Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Защо няма глухарче за Никон
Автор: boll   
Дата:   23-02-10 13:16

След като се сдобих с ръчнофокусен обектив за Никон сега ми се иска да имам и мерене (на Д40). Знам, че Каноните им слагат едни глухарчета за потвърждение на фокуса. На Никона това си работи, но пък няма мерене на експозицията при ниския клас тела.

Та въпроса ми е - защо не правят Nikon AE emulator (както AF emulator=глухарче за Канон) чипчета?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: ffwd   
Дата:   23-02-10 13:30

По същата причина, поради която Twingo няма двойнооптични ксенонови фарове, двузонов автоматичен климатик и подгряване на предното стъкло. Защото е най-ниският клас автомобил на Рено, точно както D40. Горните класове работят изключително пълноценно със стари стъкла. [smilie24]



Публикацията е редактирана (23-02-10 13:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: didesignbg   
Дата:   23-02-10 13:31

Меренето при никон е така направено, че апарата ти има нужда да знае светлосилата на поставения обектив.
Има чипове които се поставят на никонски ръчнофокусни обективи и дават възможност за мерене, както и въвеждане на информация за фокусно разстояние. Трябва обаче да се модифицира самия обектив, което не за всички обективи е възможно, още по-малко евтино. По същество модификацията ги прави AI-P обективи.
Добре дошъл в света на съвместимите никонски байонети[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: compur   
Дата:   23-02-10 13:38

няма страшно! Цайс вече правят обективи като за твоето тяло. Разгледай ги! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: boll   
Дата:   23-02-10 13:39

Лошо няма - Никон да потискат бедните. Все пак какво ми пречи да взема чип от повреден обектив с подходяща бленда и да го монтирам на стар non-AI такъв?

Фокусното разстояние за какво му е на меренето? (btw)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: djogata   
Дата:   23-02-10 13:48

Трябва обективът ти, от който ще вземеш чипа, да има същата фокусна дължина и максимална бленда. Също така трябва да си малко магьосник, за да го монтираш, при това правилно, без да пречукаш обектива или чипа, или в най-добрия случай и двете [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: didesignbg   
Дата:   23-02-10 13:49

Виж сега, ограничението е техническо, не че никон искат да те изклатят (то и това е вярно де).
При никон всички обективи имат скачаща диафрагма, това ще рече, че независимо колко си затворил диафрагмата тя стои отворена и се затваря едва в момента на снимане. По този начин виждаш светло изображение във визьора.
Тук обаче се поражда и проблема, д40 няма как да знае на каква диафрагма си поставил обектива. От там идва и драмата.
Всъщност канонци имат мерене, но пък нямат скачаща диафрагма.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: boll   
Дата:   23-02-10 13:53

djogata - съмнявам се, че фокусното разстояние е важно (освен за екзифа и предполагам за ТТL).

Ето какъв е случая: Никор-P 105 2.5, слагам му чип от повреден AF (60 или 28 или квото намеря там) f2.8

Нагласям си блендата с ринга на колкото искам и снимам на Аperture prio. Ще стане ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: джъмбо   
Дата:   23-02-10 13:57

байонета си е съвместим....
който иска мерене си купува висок клас
ниския клас са направени да си работят с техния нисък клас оптика... и толкоз

иначе всеки 2 ри си слага спойлер на голфа с надежда да мине за мазерати

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: solar_sea   
Дата:   23-02-10 14:02

Погледни отзад един обектив за никон и за канон.

Забележи как са разположени контактите на никонския, и как на канонския.

Като цяло разправията не си заслужава, след като имаш потвърджение на фокуса + скачаща бленда - снимаш и гледаш хистограмата дали си нацелил правилно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: didesignbg   
Дата:   23-02-10 14:03

Зависи от 105цата, ако е новия гаусов дизайн е възможно.
джъмбо, той байонета и на пентакс става даже...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: ilcoin   
Дата:   23-02-10 14:05

Научи се да работиш с хистограма, ще ти спести доста усилия. Ръчнофокусните обективи на тоя апарат не са за бърза работа така или иначе.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: boll   
Дата:   23-02-10 14:10

Новия дизайн е да (нов-нов, колко да е нов на 40 години).

Понеже не мога сам да свърша работата, ще търся майстор. Наско рече, че е трудна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: boll   
Дата:   23-02-10 14:11

С хистограмата ясно, научих се

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: satyno   
Дата:   23-02-10 15:31

http://www.naturfotograf.com/lens_CPUconversion.html



Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: boll   
Дата:   23-02-10 15:47

Междувременно си говорих с Бьорн, да. Каза, че става трика - и той имал 105 2.5 и му сложил чип. Ама излиза доста солено $65 за процесора + $40 за контактния блок.

И е пипкава работа. По скоро в камерата бих го сложил тоя чип, та да мери с всички обективи (в ютуб имаше как точно става). Засега съм пас. Ако някой има строшен никор да свирка да му го взема за експерименти...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: satyno   
Дата:   23-02-10 16:31

boll,
Как се справяш с фокуса? Снимам почти изцяло с ръчно фокусни обективи, с експозицията проблеми никакви, но имам намерение да сменя фокусиращия екран.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: didesignbg   
Дата:   23-02-10 16:41

Готин, вярно ли звънна на Бьорн Рьорслет?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: boll   
Дата:   23-02-10 17:06

Няма телефон, иначе щях. Мейл му написах и той отговори веднага. [smile]

satyno - с малкия визьор на Д40 си трудно да фокусираш ръчно. Потвърждението помага, разбира се. Номера е да е светъл обектива - поне 2.8. И ако имаш съмнения правиш серия от кадри (3-4) докато леко въртиш ринга (фокус бракетинг).

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: jingov   
Дата:   23-02-10 21:38

boll явно си готин и разбираш ..,но вече доста са ти понаписали ...кефи ме напоритоста ти ,да направиш нещо,което е наистина трудно...или патентовай после или си земи д80 като за начало ! [smilie24]
Нямам нищо лично ,с цел да обидя,просто ми хареса идеята....! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: Dekov   
Дата:   23-02-10 22:05

А да сте чували за експонометри, така наречените светломери, десетки години майсторите са творили шедьоври с тях, а така също и без тях, става и с едни таблички, запомняш пет-шест варианта и от там нататък пресмяташ и гледаш хистограмата за "финна настройка" !
Няма 100% автоматично измерване.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: rhyan   
Дата:   23-02-10 22:43

Boll, както добре знаеш вездесъщия чичо Кен има една готина таблица, дето е написал с кои тела работи меренето и с кои не. Уви май и с д90 не можеш да мериш със старите обективи, д200,300 и нагоре може май.
Пиши ми утре ако искаш да ровна на компа в офиса май пазя и един ПДФ на Никон, дето има листнати почти всички тела и почти всички обективи и кой как работи на отделното тяло е маркирано с точки...
Ама щом ти се занимава да ръчкаш по електрониките...явно и обектива си прежалил вече! :) Недей бе човек, успокой се...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: boll   
Дата:   24-02-10 09:32

Бих си взел Д80 ако щеше да ми реши проблема - мерене със стари ръчнофокусни обективи.

Чичко Кен (който е в беда между другото - прокарват някакъв закон в Калифорния и ще му кръцнат печалбите от сайта) го уважавам и от него знам, че двуцифрените Никони нямат мерне без чип в обектива.

А защо упорствам - евтино е, не мислех че е много трудно да се закачи един чип на контактния блок (дори и в тялото) и често няма време предварително да премериш.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: djogata   
Дата:   24-02-10 09:44

Бол, ми ако ще си вземаш по-стари модели апарати, вземи си Д200 тогава - имаш и мерене, и автофокус с Д-обективите, по-добър автофокус, по-добър визьор, че и влагозащита и метален корпус.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма глухарче за Никон
Автор: lakosta   
Дата:   24-02-10 10:22

D80 не мери! И аз имам същия проблем!Реших да си купувам експонометър![beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »