Автор: P-B
Дата: 27-03-10 20:32
Ето кратък разбор на най-популярните обективи.
- Китови обективи - те са в пакет с телата на фотоапаратите и на примамлива цена. Спестяват чуденето, когато човек си купи само тялото, след което се сблъска с планина от оптика с различни характеристики. Считат се за непретенциозни и са яростно отричани от експертите. Все пак, ако не сте такъв, винаги можете да започнете със стартовия комплект, към който после да добавяте нови и нови съкровища.
- Стандартни обективи - този тип обективи започват да изчезват като категория, но още може да се чуе някой да казва, че разполага с такъв. Най-често има предвид модели с фокусно разстояние 28-50 мм.
- Твърди обективи - те са с едно фокусно разстояние, без опция за приближаване. Препоръчват се обикновено за портретна фотография и са слабо популярни заради предпочитанията на повечето потребители към различни фокусни разстояния за една и съща ситуация за снимане.
- Телеобективи - продават се най-различни видове с променливи фокусни разстояния - в масовия случай до 300 мм. Има и до 1000 мм. Любими са на всякакъв вид папараци заради възможността да надникнат в нечие деколте. Колкото повече се увеличава фокусното разстояние, толкова по-голямо значение имат всяко потрепване и затова много от обективите и фотоапаратите имат стабилизатор на картината (Image Stabilisatio- или само IS), който се бори с размазаните снимки. Все пак някои фотографи предпочитат и добрия стар статив. При увеличаване на фокусното разстояние трябва да се увеличи и скоростта на снимане (реално да се намали времето на отваряне на затвора), за да се избегне замазването.
- Макрообективи - това са обективи, които се ползват за снимане отблизо на малки обекти. Много фотоапарати и обективи идват с макроопция, но истинските ще ви дадат реален размер дори когато сте много близо до това, което снимате.
- Широкоъгълни обективи - както подсказва името, имат много голям ъгъл на снимане, т.е. обхващат по-голяма площ. Много добри за снимане на пейзажи, като следва да се има предвид, че фокусното разстояние там обикновено е малко. Също така следва да се знае, че при някои широкоъгълни обективи изображението се изкривява малко (или дори много), особено в краищата на снимката. Най-екстремният вариант на широкоъгълните обективи са т.нар. рибешко око (fish eye), любими на тесен кръг специалисти.
Също така не робувайте на понятието маркови обективи - Sigma и Tamro- са по-евтини, но също имат добри модели за различни тела на различни марки апарати. Не е лошо да се посъветвате с приятел, който разбира повече, или да почетете мнения в интернет форумите - повечето хора там казват това, което мислят, без излишни рекламни послания и са пробвали оптиката лично. Ако се консултирате с професионален фотограф, внимавайте - съветите му са ценни, но обикновено клонят към горния ценови клас.
|
|