 13:10

Ако е така , треа се тури из опакото....диодите да светят към рефлектора демек....

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: moketa   
Дата:   06-07-10 15:34

Диодите поначало си имат някаква насоченост- 100-на градуса напред. С рефлектора ще се уловят и насочат напред най-периферните им излъчвания и ще се подобри КПД-то на системата. Ако ги сложиш обратно поради сравнително тесния ъгъл на излъчване на диодите няма да можеш да използваш цялата площ на рефлектора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: cicomanco   
Дата:   06-07-10 15:39

Зависи от площта и формата на рефлектора.[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   06-07-10 15:50

Ами това нещо, дет ти трябва се казва колиматор.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: klez   
Дата:   06-07-10 16:30

Знам и аз по-горе съм писал за колиматор :) в постовете си.
За момента май ще взема един рефлектор от лампа на DLP проектор ще му разширя дупката и ще тествам с него кво ще постигна :) (Като цяло това ми трябва за да го ползвам в DLP проектор както съм писал по-горе) довечера ще нащракам малко повече снимки по темата да ви обадя за кво иде реч ако случайно на някой му е интересно че така само текст си пишем и ми е гузно чак за глупостта ми да не постна снимки

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: Canon   
Дата:   06-07-10 21:21

Колиматора е за успоредни лъчи. Как аджеба от едната страна влиза образ 10х10 мм а от другата става на точка (примерно 1х1мм)
Иска си леща...

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: klez   
Дата:   06-07-10 23:21

чакайте ся :) вие съвсем го префасонирахте
от едната страна влиза 10х10 мм а от другата ми трябва дооооооолу горе 10х10мм пак или поне в тея 10х10мм да се концентрира поне малко повечко светлина отколкото би влязла нормално без колиматор, след 5 минутки снимки на системата

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: asahi   
Дата:   06-07-10 23:26

Само колиматор те оправя, но успореден лъч така и няма да получиш. Никави рефлектори не те спасяват в този мижав размер.

При мен има едни лазерни матрици 4х8 лъча в 2-3 кв.мм, но те сами си правят лъчите. За съжаление не са нито бели, нито 20 вата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: klez   
Дата:   06-07-10 23:41

Е дори да не е успореден лъч поне мааалко повече светлина да вкарам в тая точка отколкото в момента
ето обещаните снимки на диода (с радиатора) проектора, диода в проектора и образа, който се получава с тази конфигурация (на снимките изглежда добре образа, но както се сещате наживо е леко тъмничка .... малко и трябва за да стане приемлива :) демек малко повечко светлина ми трябва да набутам вътре в 'дупката'

http://electroguru.net/dlp/




Публикацията е редактирана (06-07-10 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране на матричен светодиод?
Автор: Canon   
Дата:   06-07-10 23:49

Някакво изискване за равномерност на осветеноста на крайното петно

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »