Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: dimitar_p   
Дата:   12-06-10 23:44

Здравейте, снимам с три светкавици. Едната е канонска 580 ех и две по-слаби Yongnuo 460.
Искам да замразя скачащ човек, но синхонната ми скорост е 1/200. Използвам радиосинхронизатори за комуникация, но и тяхната максимална скорост е 1/250. С оптично запалване не съм пробвал, но няма смисъл след като фотоапаратът затваря второто перде на 1/200. Как мога да реша проблема? мерси предваритено.

п.п. Ще съм ви благодарен ако не пишете простотии в темата. Пишете само ако имате да споделите нещо, което ще е от полза за всички.

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-06-10 23:51

осветлението от светкавиците ли се доминира или има естествена светлина и само оправяш сенки със светкавиците?

Импулса на светкавиците по принцип е около 1/1000 т.е. достатъчно.

Иначе знам че има и скъпи радио синхронизатори дето подържат системите за високи скорости на затвора. HSS се казва при сони

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: jingov   
Дата:   13-06-10 00:12

Питай Sumuelll ,той правеше нещо подобно на плажа !

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: frenchev   
Дата:   13-06-10 00:14

1/1000 не е достатъчно за замръзване на скачащ човек.

иначе лесно можеш да постигнеш желания ефект по следния начин. Палиш светкавицата слейв "оптично запалване", като слагаш светкавицата на ръчен режим и мощността да е под 1/4 и дори 1/8.

тук ти пускам продължителността на импулса при Никон сб800 (при другите е сходна)

1/1050 sec. at M1/1 (full) output
1/1100 sec. at M1/2 output
1/2700 sec. at M1/4 output
1/5900 sec. at M1/8 output
1/10900 sec. at M1/16 output
1/17800 sec. at M1/32 output
1/32300 sec. at M1/64 output
1/41600 sec. at M1/128 output

както виждаш при най ниска мощност импулса трае само 1/41600 от секундата. Тоест много бързо и замръзва абсолютно всичко падащо, скачащо и прочие. По знаещие да кажат от каква скорост нагоре едостатъчно да се замръзи скачащ човек. аз от личен опит знам, че 1/1000 не е достатъчна.

за да имаш успех трябва да затъмниш стаята (студиото където снимаш) тъй като тези светкавички са слаби на по ниски мощности. За по голям успех ползвай и трите.

надявам се че бях достатъчно изчерпателен. успех



Публикацията е редактирана (13-06-10 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: darksorrow   
Дата:   13-06-10 00:20

ако упражнението го правиш при силно налично осветление, проблема просто няма да го решиш задоволително със светкавиците.

ако е в студио - няма абсолютно никакъв проблем, както ти писаха по-горе (:

едит - тайпота.



Публикацията е редактирана (13-06-10 00:22)

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: Yanakiev   
Дата:   13-06-10 00:20

Nikon D40

Shutter

• 30 to 1/4000 sec (1/3 EV steps)
• Flash X-Sync: up to 1/500

Ама е дъртичък



Публикацията е редактирана (13-06-10 00:21)

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-06-10 00:22

пичове синхронната скорост няма много общо с това колко бързо мига светкавицата.

1/500 е най-високо мисля сред ДСЛР-ите и само никон го има с 6МП CCD сензора (Д70)

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: frenchev   
Дата:   13-06-10 00:23

със студийни светкавици от нисък и среден клас не може да се замрази скачащ човек поради причината, че дори на най-ниска скорост импулса е прекалено дълъг.

има разни модели на бронколор и разни други които го могат.

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: darksorrow   
Дата:   13-06-10 00:25

студио не е тъждествено равно на студийни глави, the last time I checked ((((:

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: dimitar_p   
Дата:   13-06-10 00:42

ок, прочетох какво е написано до тук. Но как се решава проблемът със затворянето на второто перде? Снимам със 350д и неговата синхронна скорост е 200. Дори да достигна висока скорст на премигването на светкавицитите, няма ли да се вижда черно петно от пердето ако надвиша скорост над 200? Малко ми стана мъгла. Знам, че сам трябва да хвана и да пробвам, но все пак да попитам. И да допълня, че нямам студийни светкавици, а малки преносими светкавци, които се закачат на фотоапарата. А това, което искам да снимам са така наречените фрееджъмпари- дето се катерят по сградите. Тоест ще ми се наложи да комбинирам с амбиентната светлина. Нямам студио, където да снимам, макар да ми се иска, но...



Публикацията е редактирана (13-06-10 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: darksorrow   
Дата:   13-06-10 00:43

в какви условия искаш да го направиш просто кажи, щото е от сериозно значение в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: frenchev   
Дата:   13-06-10 00:45

ето и за 580 ех

1/1 power = 1/1000 second
1/2 power = 1/2000
1/4 power = 1/4000
1/8 power = 1/9000
1/16 power = 1/15000
1/32 power = 1/21000
1/64 power = 1/30000
1/128 power = 1/35000

Yongnuo 460
Flash Duration: 1/800S - 1/20000S

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: dimitar_p   
Дата:   13-06-10 00:47

горе допълних информацията :)



Публикацията е редактирана (13-06-10 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: darksorrow   
Дата:   13-06-10 00:57

при наличието на ембиънт, имаш проблем - дължината на импулса е една от драмите, но по-сериозната е синхроскоростта, както вече си се усетил (което не би било така ако наличното се елиминира).

очевидният вариант е да ползваш високоскоростна синхронизация, но той не би работил в случая, щото губиш огромна част от светлината по тоя начин (която и без това хич не е някаква невероятна от такива светкавички). ако стига - би трябвало да няма проблем, но много ме съмнява това.

ако пък снимаш на досинхронна, най-вероятно ще получиш опашка - импулсът ще лепне човека, но поради наличното осветление, след него ще има също експониране през останалото време на отворения затвор и ще стои странно размазано.

общо-взето - в тоя случай опираш до много пари за решаването на задачата (незадължително съв светкавици, при товА).

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: dimitar_p   
Дата:   13-06-10 01:00

хаха ясно. Много проблеми - малко пари, за да се рашат! Ок, ами ако успея да намеря място, където да снимам. Тоест използвам само светлината от светкавиците и нямам амбиентна?
Тогава как стои въпросът?



Публикацията е редактирана (13-06-10 01:01)

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: darksorrow   
Дата:   13-06-10 01:01

тогава четеш Френчев по-горе (:

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-06-10 01:01

Абе тия пичове си подскачат посред бял ден. Онзи ден гледах едни зад Шератон на църквата подскачаха.

Дигай исото на 1600 и снимай - имаш до 1/4000 скорост, слагай на бленда 4 и си ти.

По-новите апарати 550 например би трябвало и на 3200 посред бял ден да се справят прекрасно. Снимай вс епак РОУ и после има софтуерчета дето оправят горе долу шума - ДхО например мен много ме кефи



Публикацията е редактирана (13-06-10 01:03)

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: shsphoto   
Дата:   13-06-10 02:33

Абе момчета за какви хилядни от секундата говорите за замръзване на човек с каква скорост се движи този човек, при положевние, че на 1/400, 1/500 се замръзва Ф1 с проследяване вие ми говорите за светкавици посред бял ден. Снимаш на 1/250, нан иско исо 100, 200 и следиш човека. след някой ден ще кача снимки от топ гиър от шоуто с моторите да видите как съм ги спрял на исо 100 на 1/250 и 1/320.Ако ти е много слънчево затваряш на 5.6, 8 или повече да си някъде на 1/500 до 1/1000 и нямаш проблем.Ако си в студио и искаш да се вижда повече човека а не фона ти трябват мощни светкавици и затваряш на 5.6 или 8, ако намалиш мощността и вдигнеш исото само вкарваш повече шум.При всяко вдигане на ИСО с един стоп ти трябва два пъти по кратък импул, но при светкавиците не е пропорционално времето и импулса не става 2 пъти по-кратък при 2 пъти по-малка мощност - това е факт.


Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: frenchev   
Дата:   13-06-10 13:48

трябва да си изщсниш какво точно искаш да правиш. Ако снимаш посред бял ден и свети слънцето просто вдигаш скоростта на над 1/2000. Ако имаш тъмни сенки ползвай един отражател. Някой да ти го държи насочен към мястото в което искаш да замразиш човека. Ако ще снимаш само репортажно малко трудно ще стане. Но ако момчетата скачат заради снимките имаш възможност да си аранжираш сцената.

вариант1: на слънце с големичък отражател и затвор на апарата над 1/2000 (за скоростта не съм мн сигурен, но знам че на 1/1000 ще се размаже). В този случай не ти трябват свектавички.

вариант2: на слънце и със светкавици, много трудно но постижимо. Исо 100, затваряш блендата докато задния фон остане леко недоекспониран. Слагаш колкото се може повече светкавички на мощност 1/4 или 1/8 около мястото където искаш да замразиш обекта. Скоростта ти е 1/160, 1/200.

На въпроса ти по горе, - да ще виждаш тъмно петно ако надвишиш скоростта над 1/200, но ти няма да я надвишаваш. Идеята е че на 1/200 първото перде е стигнало долу а второто още не е тръгнало и тогава светват светкавичките. Тоест ако си в напълно тъмна стая и сложиш апарата ако ще и на 1 минута и 580ех на 1/128 и хвърлиш нещо и снимаш, то ще е замръзнало тъй като експонацияата му дефакто е 1/35000(толкова е продължителността на импулса на 1/128) а не 1 минута колкото е на апарата настроено.

но при вариант 1 имай предвид, че затваряйки блендата трябва за да затъмниш задния фон ти трябва и по голяма мощност и от светкавичките но ти не можеш да ги сложиш на макс. сила тъй като при 1/1 скоростта е 1/1000 - недостатъчна да замразиш. Тоест трябва да ги залепиш плътно до обекта. Дори да ти влизат в кадър не е проблем. После можеш да ги ретушираш лесно (ако апарата е на статив, махни ги и направи един кадър без тях за да можеш после по лесно да ретушираш).

успех

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-06-10 13:57

На моята 420 ЕХ има програма Н и при 1/2000 синхронизира без проблем. Доколкото знам при тази програма светкавицата прави дълга светка под 1/500 , а затвора си отсича скорост и при всички положения има синхрон. Лошото е , че тогава пада рязко водещото , но до 3-4 м. при 100 АСА става.

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: DeePPaSSioN   
Дата:   13-06-10 14:10

frenchev , благодаря за инфото[smilie24]
За мен е полезно [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: frenchev   
Дата:   13-06-10 14:15

Процедирай по следния начин.

без светкавици, нагласи апарата на скорост 1/160 и блендата на толкова колкото искаш да ти е тъмен/светъл задния фон. Като направиш тази настройка, сложи някой на мястото къде искаш да замразиш човека и нареди светкавиците около него. Пак напомням на не по силно от 1/8.

Когато е готово, Той скача а ти снимаш. Желателно е той да е на малко по сумрачно място от задни фон. Примерно задни фон е огрян от слънце а той се намира в сянката на сградата от която ще скача. В този случай задния фон се експонира 1/160, но човека се експонира със скорост 1/9000 (1/9000 е продължителността на импулса на 580ех на 1/8)

За тази цел трябва да имаш възможност да палиш светкавиците по оптичен път (купуваш им по едно оченце) и да може да ги настройваш ръчно. 580 ех може, за другите не знам.
и да покажеш снимки после.

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: frenchev   
Дата:   13-06-10 14:22

ами Диди аз даже ти взех скайпа, да ти ги обяснявам тези неща ама нещо не се засякохме.

Трябва да идем да поснимаме някой ден и ще се поупражняваме.

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: GenaDP   
Дата:   13-06-10 21:19

Май никой от тук пишещите не знае за цифраци с централни и електронни затвори?

Отговори на това съобщение
 Re: замръзване, но... синхронната скорост?
Автор: hotsnail   
Дата:   13-06-10 21:40

@GenaDP човека явно иска с трици да налови стадо маймуни, а ти му казваш "ако знаеш какви карабини за 5 бона имаме"

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »