Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: hitman_1   
Дата:   09-03-10 12:27

От доста време си задавам един въпрос, и не намирам адекватен отговор:
Първи варянт: Централна точка на ауто-фокуса, заключвам и кадрирам.
Втори варянт: Ползвам различна точка от централната възможно най-близка съобразно кадрирането и снимам.

Може ли да ми обясните предимствата и недостатаците на двата варянта, кога се ползват и защо някои снима само с централна фокусна точка а други само с останалите?
Благодаря предваритело
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-03-10 12:31

Всичко зависи от целта на снимането и обекта. Принципно не всички крайни точки са кръстосани при различните камери и има риск от по-неточен фокус, но ако снимаш на отворена бленда нямаш много избор, понеже всяко прекадриране води до сериозен риск от разминаване на фокуса...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: hotsnail   
Дата:   09-03-10 12:37

От моя опит не кръстосаните точки водят до по-несигурен фокус т.е. по-често се губи и на повече ситуации не може да заключи (при слаба светлина). За да заключи фокуса трябва да има ръб или нещо контрастно напреки на сензора. С кръста просто си гарантираш това в повече случай.

Относно точноста има разни 2.8 сензори при сони и Канон които фокусират по-точно със много светла оптика т.е. бленда над 2.8 - 1.4 и подобни. Другите марки също са ок - това с 2.8 просто дава гаранция за много точен фокус.

Та при апарати среден клас като А700 и 50Д има по един такъв сензор на централната зона - за туй и хората по нея коват фокус.

Инак това дето казва алекс е вярно.

При сони от моя опит понякога е добре да накараш апарата да фокусира два три пъти т.е. атискаш, той заключва, отпускаш и пак натискаш да фокусира. Това със 85 1.4 подобрява резултата, с по-тъмни май няма значение т.е. в рамките на ДОФ-а си винаги.



Публикацията е редактирана (09-03-10 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: gam3ra   
Дата:   09-03-10 12:38

Аз съм чел, че страничните фокусни точки не фокусират толкова точно, колкото централната.
От друга страна пък фокусирането по централна точка и прекадриране също може да изкара обекта извън фокус, защото със завъртане на камерата изместваш полето на DOF.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: dau   
Дата:   09-03-10 12:43

Фокусирай по най-близката точка и прекадрирай след това.

И това не работи при много отворени бленди и близко разстояние до обекта.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: hotsnail   
Дата:   09-03-10 12:46

gam3ra ами най-добре става с опит. Хващай ДСЛР-а - за снимки пари не взимат не трябва и да проявяваш просто снимай.

Аз за А700 си знам 4 от сензорите при слаба светлина не са лесни за ползване и грешат - ъгловите 4.


http://a.img-dpreview.com/reviews/SonyDSLRA700/images/features/AF.gif



За други апарати сигурно сиима специфики.

1Д серията на Канон е най-дбре май с мнoго сензори ужасно мнгоо кръстове, скрити и мнoго 2.8 сензори

• 45-point TTL CMOS sensor
• 39 cross-type for F2.8 or faster lenses

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: volenE   
Дата:   09-03-10 12:52

Крайният резултат зависи и от това с каква оптика си и на каква бленда. Не е еднакво при снимането с широкоъгълен и с теле обектив.

Първи варИАнт: Централна точка на ауто-фокуса, заключвам и кадрирам. - много интересно ако снимаш портрет глава и рамене на човек с 85мм обектив и бленда 1,8 например, фокусираш в по-близкото око и прекадрираш какво ще се получи? Мазня.

Втори варИАнт: Ползвам различна точка от централната възможно най-близка съобразно кадрирането и снимам. В случая с 85мм и отворената бленда това е най-доброто решение според мен.

Да разгледаме същите положения при широкоъгълен обектив:

1. Снимаш интериор например 17мм, бленда 8-11, фокусираш и прекадрираш - тогава може и да получиш остра снимка.
2. При горните положения без прекадриране резултатът има доста по-голям шанс да е добър.


С няколко думи - избягвай прекадрирането, особено когато милиметрите са повечко.

За да си максимално сигурен сметни си ДОФ-а, пълно е с програми в нета, чрез които можеш да сметнеш дълбочината на рязкост спрямо предметното разстояние, фокусното разстояние на обектива и блендата.

Успех!
(най-добре е да опиташ лично за себе си посочените варианти)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: rhyan   
Дата:   09-03-10 13:13

На Д90 само централната точка му е кръстосана, т.е. може да хване фокус независимо от ориентацията на камерата. Когато снимам на отворена бленда и имам относително неподвижен обект предпочитам да използвам 3D тракинг и постоянно фокусиране, като правя поне по 2 кадъра за да съм убеден, че поне 1ния е с точен фокус. На по-затворени бленди може да ползваш и останалите точки, но на тъмно е рисковано. Имаш ли съмнения, ползвай постоянното фокусиране и няколко кадъра. Почти е сигурно че няма да пропуснеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: flipbeat   
Дата:   09-03-10 13:34

Онзи ден си направих лек експеримент с моето 1D-снимах тенис на корт в зала и използвах ВСИЧКИ автофокусни точки по периферията и се оказа, че няма никакъв проблем. Ама това е при "ветерана" 1D, все пак. Ако питаш разните разбирачи... Иначе по принцип за основната (централна) точка при Canon се знае, че (повечето) тела имат сензори за хоризонтално и вертикално отчитане за фокусиране. И затова се ползва в пъти по-често.
Иначе по темата- фокусираш със точката най-близка до обекта, който искаш да е на фокус. Прекадрирането, след като вече си фокусирал много често води до откровено безфокусно изображение. Поне при мен, де...пък за супер светлосилни обективи (ф 1.4, 1.8 ) прекадрирането СЪС СИГУРНОСТ не е решение.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: PlamenT   
Дата:   09-03-10 13:45

Добре, че се появи тази тема, че и Аз имам малко проблеми с фокуса на Е-30 и обективи Zuiko Digital 50mm f/2.0 Macro или Sigma 30mm f/1,4 EX DC HSM за Olympus.
Проблема не е дали снимам в централна автофокусна точка или странична, при Е-30 всичките сензори са кръстови и са на 2,8.

Проблема във фокусирането се получава, когато снимам примерно в помещение осветено с лампа 60w и обекта се движи.
При неподвижен обект и фотоапарата на статив при включена помощна светлина от светкавица FL 50R всичко си е OK, но при снимане от ръка и дори леко дижещ се обект фотоапарата трудно фокусира и обектива яко врътка.

Осветлението е примерно такова с мерене от фотоапарата с изключена светкавица и обектив Zuiko Digital 50mm f/2.0 Macro (F2,0; ISO 640; скорост 1/80 или 1/60)
AF Sinsitivity - Small

Това нормално ли е?
Проблема се явява на централна автофокусна точка, но и със страничните е същото положение.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: victory13   
Дата:   09-03-10 13:48

хора... ръчка... и няма празно [smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: PlamenT   
Дата:   09-03-10 13:54

При AF Sinsitivity - Normal фотоапарата търси контраст в доста широк периметър и често фокусира в нещо по-контрастно намиращо се на сравнително голямо разстояное от желаната точка, в която фокусирам.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-03-10 14:02

1/60, 1/80 за движещ се обект е малко за постигане на добра рязкост според мен. Снимал съм концерти примерно и под 1/125 ако се падне става на късмет работата. Има естествено мн изключения, но в общия случай е добре да се застрахова човек с вдигане на скоростта...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: vth41   
Дата:   09-03-10 14:05

Когато AF sensitivity е на small апарата фокусира само в точката на фокусиране, когато е на normal обхваща и зона извън точката, т.е. в първата ситуация фокуса е по-бавен и фокусира по-трудно, особено при слабо осветление. Аз по принцип снимам на normal и не съм имал проблеми с фокуса. Small използвам само при макро.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Mec   
Дата:   09-03-10 14:13

До тука никой не каза че може да фокусираш по централната, да прекадрираш и до като правиш серийни снимки мърдаш леко назад на пред и все една се е уцелила после да е на фокус.
Аз за себе си съм намерил решение, обекта е винаги в центъра когато знам че има голяма вероятност да излезе мътен заради прекадриране.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: rhyan   
Дата:   09-03-10 14:24

Мес, аз съм писал нещо подобно. Просто вместо да се местя напред+назад автофокуса съм го сложил на задния бутон и го държа постоянно натиснат. Чувам камерата как почти постоянно коригира фокуса минимално и в серията от 3 кадъра има поне 1 читав в 99% от случаите, дори и на тъмно.


http://farm5.static.flickr.com/4003/4400729828_2beb14b3f6_b.jpg

това е на бленда 2.5 снимано точно по този начин, със следящ фокус.



Публикацията е редактирана (09-03-10 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-03-10 14:32

[smilie24] \m/

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: hitman_1   
Дата:   09-03-10 14:33

Мерси на всички, мисля, че получих доста добри съвети за което съм Ви признателен.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: IDA   
Дата:   09-03-10 14:47

Поздравления на автора за полезната тема !!! [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Изхождайки от личния си опит, за мен най-доброто е да се подбира фокусна точка в зависимост от желаното място на фокусиране от кадъра. Това важи както за следящ, така и за единичен фокус. Ако се придържате към това просто правило, ще имате най-малко изпуснати (разфокусирани) кадри!

От фокусиране и прекадриране, както и от автоматичен фокус (избор на AF точки от самия апарат) вече съм се отказал напълно, дори и при работа със свръхширока оптика, при която правилният подбор на фокусна точка е от ключово значение за постигане на максимално рязък кадър по цялата му площ. Това с автоматичния избор на фокусни точки разбира се не важи за телата от професионалните (1Д/1Дс) серии, при които AF ситемата и алгоритъмът на следене фокусиране са коренно различни.

Като пример ще дам 40Д с ЕФ 85/1,8. При вертикално кадриране на бързо движещ се насрещно човек и позициониране на най-горната връхна точка от ромба върху главата на човека, в режим на следящ фокус и бленда 2,2 имам около един изпуснат на всеки 5 кадъра. Централната точка дава значително по-лош резултат, тъй като фокусът е върху корема на човека, а лицето, което е на по-далечно разстояние (по хипотенузата), остава малко или повече разфокусирано. Избягвам да работя на бленда 1,8 тъй като в този случай, поради по-плиткия фокус, изпуснатите кадри са доста повече.

При работа в режим на следящ фокус с по-дълги обективи е много важно, апаратът да се води синхронно с движещия се обект, т. е. да не се допуска, избраната AF точка да бяга извън желаната точка на фокусиране (например централната част от тялото на летяща птица). Също така е адски важно, на апарата да се оставя достатъчно време да стабилизира (захапе) сигурно фокуса, преди да се натисне спусъка. Този начин на работа изисква доста тренировки, но опеределено дава най-малко изпуснати кадри.

Това е от мен.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: ranopile   
Дата:   09-03-10 15:12

Вземаш си Хаси (от новите) и нямаш проблеми с прекадрирането (питай Борисов :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-03-10 15:14

d300 [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-03-10 15:17

хехе, радвам се че си го остави, между другото... Всеки заслужава своето Д300 [smilie25] [smilie3] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: IDA   
Дата:   09-03-10 15:54

Още нещо. При малко светлина и движещ се обект, единственият шанс за рязък кадър е подбор на момент, в който обектът спира за миг да се движи. Например, ако снимате скачащо дете в стая, трябва да дебнете момент от скока, в който детето е в "горна мъртва точка".

Също така трябва да се има предвид, че колкото е по-тъмно, толкова по-несигурен и БАВЕН става фокусът на апарата, дори и да работите на максималното ISO, за да подберете достатъчно висока скорост. Затова, за успешни кадри в тъмница се изисква много прецизна работа и заснемане на голямо количество кадри, за да има достатъчно използваеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: PlamenT   
Дата:   09-03-10 16:45

<< Автор: IDA
Дата: 09-03-10 15:54

Още нещо. При малко светлина и движещ се обект, единственият шанс за рязък кадър е подбор на момент, в който обектът спира за миг да се движи. Например, ако снимате скачащо дете в стая, трябва да дебнете момент от скока, в който детето е в "горна мъртва точка". >>

Децата трудно можеш да ги удържиш на едно място, това си е ясно, но как да хванеш момента "горна мъртва точка" при малко светлина, като в същият момент фотоапарата се побърква да търси фокуса и обектива врътка ли врътка? [smilie11] https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonHelp3.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: CyberGene   
Дата:   09-03-10 16:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: zariio   
Дата:   09-03-10 16:54

IDA,не разбрах при примера ти по-горе как ще имаш разфокусерване като фокусираш върху корема а не върху главата освен ако човекът не е с баси и шкембето?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: pefoto01   
Дата:   09-03-10 17:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: victory13   
Дата:   09-03-10 17:11

ida сигурно има в предвид това :
http://visual-vacations.com/Photography/focus-recompose_sucks.htm

принципно и аз избягвам прекадрирането...
а в последно време и доста ръчно [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: IDA   
Дата:   09-03-10 17:24

Zariio,

Лицето, коремът и обективът образуват правоъгълен триъгълник, чиито дълъг катет е растоянието между обектива и корема, а хипотенузата е разстоянието между обектива и лицето. Късият катет е разстоянието между лицето и корема. Ако снимаш човек от 5 метра разстояние (между обектива и корема), а разстоянието между корема и лицето му е 1 м., то, съгласно Питагоровата теорема, разстоянието между обектива и лицето ще е равно на 5,1 м., т. е дължината на хипотенузата. Разликата между точката на фокуса (корема) и лицето е 10 см., т. е. достатъчно голяма, за да се дефокусира (не силно, но видимо) лицето при работа със светлосилен телеобектив. Ако човекът е шкембелия, тази разлика ще е 20, 30 и повече см., т. е. при фокусиране по централна точка, нямаш шанс за фокус върху лицето :))). Ти нали имаш EF 85/1,2L. Пробвай!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: pmartinov   
Дата:   09-03-10 17:27

IDA


Пропускаш една "малка подробност"


Височината на гледната точка [smilie3]


[thankyou]



Публикацията е редактирана (09-03-10 17:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: IDA   
Дата:   09-03-10 17:29

Victory13,

Точно това имам предвид. Там нагледно е показано. Благодаря! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: IDA   
Дата:   09-03-10 17:33

Мартинов,

Гледната точка е такава, че централна фокусна точка, по която фокусираме, попада върху корема. Казал съм го! На практика, това означава, че леко съм приклекнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Myth   
Дата:   09-03-10 17:36

Може ли да внеса само една лека поправка, ако е бързо приближаващ се човек, е логично да тича, а щом тича няма как кормема да е по-напред от лицето, тоест лицето ще е по-близо до обектива а не обратното, иначе с всикчо съм съгласен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: swan_   
Дата:   09-03-10 17:47

И аз предлагам да се замислите дали гледната точка е на височината на корема. Ако фотографът е прикленал леко, тя се пада на височината на гърдите и се образува равнобедрен триъгълник т.е. няма проблем:)
Аз пък по навик фокусирам само по централна точка и прекадрирам и ако не става дума за движещ се обект съм доволен от процента на успешните кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: LKK   
Дата:   09-03-10 17:51

Да кажа и аз, че ако се абстрахираме от някои от аберациите на даден обектик /кривина на полето/, при снимане посредством фокуса имаме две взаимносвързани равнини, едната е тази на регистриращата матрица, а другата е в предметното пространство, там където е обекта на снимката. т.е. ако сме приклекнали на височината на пъпа и сме го фокусирали с цантралната точка най вероятно и очите ще са на фокус при изправен човек с нормално телосложение.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: IDA   
Дата:   09-03-10 18:03

Swan,

Дори и да се пада на височината на гърдите, пак има разлика в разстоянието до лицето. В линка на Victory13 това е много добре показано. Така че, ако снимаш с китовия обектив, с неговата голяма дълбочина на рязкост, съм съгласен, че няма проблеми. Но ако снимаш с някой светлосилен на отворена бленда, от достатъчно близко разстояние, няма да имаш нито един правилно фокусиран кадър! В такава ситуация, който снима с фокусиране по централна точка и прекадриране, просто "духа супата"!

Между другото, точно тази разлика между дължината на катета и хипотенузата е причината, светлосилните обективи да мажат по краищата на кадъра напълно отворени, при което дълбочината на рязкост е по-малка, отколкото въпросната разлика. На мен не ми е известен светлосилен обектив, който напълно отворен, да е еднакво рязък в центъра и краищата на кадъра.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: PeterPAN   
Дата:   09-03-10 18:32

CyberGene написа:

> Най-лесният вариант да имаш снимки на фокус е просто да снимаш
> с Никон [smilie18] Еми не ми се чака до петък, кво да правя...
> [smilie18]


[smilie24] [smilie18] [smilie24] [shtrak] [beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: IDA   
Дата:   09-03-10 18:41

Да де, за Никон законите на физиката не важат! За тази марка има специални физически закони, които винаги гарантират перфектния фокус! Да живее Никон!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: hotsnail   
Дата:   09-03-10 19:09

IDA в примера с 85/1.8 дори в статична ситуация ако фокусираш на корема на човека главата му става размазана до неузнаваемост, независимо дали прекадрираш.

Личен опит. Фокусирай точно там дето трябва със светли обективи и никакво прекадриране. (та да стане фокус се едно със никона на Сайбера [ezik])

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-03-10 19:28

Аз ще пиша малко са моя тип снимане.
Изключително рядко ползвам страничните аф точки защото рядко главния обект заема толкова голяма част от кадъра за да налага ползване на странички аф точки за кадриране.
Обикновено снимам на централна и кадрирам с кроп.В редки случай се нлага използването на страничните аф точки.

Снимам изключително на следящ фокус - приоритет на спусъка и централна точка.
Никакви модове,комбинации и прочие.
Тва със д300.

Когато снимам портрети със светлосилен обектив просто сменям приоритета на фокус-а.

Това ми гарантира следящ аф коригиращ всяко изместване спрямо обекта и в същото време перфектен фокус на всеки отснет кадър.

При следене е много важно да се научите да водите обекта и да задържате аф-точката в/ъ него през възможно най много време.

Автофокуса значително се подобравя при обективи с константна 2.9 бленда.
Осезателно е по-добър също и със обективи с констатна бленда ф/4
След бленда 5.6 значително падат качествата на автофокуса но все още са много използваеми.(д90,д300)

Имам остри кадри със 300ф/4 + 1.7 тц с бленда 7.1 май беше.Там фокуса е бавен до намиране на обектва на фокус но след това следенето е относително добро.Но ако ви излезе от фокус обекта отнема много време докато го намерите пак и в повечето случай това е фатално :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: swan_   
Дата:   09-03-10 19:29

IDA, просто ми е интересен спора, не че е много важно. Та представи си че си приклекнал с лице на височина на гърдите. Тогава медианата (ъглополовяща и т.н.) на равнобедрения тръгълник сочи гърдите, едното бедро е апарат-лице, другото - апарат-корем т.е. разстоянието от апарата до корема е равно на разстоянието от апарата до главата.
[smile] [ezik] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: CyberGene   
Дата:   09-03-10 19:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-03-10 20:39

[smilie24] На Д300 е още по-голям кеф, защото заемат почти целия кадър [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: roza2   
Дата:   09-03-10 20:44

хубава тема,
аз имам проблем с фокуса ама се някой ден ще се науча ;)


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: zariio   
Дата:   09-03-10 21:04

[smilie24]



Публикацията е редактирана (09-03-10 21:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Magnifico   
Дата:   09-03-10 21:27

В някои случаи ползвам АF+MF [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: bozata   
Дата:   10-03-10 03:14

BHPhotoVideo.com видео форумите имат страхотни 3 лекции за аутофокус. Достатъчно са принципни за да стават и за други апарати. Поне на мен ми бяха много полезни.
П.С. Заключването на фокуса с централната точка и прекадриране може да доведе до липса на фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: danbi   
Дата:   10-03-10 07:49

Това за автофокусните системи се е превърнало в голяма легенда [smilie5]

Разбира се, че всички автофокусни системи... фокусират. Разликата идва от разни подробности, като: дизайн, СОФТУЕР, прецизност на изработка и настройка, СОФТУЕР...

На теория, колкото е по-дълга една автофокусна линийка, толкова по-прецизен може да бъде фокуса. Обаче, автофокусната линийка не може да бъде по-дълга от "изходящия отвор на обектива". Защото тогава просто има ситуации в които автофокуса не работи. От това следват няколко извода:

1. Колкото е по-голям сензора, толкова по-прецизен може да бъде фокуса (при същата светлосила).

2. Ако обектива ти е по-светлосилен, може да ползваш по-дълга линийка. Т.н. "ф/2.8 сензори". Последния опит на Канон за подобряване на автофокусната система на 1Д се състои именно в слагане на повече такива (по-дълги) линийки и съответно препоръка да се ползват .. доброзорно... по-светлосилни обективи.

3. Кръстосания сензор не прави фокусирането по-прецизно, просто позволява да се установи контраст в едната или другата посока (или диагонално, дори).

4. Сложните автофокусни системи, могат да ползват едновременно много сензори, за решаване на задачи от рода на "адекватен" ДОФ, като се стараят максимален брой автофокусни точки да са "на фокус" (тоест, в толеранса на фокуса). Тук обаче качеството на автофокусната система (прецизна изработка, прецизна настройка, свестен софтуер, бърз процесор) са решаващи.

и т.н.

Разбира се, човек може просто да избере да снима с Никон. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: danbi   
Дата:   10-03-10 07:56

IDA рече "На мен не ми е известен светлосилен обектив, който напълно отворен, да е еднакво рязък в центъра и краищата на кадъра."

Всъщност, интересувал ли си се от продуктите на друг производител, освен Канон? Щото такива продукти има и то не малко, от началото на миналия век.

ПП: не се заяждам [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: hitman_1   
Дата:   10-03-10 10:34

Драги съфорумнци, възможно ли е поне в тази тема, която видно се харесва, да не се замеряте с Марки, Модели и никому ненужни закачки. Принципите са едни и съм много благодарен на хората които дадоха своето мнение и споделиха своя опит и знания. Все пак за това сме тук, а не да се прескачаме с меко казано глупави шеги, петъчни простотии и т.н.

Респект му е майката .. и бащата.. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Mec   
Дата:   10-03-10 12:08

Плиткият ДОФ не е като равнина, а като парче от сфера с радиус равен на предметното разстояние.

п.п. вероятно ще го разберат горното изречение само 9 човека и половина , ама кво ми пука...



Публикацията е редактирана (10-03-10 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: kapitancho   
Дата:   10-03-10 14:42

Мес, свера -> сФера.

Иначе е ясно, че проблемите са основно при фокус на близки разстояния и снимане на отворена бленда. При тези случаи е най-лесно да се фокусира по най-близката странична точка (стига да са достатъчно) и след това както казва pd, кропваш кадъра. Другият вариант е пак по най-близката точка и прекадриране, но само ако изместването може да бъде минимално. В противен случай се получава описания (д)ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: vgramatikov   
Дата:   10-03-10 14:46

Mec о знаем :) Не сме толкова неуки :)
Не случайно прекадрирането не е оферта.
При телеобектив този ефект намалява защото кривата е много малка [smilie3] Проблема си остава за портретистите най-вече.Аз за брой аф точки не плача.На мен ми трябва бърз и точен автофокус ,а не много точки [smilie7]
Ако ще 3 точки да са ама да цепят мрака.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Mec   
Дата:   10-03-10 15:48

особено когато се опитваш да снимаш гълъби клекнал а те се разхождат на 50 см пред тебе, до като го уцелиш да му е на фокус и главата и краката и перата на опашката ...
друго си е то да снимаш гугутки кацнали на някоя жица и не мърдат от там

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: stav   
Дата:   10-03-10 19:58

> Плиткият ДОФ не е като равнина, а като парче от сфера с радиус
> равен на предметното разстояние.
> п.п. вероятно ще го разберат горното изречение само 9 човека и
> половина , ама кво ми пука...
>

Аз съм от тия дето не го разбраха.
Защо е сфера, а не плоскост?
И ако е сфера, какъв ни е проблема с фокусирането и последващо прекадриране?

Нещо не се връзва (и на теория и на практика май).


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: flipbeat   
Дата:   10-03-10 20:32

"Обикновено снимам на централна и кадрирам с кроп."


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: bozata   
Дата:   10-03-10 20:38

написа:

> > Плиткият ДОФ не е като равнина, а като парче от сфера с
> радиус
> > равен на предметното разстояние.
> > п.п. вероятно ще го разберат горното изречение само 9 човека
> и
> > половина , ама кво ми пука...
> >
>
> Аз съм от тия дето не го разбраха.
> Защо е сфера, а не плоскост?
> И ако е сфера, какъв ни е проблема с фокусирането и последващо
> прекадриране?
>
> Нещо не се връзва (и на теория и на практика май).
>
Фокусната равнина е различна от ДОФ затова прекадрирането може да доведе до размазване. Представи си малък ДОФ - като при портретите, широка бленда, малко разстояние до обекта - целта е да се получи хубавото размазване на фона, т.нар. "боке". Снимаш примерно две лица, едно до друго. Фокусираш на дясното и прекадрираш върху лявото. Разстоянието се променя а фокуса не. Ако имаш голям ДОФ точността на фокуса е от по-малко значение защото доста неща са ти на фокус поначало. С малък ДОФ е много лесно да излезеш.
Виж този калкулатор http://www.dofmaster.com/dofjs.html
. Ето един пример: За малкия Canon DSLR (APC сензор), при фокусно разстояние 50, бленда 4.0 и разтояние до обекта 2м ДОФ ти е само 24см! Това на практика ти е дълбочината на главата. А мръднеш малко, а си извън фокус. И това няма нищо общо с това дали ти треперят ръцете или не. Колкото е по-малък сензора толкова е по-тънка работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: stav   
Дата:   10-03-10 21:17

Не разбрах какво общо има с формата на ...
та въпроса е на какво.

1. Ако е за формата на ГМТ (да се чете - Геометрично Място от Точки) с точен фокус, то според мен, това е плоска равнина перпендикулярна на оста на обектива. (Не съм сигурен за ТШ обективи)

От там идва и проблема с прекадрирането.


2. Ако е за DOFa, то тогава не говорим за равнинна, а за обемна фигура (включваща и равнината на точния фокус). Но пък в никакъв случай не е със сферични повърхности, а още по-малко с радиус равен на предметното разстояние).


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Rotor   
Дата:   10-03-10 21:22

bozata не разбра въпроса на stav. И аз докато, четях темата се чудех същото, като него!
Въпроса е друг. Ако фокусираш по един обект, след което прекадрираш, така че обекта да не е в центъра на кадъра, би трябвало въпросният обекта и след прекадрирането да си остане на фокус (това само ако фокусната повърхнина е сфера а не равнина). Обаче, ако фокусната повърхнина е равнина, тогава при прекадриране наистина фокуса трябва да "бяга" от обекта по който си фокусирал!

Е така ли е или не е така?
Кое е вярното?
@stav за простота, нека говорим само за повърхнината на точен фокус. Другото е аналогично...

ПП:
Ква е тази небивалица със снимане на две лица фокусираш по едното, а кадрираш другото? Много ясно, че ще фокусираш по това, което ще снимаш!



Публикацията е редактирана (10-03-10 21:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Mec   
Дата:   10-03-10 21:35

@ stav
отидох и гласувах два пъти с по 4 точки за твоите снимки, това е което мога да направя за теб.
За другото дето питаш го има обяснено на руски с чертежи даже, но не съм запазил линка да ти го пусна тука.
Някой друг може да се сети за някой линк, евентуално.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: the_drug   
Дата:   10-03-10 21:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Rotor   
Дата:   10-03-10 22:08

С две думи Mec ще го разберат малко хора, защото не е прав.

Плиткият ДОФ не е като равнина, а като парче от сфера с радиус равен на предметното разстояние.

п.п. вероятно ще го разберат горното изречение само 9 човека и половина , ама кво ми пука...


Явно фокуса си е в равнина, а не сфера. То, като се замисли човек си е и логично - матрицата на апарата е равнина и ву нея се проектира друга равнина.



Публикацията е редактирана (10-03-10 22:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: zhbuts   
Дата:   10-03-10 23:28

Фокусната равнина би ТРЯБВАЛО да бъде плоскост (равнина). На практика май при някои обективи се получава изкривяване на равнината, което се приема като недостатък.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-03-10 00:18

zhbuts имаме учасник познал точните килограми!

Хубавите обективи фокусриат в-ху равнина - обикновенно пише Planar, Zeiss и Sony някъде по корпуса [smilie18] [smilie18] до 4 цифрената цена.
http://en.wikipedia.org/wiki/Zeiss_Planar



Тамрон 17-50 е пример за доста крив обектив дето фокусира в сфроидна (не е сфера ами нещо леко елиптично) повърхност - той има и малко странно поведение с крайните фокусни точки на моя А700 - това не го прави лош - просто трябва да си има едно наум човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: slivenski   
Дата:   11-03-10 01:25

За това ли говорите?


http://www.telescope-optics.net/curvature.htm



Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 08:06

Ох, леле що ми трябваше да се обаждам...
Вземете една пръчка дълга 200см и я местете с изпъната напред ръка, нагоре надолу и вляво и вдясно.
Равнина ли описвате ? Или сфера?

При дълбочина на ДОФ-а от само един самтиметър ( за да стане по ясно), насочваш с изпъната ръка пръчаката да опре до една стена на 150 сантиметра височина. После вдигаш пръчката нагоре мърдайки само китката на ръката. И краят на пръчката започва да се отдалечава от стената, което значи че излизаш от полето на ясно изобразеното пространство ( ДОФ ) което е с условна дълбочина от само един сантиметър.

Така по-ясно ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Rotor   
Дата:   11-03-10 09:17

Ми от самото начало си беше ясно! Не знам защо реши, че няма да го разберем :)
Въпроса по-скоро е, дали е вярно! Аз лично не съм напълно сигурен. Чакам някой физик да потвърди ;) Все пак не снимаме с пръчки :) Леко по-различно е [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: meraklia_pz   
Дата:   11-03-10 09:43

Темата е много добра, защото и аз имам проблеми с точният и бърз фокус. Аз си мисля, че говорите за различни неща. Аз разбирам нещата така (само ако мога да ги опиша де) Наистина матрицата е равнина и до там нещата спират с равнината. Ние не снимаме стена и обективите не са прости механизни само с една равнинна леща. Проблема е това как всичко около нас да се пресъздаде на една равнинна повърхнина (снимката). Това е магията на фотографията :))) Когато фокосираме в определена точка може да се каже, че точката е единствена сама по себе си на това разстояние, защото ако се погледне следващата точка (ляво/дясно или горе/долу), ами тя вече се намира на различно разстояние (много ми хареса примера с пръчката и движениета на ръката). Тука се говори в идеалният случай. Друг е въпроса за качеството на техниката. И "явлението" DOF. Него незнам как да го определя [smilie8] Защото имам проблеми с него и трудно хващам движещи се обекти на фокус [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-03-10 09:47

Mec такак е ако оптиката ти е пръчка [smilie18] [smilie18]

Мисля че е добре да прочетете малко за оптика и физика
http://markishki.hit.bg/dictionary/Dictionary.htm

http://markishki.hit.bg/dictionary/Temi.htm

http://markishki.hit.bg/index.htm



Благодарение на Пенчо Маркишки има публично достъпни доста интересни четива. Да е жив и здрав!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Блясък   
Дата:   11-03-10 09:58

Е те тук е силата на ТамПона 17-50/2.8 - кривата фокусна равнина, но изкривена напред, а не към обектива [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: bozata   
Дата:   11-03-10 10:16

написа:

> bozata не разбра въпроса на stav. И аз докато,
> четях темата се чудех същото, като него!
> Въпроса е друг. Ако фокусираш по един обект, след което
> прекадрираш, така че обекта да не е в центъра на кадъра, би
> трябвало въпросният обекта и след прекадрирането да си остане
> на фокус (това само ако фокусната повърхнина е сфера а не
> равнина). Обаче, ако фокусната повърхнина е равнина, тогава при
> прекадриране наистина фокуса трябва да "бяга" от обекта по
> който си фокусирал!
>
> Е така ли е или не е така?
> Кое е вярното?
> @stav за простота, нека говорим само за повърхнината на
> точен фокус. Другото е аналогично...
>
> ПП:
> Ква е тази небивалица със снимане на две лица фокусираш по
> едното, а кадрираш другото? Много ясно, че ще фокусираш по
> това, което ще снимаш!
>

>
> Публикацията е редактирана (10-03-10 21:27)

Фокусът е равнина, ДОФ е част от сфера. Всъщност не е сфера а кухо кълбо, защото за разлика от равнината, ДОФ е в определени граници. Идеално, обектът трябва да е в пресечната точка на фокусната равнина и кълбото, но доколкото е в границата на ДОФ си ОК.
Прекадрирането измества и равнината, и кълбото, при това по много сложен начин. Дори ако приемем че въртиш апарата около центъра на ДОФ сферата (да приемем за простота че това е сензора, т.е. въртиш по вертикалната ос на сензора) равнината ще се премести така че оригиналният обект ще излезе от нея. Изкушавам се да публикувам Visio за да е по-нагледно, надявам се че си го представяш.
Така че си прав, равнина е и фокусът се измества. Затова имаме повече от една фокусна точка, иначе една щеше да е достатъчна с прекадриране. Прекадрирането работи когато ДОФ е по-голяма така че да компенсира за "грешката" във фокуса.
ПП Примерът с двете лица не е идеален, прав си, ама нищо друго не ми дойде в момента.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: dnachev   
Дата:   11-03-10 13:38

Нещо не мога да си представя как ДОФ и фокусна равнина ще са различни, в крайна сметка едното е производно на другото (разположението на ДОФ-а се контролира от фокуса, в крайна сметка ДОФ-а е резултат на липсата на фокус).

Това с фокусната равнина ще трябва преговори по физика да направя, че беше малко отдавна ;)


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 14:08

При опитите ви да дешифрирате кой какво и колко лошо обяснява, имайте на ум че става въпрос за прекадриране. Фокусираш наприемр ръчно в една тухла от стената и после повдигаш обектива да хванеш да е в центъра на къдъра табелата с надписа с името на улицата. И табелата излиза мътна или размазана защото не е на фокус. А не е на фокус защото разстоянието от нея до обектива е по-голямо от разстоянието от тухлата до обектива. Пък ти си фокусирал според разтоянието до тухлата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: kapitancho   
Дата:   11-03-10 14:22

Що годе лесно се смята. Ако вземем предвид следните неща:

Кривата фокусна равнина се влияе по-силно при:
1. По-широкоъгълните обективи
2. При по-близки снимки
3. При по-отворена бленда.

При фиксирани 1 и 2, решението е 3 :)
Например при снимка от метър с кропка и 50мм обектив, бленда 4 дава гаранция, че прекадрирането ще свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Myth   
Дата:   11-03-10 14:36

Принципно си прав, ама то по тая логика излиза, че дори когато не прекадрираме и фокусираме по централна точка то всичко извън нея трябва да не е на фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: Rotor   
Дата:   11-03-10 15:05

Mec Табелата би трябвало да излиза мътна по друга причина!

Мои свободни разсъждения: [smile]
Представи си геометричната трансформация, която трябва да се получи при проектиране на част от сфера в/у равнината на матрицата. Не ми се мисли, колко криво щеше да е всичко... (но като се замисля то си е криво при широките обективи). Освен това всички чартове за тест на обективи са равнинни а не сферични...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за АФ или как да фокусираме?
Автор: kapitancho   
Дата:   11-03-10 20:52

Myth, няма проблем, защото разглеждаме само централната точка на оптичната система.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »