Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: IDA   
Дата:   30-04-10 18:19

Здравейте,

Когато си обработвам снимките с фотошоп (ФШ), често ползвам функцията "Proof Colors" (Ctrl-Y). Най-често това се налага, когато снимките са предназначени за гледане на калибриран монитор и искам да съм сигурен, че цветовете, които виждам в прозореца на ФШ, ще се запазят същите, след като запиша файла в s-RGB пространство и в последствие го отворя с някаква програма за разглеждане на снимки (Faststone, IrfanView и пр.) на същия монитор. Въпросът ми е:

Има ли я функцията "Proof Colors" и в Lightroom и ако я има, как мога да я приложа, към снимката, която обработвам в прозореца на модула за проявяване "Develop"?

Благодаря.


Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: Kanonir   
Дата:   30-04-10 18:32

Няма! Всички се надяваме да се появи в 3.0!

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията
Автор: IDA   
Дата:   30-04-10 18:42

Лоша работа! Това означава, че всяка конвертирана с LR снимка трябва да се отвори и с ФШ, да се провери с Ctrl-Y и ако се налага, да се пипне цветовият баланс. Някой има ли идея, как това може да се избегне?



Публикацията е редактирана (30-04-10 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: Davidoff   
Дата:   30-04-10 18:52

Няма спасение, а като гледам и в 3-ката може да не излезе софт пруф. Ще бъда приятно изненадан ако го сложат.

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: didesignbg   
Дата:   30-04-10 22:04

Proof Colors не ти помага по никакъв начин за запис в сРгб.
Орязаното в Лайтрум е че нямаш никаква възможност за контрол върху работното цветно пространство. Просто трябва да знаеш че то е ПроФото РГБ с гама 1 (с минимални изключения), и не трябва да вярваш на показанията на пипетата.
Реално екранна проба ти е нужна за цмик, нещо което така или иначе няма да правиш в лайтрум.

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: xamlet   
Дата:   30-04-10 22:11

Ctrl+Y в Сопата дава преглед на CMYK което по никакъв начин не е свързано с гледане на монитора. За по сигурно си конвертираи това коео работиш в sRGB и нему мисли много ако не е предвидено за печат. Никога не забравяй да ползваш Edit->Convert to Profile и там си избираш sRGB за да си сигурен че картинките ще изглеждат по същия начин на другия монитор. Ако щък ще го ползваш за офсетов печат тогва това което си посочил. Ако е за принт във фото там вече трябва да разбереш от тях самите кои цветен профил ползват! Дано съм бил полезен.

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: n1x0n   
Дата:   01-05-10 10:36

Ctrl+Y в Сопата дава преглед на CMYK което по никакъв начин не е свързано с гледане на монитора.

Може да е CMYK, а може и да не е... зависи как си го настроил. Затова се казва Proof Colors, а не CMYK colors.

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: IDA   
Дата:   03-05-10 15:26

Хамлет,

Точно това правя! Преди записа конвертирам файла в sRGB пространство. След като се запише в sRGB и после го отворя с някаква програма за гледане на снимки, например IrfanView (IV), има малка разлика в цветовете на това, което виждам в прозореца на ФШ и IrfanView. Разликата е по-осезателна при портрети в близък план, при които лицата стават червеникави след записа, докато в прозореца на ФШ изглеждат идеални.

Пълно съответствие в цветовете на ФШ и IV получавам САМО, ако преди записа дам Ctrl-Y, при което Proof Setup е настроен на Monitor RGB. И докато във ФШ това с Ctrl-Y мога да го правя и да получавам идеално цветово съответствие на монитора между ФШ и IV, при LR това няма как да стане, защото я няма функцията Proof Colors. Резултатът е, че след записа в sRGB при Export от LR, портретните кадри, погледнати в IV, излизат с червендалести лица, докато в LR същите лица са със съвсем естествени цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: ibk   
Дата:   03-05-10 15:38

Погледни тази тема, може и да ти е от полза.
ТУК


Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: IDA   
Дата:   03-05-10 17:00

Благодаря IBK,

Ето два поста от тази тема:

Огледай първо Desctop->Properties->Setings->Advanced->Color managment
трябва да имаш само sRGB(ако имаш повече профили изтрий ги(че понякога софтуера се обърквал кой е по подразбиране), ако нямаш нищо добави го).
После като експортваш от Лайтрума гледай пак да е в sRGB.
Е sRGB малко "по-ограничаващо" ама поне си сигурен ,че ще се вижда навсякъде едно и също.


Ето го и отговорът:

Смених профила от Desktop-Properties->Setings->Advanced->Color managment - беше инсталиран профила на монитора -сложих и sRGB - дадох му Default и всичко се оправи.Мерси много и на двамата за бързата реакция и изчерпателните отговори.

Да, това оправя нещата със съответствието, но излиза, че в случая се игнорира мониторският профил, а Windows ползва някакъв си негов sRGB профил. Това обезсмисля калибрирането на монитора, тъй като явно при работа с LR, мониторският профил не се ползва. Къде бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията
Автор: ivodam   
Дата:   03-05-10 17:12

IDA: Виждам, че минаваш през едни заблуждения, през които и аз съм минал. Не е срамно, защото непрекъснато някои хора викат - четете - но де-факто ги няма написани както трябва нещата никъде на едно място. Наскоро имаше полезни теми по въпроса, където нещата се изясниха, за мен лично най-вече благодарение на постингите на дидесигнбг, за което отново му благодаря.

Един от основните изводи за мен беше, че когато държиш на правилно цветопредаване и използваш калибриране на монитор, ТОВА НА ПРАКТИКА ИМА СМИСЪЛ САМО С ПРОГРАМИ, ПОДДЪРЖАЩИ КОЛОР МАНАГЕМЕНТ. Правенето на снимки във Фотошопа и след това гледането им в разни вюъри, няма особен смисъл, и винаги ще има разлики, защото последните не правят управление на цветовете. Затова всеки, който иска да си гледа верни цветове, и се перчи, че калибрира, да си гледа снимките в Шопа, или в браузър, дето има колор манагемент.

Колор Пруфингът за мен в последно време има смисъл ако някой ми е дал профил от печатна машина, калибрирана по хартията, евентуално да го заредя като къстъм и да зяпам там, иначе я забравих тая функция.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (03-05-10 22:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: IDA   
Дата:   03-05-10 18:06

Иво,

И аз полека лека стигам до този извод, но все пак ми е трудно да разбера, защо не може LR да се накара да ползва именно мониторския калибриран профил, когато изобразява снимките в прозореца, така че да има съответствие с това, което Windows изобразява със същия мониторски профил в sRGB пространство. Явно, това съответствие се получава само, ако в OS се зареди sRGB профил, който вероятно е линеен (т. е. всички цветове са с еднаква интензивност), което пък обезсмисля ползването на мониторския профил с LR. Та нали мониторът се калибрира именно, за да се компенсират разликите, с които той изобразява всеки един цвят и след калибровката, той във всеки един момент работи с тези компенсирани разлики?

А това, че между Monitor RGB и Windows RGB има разлика и то съществена, много лесно може да се види визуално. Нужно е само във ФШ да се отвори някаква sRGB картинка и да се смени с Proof Setup едната настройка с другата.

Не виждам и логиката, цветното пространство, с което LR изобразява снимките да е Profoto RGB, при положение, че снимките се обработват на монитор, който може да изобрази само орязаното sRGB.


Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: jokevcv   
Дата:   03-05-10 18:22

Аз, колкото пути започна да чета за тези цветове винага след края съм още по объркан от колкото съм започнал. На английски имам доста литература, но друго си е да се чете на български особено толкова заплетена материя. Ще бъде много добре ако някой запознат се хване и събере всичко в книга на български. Мисля че няма издавана такава (ако греша, моля някой да ме насочи)

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: Kanonir   
Дата:   03-05-10 20:53

И аз полека лека стигам до този извод, но все пак ми е трудно да разбера, защо не може LR да се накара да ползва именно мониторския калибриран профил, когато изобразява снимките в прозореца, така че да има съответствие с това, което Windows изобразява със същия мониторски профил в sRGB пространство. Явно, това съответствие се получава само, ако в OS се зареди sRGB профил, който вероятно е линеен (т. е. всички цветове са с еднаква интензивност), което пък обезсмисля ползването на мониторския профил с LR. Та нали мониторът се калибрира именно, за да се компенсират разликите, с които той изобразява всеки един цвят и след калибровката, той във всеки един момент работи с тези компенсирани разлики?

А това, че между Monitor RGB и Windows RGB има разлика и то съществена, много лесно може да се види визуално. Нужно е само във ФШ да се отвори някаква sRGB картинка и да се смени с Proof Setup едната настройка с другата.

Не виждам и логиката, цветното пространство, с което LR изобразява снимките да е Profoto RGB, при положение, че снимките се обработват на монитор, който може да изобрази само орязаното sRGB.




След подобно мнение което се появява поне веднъж месечно въпреки мнократните подробните обяснения (и препратки към литература) по въпроса, защо някои изобщо се учудват и недоволстват, че на хората им писнало да си хабят (времето и клавиатурите), за да обясняват наново?!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Функцията
Автор: ivodam   
Дата:   03-05-10 22:16

Канонирски, не знам защо реагираш така, нещата не са прости и няма нищо лошо да се повторят и два или три пъти, недей сега...

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: ivodam   
Дата:   03-05-10 22:23

ИДА: Та нали мониторът се калибрира именно, за да се компенсират разликите, с които той изобразява всеки един цвят и след калибровката, той във всеки един момент работи с тези компенсирани разлики? Ми оказва се, че не е така, не е във всеки един момент. [smile] Профилът на монитора, резултат от калибрирането, се оказва, че е набор от инструкции, предназначени за програма, притежаваща управление на цветовете, която да работи във взаимодействие с тоя профил, така че на монитора да излязат верни цветове, в рамките на тази програма. Това, че десктопът понякога драстично се променя, особено на лап-топи след калибриране, не значи, че дава правилни цветове.

За мен по-скоро не е много ясно защо Унидоусът (противно на някои твърдения) не поддържа управление на цветовете на ниво операционна система, и в рамките на собствените си приложения за изображения, и в интернет браузъра си - толкова да е трудно да се направи, не ми се вярва...

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: ivodam   
Дата:   03-05-10 22:34

jokevcv: Аз, колкото пути започна да чета за тези цветове винага след края съм още по объркан от колкото съм започнал.

Нема да се пуашиш, най-тъмно е преди разсъмване :)

Идеята за книга на български е превъзходна, ма дали ше се навие никсона...

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: n1x0n   
Дата:   03-05-10 22:45

Та нали мониторът се калибрира именно, за да се компенсират разликите, с които той изобразява всеки един цвят и след калибровката, той във всеки един момент работи с тези компенсирани разлики?

Мониторът се калибрира, за да се приведе в съответствие с дадени норми. Тоест ти физически променяш параметрите, като например яркост. След като това се случи, софтуера на калибратора мери каквото мери и изплюва профил, който /най-грубо казано/ описва онези отклонения, които не са били отстранени в процеса на калибрация.

Така че, на практика ти имаш и калибриране и профилиране на монитора в хода на тази операция. Ако не зададеш генерираният профил като default във Windows, ти на практика обезмисляш втората част от операцията.

sRGB не се слага вместо мониторски профил в Windows и мониторския профил не се слага вместо цветно пространство във Фотошопа, нищо, че ПРИВИДНО решават проблемите с еднаквостта на цветовете.
Причината е, че мониторският профил описва абсолютно конкретно състояние на абсолютно конкретно устройство, а sRGB е профил дефиниращ теоретично цветно пространство. Тоест двете не са взаимозаменяеми по никакъв начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: ivodam   
Дата:   03-05-10 22:59

n1x0n: Мисля, че е редно да допълниш, за да има яснота, че да, генерираният профил трябва да се зададе като дифолт в Уиндоуса, иначе няма смисъл, но в същото време това не решава кой знае какво на нивото на самия Уиндоус. Защото се разчу, че се калибрират монитори, и по разни форуми човек може да прочете страхотни неща, как си препоръчват едни на други хората да се калибрират, щото - кви страхотни цветове почнал да вади компът след калибрирането, и - забележи - филмите - колко яки били станали. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: n1x0n   
Дата:   04-05-10 01:55

Мисля, че е редно да допълниш, за да има яснота, че да, генерираният профил трябва да се зададе като дифолт в Уиндоуса, иначе няма смисъл

Бях написал, че:
Ако не зададеш генерираният профил като default във Windows, ти на практика обезмисляш втората част от операцията.

но мога и с други думи да го кажа... ако трябва... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: Kanonir   
Дата:   04-05-10 04:56

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: jester   
Дата:   04-05-10 10:33

Я да видим правилно ли съм разбрал, след миналата седмица:

1. Мониторът бива калибриран, което генерира някякъв custom профил, който на своя страна се залага в настройките за монитора от самия Windows.

В резултат, картинката на монитора може и да изглежда малко странна, нали така?

2. Във ФШ, в color management, за RGB работно пространство се избира sRGB или Adobe RGB, а не мониторския профил.

3. В proof setup може да се зададе изходен профил на печатна машина например домашен принтер, който е фабрично или ръчно създаден за тази машина + конкретната хартия.

4. След като се натисне proof colors, цветовете се променят и така дават представа как ще бъдат изобразени на избраната, например печатна медия. Оттук нататук, всякакви цветови или яркостни корекции може би изкривяват реалните цветове каот абсолютни стойности, но ги приближават визуално до това, което искаме да видим на хартията, нали?

5. Понеже по време на калибриране на монитора се измерват и цветът и инензитета на околната светлина, това означава, че за да работим в реално калибрирано пространство, трябва да работим при същите светлинни условия, както при процеса на калибриране.

Така ли е постановката на нещата или не?

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: IDA   
Дата:   04-05-10 13:14

Jester,

Когато искам да отпечатам нещо на домашния принтер, винаги зареждам МОНИТОРСКИЯ профил по подразбиране в Windows, а в принтерския драйвер избирам принтерския профил за съответната комбинация от хартия и мастила, с които ще печатам. После обработвам снимката във ФШ и я отпечатвам от там. При тези условия, това, което виждам в прозореца на ФШ като цветове, го виждам и върху отпечатъка. Съвпадението е много добро или поне аз визуални разлики в цветовете не забелязвам.

Питането ми касаеше специално функцията "Proof Colors" с настройка Monitor RGB и дали я има тази функция и в LR. Очевидно я няма. При това положение, когато обработвам снимките за Web, ако правилно съм разбрал, имам две възможности:

1) Действам по начина, описан в темата на IBK по-горе. В този случай, зареждайки в Windows sRGB профил, се отказвам от мониторския профил, но получавам "ПРИВИДНО" еднакви цветове и удобствата, които предлага LR за автоматична обработка на множество кадри. Всъщност, макар и еднаквостта на цветовете да е "привидна", съвпадението е много по-добро, отколкото ако в Windows оставя зареден мониторския профил.

2) Особено важни кадри оставям за дообработка във ФШ при зареден мониторски профил в Windows. При това, с Ctrl-Y (с настройка Monitor RGB) проверявам, как ще изглежда кадърът в IV след записа в sRGB пространство. И в този случай цветовото съответствие е много добро, като визуално разлики не се забелязват. Мога и с увереност да печатам.

Ако някой има по-добра идея или подхожда по по-различен начин при работа с LR, ще съм му благодарен, ако сподели. Иначе с това непрекъснато дуене, колко ги разбираме нещата, не помагаме на никого!


Отговори на това съобщение
 Re: Функцията
Автор: Kanonir   
Дата:   04-05-10 13:44

А с дуенето - колко не ги разбираме нещата, но как резултата след забърканата каша в конкретния частен случай е добър - сигур помагаме на всички....


П.П. чакай да ти го кажа в прав текст, като не стопляш от намеци....
От това, което пишеш е видно, че не само не си си дал труд да прочетеш и научиш "азбуката", искаш някой да ти я обесни и в същото време се опитваш да пишеш критика върху материята (бях те цитирал по-гор), както и да игнорираш знанията на някой (с написаното "ПРИВИДНО"), който въпреки многократните подобни теми с обяснения, отново си е дал труд да ти даде някаква насока!



Публикацията е редактирана (04-05-10 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Функцията "Proof Colors" в Lightroom
Автор: jester   
Дата:   04-05-10 13:48

IDА, прав си. И аз почти винаги се старая ако знам нещо, да бъда полезен във форума или ако не го знам, да създам тема за дискусия, така че и други хора да научат ако и ти имат подобни терзания. Затова и по-горе описах нещата така, както аз ги разбрах и затова питах правилно ли съм разбрал. В случая това, което аз написах не касае пряко твоето питане за Лайтрум, но обхваща по-общата тема за управление на цветовете, пардон - колор манагемента.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »