Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос към Nikon компетентните
Автор: da.fo   
Дата:   04-05-10 12:08

Слагам на D300 авто бял баланс и снимам навън - идеална снимка. Вдигам светкавичката за да просветля лицето на човек застанал пред същия пейзаж и ... кадъра жълтее. Връщам заводските настройки - нъц(същото). Пробвам апаратите на още двама колеги(rufo и staskl) - същата работа [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: sohk   
Дата:   04-05-10 12:24

Аз навън снимам само на Cloudy и никога не го барам ... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: sirteo   
Дата:   04-05-10 12:28

Пробвай да намалиш компенсацията на светкавицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: deathzone   
Дата:   04-05-10 12:28

Върни фабричните настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: dd5   
Дата:   04-05-10 12:30

снимай в НЕФ [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-05-10 14:11

Ами нормално да се променя баланса, то има един режим обозначен със светкавичка даже. [smilie3] Има различни варианти да си настроиш баланса. Може да компенсираш аутото даже,

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: ffwd   
Дата:   04-05-10 14:32

Setting White Balance

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: da.fo   
Дата:   04-05-10 14:53

Автор: Alex-dan
Дата: 04-05-10 14:11

"Ами нормално да се променя баланса, то има един режим обозначен със светкавичка даже. Има различни варианти да си настроиш баланса. Може да компенсираш аутото даже,"


Алекс - защо да е нормално [smilie11] след като светкавицата не влияе на пейзажната снимка [smilie11]и защо да го компенсирам след като първата снимка си става идеална [smilie11]
А този режим със светкавичка даже си е ръчен бял баланс - аз говоря за авто [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: sohk   
Дата:   04-05-10 15:00

А ти като вдигна светкавицата ... видя ли че времето на затвора става автомат 1/60, или поне при мене като го направя е така.Ако предположим че си снимал на Приоритет на блендата което е най нормално при пейзаж и преди вдигането на светкавицата скоростта на затвова ре била друга, експозицията се променя и е нормално снимката да изглежда различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: da.fo   
Дата:   04-05-10 15:04

След като забелязах разликата в белия баланс - направих опити на едни и същи данни и все жълтее при кадъра със светкавица.[smilie10] Даже избирам някоя бяла стена на 100/200 метра с цел светкавичката въобще да не може да хвърли до там светлина и пак жълтеене - при опитите с апаратите на гореспоменатите колеги ... същата работа [smilie11]



Публикацията е редактирана (04-05-10 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: sohk   
Дата:   04-05-10 15:08

Ами явно просто такъв е факта ... така става като снимаш на авто и светкавица навън. Не съм достатъчно компетентен да измисля от какво може да е. Пък и Авто ... не винаги се справя добре :) за това са другите режими :) иначе нямаше да ги има :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: da.fo   
Дата:   04-05-10 15:12

Сега съм убеден , че при D 300( с голямата светквица e същия номер) е така - интересно ми е при другите модели на Nikon как е [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: sohk   
Дата:   04-05-10 15:14

На работа съм и мойта Д40ка не ми е под ръка после ще пробвам :) И на мен ми стана интересно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: mike74   
Дата:   04-05-10 15:26

Виж сега, то е казано че цветната температура на светкавицата е близка до дневната, но не е обезателно същата. И докато цветната температура на дневната светлина е различна в зависиност от много неща, сутрин е една, на обяд е друга, при облачно трета и т.н. цветната температура на светкавицата е една! И по спецификации е 5'500-5'600 Келвина, а дневната при облачно време е 6'500 Келвина, ще имаш два източника на светлина с различна цветна температура. Така че избираш по кое да ти баланса на бялото, по околната светлина или по светкавицата! Или балансираш с гел цвета на светкавицата, след като очевидно не можеш да баласираш небето [smile] Но няма как, като имаш различни източници да имаш еднакъв баланс на бялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: da.fo   
Дата:   04-05-10 21:53

Автор: mike74
Дата: 04-05-10 15:26

"...Така че избираш по кое да ти баланса на бялото, по околната светлина или по светкавицата!..."

aз говоря , че всичко жълтее - не съм казал , че имам разлика в белия баланс [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: mravunko   
Дата:   04-05-10 22:22

а при промяна на цветната температура в роу конвертора оправя ли се?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: tziko   
Дата:   04-05-10 22:29

"Даже избирам някоя бяла стена на 100/200 метра с цел светкавичката въобще да не може да хвърли до там светлина и пак жълтеене - при опитите с апаратите на гореспоменатите колеги ... същата работа "

Ами обяснението е просто.
Светкавицата има студена светлина(синее), за да я компенсира апарата затопля кадъра, стената която не се осветила от светкавицата става с по-топъл цвят(жълтее). ако корегираш по далечната стена, осветения от светкавицата обект ще синее - няма пълно щастие!



Публикацията е редактирана (04-05-10 22:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: vgramatikov   
Дата:   04-05-10 22:37

Имал съм д80,д90,д300.
Нямам такъв проблем никога.
Баланса на бялото е поправим без загуби във НЕфф.
Що за тема? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: pmartinov   
Дата:   04-05-10 22:39

Данчо такъв никон който да мисли вместо теб още не е измислен [smilie5]


Апарата решения не взима ,той само ги изпълнява [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: Pink_Kong   
Дата:   04-05-10 23:52

Пряка светкавица без бокс, за подсветка - трябва да има и по-добри начини.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: victory13   
Дата:   05-05-10 00:20

добре де... що не дадеш температурите на двете снимки, и да се разсъждава ...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: bpavlov   
Дата:   05-05-10 00:34

Светкавицата има студена светлина(синее), за да я компенсира апарата затопля кадъра
това е отговора, и при мен е така със Д700/СБ900. Когато правя външни снимки със светкавица качва температурата с някаква константна стойност и си личи разликата. В РОУ конвертора така или иначе можеш да си настроиш впоследствие температурата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: victory13   
Дата:   05-05-10 00:43

мисля че е грешно това допускане за светлината от светкавицата... по-скоро ще се окаже, че дневната светлина е по-топла в случая, и става микс...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: da.fo   
Дата:   05-05-10 21:17

На всички по горе изказали се , че едва ли не "така си е по приумция на софтуера" ще кажа , че при Сони не беше така - автобелия баланс си стои закован а това че си включил светкавица - си е твой проблем [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към Nikon компетентните
Автор: index   
Дата:   05-05-10 21:26

според мен най логичното ,е че при ауто баланс в 1-вия случай мери в пространстовто а в 2-рия случай мери в модела и от там идва разлика в цветната температура
пробвай на твърд бял баланс и ще видиш отново разлика .... или в преден план или в заден ...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »