Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   09-03-10 20:29


Или за хора, които снимат други хора.

Ще ми е интересно ако споделите чувствата или връзката или емоциите, които изпитвате когато снимате хора. Ако не изпитвате нищо, това също е отговор.
Търсите ли връзка? Винаги ли намирате? Има ли значение за резултатите или няма никакво значение според ваши наблюдения? Имате ли "трикове" за да "размекнете" обекта пред фотоапарата?

Споделете за вашия опит и мисли; сигурна съм че има поне 1,000,000 разновидности, опредления и нагласи.

Още една тема, в която по дефиниция няма правилен отговор. И от сърце ве моля да няма спам. Благодаря.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   09-03-10 20:31

Иска ми се, големите портретисти да споделят... За мен лично част от удоволствието е да контактувам с модела и да предизвикам емоция в него/нея... и не задължително приятна [smilie3]

Ще следя темата с интерес.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: lipostok   
Дата:   09-03-10 20:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   09-03-10 20:52

като тинта. понякога им се подмазвам или ги подкупвам. понякога ги заплашвам, а понякога само дебна.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: ALBIREO   
Дата:   09-03-10 20:56

Ще си позволя да дам своите 2 евро цента. [smile]

ДА, според мен има значение "връзката" между модела и фотографа. Скромният ми опит до момента показва, че трудно се постига въздействащ кадър, който да не е провокиран/уловен от фотографа. Това означава, че или моделът трябва да си е предразположен да позира "целево" или фотографът да го провокира. Когато моделът е непозната личност, опитният портретист интуитивно или съвсем целенасочено намира начин да го предразположи при създаването на конкретната фотография. Не опитният като мен - гледа, мисли и се чуди как аджеба да обясни състоянието в което иска да изпадне моделът му. Дали да се смее по определен начин, дали да е сериозен, колко точно сериозен и т.н. Мисля, че започнах да усещам как точно да изваждам емоциите от моделите си, което ми доставя голямо удоволствие. Самата комуникация по време на снимки е голям кеф. :)
Ама трябва да си пич, за да можеш да се справяш на прима виста. Особено когато времето те притиска.
Това е наблюдението ми към момента. С годините напред - ще видим. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   09-03-10 20:58

мара, това са триковете или тактиката ти (или направо стратегията). [smilie24]
а относно чувствата в самата теб? приемаш ли някоя от тяхната енергия, настроение, личност? изпитваш ли някаква връзка?


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: portradamus   
Дата:   09-03-10 21:01

За два часа портретна сесия можеш да научиш повече за модела отколкото би научил за един месец социално-любезно общуване. Те това е емоцията на снимането.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: svetalcho   
Дата:   09-03-10 21:25

Ами аз понеже напоследък предимно портрети/хора снимам да споделя ако може[smile] ?
Различно е...понякога се получава контакт, независимо от възрастта на модела и стават хубави снимки. Има обаче хора "бурсуци"...каквото и да правиш те си остават с едни и същи каменни лица. Обикновенно се усмихвам на хората, шегувам се с тях, обяснявам им, че не боли...това защото напоследък ми се налага повече да снимам хора, които не са свикнали да ги снимат. Повечето омекват, разсмиват се на шегите и се получава[smile] . Но както казах има и случаи, в които се чувстваш безсилен просто.Давам три примера с хора на една и съща възраст...приблизително:

Актрисата Мария Русалиева...не спря да бърбори, винаги усмихната...не ми се тръгваше от нейния апартамент...

http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=396166



Професор Киров един от най-известните хирурзи онколози в България. Не можах да изкарам усмивка от него, каквото и да му говорех

http://photo-zona.net/images/user323/album8035/large/1268162298_igka5230_SAK_1404.jpg



Дончо Папазаов...няма да обяснавам кой е [smile] Големи приказки, голямо нещо, даже пушихме лула двамата на края и пихме домашна ракия

http://photo-zona.net/images/user323/album8035/large/1268162350_uisz3078_Donchobw.jpg




Та хора всякакви....

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   09-03-10 21:48

"хора всякакви" е правилно [smilie24]

а как се чувстваш когато снимаш борсук всъщност?


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rhyan   
Дата:   09-03-10 21:54

Много хубава тема! Аз лично предпочитам да дебна в засада, може би защото се чувствам неуверен в уменията си, а и същевременно защото мисля, че човек изглежда най-добре, когато не знае че е сниман. Уви, в такава обстановка трябва да се съобразявам с ред други фактори като светлина, случайно влязъл предмет в кадър, и други подобни.

Не съм професионален фотограф и за мен прикритата позиция е най-удобна, защото аз се чувствам комфортно, а когато съм спокоен мога да съобразявам доста по-трезво обстановката около себе си. Именно този комфорт няма как да го постигна в директен контакт с обекта, освен ако не съм провел поне половин час разговор с него. Та в този ред на мисли, колко време ви отнема предразполагането и опознаването преди да посегнете към камерата?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   09-03-10 22:10

при мен нещата са раздлени на много пластове.
в крайна сметка независимо кой е обекта ми и дали ми се плаща или работим заедно над мой личен проект, аз изпитвам нужда за връзка с човека пред обектива. В повечето случаи се получава, защото първо мисля че съм имала много късмет, второ защото съм много земна и гостоприемна на моя територия (а когато се снима дали си в студиото си или си "на локация," когато ти си фотографa, мисля че територията е винаги твоя) и хората отговарят положително в 99 от 100 случая на такава стимулация когато са в положение на безащитност (пред фотоапарат).

Не всичко е успех, разбира се и в същото време когато снимам "борсук" се чувствам тежко, теговно, изцедена от енергия и, малко смешно, но опетнена. Дори снимките от такъв опит не обичам да гледам (дори когато са признати от мнозинството за добри).

Много емоционално, мда, но както някой сякаш спомена по-горе, и за мен фотографията е силно емоциолно занимание.



Публикацията е редактирана (09-03-10 22:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rhyan   
Дата:   09-03-10 22:17

Я уточнете първо какво имате предвид под борсук - чисто физически не особено красива персона, или просто крив в червата задръстеняк, който може да е много симпатичен ама постоянно да е навъсен и да изглежда зле поради този факт?

Според мен задръстеняка е много по-неподатлив на снимане обект, от колкото който и да било не чак до там красив хуманоид :) И в двата случая, особено с хуманоидите, и най-вече с не до там земен произход, май е най-добре да си под прикритие :))))

P.S. А, вие сте писали, ма да има кой да чете...е добре че чета по два пъти :D



Публикацията е редактирана (09-03-10 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   09-03-10 22:24

аз имам предвид 2-рото.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: viliyana   
Дата:   09-03-10 22:33

На мен ми е много трудно да накарам модел на който му е весело да стане сериозен и обратно...
Затова обичам да ги снимам когато не знаят от далече-тогава са най добрите ми попадения. Особенно децата ;)

Понякога използвам един трик: Казвам им че си нагласям настройките на апарата и че когато започна да снимам ще кажа ;) Това кара модела да се отпусне и после е по-лесно и за двамата а и през това време съм успяла да направя няколко добри кадъра ;) Не пречи да опиташ и ти. Успех! Забелязала съм че някой модели много искат да си видят снимките и когато им ги покажа първите няколко, те се развеселяват и сами започват да искат да помагат, даже и идей дават и добре ги изпълняват. Така че относително е да се каже че има правила или заучени фрази при фотосесия.
Истина е че има модели при които просто не се получава и това е :( За тези ситуации и аз искам съвет от професионалистите.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   09-03-10 22:41

If the following post is considered as a spam I do not mind to delete it ( by myself).

С предварителното уточнение че нямам студио и не изкарвам пари от снимки, споделям само един пресен случай от неделя.Този резултат го постигнах чрез empathy / empathie ( няма точна дума на български, какво да правя).

https://photo-forum.net/i/1271548


За да постигна състоянието на empathy / empathie си послужих с това което знаех по отношение на характера и поведението на една друга дама имаща външна (физическа ) прилика с тази от снимката. За мой късмет приликата не беше само външна, непозната дама от снимката реагира точно така както щеше да реагира моята позната в същата ситуация. Освен това, на подсъзнателно ниво са ми помогнали много познанията ми отностно това ка са се чувствали други хора в подобна ситуация в която се намираше дамата от снимката.
Наблегнах също на несловестните жестови изразни средства за демонстриране искрено поведение от моя страна.
Има и нещо друго (свързано с житейския ми опит) което много ми е помогнало, ама няма да го напиша понеже не ви върши никаква работа да го знаете след като не сте минали по моя път.

п.п. та на френски тази дума empathie се използва в смисъл на способността ти да се поставиш на мястото на друг човек с цел да се опиташ да разбереш как той усеща и възприема действителността.



Публикацията е редактирана (09-03-10 22:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: nutz   
Дата:   09-03-10 22:42

аз не мога да разбера защо "персоната" трябва да е красива, важно е човек да има излъчване, да отговаря на дадена емоция и настроение което искаш да постигнеш в кадъра. Красотата не е от жизнено важно значение за мен, все пак не снимаш за playboy тук целта е различна [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: nomadsl   
Дата:   09-03-10 22:45

Добра тема.
По принцип - не от всеки човек става добър обект за портретуване, както и от не всяка дъска става хубава цигулка.

Аз много внимателно подбирам моделите си. Обикновено са просто лица, с които живота ме е срещнал. Усещането, което създава индивидуалното ми разбиране за човека отсреща е от основополагащо значение. То ми дава тласък към някакво визуално съждение.
Втората част е избор на среда. Може да е трудно решение, може да е импровизация..., но трябва да има онази "кохерентност", която личният ми прочит за ситуацията създава. Практически никога не снимам в студио. Твърде безлично е за мен - нещо, като да погалиш някого с ръкавица. Отделно чисти резултати в стерилна среда не ме привличат - моята цел е художествен, а не научен резултат.
Сега основното. Цялата ситуация, историята, изказа, внушението или всичко, което кадърът носи, задължително трябва да има две страни. Едната е индивидуалноста и личностното пресъздаване на мига собствена история, която моделът ти предоставя. Всичко интимно и емоционално, което е произвело общуването между вас. Другото.... Ех, другото! Трудно е да се определи. Това е лъчът универсалност и мистичност, който те пронизва, когато имаш чувството че изживяваш повторно нещо сънувано.. или живяно преди. Неопределената тайнственост и застиналост на усещането, че си манекен без лице, застанал пред друг манекен... в пиеса, която не разбирате.. идваща от нищото и отиваща незнайно къде. Но всичко това пронизано с нишката сигурност и вяра, че си част от някакъв грандиозен и невероятен по мащаби план и невероятното чувство за идентичност, че си успял да изразиш бегло някаква проекция на частица от този план. Банално казано - портрета трябва да е с единия крак в индивидуалното, а с другия в мистиката на вечността.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   09-03-10 23:14

nomadsl, хаха, е как да пише някой сега след този отговор. изпрати ни всичките в ъгъла да си събираме думичките.

шегувам се! :)

ммм, студиото не мисля че може да е пречка за човешката връзка с обекта ти. по-скоро искаш да кажеш че като на творец не ти харесва обстановката, защото не създава образите, които са в главата ти. аз бих могла да споря че тишината и празнотата на студиото въщност могат да накарат връзката м/у фотографа и модела да е още по-силна, ако нещата потръгнат.

а също така бих могла да каже че понякога хората искат, примерно, 50% сив фон и стерилна обстаnовка за продукта си, но не е за това темата. дори в този случай (в който обстановката се диктува от клиента) връзката с модела е силно необходима за мен.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rhyan   
Дата:   09-03-10 23:23

Nomadsl - винаги след твоите постове ми се вие свят. Адски трудно смилаем си, но определено предлагаш интересни гледни точки. Не знам защо, но аз винаги свързвам студиото с продукт, с нещо, което трябва да изглежда 'барнато'. Докато естествената среда според мен е мястото където трябва да откриеш съшността на обекта. Или иначе казано - в студиото снимаш онова, което обекта иска да бъде, неговата маска, която той слага според заобикалящата го среда, а в 'естествени условия' обекта е самия себе си. Може би факта, че е поставен под прицел в естествената среда го кара да се чувства несигурен - един вид 'Леле, тоя ще ме види гол'. Докато в студиото, и гол като кол, пак е с маска и си вика - е сега ще му покажа аз на тоз зад обектива, кон боб яде ли.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   09-03-10 23:30

аз пък продължавам да съм на мнение че и в студио и в естествена среда обекта носи голяма част от себе ( и настроението си) си пред фотоапарата и пред фотографа. мисля че ако чудесно си пасвам с дадена личност и работим добре, има малка разлика дали ще сме в студио с 4 бели стени или на красив плаж по залез; ако не можем да намерим общ език, разбира се, е също без значение къде сме. тоест аз не правя разлика в средата, или по-скоро не я намирам за съществена в дискусията на първоначалното ми питане.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: stanivoev   
Дата:   10-03-10 00:35

Каквото и да казват за мен 50% от снимката е взаймодействито с обекта, аз не снимам в студио, а на улицата, и ако не вляза в контакт с модела забрави за снимка, а дебненето не портрет.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   10-03-10 00:37

Неопределената тайнственост и застиналост на усещането, че си манекен без лице, застанал пред друг манекен... в пиеса, която не разбирате.. идваща от нищото и отиваща незнайно къде.
blah blah

kude tva si lichi ot portretite ti??

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: TheOne   
Дата:   10-03-10 00:39

флирта с модела(жена) е много важен...поне аз така го чувствам [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: autosvet   
Дата:   10-03-10 00:51

Снимането на хора е преди всичко общуване.

Глупостите на номада няма да ги коментирам задълбочено само ще повторя нещо което и друг път съм казвал: Той не може и не снима хора. Личното ми мнение - въпреки рейтингите, годините опит и форумното му присъствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: kali222   
Дата:   10-03-10 01:46

Интересно ми е да ви чета. Харесва ми това, че всеки от вас има различен подход.

Мен винаги ме е занимавал въпросът портретистите към какво се стремят по-точно - да представят човешкото същество по начин, който те го възприемат или по начинът, по който то самото се вижда. Дали портретът изисква дълбоко познаване на обекта или той е по-скоро идея на автора му за портретувания, която изобщо не е нужно да е вярна? В последния вариант не се ли получава така, че портретът вече не е на конкретния човек, а по-скоро мисловна конструкция, портрет на някаква роля, която портретуващия му е дал?



Публикацията е редактирана (10-03-10 01:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tonevjr   
Дата:   10-03-10 01:58

Аз снимам само хора,които познавам що-годе и мога да кажа,че в началото съм много,ама много куц![smilie5] Никакви идеии не ми идват и не мога да дам насоки на модела и се почват естествено приказки за разни други теми,докато не ми хрумне нещо...след половин един час е много по-лесно и разчупено и става-второ,трето снимане вече е друго.
Истина е,че според мен трябва да познаваш човека ,който снимаш,за да му направиш добър портрет,иначе не става.
Ама имам страхотни спомени от първите ми снимки с дадени хора и се смея като се сетя,че е било чак конфузно.[smile] Ама става-с времето бариерата фотограф-модел се вдига и тогава като се забрави,че има апарат и снимките стават.[beer] [shtrak]

Едит: Да допълня,че никога не давам насоки на моделите ми какво да правят,евентуално повърхностни и съвсем груби,за да се придържаме към идеята на дадените снимки,но ги оставям те да се изразят,както им идва на тях,не на мен-в крайна сметка портрета е всичко за модела!Щраквам тогава,когато ми се стори интересно и грабващо.Такива като-брадичкта нагоре,погледа насам-няма.Но и снимам само за кеф-професионално нещата може и да изглеждат по друг начин.[beer]



Публикацията е редактирана (10-03-10 02:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: GuitarString   
Дата:   10-03-10 03:17

Гледайки снимки напоследък се замислих за кой ли път какво точно е портрета - снимка на лице ? И ако да всяка снимка на лице ли е портрет ? Когато модела позира на фотографа за режисирана фотография това портрет ли е или рекламен или художествен продукт ( имам предвид ако модела не участва с идея, а просто си върши работата да моделства и е платен съответно за това). И в този контекст снимка на актьор, играейки роля портрет ли е ? По отношението студио - естествена среда струва ми се студиото служи по скоро за правене на добри технически кадри за печатни издания, портрет на личност мисля по-нормално би било в естествена за него среда, някъде където личността е себе си. Та идеален би бил портрета на фотографа в студио с уморен фотоапарат в ръка, идеален би бил портрета на актьора непосредствено след спектакъла, докато сърцето още бие и отекват аплодисментите. Пък за студио манекенките да представят новите тенденции, но това пък май не е съвсем портрет. По скоро портрет на гримьора, на дизайнера... Ако допуснем, че чрез вещи пак можем на направим портрет.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   10-03-10 03:40

хубави въпроси.

за мен портрета дори за каталог си е портрет. без съмнение.
мисля че само когато си поснимал няколко пъти в тези тематики, можеш да разбереш колко много лична интеракция има м/у модела и фотографа и колко много крайната снимка (портрет) се влиiaе от това. Модела винаги си е човека, който е тя/той, дори когато играят роля в завиsимост от тематиката диктувана от арт директора (примерно) -- те не си оставят личността/характера/personality на закачалка за палта преди да влiaзат в студиото.

но мисля че пак се отклоняваме в малко по-различни посоки. знам че зададох един куп въпроси, но предимно исках да разбера какви са чувствата в самите вас-фотографи. имате ли отношение към обекта докато снимате?


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   10-03-10 07:19

Кали е задала много интересни въпроси... Всички вие задавате, но не ви ли се струва /да задам и аз един въпрос [smile]/, че идеализирате/ме прекалено или може би само словоблудствате/ме?
Не искам да засягам никого. Мисълта ми е, че в крайна сметка всичко опира до умения, включително умението да общуваш... включително умението с две-три приказки да събудиш в някой случаен минувач някаква емоция и да я запечаташ.

Май говоря повече за стрийт..., а не за "портретни сесии"
Моето умение се свежда до това, в даден момент моделът да се докара до състояние "ай стига вече с тея снимки" [smilie18]
[smilie18] [smilie18]


http://lh5.ggpht.com/_MpmG0UwB0CY/SWeW7DwN34I/AAAAAAAAJME/lzmA5XA3zKE/s576/4RD%20July.jpg


пп. То е ясно, че не си изкарвам хляба с фотография... но тази тема ме убеждава за сетен път, че снимането (професионално или не) е вид духовно търсене на различни нива и в различни посоки, според снимащия.



Публикацията е редактирана (10-03-10 07:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   10-03-10 08:19

такааам...значи аз мисля, че от "дебненето" могат да се родят чудесни неща. не стрийт, а именно портрети. дори без да знае сниманият. за мен лично емоция някаква особено няма. аз се забавлявам, не очаквам ролева игра с особена сериозност. моделите ми често са деца. и най-често - познати. не съм снимала задълбочено и с цел непознати хора и ми е трудно да говоря. ако някой близък не иска да ПОЗИРА(не просто да не го снимам)...просто не го карам. Издебвам го[smilie18].
а, тука само да вметна за номада...ми не съм съвсем съгласна с аутосвет. мен ме кефи почти всяка снимка на номада...но наистина не мисля, че снима баш хора... той снима ОЧИ.
а колкото до портрет...портрет може и от един гръб. и от кво ли не.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   10-03-10 08:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rostoshev   
Дата:   10-03-10 09:26

https://photo-forum.net/i/1077887
https://photo-forum.net/i/1077887

Този е в студио - 100% контролирана обстоновка, постановка и модел...
https://photo-forum.net/i/1143915

а този си е "спонтанен"...



Публикацията е редактирана (10-03-10 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: muu   
Дата:   10-03-10 09:30

няма универсални решения или отговори на въпроса. всичко си зависи от снимащия и снимания. на някои им се отдава на други не. със някои е лесно а с други и да се мъчиш нищо завладяващо няма да се получи...

иначе нищо не пречи да се опитате да съставите един наръчник на портретиста.може да стане забавно четиво.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   10-03-10 09:52

Снимките на rostoshev

http://87.121.7.213/site_pics/183/s_1238499568_DSC03293.JPG




http://87.121.7.213/site_pics/179/o_1247400477_DSC02424.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: matataupa   
Дата:   10-03-10 10:09

Снима се тихо. Не се говори. Така даже снимания може да не те забележи и току виж изглеждал естествено.

Другото е как рече Му- късмет[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rostoshev   
Дата:   10-03-10 10:23

Тnt, много благодаря!!! Нещо с тези снимки немога да се оправям...[smile] Или не се получава или нещо незная, но това е друга тема.[thankyou] Иначе според мен и в студио и навън понякога се получават нещата... Забелязъл съм, че някои хора предпочитат да ги снимаш в студио, други пак обратно...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: nomadsl   
Дата:   10-03-10 10:53

Автосвет,

твоят коментар силно ми напомня на ентусиазма на редиците грубо скроени и здраво ушити лица с каскети, дялащи естетиката на "триумфа на материята". Всичко бе просто и ясно - само трябваха здрави мишци.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Cyclon   
Дата:   10-03-10 10:54

Едва ли ще се види добра портретна фотография от мен но, чувството да снимаш човек си е върховно.
Тръпката да опознаеш човека пред обектива, да поговориш с него, непознат или познат.
Да го накараш да се усмихне, разплаче,нацупи..., да виждаш всяко мускулче на лицето да трепва, в желанието си да изрази чувство.
Позицията която заема при различни теми на разговор, при подхвърлянето на думи във въздуха.
Въудошивлението което, изпитва от разказа му за живота му, от това какво е направил и за това, от което съжелява.
Чувството което изпитваш, дали си хванал емоцията на лицето му, радостта или съпричастието което изпитва когато покажеш какво си заснел.
Няма ли чувство докато снимаш, по-добре върни фотото обратно в торбето и се оттегли, или намери друг модел.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   10-03-10 11:01

Автор: deus_ex_machina написа:

> Mec: думата на български е емпатия. съществува си съвсем
> легално това понятие, но в българския по-често се използва
> думата съчувствие.
> това, което си направил/а не е емпатия.
> дори и да беше, по снимката не си личи, не.
>
> един добронамерен съвет - чети повече преди да обясняваш себе
> си с философски понятия. рискуваш да изпадаш в много смешни
> ситуации иначе. [smilie24]

Eми кво да ти кажа, аз до като бях в СУ-то по коридорите и студентския стол и ресторанта на преподавателите и кафето никой колега не съм го чул да я употребява. Възможно е по време на лекция да е била употребена но не и обяснена тази дума.
Аз съм я научил тука в Белгия по време на лекция, обяснена с примери.
Иначе в следните два речника я няма:
1. Речник на чуждите думи в българския език - от 1982г.
2. Български тълковен речник - от 2005г.
И надявам се че, не смяташ че фотографите са длъжни да си купуват философски речници, след като я няма в посочените два. За сравнение в "Le petit Robert" си я има, продават го в супермаркета при мене този речник, няма нужда да ходиш да го търсиш в университетска книжарница.

Аз емпатии не знам как се снимат, представи си. Знам да си с служа с емпатия за постигане на желано изражение и вътрешно състояние на духа на човек който е застанал срещу мен.

Темата не е за обсъждане на снимки и за това няма да обяснявам нищо относно моята тук. За да не спамиме де...

п.п. имам отворена моя тема, в която може да си кажеш мнението на дълго и на широко, при наличие на желание от твоя страна.



Публикацията е редактирана (10-03-10 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: serjy   
Дата:   10-03-10 11:23

От техническа гледна точка, намирам за много полезно фейсдетекшъна и комуникацията с модела "лице в лице", а с периферното зрение, с "едно око", кадрирането на дисплей. Мен лично така ми е много удобно, а и снимания се чувства по-спокойно ако форографа не се крие периодично зад фотоапарата. Просто при този подход модела може съвсем да забвави, че го снимат.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: autosvet   
Дата:   10-03-10 11:39

nomadsl не нося шапки. Просто това което ти правиш не е портретна, а предметна фотография. Мнение споделено и от други хора. Наистина не искам да коментирам това което си писал в предходният си пост защото за мен многословието е просто начин да не кажеш абсолютно нищо конкретно.

Уважавайте човека когото снимате.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   10-03-10 11:54

Гсподинът с ник име-адсл ви казва просто че, е духовно ориентирана натура, като противоречие например на човек който е атеист.
Ah, la quete spirituelle ... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: brb   
Дата:   10-03-10 12:14

От един човек научих нещо много важно, а то е, че на всеки предмет или човек, може да се направи портрет.

Това ме накара да се замисля, какво влагам аз и какво търся, за да създам портрет, който да разказва история, който да съдържа в себе си допълнителна емоция, а не да бъде просто добра картинка.

На мнение съм, че красотата и естетската издържаност на модела не е от значение. Виждала съм изключително въздействащи портрети на грозни хора.
Приемам като предизвикателство да направя портрет на не красив според общо приетите норми човек.

Както и в живота, за да се получи "връзка", и моделът и фотографа трябва да са на една вълна.
За мен това е причината, с някои хора да не мога да се сработя или да извадя максималното от тях, а същевременно други фотографи да успяват.

Крайният резултат е изключително субективен, понякога удолетвореността на автора не среща разбирането на публиката.

Не съм съгласна с вметнатото от Номада за студийната работа. Според мен история може да се разкаже с реквизит, дреха, характерно лице, жест, поза, осветление.

Дали ще използваш всичко казано по-горе или някаква среда, за мен е все тая.

Лично аз се опитвам да видя повече в хората, и да режисирам по-малко. Това си е част от моите си пътеки, да бъде по-отворена към това, което ми се казва или показва, а не да налагам своето виждане.

И понеже това е фотографски форум, подкрепям с малко снимки.

Само искам да добавя, че аз лично харесвам повече нещата, които съм снимала на филм-защото се е искало от мен да мисля повече, да ги видя нещата преди да се случат. Откакто съм дигитална има една ленивост. Виждам резултата веднага, не отдавам дължимото на детайла.

Това е портрет на моето състояние в дадения момент. Това нямаше да се случи, ако не използвах диапозитив с изтекъл срок на годност :)


http://farm2.static.flickr.com/1260/1436406998_06a2871b66_b.jpg



Това ми е една от любимите снимки на любим модел. Няма да обеснявам какво носи тя за мен.


http://farm2.static.flickr.com/1373/1435569921_aa2bd16d5d_b.jpg



Това е пак портрет, има си история :))))


http://farm3.static.flickr.com/2056/1577532721_0346f91b3e_o.jpg



Тук давам пример за идея, която доразвих, докато не получих това, което бе в главата ми.
От първата снимка не съм доволна, не защото моделът ми не бе прекрасен. Всички знаете, че друг фотограф е правил прекрасни неща с този модел. Тук грешката е моя, защото не "подхванах" модела по точния начин. Както се казва грешки на растежа.


http://farm3.static.flickr.com/2241/1785205215_4bc2608f6a_o.jpg



а тук за мен си успях.


http://farm4.static.flickr.com/3213/3070592953_f8b45e31d2_b.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: autosvet   
Дата:   10-03-10 12:22

Мес нищо против натурата, а против бездушните снимки на хора които виждам.

Досега не съм срещал някой на който да не мога да направя портрет.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: zariio   
Дата:   10-03-10 12:33

написа:

> Мес нищо против натурата, а против бездушните снимки на хора
> които виждам.
>
> Досега не съм срещал някой на който да не мога да направя
> портрет.

Нещо си много самоуверен[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: autosvet   
Дата:   10-03-10 12:38

Както казах снимането на хора е общуване. Е сигурно има и разни темерути, които на пук няма да позволят да бъдат снимани, но до сега не съм срещал чак такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: zariio   
Дата:   10-03-10 12:44

написа:

> Както казах снимането на хора е общуване. Е сигурно има и разни
> темерути, които на пук няма да позволят да бъдат снимани, но до
> сега не съм срещал чак такива.

И какво по-различно си казал от Номада по-горе,че така си настръхнал насреща му[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   10-03-10 13:18

брб, последното адски прилича на един портрет, който рубенс(дано не бъркам) е правил на жена си. също напомня някои рембрандови портрети на саския и един женски на ван дайк. искам да кажа, че независимо от ч/б е изключително живописен и силен[smilie24] [smilie24] страхотен просто!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мина   
Дата:   10-03-10 13:19

Автор: kali222
Дата: 10-03-10 01:46
В последния вариант не се ли получава така, че портретът вече не е на конкретния човек, а по-скоро мисловна конструкция, портрет на някаква роля, която портретуващия му е дал?

И мен ме вълнува много този въпрос. Обичам да снимам хора и в крайна сметка откривам, че много често точно това се получава, но пък това ми се разминава с идеята за искрен портрет.. обаче как можеш да избегнеш да оставиш нещо от себе си - все пак ти си авторът..
от друга страна хората според темперамента си са много различни. мисля си, че освен ако не снимаш с някаква конкретна цел (по работа) не е необходимо да предизвикаваш чак кой знае какви емоции у "модела", достатъчно е да го предразположиш да се чувства удобно и да се държи естествено (някои не се нужадаят и от предразполагане) ако искаш да му направиш портрет, който показва него, а не някаква твоя концепция.. затова в края на крайщата опира до уменията ти в общуването.. ако не успееш да установиш връзка пак може да се получи нещо интересно, но е различно..

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   10-03-10 13:21

мисля си, че по тая тема би било интересно снимките, които се качват да са с история. изобщо - да я направим по-фотографска...?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Alex-dan   
Дата:   10-03-10 13:31

мара, точно това и за мен остава ключовото в тази тема. Спорд мен до фотографа опира как да съчетае излъчването на модела със своята идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Frida   
Дата:   10-03-10 13:34

Тука някой каза нещо за "смотаняци" или "бурсуци" или нещо подобно. Не мисля, че неуспешния портрет трябва да се приписва на модела. Винаги, ама абсолютно винаги е виновен фотографа. Към всеки човек си има подход. Това, че вие не сте го намерили означава, че или не сте достатъчно добър (психилог, фотограф) или между вас нещо не се е получило. Снимането е като всяко друго човешко взаимоотношение - просто между някои хора не се получава.

Иначе когато аз усетя "химия", т.е. реша, че искам да снимам някого ... предполагам като всички се опитвам да погледна вътре в него. Понякога ме е малко срам, защото изваждам навън (стига да съм успяла разбира се) нещо, което е много лично и се чувствам малко нахална, че го взимам и го показвам на хората.

Най-ме кефи като кажат "ама това еди кой си ли е?", да това е той, ама отвътре, когато е сам и никой не го гледа ... абе фантазирам си ... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rhyan   
Дата:   10-03-10 13:59

Аз, от гледна точка пак на непрофесионалист, ще кажа, че предпочитам за пореден път дебненето, да извадя от човека естественото му състояние.
Имам един колега, който винаги иска да се снима, но винаги заема 'КУУУУУЛ' поза. В момента в който види насочена камера застива в поза като куче пойнтер :) И естествено, като не е себе си, никога не излиза дорбе на снимка.

Днес, по стечение на обстоятелствата нося апарата си в офиса, и той пак поиска да го снимам, ама да го изкарам КУУУУУУУУУЛ. Реших да го изненадам този път с нещо по-така, необичайно за него. И му връчих един чадър - ей така, за пробата.

Неговата идея беше тази...
http://photo-zona.net/images/user63598/album21316/large/1268221812_ybel6934__DSC3904.JPG


И докато се чудеше дали е излязъл добре, как е светнала, и дали изобщо свети светкавицата, го издебнах така...
http://photo-zona.net/images/user63598/album21316/large/1268221812_ybel6934__DSC3904.JPG

http://photo-zona.net/images/user63598/album21316/large/1268221804_uepb3688__DSC3905.JPG



Това са напълно сурови кадри, но мисля, че на втората снимка е истинския той, защото е много любопитен, интересува се от доста неща, защото просто са интересни и този любопитен поглед го показва такъв какъвто е.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: dpurple   
Дата:   10-03-10 14:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   10-03-10 14:31

obicham da gi debna i az
mnogo estestveni izlizat [smilie10]


http://cjoint.com/data/dknAA0bvtB_kuchek013.jpg



[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: boll   
Дата:   10-03-10 15:03

Добрият портрет разкрива и характера/душата на снимания човек. В някои случаи връзката фотограф-обект се вижда на кадъра, друг път не.

При всички положения фотографът трябва да е почти невидим, за да остане вниманието върху обекта. Какво имам предвид - хубавите портрети са добре кадрирани, осветени, перфектен фокус (най-често на очите), минали майсторска постобработка. В наистина хубавите портрети това няма значение и никой не го гледа.

И като правило, портретите са красиви - категорично съм против такива изпълненияhttp://87.121.7.213/site_pics/177/a_1267798185_P3056896.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   10-03-10 15:10

тоест, портрети да се снимат само ако моделите са красиви? Така ли да го разбираме? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: boll   
Дата:   10-03-10 15:14

във всеки има по нещо красиво

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: zariio   
Дата:   10-03-10 15:41

Тоест вече не си против горният си[smile] пример

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: boll   
Дата:   10-03-10 15:45

тая жена едва ли заслужава образа, който и е лепнал фотографа, против съм още

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: zariio   
Дата:   10-03-10 15:54

И стигаме пак до вечната дилема на кой какво му харесва[smile]
Защо не допуснеш факта,че ако на теб не ти харесва не значи че и общото мнение е такова.
Ако щеш въпрос на вкус го наречи[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   10-03-10 16:08

едно странично генерално запитване: защо темата се зачита за по-фотографска ако има снимки в нея? нямам нищо против снимките в темата, напротив, само не следя логиката, а се спомена на няколко пъти и така имам чувството че съм изпуснала някакво правило или приета дефиниция.

Тука някой каза нещо за "смотаняци" или "бурсуци" или нещо подобно. Не мисля, че неуспешния портрет трябва да се приписва на модела. Винаги, ама абсолютно винаги е виновен фотографа. Към всеки човек си има подход.

Фрида, въпреки че това звучи добре, наистина ли мислиш че е напълно вярно? Това не приема ли че фотографа е някакъв свръх-човешки образ, който има възможността да "пасва" с всеки човек, всеки характер, всяко настроение. Не мога да се съглася. Фотографът е човек и като човек си има човешките лимитации. Трябват 2-ма за танго. :) Ако наистина мислиш, че носиш пълна отговорност ( и в последствие, при успех, заслуга) за която и да е снимка-портрет (снимка в която има изображението на друг човек), според мен малко се залъгваш. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Frida   
Дата:   10-03-10 16:21

момиче, айде прочети и втория абзац [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: princess_lia   
Дата:   10-03-10 16:25

Essence


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Frida   
Дата:   10-03-10 16:35

А за пълната отговорност ... да, фотографът е човек, да може да не се получи между фотографа и модела, да наистина модела има огромно значение ... но фотографът е автор! По мое мнение ако не си готов да поемеш пълната отговорност, по-добре изобщо не хващай апарата

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: varushev   
Дата:   10-03-10 16:36

http://www.portrait-photos.org/
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: lipostok   
Дата:   10-03-10 16:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   10-03-10 16:48

аз предпочитам дискусия, защото наистина понякоята са ужасно разтегливи. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   10-03-10 16:58

снимането за мен е разделяне на отговорности м/у много хора и поемане на отговорност индивидуално базирано на съответната индивидуална задача. аз винаги съм казвала (до втръсване сигурно за хората, които работят с мен над много проекти [smilie8] ) че si само толкова силен, колкото е най-слабия член на отбора с който работиш. да, тук сигурно предимно говоря за отбори от по 3-4 човека, а не личен проект с 1 фотограф и 1 модел, но дори и във втория случай отбора (за мен) е на лице.



Публикацията е редактирана (10-03-10 17:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Frida   
Дата:   10-03-10 17:06

Ако снимаш по поръчка, започвам да те разбирам ... винаги има разлика между представата на фотографа и на клиента. Естествено най-хубаво е човек да може да каже, че се гордее и с комерсиалните си неща, но май не винаги става така. Знам, че е много трудно хем да се изхранваш от това, хем да работиш само по свой вкус и осмотрение. Аз затова не посмях да тръгна по този път. Но ми прави много лошо впечатление (не само във фотографските среди), че някой вземе, че произведе някое лайно и обвини клиента. Еми клиента нали за това те е наел, защото разбираш от реглама, или от дизайн или от визия ... ти ако не успееш да го убедиш ... ама не знам де, нямам право да говоря, защото не съм работила

аз по-скоро говорех за художествена фотография, "лични проекти", снимане за кеф или както там го наричаме ...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: marconi   
Дата:   10-03-10 17:34

тс тс тс отивам да си взема нещо по-леко за четене...например Набоков [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Frida   
Дата:   10-03-10 17:37

е Набоков ако ти е тежъък, направо чети само Куелю, тамън ше има за кво да си говорите с моделките [ezik] [ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   10-03-10 17:45

аха, тази тема по замисъл е малко по-тежка [smile] , трябва да пуснем мигащ жълт знак в началото-- да се прескача от хора, които не искат/нямат време да си разкриват душата.

Фрида, хаха! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: marconi   
Дата:   10-03-10 17:50

Набоков направо вече ми е като комикс [smilie18]
а мойта душа ако почна да я разкривам, довечера към 12 ше съм открехнал само горния ляв ъгъл [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   10-03-10 17:53

моля без спам [smilie5] или поне разяснете отношението на Набоков, респективно Куелю към портретната фотография [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: marconi   
Дата:   10-03-10 18:02

коленопреклонно се извинявам на автора на темата и се оттеглям с подвити ушички [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   11-03-10 01:51

1. От гледна точка на квантовата физика, портретът следва да е създадена нова реалност от многото възможни потенции, които излъчва моделът. Това е т.нар. феномен на наблюдателя. наблюдателят е този, който създава реалност, конкретизирайки една от многото възможни вероятностни потенции, които го заобикалят.
2. От гледна точка на индийската митология, портретът може да се тълкува като резултат от предикативност, която се "движи" и в двете посоки на една субектно-обектна конструкция. Когато Парвати сваля Шива, който тъгува по Уша, отдаден на религиозен аскетизъм, и вече е използвала какви ли не трикове, все безуспешно, тя най-накрая зацепва, сяда в поза асана срещу него и изрича знаменитата реплика, понастоящем мантра, която в повечето случаи е грешно превеждана в българските йога клубове. Истинският превод е - Оум наамак шиивааиам - О, ти Шива, който си бог /,но/ и О, ти боже, който си /и/ Шива. санскрит, медиален падеж - скромен остатък от още по-скромните ми академични познания като студент.
3. Според мен да направиш портрет е обръщане към собственото ти вътрешно аз, и там някъде в това търсене, ти се срещащ или се разминаваш с човека пред теб.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   11-03-10 01:55

3. Според мен да направиш портрет е обръщане към собственото ти вътрешно аз, и там някъде в това търсене, ти се срещащ или се разминаваш с човека пред теб.

très juste!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: avela   
Дата:   11-03-10 04:06

по принцип се обръщаш към собственото си вътрешно аз с всяка дейност която извършваш- дори мисловна такава,[smilie3] ако се приеме, че си съзнателен човек. а срещането и разминаването пак ми е много общо казано.
добре, като смислова комбинация цялото има някакъв моментен чар.[smilie5]

конкретно по темата- винаги ми е било странно натоварването на снимането, което е механичен и доста изкуствен процес с докосвания и душевности.[smilie25]

в общи линии просто се сключва един пакт- ние сега ще се преструваме заедно и зрителят ще знае, че се преструваме, но ако сме подготвени и сме се престрували изкусно, може пък и да ни се възхити.

мен това ме привлича в портретната фотографията- позьорството и официалната лъжа, които се практикуват на воля.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 07:48

Що без лъжа не може ли ?
Бях качил един портрет в който нямаше нито капка лъжа.

п.п. Изтрих го после защото не предизвикваше интерес.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: special_k   
Дата:   11-03-10 08:26

хората са малко или повече лицемери...




Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: svetalcho   
Дата:   11-03-10 09:04

Добре де ама 90% от вас тук говорят за портрети на хора, които познават. Какво правите, когато трябва да снимате човек, когото изобщо не познавате?
На мен ми се е случвало доста пъти напоследък. Трябва да снимам човек, когото не познавам, не е известна личност и имам около 10ина минути да го преценя и дори не знам как изглежда, а отгоре на всичко трябва да снимам я в кафене, я в някой офис.
Е точно тогава всички теории за подхода и връзката малко се разчупват, защото нямаш време да опознаеш другия, повече мислиш за техническото изпълнение, като светлина, фон и т.н.
Не че не се получават хубави снимки, но наистина е нещо друго ако познаваш предварително човека или имаш поне време за едно кафе и малко приказки.
В такива ситуации аз обикновено изчаквам журналистката да приключи с интервюто, а през това време гледам лицето, следя мимиките и се опитвам да "открадна" някой кадър. Опитвам се за малките 10 мин да преценя що за човек е това и как бих искал да го снимам.
Понякога се получава...понякога не[smile]

Та повтарям въпроса си:
Как реагирате, когато не познавате модела и нямате време да го опознаете?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   11-03-10 09:15

доверявам се на 6то, 7мо чувство и действам... Понякога се получава, понякога - не [smilie3]

пп. А и дори да познаваш много добре модела, това изобщо не значи, че ще измъкнеш точно това, което искаш [smile]



Публикацията е редактирана (11-03-10 09:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 09:21

@ svetalcho

ми не си прочел в началото на темата аз какво съм писал, не само че не съм я познавал предварително госпожицата от снимката, ами и не съм знаел че ще снимам усмивки този ден. Аз бях тръгнал на лов за кадри от кукери. И не съм ги имал твоите 10 минути даже.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   11-03-10 11:41

светалчо, ето един откраднат портрет в няколко кадъра. жената не знаеше, че я снимам. беше от другата страна на спирката.

http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1204371237.jpg



http://photo-cult.com/pics/299/pic_9994965_0299638.jpg



http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1204371139.jpg




мен таз жена просто ме грабна. начинът по който изглеждаше, по който беше облечена...четенето на писмото. знаех, че имам не повече от 5-10 минути. докато дойде трамваят. в главата ми има представа за нея. може би съвсем различна от реалната жена. а според коментарите, които четох под снимките - очевидно поне някои зрители имат пък съвсем различна представа[smilie5] в портерта явно има поне 3 участници[smilie18]
много ми харесва какво е писала авела[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: svetalcho   
Дата:   11-03-10 12:40

Ама не! Не става въпрос за "откраднати" портрети! Говоря за хора, които трябва да снимаш, а не ги познаваш и нямаш време да ги опознаеш.
"Крадените" кадри на улицата са друга "риба"[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   11-03-10 12:43

Ами снимаш ги като на улицата... нали това ти казах по-горе [smile]

Маро, много ги обичам тез портрети

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   11-03-10 12:51

като ви чета се сетих за един разказ на О'Хенри "Една нощ на Шехеразада в Ню Йорк". Който го е чел, ще разбере какво имам предвид.

По въпроса за портретите нещо не съм наясно. От това, което пишете и публикувате като снимки, излиза че почти всичко е портрет. Мога да снимам едно бяло червейче и да го публикувам и вие пак ще кажете, че е портрет. не е ли интересно да се знае първо, какво е портрет и какво е снимка на човек или на червейче. какви са разликите и прочие; и тогава да се дават примери за портрети и примери за обикновени снимки на хора или на червейчета.

признавам, че ми се иска да се направи разлика между комерсиалната фотография и високото изкуство. въобще има ли високо изкуство в този форум и ако го има, нека да го видим. това според мен ще е интересно


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   11-03-10 13:12

еее, светалчо...аз не знам...затова и не давам рецепта...ако се напъна, мога да измисля нещо на момента. ама кой знае дали ще сработи?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 13:22

на български изкуството е изящно, на други езици може и да е високо

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tantris   
Дата:   11-03-10 13:30

Маро, много хубави кадри, но по принцип смятам за неетично публикуването им. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   11-03-10 13:33

има ли изящно изкуство в този форум ?

това би било интересна тема

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: nomadsl   
Дата:   11-03-10 13:45

fahrenheit451,

първият ти пост е много точно наблюдение.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rhyan   
Дата:   11-03-10 13:48

farenheit451 - съгласен съм с теб да се уточни що е то портрет. По дефиниция е картина, снимка, статуя на човек...референция Уйкипедия на английски

В тази връзка, номадсл има доста добри портрети, въпреки че набеждават човека че снимал предмети, примерно очи...Та, нека да дефинираме за какви портрети говорим?

това например портрет ли е?

http://87.121.7.213/site_pics/151/e_1231689387_2.jpg



А това?
http://87.121.7.213/site_pics/194/l_1233244036_VAS_35737777777.jpg



Или само това е портрет, и дали изобщо е портрет
http://87.121.7.213/site_pics/122/z_1244141829__DSC9056.jpg



Оставям настрана издебнатите снимки на бабите на улицата - не че не ми харесват, но явно излизат от категория портрет, докато не дефинираме коректно за какво точно иде реч.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: pacolon   
Дата:   11-03-10 13:53

Чудесна тема!
Снимам предимно приятели, защото ми имат доверие и знаят, че не бих искал от тях нещо, което не бих направил и аз. Все пак, за да са сигурни, си направих и няколко автопортрета.[smilie5]
Много ми допада мнението на avela (както и снимките и). С едно допълнение - най - често авторите се опитват да прикрият " позьорството и официалната лъжа " и поради тази причина, лично на мен, повечето "естествени" снимки ми изглеждат нагласени. Казвайки, че лъжа, аз казвам истината.[smilie5]
За триковете. Целта оправдава средствата. Хубаво е да знаеш какво искаш да постигнеш. Понякога викам, друг път пеем, до бой не се е стигало. Е... С редки изключения. [smilie5]
И да! Моделите никога не са виновни, че не си си свършил работата. "Бурсуци" има, има и добре заснети "бурсуци".

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 14:00

Значи авторката на темата снима в студио госпожи (например) и изкарва пари по този начин. Та в нейната тема портрет е например нещо което е снимано нарочно с определено осветление гримове и т.н.
И тя ви пита вие как се оправяте когато трябва да снимате хора с цел постигане на резултат който да се харесва. Не ви е питала какво е портрет.
Отворете тема "Що е то портрет" и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rhyan   
Дата:   11-03-10 14:12

Мес, авторката всъшност май питаше какво усещаме докато снимаме портрет, дали има някаква духовна връзка с обекта, какви са нашите емоции в този момент, и до колкото разбрах според нея няма значение къде сме - дали в студио, или в гората. Темата се измени, защото всеки има различно виждане за портрет, и затова май задълбахме в друга посока.

Аз лично, както споменах и по-рано, от гледната точка на аматьор с мерак, изпитвам страх да не прецакам работата, независимо дали снимам жена ми, детето ми или някой непознат. Затова предпочитам да стоя от страна и да дебна. Тогава обаче това портрет ли е, или не е, защото според мен мара е 'барнала' яко портретче на бабишора с писмото...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: pacolon   
Дата:   11-03-10 14:19

Мек, що не се кандидатираш за модератор?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Apostol.Hristosov   
Дата:   11-03-10 15:37

Автор: fahrenheit451
Дата: 11-03-10 01:51

3. Според мен да направиш портрет е обръщане към собственото ти вътрешно аз, и там някъде в това търсене, ти се срещащ или се разминаваш с човека пред теб.

...

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tantris   
Дата:   11-03-10 15:40

За обръщане към собственото аз? Не смятам. По-скоро споделянето му.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: avela   
Дата:   11-03-10 16:05

"Лъжата" не означава, че трябва да си неискрен или моделите ти да са неискрени докато се снима, напротив.
Става дума за това, че в момента, в който застанеш пред някого с апарат в ръка вече си излъгал за реалноста.
(както колегата pacolon правилно ме е разбрал.)
Да снимам хора които не знаят, че ги снимам- не бих и не съм компетентна по въпроса.

svetalcho онова, което помага е например кутия амфора, бисквити, шам фъстък, чай, кафе, енергийна напитка, вода, пенлива искра.
преструваш се, че на теб ти се яде или пие, ако те е срам в началото- или се туткаш ритуално преди снимки и като подъвчат малко нали си отпускат и лицевите мускули...
редовно си се храним и поим с моделите ако имаме възможност[smilie3]
шеговито го написах, но си е така, можете да ги попитате.[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   11-03-10 16:26

Авторката дори и не си е помисляла толкова тясно да си каректоризира темата :) Очаквам да чуя отговори от всеки, който снима партрети под каквито и да е условия и с каквито и да е очаквания за резултата.

Но съм съгласна за това че търсене на опделение на портрет е повод за друга тема. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мина   
Дата:   11-03-10 16:38

Автор: avela
Дата: 11-03-10 16:05
Става дума за това, че в момента, в който застанеш пред някого с апарат в ръка вече си излъгал за реалноста.

Абсолютно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: dtv   
Дата:   11-03-10 18:37

[smile] never_there,
много е интересна темата. ще ми позволиш ли въпрос към теб - отдавна ли се занимаваш с портретите и с фотография въобще или не? просто защото ми се струва, че интерес към емоцията в снимачния процес проявяват повече хората, за които не е постоянно/професионално/отдавнашно занимание.при теб очевидно е професионално, остава другата възможност, да не е чак толкова отдавнашно [smile]

за мен - емоция е, разбира се.с пояснението-имам предимството и щастието да е непрофесионално, незадължително, за удоволствие, само когато ме провокира и някой/нещо ме заинтересува с действие, движение, дума, жест, мимика, състояние.отношение е и с отношение, неминуемо и винаги.самото желание да щракнеш в един, а не в друг момент е вече проява на отношение.себе си проектираме, дори в портретите, безспорно.само частица улавяме от модела, няма как да е дрогояче точно във фотографията.само тази частица, която ни позволят или тази, която успеем да видим.
търся допирна точка, винаги, общуване и пълно опознаване, особено при случайните срещи, е невъзможно.приближавам се, задължително, във всякакъв смисъл, дистанциите не позволяват виждане и познаване [smile]
нямам методи, средства, залъгалки, нямам универсален подход.понякога говоря, понякога мълча, понякога провокирам, понякога просто ги следвам, понякога са в естествената си среда, понякога в непозната им, понякога съм на тяхна територия, понякога те на моя. нямам изисквания "позирай, усмихни се, завърти се, бъди такъв...", намесвам се рядко, най-много до детайли, наблюдавам докато разбера какво у човека ме е заинтригувало, какво от него искам да уловя, кога ще го извади.понякога разбирам, понякога не, понякога успявам, понякога не.не са много, не са чести, все още се търся в портретите, но ми е безкрайно интересно

в този смисъл е различно при студийните, и дори по-точно при поръчковите, ако приемем че най-често студийните са поръчкови и задачата е да се представи не човек, а продукт чрез човек.много повече възможност за скриване и роля, много повече вероятност за неулавяне на човека.
сред този тип изключение са ми портретите на Муу, затова са ми интересни, защото сякаш в повечето случаи е работил не за типа задания "представи продукт чрез човек", а под щастливата звезда "представи човека" [smile]

[smile] Номаде,
в същия смисъл те питах по повод "не е ли по-добре непрофесионален модел?".кохерентността ти долавям и оценявам като зрител, идивидуалностите им понякога не успявам [smile] но сега се замислям дали не е била в този толкова неуловим и в същото време толкова видим пласт, очите, че да съм пропускала, взирайки се надълбоко [smile]

[smile] Араки,
не се заяждай, понякога прозрението и резултатът не са едновременни явления.дори твърде често прозрението е само началото на пътя към резултата [smile]

а най-фино изкусно, за изненада на всички, го е казал Ицо [smile] но е останало незабелязано между думите заради минималната му словесност [smile]

че портретите и снимането на хора са ми емоция, издадох, чрез количеството написано [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: svetalcho   
Дата:   11-03-10 18:39

Това с бисквитите ще го пробвам задължително[smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   11-03-10 19:47

много повече вероятност за неулавяне на човека

правиш асумцията че темата ми има нещо общо с "улавянето на човека," каквото и да означава това. много хора го споменаха и виждам как може да си се объркал/а, но ако прочетеш отново първоначалния ми пост ще видиш че не говоря за специфично улавяне на личността чрез портретите които правим.

с риск да прозвуча директно, не ме вълнува особено улавянето на дадена личност такава каквато е. довам свобода на интерпретацията, ако това е важно за вас и за мисията ви за снимки -- разбира се, пишете за това и за това как го постигате.
аз питах за....ммм най-общо казано, постигане на разултати. надявам се да започваме да говорим на един език, осъзнавам че не винаги се изразявам добре и се извинявам.

аз очевидно гледам (и бях задала въпросите си идейки от тази позиция) доста по-егоистично от масата хора тук. питах за това как ВИЕ се чувствате ...дарява ли ви с енергия/удоволствие/ каквото и да е положително качество снимането на друг човек. ВАС. не него/нея. не ме интересува как се обогатява техния живот защото имат портрет, който е разкрил същността им и я е придал в/у картинка. а може и това само по себе си да е нещото, което е цел и, когато постигнетe, ви дарява с положителна енергия.
просто искам да кажа че караме-вараме и дърпаме темата в някакви много по-тесни граници, на които не мога да отговаря защото не ме касаят. но се радвам че се зарoди диалог м/у сходни опити.



Публикацията е редактирана (11-03-10 19:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Jaly   
Дата:   11-03-10 21:17

"аз очевидно гледам (и бях задала въпросите си идейки от тази позиция) доста по-егоистично от масата хора тук. питах за това как ВИЕ се чувствате ...дарява ли ви с енергия/удоволствие/ каквото и да е положително качество снимането на друг човек. ВАС. не него/нея."

Досега само четях. Но ми се прииска да ти отговоря....
Да, егоистично занимание е снимането на портрети за мен лично. Не ме вълнува дали съм уловила някаква "истинска същност на човека", интересува ме да уловя тази, която виждам аз:)) И ако успея да го покажа на другите, както съм го видяла аз, тогава изпитвам някакво доволство.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   12-03-10 08:37

тантрис, не е неетично. изпаднал си в крайности.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Frida   
Дата:   12-03-10 09:40

"аз очевидно гледам (и бях задала въпросите си идейки от тази позиция) доста по-егоистично от масата хора тук. питах за това как ВИЕ се чувствате ...дарява ли ви с енергия/удоволствие/ каквото и да е положително качество снимането на друг човек. ВАС."

Мен снимането ме изцежда.

Обожавам го, но след снимане съм като сдъвкана и изплюта.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   12-03-10 09:44

ми че то си е тежък физически труд. понякога дори и буквално[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: svetalcho   
Дата:   12-03-10 10:03

Най-лесно се снимат нарциси...те си се харесват[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Frida   
Дата:   12-03-10 10:05

о, най-пък мразим да снимам нарциси

най-обичам някой като ми каже "аз не съм никак фотогеничен", лелеее... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   12-03-10 10:13

фридке, аз винаги съм казвала, че не съм никак фотогенична[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Frida   
Дата:   12-03-10 10:19

аз на тебе отдавна съм ти фърлила око ...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: princess_lia   
Дата:   12-03-10 10:35

By the way


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   12-03-10 13:13

и аз кат мара...

ъп на темата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   12-03-10 15:42

мен ме изморява само когато не съм си паснала с обекта. когато се разбираме чудесно и нещата протичат плавно и с много енергия -- напротив, заредена съм с повече енергия от преди снимките и даже понякога имам чувството че съм като вампир на енергия; имам чувството че съм я взела от обекта пред камерата. и съм супер гладна след снимане, но това има връзка с факта, че наистина е силно физическо занимание.

на пример, утре имам да снимам едно момиче, с което не можем да се разберем и по телефона. почти съм сигурна (с надеждата че греша) че няма да си паснем и за снимките -- буквално ме е страх от деня още от днес.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: dtv   
Дата:   12-03-10 18:00

не, прочетох те внимателно в първия пост, разбрах те [smile] разбрах и че, както си я задала, темата не касае улавянето [smile]
затова и разделих, поясних, споменах разните случаи "представи продукт чрез човек", "представи човек". въпросите ти са ясни, нататък обаче малко ми се къса нишката, опитвам се да те разбера в коя плоскост си [smile]
защото, дали ще е човек или предмет или каквото и да портретосваш, тясната рамка "портрет" включва по дефиниция и същността, т.е. и улавянето.ако не правиш портрети, търсейки същността, защо въобще се правят или защо да са наречени портрети, а не по друг начин.ако не търсиш същността, контактът, разговорът преди това, емоцията са чисто механичен сбор само за въвеждане на някакъв ред.в такъв случай със същия успех и същия краен резултат можем да се самопроектираме върху стената в къщи [smile]

на мен ми носи положителна емоция винаги, точно заради общуването, дори ако резултатът не е чак толкова добър.дори случайностите и изненадите ме тонизират повече от планираните.нямам страхове преди това, нито моето, нито тяхното щастие и равновесие зависят от този портрет, не е продукт, който на всяка цена трябва да получи одобрение или възнаграждение.радва ме когато установя, че този е с нещо по-добър от предишния, че съм се справила според собствените си критерии по-добре от предишния път [smile] достатъчно егоистично, нали

не си доставяй ужаса и страха предварително, не го мисли, остави го да се случи и тогава регулирай [smile] може пък наживо човекът да е съвсем друг и да намерите общата точка изневиделица [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: dtv   
Дата:   12-03-10 18:16

а, и забравих
[smile] brb,
напълно споделям за портретите чрез вещи или детайли, дори още повече за портретирането чрез дефрагментиране [smile] понякога детайл, жест, парченце са много по-изразителни и описващи
и аналогични портрети на състояния, които нямаше да са същите, ако не бяха филмови [smile] състояния от едно цяло, делени само от секунди, един залив и едно завъртане на главата [smile]






хубава е темата точно заради разговора и споделянето, тук рядко се обсъждат състоянията около снимането [smile]
и въпроси ми възникнаха, конкретни, конкретно насочени, покрай тях се сетих, че и аз имам един страх около портретите [smile] но в следващите дни ще си ги задам, да не претоварвам с въпроси

тинте, up само с позиция :))



Публикацията е редактирана (12-03-10 18:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   12-03-10 18:53

защото, дали ще е човек или предмет или каквото и да портретосваш, тясната рамка "портрет" включва по дефиниция и същността, т.е. и улавянето.ако не правиш портрети, търсейки същността, защо въобще се правят или защо да са наречени портрети, а не по друг начин.ако не търсиш същността, контактът, разговорът преди това, емоцията са чисто механичен сбор само за въвеждане на някакъв ред.в такъв случай със същия успех и същия краен резултат можем да се самопроектираме върху стената в къщи

ох, това хич не го разбрах. чак ме хвана срам, ама ей на -- 5ти път го чета и не знам какво да отговоря. [smilie4]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   12-03-10 19:33

ааа, деси тия ги може [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: bari   
Дата:   12-03-10 20:31

Има хора дето и те не си разбират мисълта, та камо ли другите.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   13-03-10 00:10

never_there,
човекът dtv вероятно има предвид, че се изисква известна интелигентност, за да си фотограф. не просто да търсиш кадри и жестове, а по скоро да установиш някаква форма на контакт, и то контакт не с това, което е пред теб, а с това, което се крие отзад. в семиотиката, която е била доста на мода през 60те, се говори за означаващо и означаемо. тебе следва да те интересува второто. мисля, че човекът dtv има предвид да не бързаш да използваш формата - външните характеристики на модела -, докато не разбереш какво се крие зад тях. зная, че е банално, но се опитвам да ти поясня откъса, който цитира :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   13-03-10 00:52

интересно. хммм
към банално бих прибавила непрактично и безпредметно, но не съм сигурна че това искаше да каже дтб, най-малкото защото вече го бяхме сдъвкали този момент, но може и да греша. вече не знам какво мисля, съвсем се обърках в интерес на истината. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   13-03-10 00:54

съвсем се обърках в интерес на истината.

tva e neshto istinsko!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   13-03-10 01:13

never_there, извини ме. сега видях старите ти писания.

мисля, че просто си уморена :-)

Лека нощ !

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   13-03-10 01:38

сте уморена :-)
човек се объква по такива места

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   13-03-10 09:31

аз затва винаги предпочитам кратките прости изречения вместо тежките синтактични формирования. хубаво е, че съм блондинка и хората се съобразяват с това[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Canon   
Дата:   13-03-10 10:18

цялата обрисувана процедура по обезлюспването на Големия Праз (портретувания), изваждайки на показ слой след слой от поредната му маска, прилича на снимане на матрьошка - винаги има останали много скрити същности. Това се допълва с матрьошковата същност на т.н. Автор, който пък (от призива на dtv) се предполага да си събуе гащите в турска баня, пардон в публичното културно пространство.


http://glossy.tv/images/GS_matroeshka.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   13-03-10 11:32

ха ха ха,
този вид матрьошка не го знаех, а имам истинските купени от Русия [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: dta_ilko   
Дата:   14-03-10 13:52

Ами ако снимаш чужденци и не знаеш езика им?Как ще ги предразположиш/става дума за комерсиална фотография:на плажа,на някое корабче

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »