Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 С камера из Ориента - съвет
Автор: sokkon   
Дата:   13-04-10 11:00

Здравейте колеги! След две седмици ми предстои пътуване из Кападокия, Йордания, Сирия и Ливан. Ще взема любимия ми Канон 5Д МК2, но още се чудя за обективите, тък като никога не съм бил по тези места. Избирам между следните два варианта:

1) 17-40 ф/4 + 50 ф/1.4 + 70-200 ф/4 ИС (опция телеконветор 1.4х)

2) 24-105 ф/4 + 50 ф/1.4

----------

+ филтри (УВ и ПОЛ)

Моля за вашия съвет, особено на тези, които са били по тези места с огледално рефлексна камера. Съображенията са ми продиктувани от културните особености (дискрестност), климата (прах и пясък), сигурността (кражби) и т.н. Тежестта на системата не е от значение в случая, тъй като пътувам с автобус. Ще снимам само от ръка. Няма да нося статив и светкавица, но евентуално мога да взема батериен грип за удобство при вертикалните кадри.
Моля ви, не размивайте темата с предложения за други обективи или марки фотоапарати, защото избирам от това, с което разполагам [smile] Предварително благодаря на всички включили се!

[shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: minolta9   
Дата:   13-04-10 11:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: iPonche   
Дата:   13-04-10 11:54

И ние планираме подобно пътешествие. Покажи като се върнеш снимки и впечатления от там [smilie3] Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: tantris   
Дата:   13-04-10 12:03

24-105/4is [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: uri64   
Дата:   13-04-10 12:03

1 ти дава по-голям обхват
Според мен е добре да има статив и светкавица, но ако няма да имаш много време за отделните снимки и трябва да се движиш в група остави статива. Ако можеш вземи монопод. Според мен можеш да оставиш грипа.

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: foe   
Дата:   13-04-10 12:19

Според мен 17-40 + 70-200, все пак на дслр това му е силата. Аз в Истанбул и Рим си търкалях със същата комбинация.


Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: sokkon   
Дата:   13-04-10 13:00

Така е, но пък в Рим изкарах само с 24-105. Освен, че тази комбинация не се набива на очи, отпада нуждата от смяна на обективи на прашни места. От друга страна предполагам, че местните няма да гледат с добро око на турист, размахващ дълъг бял обектив, особено и ако сенника е на него. Въпреки това с този обектив ще ги притеснявам по-малко като ги снимам от по-голяма дистанция... не знам

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: svetalcho   
Дата:   13-04-10 13:15

Няма много смисъл от дълъг. Там където е интересно за снимане или няма да имаш много разстояние или ще е голяма гъчканица. Взимай 24-105 и снимай смело! Тъкмо ще избегнеш смяната на обективи, защото по тези места е доста прашно.

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: sokkon   
Дата:   13-04-10 13:58

Мерси. Май така ще направя. Има ли смисъл да мъкна грипа? А филтрите? Щом е толкова прашно май няма да мина без защитно стъкло отпред.. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: NeDDRaG   
Дата:   13-04-10 14:14

Замисли се и за ND филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: tantris   
Дата:   13-04-10 15:29

Поляризиращ може да си вземеш - за снимки през стъкло примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: sokkon   
Дата:   13-04-10 15:47

Поляризиращ ще взема със сигурност, но за НД-то няма да имам време, а без статив не си струва. За грипа никой нищо не каза?

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: uri64   
Дата:   13-04-10 16:07

...За грипа никой нищо не каза? ...

казах по-горе - остави го...а за праха по обективите си вземи една духалка и не се мъчи с ув филтри

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: tvk75   
Дата:   13-04-10 16:21

то няма да е прах ами пясък,абразивен

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: svetalcho   
Дата:   13-04-10 17:46

Грипа какво ти пречи не разбрах аз? Слагай и без това ако обикаляш по цял ден ще ти спести смяната на батерии.

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: ivannn   
Дата:   23-04-10 17:03

жалко, че аз нямах такъв избор, когато пътувах по тези места. :)

основен критерий нека да бъдат привичките ти за снимане на различно хи и фи. Няма да избегнеш смяна на обективи, но ще използваш предимно късо варио и светъл. ако избереш вариант 2 рано или късно ще съжаляваш, че нямаш крайните варианти. аз там снимах предимно с късо варио и рядко слагах дълго. светлото е незаменимо по тесните улички и тъмните помещения на крепостите, а и църквите. ако внимаваш със смяна на обектив в пустинята и при силен вятър няма да имаш ядове. само малко по-прашно е от софия по големите градове :) По даунтаун Бейрут даже е стерилно чисто.

Усмихвай се и поздравявай. Произнасяне на "салам" придружено с потупване по гърдите ще ти отвори и заключени врати. С този подход успяхме да влезнем в иначе затворената за реконструкция джамия на Синан в Халеб.
Жени не снимай при никакви обстоятелства, освен ако мъж не ти е позволил изрично или не си 101% сигурен, че няма за де видят и разберат, че го правиш. Иначе ще ти развалят настроението като минимум, а ако са по-нервни може и повече ядове.
Децата по тези земи са особено фотогенични и си носи нещо сладичко да ги черпиш. Дори ще ти попеят на арамейски при Св. Текла :) родителите обикновено се усмихват, когато някой се радва на (и снима) техните деца.

Опасност от кражба може да има само при стълпотворение на много хора. Сирия и Йордания са относително безопасни страни, навсякъде бъка от цивилни ченгета! все пак по Хамедие сук в Дамаск и Петра бъди особено внимателен! Аз реших този проблем със слингшот раница, която прехвърлях отпред.

нджой :)

пп. май не се изразих добре. само в пустинята и особено при силен вятър е опасно да се сменят обективи.



Публикацията е редактирана (23-04-10 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: otvorenia   
Дата:   23-04-10 19:34

Аз съм за вариант 2
Ако не вярваш ползвай вариант 1 и ще видиш че съм прав

Миналата година в Азия даже бях с 24-105 и 135/2 и голям карбонов статив

Сега бях само с 24-105 на един панаир в Гуанджоу.
Признавам си че не ми се носи.

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: sstoyan   
Дата:   23-04-10 22:10

Определено вариант 1. Без грип, колкото и да си здрав в кръста. Духалка-задължително.И всичко в калъфи на колан.



Публикацията е редактирана (23-04-10 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: gb777   
Дата:   24-04-10 10:07

Най-широкия и светъл зум който имаш, почти няма да го сваляш :) + 70-200 за портрети и си ок. В Петра (Йордания) ще съжаляваш много, ако не вземеш най-широкото което имаш.
Предстои ти да посетиш спиращи дъха места, не се превръщай в "японски" турист, колкото и да искаш, не можеш да заснемеш всичко за един път. :)
Благородно ти завиждам за това, което ти предстои! Лек път и чакаме снимки!
:)

Отговори на това съобщение
 Re: С камера из Ориента - съвет
Автор: alex070707   
Дата:   24-04-10 11:00

Взимай 17-40+24-105+50мм,относно пясъка,не сменяй обективи в прашно време,обективите винаги с УВ,духалка задължително!Относно краденето,не оставяй техниката никъде,и не се разхождай по-забутани райони!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »