Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: wfw   
Дата:   26-05-10 09:22

Здравейте,
Искам да си купя обектив и мога да избера между два обектива от един и същ модел. Как мога да сравня сравнително обективно кой от двата обектива ще е по-остър с моето тяло.

При измерването на фронт и бек фокус имам една ПДФ табличка. В инструкциите пише, че трябва обектива да е насочен под ъгъл 45 градуса към таблицата. Ако ъгъла не е точен според вас дали ще се отрази много? Примерно ако ъгъла е 55 градуса сигурно ще се познае дали има фронт или бек фокус :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: mitakabus   
Дата:   26-05-10 09:30

Хубаво е да е 45*, явно питаш защото мислиш да го тестваш в полеви условия! ако е така не е кой знае каква болка - за ориентация става, направи янколко теста и вдигни исо-то ако е неубходимо ако снимаш от ръка за да вдигнеш и скоростта! За остротата обикновено снимам трева, листа или нещо такова при еднаква бленда/мм/скорост (ако е възможно) ..

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: boncho_marinov   
Дата:   26-05-10 09:31

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: ivodam   
Дата:   26-05-10 09:32

Остротата е нещо различно от проблемите при фокусирането. Ако ще мериш острота, което всъщност е резкостта на изобразяване, ще си фокусираш през лайв-вюто и така ще сравняваш, при лайв-вю няма такива проблеми като фронт и бек фокус. Самата рязкост се мери чрез заснемане на едни специални схеми за целта - Генчо с ник Canon ще ти бъде полезен в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: mitakabus   
Дата:   26-05-10 09:36

ivodam написа:

> Остротата е нещо различно от проблемите при фокусирането. Ако
> ще мериш острота, което всъщност е резкостта на изобразяване,
> ще си фокусираш през лайв-вюто и така ще сравняваш, при лайв-вю
> няма такива проблеми като фронт и бек фокус. Самата рязкост се
> мери чрез заснемане на едни специални схеми за целта - Генчо с
> ник Canon ще ти бъде полезен в случая.

Всичко това е супер ако...ако..има LiveView

..иначе за да мери острота първо трявба да види ФФ/БФ как е обектива. Ако има LiveView е ясна работата...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: wfw   
Дата:   26-05-10 09:40

Мерси за информацията.

Наистина ще меря при полеви условия. Искам да направя 2та теста, защото не знам какво друго да тествам като отида да си избера :)

Леко тъп въпрос, но тези схеми мога ли да си ги разпечатам на работа?

Относно лайв-вю-то предполагам, че то ще елиминира фактора за фронт/бек фокус, но при ежедневна употреба, няма ли да е по-резонно да взема обектив, който съм го измерил при условията, в които ще го ползвам най-често, т.е. фокусиране през сензора за АФ?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: ivodam   
Дата:   26-05-10 09:40

Е, ако няма ЛВ, трябва първо да реши въпросите с фокусирането, спор няма, ама то апарат, който няма ЛВ няма да има и фина настройка на фокусирането, така че не ми е ясно ако установи, че има фронт или бек, как ще го оправя...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: ivodam   
Дата:   26-05-10 09:44

wfw: Доколкото разбирам, ти искаш по-скоро да имаш обектив, който точно да ти фокусира сложен на твоето тяло. Чартовете за резкост, детайлност и т.н. доколкото знам са стандарти по ИСО и се продават, не знам с разпечатване особено пък в домашни или офис условия може ли да свърши работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: wfw   
Дата:   26-05-10 09:50

ivodam: да, искам да избера обектива, който ще работи по-добре с тялото. тъй като обектива е от 3rd party производител имам някакви колебания относно повтаряемостта на резултатите с обективите от една партида, та искам да си избера по-добрия за моя апарат.

мислех първо да проверя дали има фронт/бек фокус, след това да измеря относително рязкостта м/у 2та обектива, така че когато 2та имат нормален фокус, да знам кой е по-остър и да си избера него.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: s_dyakov   
Дата:   26-05-10 11:00

Здрасти,
това е въпросният ISO 12233 тест чарт - с който можеш да мериш рязкост на обектива.


http://www.graphics.cornell.edu/~westin/misc/res-chart.html


Но прави са по-горе че няма да можеш да го разпечаташ с качеството необходимо за тестовете в домашни условия.

Малко за четене какво можеш да тестваш с него

http://www.the-digital-picture.com/Help/ISO-12233.aspx



Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: da.fo   
Дата:   26-05-10 12:01

В полеви условия може да ти свърши работа и един вестник с различни дребни шрифтове , който ще снимаш от различно разстояние с двата обектива и после ще търсиш определен текст да прочетеш. Навремето ползвах "Автопазар" за тази цел , че там обявите едни ситни,ситни [smilie21], че даже и разлика в цвета съм забелязвал лесно защото нали вестника е черно бял и гледам [smilie10] едната снимка по топла ми стои [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да сравня кой от 2 обектива е по-остър?
Автор: Canon   
Дата:   26-05-10 12:30

В полеви условия трудно ще направиш коректно сравнение, но не е невъзможно.
Изисквания:
1. Стабилен статив и жило (дистанционен спусък)
2. Скалата ISO 12233 (разпечатана на принтер А3) - питай АСАХИ къде има читави
3. Някаква скала за фронт/бек фокус - и контрастна милиметрова линийка може да те ориентира. Ако снимаш на ЛВ, нямаш нужда от нея.

Трудното в полеви условия е постигане на планпаралелност между матрицата и скала.

Ред:
1. Снимане и корекция на фронт/бек фокус - само на отворени бленди , под 45градуса на всички фокусни, по 2-3 снимки на разстояние с междинно разфокусиране.

2.Снимане на скалата по ISO 12233

Количество снимки - препоръчително на всички бленди 2, 2.8, 4, 5.6, 8 и всички изписани на зума фокусни разстояния. Оптимално е фокусиране по ЛВ, без междинно префокусиране за разл. бленди.

3. Съпоставяне резултатите (в домашни условия) при 100% увеличение - данните се четат от ексифа и се записват в някакъв табличен вид

Точното и прецизно снимане е ключа към верен резултат. Анализирането е по-бавно и изисква подготовка какво и къде да гледаш.
Но при пряко съпоставяне не е фатално, ако имаш повторяемост на резултата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »