Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: GYPSY   
Дата:   25-05-10 14:04

Здравейте !Снимам с Д90 и никор 18-70.Вече няколко пъти ми дава следната засечка-Имам потвърждение за фокус,но когато натискам спусъка затвора не сработва.Трябва няколко пъти да фокусирам,докато затвора сработи.И това през деня.Е,и когато е малко тъмно-пак.Също така-фокусирам в окото,но фокуса след това не е там,а на друго място.Използвам централната точка за определяне на фокуса и тези около нея.(най-периферните са ми казали,че не са много надежни).Защо ли става така -да дава засечка и да няма фокус там ,където трябва да е ?Благодаря за информацията !

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: vuc   
Дата:   25-05-10 14:27

При мен също се е получавало, но рядко (същия обектив на D300). От менюто има настройка за приоритет на сработването на затвора. Когато го настроя за сработване с приоритет на фокуса започна да ми прави този номер, като е на приоритет на сработване + фокус не ми се е получавало засичане. Като сложа настройка за приоритет на затвора - бая брак от снимките (безфокусни). На следящ фокус също ли ти прави засечки? Направи проби от статив.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: GYPSY   
Дата:   25-05-10 14:38

Интересно,че не винаги прави този номер.А за следящия фокус не ми се говори.Толкова е бавен[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: beelonzz   
Дата:   25-05-10 14:48

Относно засечката - аз я избягвам с ръчно фокусиране. То дори не е и нужно да фокусираш, защото вече е на фокус просто снимай в ръчен режим на фокуса въпросният кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: GYPSY   
Дата:   25-05-10 14:57

Е,ако снимам статични сцени-ръчен фокус о.к. ,но аз снимам предимно динамични сцени и там няма време за ръчен фокус.Чудя се дали със "СВЕТЪЛ" обектив ще прави същото...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: vuc   
Дата:   25-05-10 15:14

Ами... с 50/1,8 също ми се е случвало, особено ако снимам нещо в максимално близкия обхват на обектива. А за следящия фокус не съм забелязал да е бавен.
Нищо не казваш за настройката за приоритет на сработване на затвора, на каква си?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: plamendoc   
Дата:   25-05-10 15:25

Това е от приоритет на фокуса,ако го сложиш на приоритет на спусък ще си снима но ще имаш брак от нефокусирани кадри.За всеки случай изпробвай и с друг обектив и твоя обектив на друго тяло.На едно мое Д80 правеше същите номера и отиде за ремонт

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: delivero   
Дата:   25-05-10 15:32

На Д300 със същият обектив и при мен го има. абсолютно както го описваш. Много интересно е, забелязвам че най много го прави при 18мм на широко и като мръдна гривната на вариото и трасссс изстрелва няколко кадъра. обаче не ме дразни чак толкова защото ако не е потвърден коректно фокуса не снима и като снима знам че има фокус. Но понякога доста се бави. и аз се чудя и си мисля че е от обектива. Ако някой знае нещо повече споделете го.

[beer] [shtrak] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: emil_manolov   
Дата:   25-05-10 16:00

На Д3000 с китовия 18-55 ВР ми се случи веднъж точно това, което описвате - има потвърждение за фокус, но затвора не сработва. Това в режим с приоритет на блендата. Пробвах при ръчен режим с автофокус и пак не сработваше с включена/изключена стабилизация... мисля че дори и при ръчен фокус пак засичаше. Изключих фотоапарата, махнах батерията, картата и обектива, поставих ги отново и се оправи... повече не съм имал такъв проблем. Реших, че му е станало тъмно, тъй като бях снимал цял след обяд и вече се свечеряваше. От тогава не съм имал подобен проблем. И понякога, когато е по-тъмно (например си щракам вечер в стаята на изкуствено осветление) се получава малко забавяне между потвърждението на фокуса и щракването на затвора, което май не е нормално.
И на мен ще ми бъде интересно, ако някой знае нещо повече за този проблем [beer]
Между другото, имам 55-200 ВР, но с него не съм забелязвал този проблем.



Публикацията е редактирана (25-05-10 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: GYPSY   
Дата:   25-05-10 16:00

vuc -в менюто на Д90 не видях такава опция-да се определя приоритет на затвора .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: jivkojj   
Дата:   25-05-10 16:10

При Д90 ако си на AF-A и ако обекта не ти е на фокус - не снима. AF-S мисля е същото.
при AF-C снима независимо дали е потвърден фокуса.

На мен ми е правило впечатление, че доста по-несигурно хваща фокус в мрака с 18-105, отколкото 18-200. Не задруго, мислех да сменя моя 18-200 с 18-105 заради теглото, но май се разубедих. Но така или иначе, потвърди ли - фокуса си е на място.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: GYPSY   
Дата:   25-05-10 16:21

На AF-A е апарата.Чува се сигнал,че има фокус,но затвора не сработва.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: vuc   
Дата:   25-05-10 16:32

Оф..., абе то и аз съм чел недочел. [smilie21]

Става дума за приоритет на автофокуса - демек дали да търси перфектен фокус или да заснеме дори и с неточен такъв (AF-C/AF-S priority selection) съответно от тази настройка зависи дали ще ти зацепи апарата докато реши че има фокус или не. Мислех че и на D90 има тази екстра, ама както казваш май няма.
Та решение на проблема според мен е да пуцаш на AF-C (пробвай да кажеш дали става)
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: jivkojj   
Дата:   25-05-10 16:53

AF-A (Auto) потвърждава фокус, но ако обекта ти се движи - губи и сигурно затова отново блокира затвора. Не съм си играл да го пробвам.
По принцип тая функция би трябвало да превключва 2-та режима - AF-C, AF-S, но аз не разчитам много.

Изградил съм си навика, ако е подвижен обекта - щракам на AF-C, а за неподвижните AF-A



Публикацията е редактирана (25-05-10 16:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: corsuse   
Дата:   25-05-10 17:07

Можеби си мислиш, че е фокусирало но всъщност фокуса се е изменил леко и апаратът отказва да снима :).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: burnmaster   
Дата:   25-05-10 17:12

Ами леко казано с тоя обектив скопяваш тялото.
Д90 и 18-70 са несъвместими неща.
18-105ВР [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: jivkojj   
Дата:   25-05-10 17:19

За следящия фокус, доколкото ми направи впечатление, че има един трик при Д90, но не знам доколко е описан в упътването.

Ако си на единична точка, не работи предвиждащия фокус и може да се получи така, че при бързи обекти фокуса да "закъснява". Тъй като на стария ми Д40 не беше така и аз се чудих в началото, после го четох някъде - ключа към палатката е да ползваш или dynamic area или 3D-Tracking.

И естествено AF-C



Публикацията е редактирана (25-05-10 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: serjy   
Дата:   25-05-10 17:53

кво скопявяш бе братче... то тия никони са си скопени по рождение. кво и да туриш все е тая [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: ivodam   
Дата:   25-05-10 17:57

Наблюдаваното е така нареченият на професионален жаргон гумен спусък на Никон - много досадна работа, заради което го хвърлих почти моментално едно Д300, което бях взел преди две години, да го видя какво представлява... лошото е, че чувам, че и на Д3 го имало...


[smilie2] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: Stoychev   
Дата:   25-05-10 17:58

С 18-70 почти на всички снимки фокусът е на фона. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: burnmaster   
Дата:   25-05-10 18:03

Абе вие да не сте от вчера.Как бутате тия нови тела на 18-70.Я сложете 18-70 на Д50.Д70, и тогава да видиме.Козата си сака пръч.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: vuc   
Дата:   25-05-10 18:59

burnmaster, да не искаш да кажеш, че като сложиш 18-70 на D70 стават по-добри снимки?

Stoychev, не ще да е от обектива да знаеш!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: burnmaster   
Дата:   25-05-10 19:04

съвсем не става въпрос за по хубава или по лоша.Просто тогава с фокуса няма да има проблеми.Да не говориме че 18-70 не е правен за големи мегапиксели.Изобщо всичко е навързано на броеница,с цел постоянно да се дават кинти.Искаш ново хубаво тяло....съобразяваш се с обективите които имаш,или ги сменяш.
Споменете си че когато излезе Д80 ,до тогава водещия китов 18-70 бе заменен с 18-135.
Излезе Д90 ,нормалната реакция е 18-105ВР.Нищо случайно няма.



Публикацията е редактирана (25-05-10 19:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: vuc   
Дата:   25-05-10 19:17

е то по твоята логика 17-55/2,8 е най-скапан защото е най-стар от всички изброени по горе [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към НИКОНЦИ
Автор: burnmaster   
Дата:   25-05-10 19:20

Ами тук навлизаш в друг клас обективи ,и темата се измества.
Правило 1 е ,нови обективи работят безпроблемно на стари тела.Стари обективи на нови тела е риск.Изключвайки високия клас.
Не само аз забелязвам че и Никон и Канон ъпгрейтват и високия клас точно по тая причина



Публикацията е редактирана (25-05-10 19:24)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »