Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Aperture
Автор: 21   
Дата:   04-06-10 18:49

Интересно ми е какво мислят макаджиите за този софтуер. Какви недостатъци виждат, за какво го ползват и тн.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: ricardo   
Дата:   04-06-10 19:33

Много приятен софтуер, както всичко на Apple. Жалко, че и под Уиндоус не може да се ползва.

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: ecobo   
Дата:   04-06-10 19:35

С1 е по-добър, определено [smilie24]
Специално за Мак много добър е и новия Фокус 2.5


Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: джъмбо   
Дата:   04-06-10 20:02

фокуса е трагичен... освен ако не си с хасеблад... иначе няма никакъв смисъл... АМА НИКАКЪВ

аперчъра е за хора обичащи реда....

във С1 за сега не съм видял такава хубава подредба на файлове да има както в аперчъра...

въпрос на свикване... кобото е свикнал със С1 а за мен е доста не интуитивен софт...

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: ecobo   
Дата:   04-06-10 20:11

Що бе, на мене пък Фокуса ми харесва. Остава само да пуснат корекциите на аберациите и контрола на шума и сме 6 [smilie24]
Все пак е безплатен [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: 21   
Дата:   04-06-10 20:14

джъмбо, би ли споделил какъв точно ти е уъркфлолът? Къде точно си интегрирал Aperture?[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: джъмбо   
Дата:   04-06-10 20:51

уъркфлолът - това на бг какво означава

а фокуса оцеля на компа ми точно 20 мин... голямо дръвце е за сега като се казва лайтрума в пъти по-привлекателен като опция

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: yovko   
Дата:   04-06-10 21:02

От 3.0.1 за всичко използвам Aperture. След снимки картите се разтоварват в Aperture като използвам референтни файлове, за да мога, в редките случаи, когато искам да ползвам друг RAW конвертор да не правя експорти. Следва подреждане на снимките, отсяване, каталогизиране. Глобални или локални пипвания по снимките също в 90% от случаите правя с Aperture. Особено с новите adjustments brushes може да се правят чудеса (но за някои чудеса може да се посгърчи доста и съвсем приличен Мак). Все по-рядко и по-рядко за някой кадър се насилвам да ползвам Capture NX2 когато наистина ми е критично да извадя максимума от някой кадър, сниман с Nikon или новия Olympus Viewer 2 за снимки с PEN. Наистина могат да се намерят разлики с фирмените конвертори, но за мен удобството да ползвам една програма почти за всичко ми е по-важно. А и откъм удобство на работа Aperture печели по точки обикновено. С нея също и печатам на домашния мастилено-струен принтер.

От няколко месеца за мен Aperture е в абсолютния център на фотографската ми вселена. Lightroom го отказах напълно (макар, че работи леко по-пъргаво за някои неща), Photoshop използвам все по-рядко.

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: 21   
Дата:   04-06-10 21:11

[smilie18] [smilie18] - уъркфлолът- работен поток. Процесът на работа/обработване- това, което е описал yovko[smilie24] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: ecobo   
Дата:   04-06-10 21:26

Йовко, я светни как го лъжеш да не прекопира всички файлове. Щото аз като го пробвах, най-много това ме издразни - всичките ми файлове трябваше да бъдет дублирани на удобно за Апретурата място... Пък как се дублират 300Гб файлове [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: джъмбо   
Дата:   04-06-10 21:31

ами лесно.... казваш му да ги запази в мястото където са.... РТФМ [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

това е нещото което ме спечели за апетура когато излезе версия 1.5....

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: ecobo   
Дата:   04-06-10 21:40

Значи ще трябва да се чете... По интуиция не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: джъмбо   
Дата:   04-06-10 22:33

ех кобоооооо

само гледане трябва.... видео мануалЪ

обърни внимание на Стор Файл.... това е твоята драма [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: ecobo   
Дата:   04-06-10 22:36

Е, чак драма... [smilie21]
Аз съм си купил С1, няма намерение да ръся мангизи и за Аперчър, поне на този етап [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: джъмбо   
Дата:   04-06-10 22:48

има траял....

и аз свалих траял на С1 ама... ако дадеш линк с видео туториали като на аперчъра....

то има в самата програма ама късичко.... още не зацепвам каква те фокусна маска и защо ми позеленяват някои зони на снимката...

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: ecobo   
Дата:   04-06-10 23:02

Ето, официалните уроци:

http://www.youtube.com/user/PhaseOneDK#p/a

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: yovko   
Дата:   05-06-10 00:06

Значи Aperture може при import да вкара файловете в библиотеката, да ги остави там където са (ако някой си ги е преместил ръчно на определено място), или да ги подрежда в йерархична структура във файловата система, която може да му се дефинира. Отделно може да прави и още едно копие във втора локация/диск/директория. И това може да се дефинира по подразбиране или да се избира при всеки импорт.

При мен в Pictures има една под-директория Photos, където в поддиректория за съответната година - например 2010 - Aperture прави поддиректории по месец и дата - например 05-23, 05-24 - т.е. 23 май, 24 май... и вътре снимките от съответната дата. Същото и на още един външен диск по firewire... Иначе вътре в Aperture подредбата ми е по проекти или фотосесии... т.е. йерархията на диска и тази в библиотеката могат да са различни.

Забавното е, че Aperture спазва йерархията по диска ако някаква структура по директории му се завлачи с мишката вътре в библиотеката (много лесен и бърз импорт) и обратно - когато йерархия от проекти се издърпа върху десктопа примерно (всъщност той издърпва цялата йерархия в нова Aperture библиотека), която човек може да си метне на лаптопа или да я даде на някой примерно...

Отговори на това съобщение
 Re: Aperture
Автор: yovko   
Дата:   23-06-10 12:38

А ето workflow от Chase Jarvis:

http://www.youtube.com/watch?v=Y-6EQo6it7Y



Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »