Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: munich   
Дата:   13-04-10 11:35

Здравейте,

знам, че малко подранявам - вторник е, а не петък, но нещо отдавна ми тежи на душата.

Толкова за лиричното отклонение. та токи що видях снимките на ipq от Германия /https://photo-forum.net/i/1284909
/.

Особено планинските много ми харесаха - контрастни са, имат настроение. Браво на това място. И това ме доведе до моя основен проблем - това, че не можа още, според мен, да зацепя ролята на диафрагмата и скоростта при СЛР-а, които имам от 9 месеца. А знам, че тази яркост и острота само така може да се постигне.

Засега имам само Никон Д90 и 16-85, но докато не задействам добре с тях, съм се заинатил да не давам повече пари.

Има ли някакво подробно описание на взаимодействието между диафрагмата и скоростта на затвора, показано с примери и т.н., за да мога по-добре да осъзная при всеки тип снимки поне някакъв базисен подход. Имам малката книжка, издадена от Фото Форум, ни о там само на 1 страничка е обяснено нещо, което някакси не ми помага.

Главно ме интересува това да докарам такава хубава яркост на цветовете, острота при пейзажи, боке при портрети и т.н. Досега обаче с моята техника, снимане на роу и обработка на CNX2 не постигам особен напредък по онтошение дори зветовете на кадрите.

Благодаря Ви,

Поздрави,

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: i_viper   
Дата:   13-04-10 11:45

Има и един друг фактор, който пропускаш - СВЕТЛИНА.

За по-наситени цветове при пейзажите поларизационен филтър. Градиентните също вършат добра работа за пейзажа.

За книжка - потърси си "Как се правят хубавите снимки" от поредицата "Тайните на фотографията" на Нешънал Джеографик, като за начало ще ти даде добър ориентир.

За експозицията с таз техника, която разполагаш при пейзаж слагаш бленда 11, фокуса в предния план и пуцаш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: d_ave   
Дата:   13-04-10 11:47

Като за начало - такива резки снимки можеш да постигнеш с няколко неща:

1. Подходяща светлина, в случая и атмосферни условия
2. Остър обектив
3. Статив
4. Снимане с таймер или дистанционен спусък и заключване на огледалото

Снимаш на затворена бленда, колко затворена не мога да ти кажа, тъй като при прекалено затворена се получава дифракция и качеството пада. трябва да поснимаш с обектива, който имаш и да прецениш на каква бленда можеш да докараш най-рязки кадри. статива ти трябва, тъй като затворената бленда автоматично означава по-дълга експонация. вероятността да размажеш снимката при дълга експонация е голяма, но дори да сложиш апарата на статив трябва да елиминираш всякакви вибрации, дори тези, породени от вдигането на огледалото. поради това и снимаш със заключване на огледалото и дистанционен спусък или таймер. таймера ползваш когато нямаш дистанционно, за да се успокои апарата от вибрациите при натискане на спусъка.

най-вече обаче ти трябва подходяща светлина. без нея няма да постигнеш хубав кадър, особено при пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: sohk   
Дата:   13-04-10 11:54

http://photodrugs.blogspot.com/2009/07/blog-post_8573.html - скорост на затвора

http://photodrugs.blogspot.com/2009/07/blog-post_4299.html - бленда

http://photodrugs.blogspot.com/2009/07/blog-post_8398.html - DOF

http://photodrugs.blogspot.com/2009/07/blog-post_2812.html

Може да прочетеш цялото даже има полезни неща. Човека много добре е писал.
А относно цветовете особенно при пейзажната фотография само със настройки на бленда и скорост няма да стане. Трябва ти поларизационен филтър и/или UV филтър. Ти вече сам ще си прецениш при каква ситуация кой как и защо да ползваш.

Ето ти малко и за филтрите да почетеш.
http://yovko.net/blog/820 - поларизационни
http://yovko.net/blog/821 - UV

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: uri64   
Дата:   13-04-10 11:57

ННай-доброто описание на взаимодействието Диафрагма - Скорост-ИСО за начинаещи е в книгата на Брайън Питърсън "Understanding Exposure – Revised Edition"
Всякакви други "Как стават хубавите снимки" и "Светлина и осветление" само ще те объркат.

За съжаления я има само на Английски и в нета на пдф ама с не добър скеан. Ако нямаш проблеми с езика - това е книгата за начинаещ и не си губи времето с друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: munich   
Дата:   13-04-10 12:01

Благодаря Ви много за съветите!

Ще разгледам подробно нещата, които ми дадохте и ще питам за нещо по-конкретно.

Що се отнася Светлината, да, тя наистина е важна и сигурно с 2,8 обектив нещата също стават доста по-различни, но дано и на тях им дойде времето скоро!

Мене именно основите ми куцат, затова и търся материали.

А до каква степен тези цветове/рязкост са продукт и на силна обработка или по-скоро съвсем леко се пипа в такива случай?

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: i_viper   
Дата:   13-04-10 12:02

Намерих на харда "Как се правят хубавите снимки" на НГ. Не знам дали ще те обърка или ще ти помогне, ма ей на качих я. ако искаш си я дръпни.
http://dox.bg/files/dw?a=c35066c433

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: uri64   
Дата:   13-04-10 12:08

В "Как се правят хубавите снимки" необходимата информация я има, но е размита...плюс че книгата е писана преди много години....

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: sauron69   
Дата:   13-04-10 12:15

Брайън Питърсън "Understanding Exposure" [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   13-04-10 12:38

uri64 написа:

> ННай-доброто описание на взаимодействието Диафрагма -
> Скорост-ИСО за начинаещи е в книгата на Брайън Питърсън
> "Understanding Exposure – Revised Edition"
> Всякакви други "Как стават хубавите снимки" и "Светлина и
> осветление" само ще те объркат.
>
> За съжаления я има само на Английски и в нета на пдф ама с не
> добър скеан. Ако нямаш проблеми с езика - това е книгата за
> начинаещ и не си губи времето с друго.

Плюс тази, добавям една много подходяща за начинаещи. "Creative Shutter Speed" от Derek Doeffinger. Не се подвеждай по заглавието, не е обърнато внимание само на скоростите. Лошото е, че също я има само в нета на пдф и е на английски.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: uri64   
Дата:   13-04-10 12:45

...Лошото е, че също я има само в нета на пдф и е на английски. ...

Аз тия книжки си ги поръчвам от Амазон - мразя книги на ПДФ дето трябва да се четат на екра - сигурно щот съм старомоден и мириша на нафталин вече [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   13-04-10 12:48

Не си само ти ретро, обаче предпочитам да видя какво представлява книгата преди да я взема, ако мога разбира се, че то и по тази тема има бая плява или остаряла информация. Хартията никога няма да бъде изместена от екрани и пр. перверзии.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: the_drug   
Дата:   13-04-10 12:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: asahi   
Дата:   13-04-10 14:03

Когато се говори за светлина се има предвид как светлината взаимодейства с обектите на терена, а не как влиза и се интерпретира във фотоапарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: munich   
Дата:   13-04-10 15:37

Още веднъж Ви благодаря много да участието! Сега ще претърся нета и за последната хвалена книга - поне като за начало не ми пречи ако е на екран, а после може да я поръчам.

Тези вършат ли работа, за да прочета нещо и за размазаният фон /боке/, дори не само при портрети?

Поздрави,

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: Prakticar   
Дата:   13-04-10 22:11

Ами то и във фотофорума имаше едно добро ръководство по фотография. Погледни първо него.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   13-04-10 22:19

Той си го е взел.

munich
Погледни ги и вероятно ще ти се избистри. Не е толкова голяма мистерия "тайната на боекто"[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: antonio.caro   
Дата:   13-04-10 23:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: uri64   
Дата:   13-04-10 23:20

мдаа , те и совите не са това, което са и истината се крие в усмихнат чувал, както му казваха на агента Купър, ама той не вярваше...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: munich   
Дата:   14-04-10 11:54

Здравейте,

вчера успях да намеря книгата на Брайън Питърсън "Understanding Exposure – Revised Edition". Наистина е в не много добро качество, но може да пробвам и да си я разпечатам. Ще погледна първо нея, вече видях, че е с много примерни снимки, където точно се разглежда например разликата в яркостта на фона на снимката, така че ... супер!

Поздрави на всички и ако се сетите още нещо - пишете!

Иначе за мен е ясно, че преди да взема следващ теле-зуум, по-скоро ще си купя 1-2 филтъра и 1 хубав статив. Те са must have!



Публикацията е редактирана (14-04-10 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: Mec   
Дата:   14-04-10 12:00

еми качия някъде и дай линк де, като искаш помощ от другите помагай и ти с нещо

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: tofo   
Дата:   14-04-10 12:15

Ако се разбираш с руския:

http://dox.bg/files/dw?a=af9bb069ec

Дж.Уейд- Техника на пейзажната фотография.

И между другото, питаш за основни работи, които трябва да си прочел и да ги знаеш. А да питаш, ако е останало нещо неясно. Така е все едно да влезеш във тираджийски форум за да те светнат за взаимодействието между съединителя, газта и предавките при катерене по баир. Добре, че си питал като хората, щото иначе щеше да разбереш какво значи спам в действие.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   14-04-10 12:22

Как си с руския? Намерих в бардака на харда една чудесна книжка на Хеджкоу, която ще ти отговори на много въпроси. Колкото до обективите, 35мм или 50мм ще се изненадаш какво правят, стига с тия зуумове:)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: munich   
Дата:   14-04-10 12:41

Здравейте отново,

наясно съм, че въпросите си бяха бая общи, но наистина мисля, че сега имам работа пред себе си!

С руския за съжаление не съм на "ти", така че няма да са ми от помощ тези материали! Благодаря все пак.

Ето от мен линк за книгата на Брайън Питърсън "Understanding Exposure – Revised Edition" - http://dox.bg/files/dw?a=eb8d31ce1f


Поздрави,

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ: Литература за диафрагма и скорост на затвора
Автор: Mec   
Дата:   14-04-10 12:49

мерси за линка, малко бавничко върви но не бързам за никъде

п.п. на руски има от пиле мляко, ама е по-кофти за четене отколкото на английски, заради невъможността да търсиш директно прекопирана дума в речник, трябва да отгатне човек първо как се пише когато не е в някой падеж и тогава чак речника отговаря.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »