Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Molotov   
Дата:   09-03-10 00:43

Решил съм да си набавя цифрово тяло за няколко обектива на резба М42 и пуснах тема в базара, получих доста оферти за Canon-и и Pentax-и. Като цяло Canon са си Canon и трудно някой (с изключение на Nikon) може да ги конкурира. Бях доста шокиран обаче от техническите характеристики на някои от телата, които имам като опции. Особено един Pentax K-m се оказа, че по общи характеристики не остъпва толкова много на Canon-ите.
Също съм чувал, че Pentax са далеч по-пригодни за М42, защото в някаква степен цифровите им обективи са направени на сходен принцип с някогашните ГДР-ски шедьоври на инженерната мисъл (макар и по качество да не могат да се мерят с тях) и се чудя към какво да се насоча в последна сметка.
Особено много ме вълнуват процесорите на телата и по-скоро това Пентакският с много ли отстъпва на Канонските?
Тук съм извел общи характеристики на апаратите, които ми се струват най-интересни.

compare 400D; 450D; K-x; K-m

Надявам се на мнения по въпроса и, че това няма да стане поредната арена на Canon vs Nikon [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: bou7   
Дата:   09-03-10 01:02

Грабвай PENTAX K-X и после да черпиш[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: pefoto01   
Дата:   09-03-10 01:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Георги   
Дата:   09-03-10 08:49

за м42 определено пентакс

на канона можеш да слагаш обаче и никори, където има доста интересни неща, както и цайсове за контакс-яшика....

ако е само за м42 пентакса е по-удачен иначе

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   09-03-10 08:57

"защото в някаква степен цифровите им обективи са направени на сходен принцип с някогашните ГДР-ски шедьоври на инженерната мисъл (макар и по качество да не могат да се мерят с тях)"

мноооого странна мисъл [smile]
Не я разбирам и няма да коментирам.

По темата - за 42мм Пентакс е без конкуренция, освен споменатите предимства, имат стабилизация в тялото. K-X е много добър избор.


Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Mec   
Дата:   09-03-10 09:14

Само за информация на питащия, на един друг форум един тукашен потребител е написал следното:

"Ако успееш да си намериш втора ръка Fuji F30 или дори легендарния F31fd-това е изборът за вечни времена-мен даже ме е яд, че си взех DSLR, разликата до ISO800 включително е строго минимална."

Та този потребител идва и тука да ни обяснява преди че, по-велико японско творение от Пентакс К-х нямало. Това беше преди да си го е купил. А въпросния човек сега ще го изплаща цяла година този К-х. Та на прехвалени гъби с голяма кошница не ходи.

И тези М42 обективи едва ли ще ти вършат същата работа като да речеме един 70-300мм стабилизиран от тук:
http://www.kamera-express.nl/index.php?page=product&product=18933
само 350 евро и не се занимаваш с М42 ръчни фокуси и треперещи във визьора кадри.
Ако искаш ще ти дам линк на един форум на френски, там един човек имал цайс 135мм ама не успява да снима мърдащи обекти с него и си търси нещо с бърз автофокус и стабилизацийка.
Има и 55-200мм за 176 или 169 евро пак стабилизиран и с мотор за автофокуса.
И накрая, по-добре се хванете през лятото да бачкате "на черно" (нидекларирано) по някой строеж в Люксембург и ще изкарате пари за обективи със стабилизация и бърз мотор за атвофокус. Минималната работна заплата там е 1600 евро.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Георги   
Дата:   09-03-10 09:21

за 350 евро можеш да си купиш 135/1.8

а един път погледнал през него, никога повече няма да погледнеш евтин зумак



хайде по-умерено с глупостите, човека си е решил че иска МФ стъкла, не му пробутвай адския пластмасов мрак

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Myth   
Дата:   09-03-10 10:07

Mec, а ти колко години изплащаш D40? Та не знам кой какво написал но едва ли някой ще отрече, че наистина няма по-оптимално от Пентакс за ръчнофокусни обективи. То и в други оношеия няма алтернатива, примерно Pentax K-x, ама айде, че ще наскачат сега Канонци и Никонци.
Ама иначе Канона разбира се с МНООООГО бърз процесор е, като овърклокнеш, дори и сам почва да снима.[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (09-03-10 10:09)

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Mec   
Дата:   09-03-10 10:52

@ Myth
Ми да ти кажа право, не го изплащам Никоня Д40, погледни снимките в профила ми и се сети сам къде живея.

@ Георги
човека са го подлъгали че старите ви М42 боклуци, дето се чудите на кого да ги пробутате с максимална печалба, щяли да му излезнат много по-евтино от новите обективи - Тамрон, Сигма, Токина, Никор, Канон и др.
Това е горчивата истина, тука като пита някой какво да си купи и веднага го съветват да си бил купил за същите пари от базара нещо на старо, щото имало предлагане.
То и аз имам един 50мм Никор на ръчен фокус с Д40, ама в неделя като ходих да щракам на карнавала не го бях сложил него. Щото КУКЕРИТЕ много подскачат и не може да ги хване лесно на ръчен фокус човек. Бях се набутал даже в редиците между тях да ги щракам. Те скачат и си стоят на мястото а аз щракам. С ръчнофокусен М42 движещи се обекти няма как да снима успешно човек. А като е отминал мигът, повече не се връща.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: shmirgela   
Дата:   09-03-10 11:10

Mec : Това, че ти не можеш да боравиш с техниката не значи, че и с другите е така.
То с тоя д40 верно си е мъка.
Ти ли беше тоя дето се буташе в кукерите? Много грозно!

Пентакс има функция да снима само на фокус, която по ми допада от по-евтините автофокусни решения, които евентуално бих платил.

Разбрахме вече, че си голяма работа, живееш в Ивропата и изкарваш много пари по скелетата, заедно с масльонките. Стига парадира вече с това.
Човекът има конкретен въпрос за тяло за м42 обективи, а ти го прати в хиледарките.

Molotov : И пентакс и канон имат добри модели. Аз като притежател на 2 броя пентакс, мога да ти го препоръчам. Вече споменах за catch-in/trap focus. Можеш да потърсиш в нета повече. Имаш вградена стабилизация, което ти прави всеки хелиос за 10 лв стабилизиран. Потвърждението на фокуса става без всякакви допълнителни глухарчета, минзухарчета и тн. Има малък буфер, но това за мен не е голяма пречка.

Избирай умно [smilie3]



Публикацията е редактирана (09-03-10 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   09-03-10 11:14

"С ръчнофокусен М42 движещи се обекти няма как да снима успешно човек."

The Pentax ME-F, which used focus sensors in the camera body coupled with a motorized lens, became the first autofocus 35 mm SLR in 1981

Явно преди това не са снимали движещи се обекти.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: johnny_fx   
Дата:   09-03-10 11:14

Както се казва: Баба ви все с автофокус е снимала.
Автофокусът е голямо предимство, ама и без него може. И не е като да няма страхотни фотографии с допотопна техника. А сега куцо и сакато щрака, че и аз между тях. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Mec   
Дата:   09-03-10 11:26

Ееее, и аз имам Зенит ама нещо не го ползвам. А си е като чисто нов.
И съм се учил да снимам преди 1981 година, за сведение на съфорумците.
И съм промивал две години снимки на червена лампа още преди 1981г., но сега нещо не ми е мерак да си купувам М42 обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Георги   
Дата:   09-03-10 11:29

Mec, това че ти си некадърен, а визьора на D40 малък, и без мерене при снимането, си е твой проблем.

Аз съм снимал фестивали с ръчни обективи и проблеми с това нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: pefoto01   
Дата:   09-03-10 11:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: serjy   
Дата:   09-03-10 11:33

Mec, тебе като не тие мерак, следва и на другите да не е? Щом ти си открил НЕВЕРОЯТНО качествение 70-300вр, трябва всики да си го купим ли? Аее къш вече, никонски талибанчета [smilie19]

М42 обективите имат интересен рисунък. Има и качествени стъкла сред тях. Снимането с такива обективи има своя фотографски чар. Никон е най-неподходящата марка ако искаш да снимаш на М42. Както ти казаха по-горе. Ако ти се снима със стари обективи само пентакс.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Георги   
Дата:   09-03-10 11:33


http://i21.photobucket.com/albums/b259/givanov/893d2305.jpg



ето ти на ръчен фокус коли движещи се с около 70км/ч, съдейки аз с каква скорост излизам от този тунел [smilie23] [smilie23] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: didesignbg   
Дата:   09-03-10 11:36

Георги, крив ти е обектива[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: pefoto01   
Дата:   09-03-10 11:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: ibk   
Дата:   09-03-10 11:54

@Mec - специално за теб!
Те скачат и си стоят на мястото а аз щракам. С ръчнофокусен М42 движещи се обекти няма как да снима успешно човек. А като е отминал мигът, повече не се връща.

С ръчнофокусен Pentax K 135/2.5 и istDS

http://87.121.7.213/site_pics/171/b_1237884535_IMGP1475_small.jpg




http://87.121.7.213/site_pics/180/k_1237884206_IMGP1480_small.jpg



Айде наздраве.[beer]
И не си мисли, че ти си центъра на Вселената, ако ме разбираш какво искам да кажа.


Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: stilnox   
Дата:   09-03-10 11:56

С Пентакса точно с ръчнофокусни обективи аз снимах кушиите (с Пентакс А70-210 Ф4) и нямам кадър който да не е на фокус - (просто тялото ти не позволява да снимаш ако не е на фокус!). Отделно от това когато снимам волейбол - ползвам най-обикновена петдесетка на ф2 (за 30лв от съфорумец) която бие по всички параграфи всякакви супер автофокусни спортни обективи... а да дам малко примери

210мм ф5,6 ръчен фокус:
http://87.121.7.213/site_pics/189/t_1266780337_IMGP0874.jpg



50мм, ф3,5 ръчен фокус:

http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1240998318.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Mec   
Дата:   09-03-10 11:58

Ма аз бях дете когато ги проявявах и промивах във ваните чернобелите снимки. И в последната вана май имаше фиксаж, ако не се бъркам нещо сега през 2010г.

И кво не познавам точно ?
Мераците ви да се отървавате от обективи които не ви харесват ли?
Или това че на сайта на един от производителите на обективи се хвалят че 90мм макро са го направили да е падходящ за ползване с цифрови фотоапарати, на който матричният сензор имал лошия навик да отразява светлината та трябвало специални (новоразработени ) покрития на последната леща за да се намаляват аберациите от тези отражения ?
Тия 40 годишни М42 обективи руснаците, германците и японците дали са ги правили според особеностите на цифровите фотоапарати от 2009г. ?
И ако са панацея тези прехвалени М42 обективи, защо тогава като гледам с какво снимат модераторите по едни други форуми на друг език, няма никой да е изредил в профила му 5 - 6 М42 обективи ? А те ползват от Д700 нагоре и джамове на Ф2.8 .

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: jorro_z   
Дата:   09-03-10 12:50

Мес, понеже виждам че си запален противник на М42, защото били стари, ръчни и гадни, би ли коментирал ей това:
http://magazin.photosynthesis.bg/category/288

(това са само част, има и други)
Чудя се аз, защо ли продължават да ги произвеждат и наши дни, все пак? И то не кой да е.

Е, да. Не са много евтини. Пак се питам - защо ли? Малко противоречи някакси на твоята теза, че М42 са стари, евтини боклуци...

@ Молотов:
И двете марки (Канон и Пентакс) са достатъчно добри, за използване с ръчнофокусни обективи на М42.
Просто Пентакс е по-удобната марка, конретно за М42. И канон става обаче.

Защо е по-добра? (пак повтарям - конкретно за М42). Колегите споменаха по-нагоре, (аз малко да систематизирам):
- Имаш мерене, със всяко пентакско тяло.
- Имаш потвърждение на фокуса, със всяко пентакско тяло.
- Имаш стабилизация, със всеки обектив.
- Няма нужда от глухарче.
- Имаш фокус трап/кеч ин фокус.
[beer]

Едит: Относно процесорите.
Процесорите (и в комбинация с буфера) на по-ниския клас тела - К-м, К-х, дават възможност да снимаш серия от около 6-8 кадъра ЖПГ, или 4-5 кадъра РОУ серия със скорост 3.5 к/с, или повече (К-х е с 4.7 к/с).
По-високия клас тела - К10, К20 и К-7, имат по-голям буфер. К10 (който е вече доста стар модел) може да снима безкрайна серия ЖПГ 3 к/с, докато напълни картата. Или около 12-14 кадъра РОУ. К20 има малко по-малка серия, заради увеличения размер на файловете - около 40 кадъра ЖПГ, или 11-12 кадъра РОУ. К-7 е по-бърз от к10/К20 - имаш серия 5.3 к/с, можеш да направиш над 40 кадъра ЖПГ или 17-19 кадъра РОУ.

И накрая - ако си любител на заснемане на видео с ДЛСР, с пентакс+М42 отново ще имаш:
- Мерене;
- Потвърждение на фокуса;
- Стабилизация;



Публикацията е редактирана (09-03-10 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: Myth   
Дата:   09-03-10 13:10

Мес: С ръчнофокусен М42 движещи се обекти няма как да снима успешно човек.
К'во викаш? Това сигурно с на баба ти хвърчилото съм го снимал, а не с Вивитар 135/3,5 наМ42:
http://87.121.7.213/site_pics/121/y_1216300985_Starkel.jpg



и това също:
http://87.121.7.213/site_pics/116/t_1216731320_starkel_1.jpg



Снимките ти няма да коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: тела Pentax vs Canon за обективи на резба М42
Автор: boyanb   
Дата:   09-03-10 13:36

да добавя към поста на jorro_z
имаш и мотор в тялото.
Това няма връзка с използването на м42обективи , но е голям плюс [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »