Автор: didesignbg
Дата: 10-03-10 08:43
Най-често, единственото което се налага е да експонираш плътно вдясно.
Всичките тези тегави истории със светломери, преместване в зони и т.н. можеш спокойно да ги оставиш за филма. При дигиталното снимане ще те залъжат.
При дигиталната експонация е важно да си експонирал максимално вдясно без да режеш канал. За да постигнеш това, трябва да познаваш апарата си, да си наясно с белия баланс, кривите на контраста и всякакъв вид обработка, която прави апарата ти. Тогава ще установиш че HDR, не е винаги задължителен и динамиката на много от кадрите се побира в една експонация.
Ако искаш да правиш HDR снимки, правиш клин през равни стъпки. Пак трябва да познаваш камерата си и какви възможности за клин позволява. Вкарваш най-светлите участъци в хистограмата и от там примерно даваш да снима три кадъра 0 -1 -2, можеш да слезеш и до -5 или -9, ако се налага (нищо не пречи да направиш и 9 кадъра през една трета). Зависи колко информация трябва да обхванеш. Ако апарата ти може да прави клин само симетрично от типа -1 0 +1, очевидно ще трябва да посмяташ
Ако възнамеряваш да ползваш дигитален градиент, правиш два кадъра единия нормално експониран и втори примерно -3, с които ще покриеш небето. После във фотошопа с една градиентна маска си готов.
|
|