Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 SIGMA APO 300 f/2.8 EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: Пърпъла   
Дата:   12-03-10 11:44

Ще го купувам след 8 часа, ако е читав и в mint condition, както казва продавача. Ще го ползвам с 5D MkII. Втора ръка е - става дума за бройка, произведена преди 4 години, (не сега продаваната EX DG версия).

Четох ревюта тук и там, знам за какво става дума, разбирам и каква е разликата с Канонския аналогичен. Цената си струва разликата.

Няакой ако го има, моля да сподели впечатления, съвети при оглеждането.

Моля без спамерски мнения. Интерисуват ме само мнения на колеги с личен опит. Ако е имало подобна тема вече, моля препратете линк.
Благодаря предварително. [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: dau   
Дата:   12-03-10 11:47

Ако ще снимаш 100% само от статив си струва да [smilie24]

нямам опит иначе [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: aeobs   
Дата:   12-03-10 12:06

Тази сигма трудно понася конвертори, но предполагам това го знаеш.
Не бих снимал с нея със закачен 2х, а на матрицата на 5Д2 даже няма да ми се пробва.
Това, което казвам е да поснимаш с 2х преди да я купиш. За да си сигурен, че ще е това, което очакваш.



Публикацията е редактирана (12-03-10 12:12)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: Пърпъла   
Дата:   12-03-10 12:46

Навсякъде твърдят че този точно модел, защото е f/2.8, за разлика от по-тъмните си събратя, добре се справя дори с 2х сигменския конвертор по отношение на фокусирането.
Иначе аз също съм доста резервиран по отношение на вибрация/размазване. На 600мм без стабилизация: ако ли и да е от статив, ако ли и да вдигам скоростта, ако ли да не ползвам огледалото- ще видим. [smilie8]
Имам известен опит с 300 f/4 източно германски Цайс - знам че е мъка с него от ръка , дори с 5D-то на вискока скорост.
По принцип като го оглеждах си мислех за 300 f/2.8 какво би могъл. Конвертора не съм го искал първоначално, ми го предложи допълнително (само за около 130 щатски). Ако не става рабоата - ще го продам и ще си взема 1.4х или пък нещо друго полезно.
Хайде ве, вярно че това е относително рядка оптика, ама хич ли няма хора с личен опит?[smilie11]



Публикацията е редактирана (12-03-10 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: ivodam   
Дата:   12-03-10 13:48

Нямам лични впечатления, но обективът би трябвало да е остър. Щом ще го ползваш с новата петичка, значи ще можеш да го калибрираш относно фокусирането. Прегледай го и ако е в добро състояние и на добра цена, взимай го. Без стабил ще е по-лек и удобен за работа от ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-03-10 13:50

Шотландеца ползваше ЕХ само че.
Каза ,че е ок от 3.5 нагоре и работи добре с конвертори [smilie8]
Тва на 7д което е ок.
Даже сподели мнение като го вземеш как е с двойния конвертор ще ти бъда благодарен.
[beer]



Публикацията е редактирана (12-03-10 14:00)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: IDA   
Дата:   12-03-10 15:20

При такава покупка аз бих го взел само след обстойно тестване на място и след като се убедя, че това е моят обектив. С толкова дълъг нестабилизиран обектив ще имаш много изпуснати кадри, дори и да работиш на високи скорости.

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: pmartinov   
Дата:   12-03-10 15:34

Пърпъла

От личен опит ти казвам че снимането с обектив над 200мм изисква стабилизация ако държиш на качествен резултат.

В противен случай ще имаш 85%брак 15%сполучливи кадри само в идеални светлинни условия .

Ръцете ти ще стигнат малко под коленете от носене и накрая ще си вземеш стабилизиран.

Моя съвет е не взимай тази антика !

Вземи си един 100-400IS и ще имаш много повече успешни кадри .

И ръцете няма да ти се удължат от носене и гърба да те боли само като си помислиш какво трябва да мъкнеш.



Публикацията е редактирана (12-03-10 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: Пърпъла   
Дата:   12-03-10 22:27

Взех го!!!
Продавача се оказа знаменита личност - бивш дългогодишен председател на фотоклуба на Торонто.
Засега мога да кажа само, че с конвертора 2x заковава на фокус безотказно и то в доста дъждовен и мрачен ден, 3 и половна слетобед е сега тука! По думите на досегашния собсвенник, не се е налагало да използва функцията за компенсация на фокуса на 5MkII.
Примери утре. Сега ще легна да се наспя, че умирам за сън. Довечера ще го полея с приятели, а утре ако спре дъжда ще изляза до поснимам и ще пусна някоя фотка.



Публикацията е редактирана (12-03-10 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-03-10 22:29

Айде чакаме :)
IDA нак аз снимам с нестабилизиран 500мм на бленда 6.3 [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор - някакви проблеми? Лични наблюдения?
Автор: Пърпъла   
Дата:   15-03-10 04:23

Три дена подред проливен дъжд - не можеш си показа носа навън. Най-напосле поспря, и реших да пробвам придобивката при крайно неблагоприятни обсотоятелства - мрачнo и ветровито.

Снимките са направени с всички парамери на нула в фотоапарта и конверттора - диретно конвертирани и преоразмерени до 3000х2000.

От ръка с екстендер 2х (600мм еквивалент, f/5.6)


300мм от ръка f/3.2, скорост 1/500, исо 400


с екстендер 2х (600мм) на статив, скорост 1/800, исо 800

с екстендер 2х (600мм) на статив скорост 1/80, исо 200

Излиза че си бачка прилично с конвертора 2х , дори от ръка.

1. Заковава фокуса бързо, безшумно и безпогрешно при f/5.6. Не съм снимал още кой знай колко, но засега не забелязвам да има фронт или бек фокус проблеми.

2. Размазване от вибрации и снимане от ръка - не забелявам. За по-слаба светлина дигам скоростта и оттам автомачино исото. Появява се шумец тук-таме, но с помощта на 5DMkII и Neat Image, това не мисля че ще проблем. Изглежда да е съвсем използваем на 600мм.

3. За острота още нямам набюдения, ще изчакам някой по-слънчев ден да мога да снимам както и на макс отворена бленда, така и с позатворена на един стоп.

4. За цветопредаването засега също нищо не мога да кажа - навън цветовете са много бледи под дъждовното небе.

5. Сигменския конветор 2x, за съжаление, механически не става да се комбинира с канонските ми 24-70 f/2.8 и 50 f/1.8.
* Ще е интересно да го сравня по-нанатък с канонски 2x, защото навсякъде твърдят че сигменския с тази конкретно оптика работел много по-добре оптически.

6. Механичната изработка е споед мен е много добра, не е красавец като канонски, но не и грозник като на Сони. Идва с сенник които се завинтва на обектива и+ болт за фиксиране, както и с кожена калъфка за предпазване на предното стъкло ( няма капачка). Скобата за статив си е доста удобна функционално за ползване, но малко ръбеста - ако го носиш на ръка е неудобна.

7. Тежък си е - няма как.
Без конвертора си влиза (барбар с тялото) в раницата ми SlingShot 300 AW напречно. От което съм много доволен, защото ще ми позволява при необходимост бързо да реагирам.

8. Нещо не го разбирам този заден дроп-ин филтър като концепция, едва ли ще го ползвам. Според мен само източник на прах и космалаци по двете стъкла. Като го продухам внимателно с гумената круша за сензори, ще го затворя перманентно с някой черен изолирбанд - нали съм елетроинжинер [smilie3] Ако бях доктор щеше да е с лейкопласт [smilie5] .

9. Бокето, на първо четене, май че не ме впечатлява май много.

10. Геомертични изкривявания и винетинг - би било срамота да има, като се има в предвид, че е и теле-, и прайм, и че е EX(еквивалент на канонското L).


По нанатък, като се отдаде възможност ще шусна други тестови снимки, при по-нормална светлина.
Лека и ползотворна седмица на всчики.



Публикацията е редактирана (15-03-10 05:31)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: zhbuts   
Дата:   15-03-10 07:21

Мартинов, не си прав за стабилизацията.

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: tantris   
Дата:   15-03-10 09:35

pmartinov, пак бисери. Пуцам с 3кг 500мм обектив от ръка и нямам проблеми. Естествено скоростта трябва да е над 1/1000 минимум.

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   15-03-10 09:39

не пренебрегвай дроп ин филтрите, би трябвало да имаш цуркулярен поляризационен в комплекта, върши чудеса с телеобектива. аз съм снимал в зноен ден, спасява снимката!

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: ivodam   
Дата:   15-03-10 11:16

Шоти, по-скоро неутрален филтър мен ме интересува за дроп-ин. Поляр нещо не си представям как ше го въртиш там...

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: ivodam   
Дата:   15-03-10 11:19

Поздрави за новата придобивка! От това, което си дал, нещата изглеждат много добре, и като острота, и като цветове [smile]. С малко пипане в ДПП и Шопа и тези снимки, които си дал, могат да грейнат без проблем. Страхотно се съчетава с прекрасното плавно изображение на 5Д2, чак ме налегна носталгия, хи-хи.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: pmartinov   
Дата:   15-03-10 11:22

zhbuts

Ела поснимай из града,а не по открити площи и ще ме разбереш :)

tantris аз не съм в Мароко :)

ivodam

Има си въртележка и за там ;)


Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: dau   
Дата:   15-03-10 12:14

Абе мен това на джипега не ме кефи, ама може би трябва RAW да се отвори да се види как е като се пипне...

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: tantris   
Дата:   15-03-10 12:23

И на мен ми мазнеят. На каква скорост е снимано? Пък и конвертор х2 ...

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-03-10 22:39

pmartinov в грешка си :)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: pmartinov   
Дата:   15-03-10 22:44

Твоя обевктив е наполовина тежък [smilie5]

Вземи една гиричка 5кг разходи я из града протегни се с нея няколко пъти все едно снимаш [smilie18]

[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-03-10 22:50

Мартинов снимал съм със марк 3 и 500/4 и 300 2.8 Канонския който е по-тежък от сигмата.
300 2.8 бих казъл е ,че последният телеобектив с такава бленда с който може да се работи относително по-продължително време от рака :)

Ти ако имаш друго мнение заповядай и си изложи доводите.

Що се отнася до моята система 500мм 6.3 от рака имам прекрасни кадри :) Да на добра светлина [smilie3]
Скорости от около 1/250-300 за 300мм 1/300-400 за 400мм и 1/400 за 500мм ме удволетворяват и нямам стабилизация :)

Друг факт:
Малко по-леката система се удържа по-трудно от вибрации.Марк 2н и 300 2.8 имат прекрасен баланс и лягат чудно.Снимането е удоволствие поне за първите 30 минути което е достатъчно.
Все пак нема седим цел ден и да мерим небето.

Точно за това ще си остана на кропка.
Защото 300мм 2.8 на кропка е последното най-евтино,качествено,практично нещо с достатъчни милиметри което мога да си позволя.

Аз се стремя към такъв комплект.
Да си уайлдър на ФФ е скъпо,тежко и неудобно начинание.
Аз съм любител и държа на качеството наред със практичноста :)



Публикацията е редактирана (15-03-10 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: pmartinov   
Дата:   15-03-10 22:55

Малко по-леката система се удържа по-трудно от вибрации.


Това се знае :)


Голямата пък е мъчна за мъкнене и обикаляне


Стабилизацията е удобно нещо,макар и не евтино...


Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-03-10 23:02

Така е но това не означава ,че неможе да се снима без нея.
Също така ,не мисля ,че с обектив който може да се снима от рака е "тежка система".
5кг в раничката ми са ОК.
Вадя стативя влизам у палатката и съм аз на 600 5.6
Като снимам у полет или панорамно слагам 1.4 или гол и си го джуркам.Снимам когато е нужно почивам и всичко е 6-точки.
600мм на кропка са ЕХеее предостатъчно за човек който знае как да се доближи.

Който го мързи има 600/4 и 800/5.6 да дава пари като може.
Бам с колата на 100 метра мъкнеш и слагаш по-тъмно.Като светне пукаш и си одиш.
Пълно щастие няма [beer]
А мечти за 2 тела и 2 обектива всеки има [smilie3]
Па тогава кво мъкнене ше падне незнам [smilie10]



Публикацията е редактирана (15-03-10 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: SIGMA 300 f/2.8 APO EX HSM + 2x конвертор . Лични наблюдения.
Автор: Пърпъла   
Дата:   20-03-10 11:51

Ето някои първи примери при нормална светлина с въпросното обективче:

Щерката ( няма само navy да си позлзва щерката за тестове на обективи де :-)[smilie5]

300mm; f/5.6; 1/320; ISO 250; +/-0


http://87.121.7.213/site_pics/158/4_1269075624.jpg



Едно куче с GPS tracking system (аз ако се загубя, мене няма кой да ме търси с GPS)[smilie8]
300mm; f/3.5; 1/320; ISO 250; -2/3


http://87.121.7.213/site_pics/158/4_1269075725.jpg





Според мен, обектива си работи добре от ръка както на 300 2.8, така и с конвертора на 600 5.6. При подходяща скорост и прилична светлина няма пропуски откъм фокус и замазване от трептене на ръката. За разкост трябва обаче да се позатвори обаче блендата един-два стопа, което не е проблем при 300мм, където фокусира мигновенно. На 600 обаче е проблем да се позатвори допълнително над 5.6 - фокусира доста бавно.

Следват проби от статив (днеска, чакам да изгрее слънцето да отида на езерото да поснимам малко патки в полет за Стоеффф)

По отношение резолюция, ако го сравня с EF200 f/4 който наскоро ползвах, ми се струва, че канонския води макар и с една идея напред. Но пък не предлага неща които този може. Така че - "въпрос на вкус, казало кучето и се облизало под опашката"

Ще го запазя, довлен съм засега. На цената на която го купих, не мисля че мога да намеря нещо по-добро. По-нантък, като задобрея, може да се замисля и за нещо по-така[smilie3]



Публикацията е редактирана (22-03-10 01:47)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »