Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Някой може ли да направи сравнение на Zuiko 50/1.4 и Zuiko Digital 50/2?
Автор: emilliano   
Дата:   07-06-10 23:46

Питах се дали някой няма да ги има и двата в момента и да покаже как ще изглеждат картинките при сравнение - еднакви обекти на еднаква бленда.
Може и да спомене с какъв сериен номер му е 50/1.4-ката.
А може и ако има 50/1.8 да щракне и с него същите неща.

http://www.karlwinkler.com/Zuiko50.jpg


VS

http://www.adorama.com/images/large/IOM502.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да направи сравнение на Zuiko 50/1.4 и Zuiko Digital 50/2?
Автор: Ivan_A   
Дата:   08-06-10 09:06

Нямам ги вече, но съм ги имал - 2.0/50макро и 3-4 бр. ОМ1.4/50мм - различни серийни номера, един от тях - с SNo.над един милион.
Той бе най-добрия от ОМ - с малко по-висок контраст.
2.0/50м е по-добър, но на затворени диафрагми можеш да видиш това само при директно сравнение на два еднакви кадъра - заснети с двата обектива - един до друг, на 100%.
1.4/50, когато се затвори до 2.0-2.8 си е отличен обектив. На 1.4 е малко "dreamy"- с намален контраст, с ореол на границата тъмно-светло, но запазва приемлива - за портрети - рязкост. Ако не си с Е3, фокусирането на око е мъка. С LiveView e по-добре.

2.0/50m е по-добрият, но няма f/1.4. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да направи сравнение на Zuiko 50/1.4 и Zuiko Digital 50/2?
Автор: d256h   
Дата:   08-06-10 09:21

Мммммммм...

Ето и от мен:

Ако питаш, кой да си купиш, веднага казвам 2.0/50мм Зуйко.

Този на 1.4 е готин, ако ползваш филмова камера ОМ. Това, че е светъл обектив няма съмнение, но това му качество не може да се използва практично с камера от Е-систем, защото, като изключим модела Е-3 останалите са с толкова малко визьори, че почти винаги има проблем с успеваемостта при ръчно фокусиране.

Второто нещо за 1,4 обектива е, че на диафрагми от 1,8 надолу до 1,4 не е толкова рязък колкото си мислим, че трябва да бъде (ако гледаме цената му примерно).

За да не ме обвини някой, че говоря глупости може да направиш тест. Взимаш един Зуйко 1.8/50мм и този 1.4/50мм. Снимаш банкнота от 20лв при еднакви условия и после вадиш кроп... и гледаш. Резултата ще бъде, че и двата обектива на 2.0 ще имат еднакво качество по отношение мазането.

За мен извода е, че обектив 1.4/50 има смисъл, ако се ползва на филмово тяло ОМ, тогава разликата е голяма наистина се вижда, че обектива си заслужава парите...

Иначе не!



Публикацията е редактирана (08-06-10 09:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да направи сравнение на Zuiko 50/1.4 и Zuiko Digital 50/2?
Автор: cicomanco   
Дата:   08-06-10 09:23

След пост от сорта на Иван_А не бих могъл да добавя повече освен личния си опит.[smilie24] [smilie24]
Имал съм и трите.
За цената си обаче "тогава" 50/1,8 си беше трепач!
Остър дори на 1,8.
Макар и не толкова светъл , аз бих избрал 50/2 - първо че е излкючително остър , второ че е и макро и трето , макар и малко по-бавен от другите , фокусът му винаги е на точната дистанция![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да направи сравнение на Zuiko 50/1.4 и Zuiko Digital 50/2?
Автор: Ivan_A   
Дата:   08-06-10 09:52

... забравих още нещо, макар не съвсем по темата - 1.4/50 е много добър за видео, ако има възможност да снимаш в ръчен режим - 1/50сек и f/1.4 позволява добро качество при ниска осветеност - където китовите не могат.
А и при движение по-ниската рязкост не личи толкова.
Също така фокусирането е плавно и не се чува в клипа, докато ръчното фокусиране с 2.0/50макро във видеоРежим не е добре - заащото е "focus by wire".


Отговори на това съобщение
 Re: Някой може ли да направи сравнение на Zuiko 50/1.4 и Zuiko Digital 50/2?
Автор: emilliano   
Дата:   08-06-10 11:43

Аз имам 50/1.4, но никога не съм имал възможност да видя сравнение с 50/2. Та да видя дали да продължавам да си мечтая.
Моят красавец го взех точно от Ivan_A [beer] Ползвам го и на непретенциозния Е-410 и на ОМ10. И да - като сравня двата визьора и ми се доплаква. По тази причина си купих глухарче.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »