Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Алкален фиксаж
Автор: nickdul   
Дата:   05-02-10 18:16

Здравейте,
наскоро четох за бързия алкален фиксаж и,не знам защо, реших да си забъркам. Обаче някои неща не са ми ясни.
Та, въпросите ми са:
за какъв вид фотоматериал е удачен
-филм
-хартия?
да ползвам ли някаква стоп баня, или да карам с чиста вода?
и накрая - четох,тук - http://silvergrain.com/labs/Fixer ,че времето на измиване е по-кратко, а трайността - по голяма.Истина ли е?
В крайна сметка, чудя се кое е по-добро, киселият, или леко алкалният фиксаж?
Никола

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: cicomanco   
Дата:   05-02-10 18:20

Имаше навремето един руски фиксиращ проявител ...да не е това?

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: lipostok   
Дата:   05-02-10 18:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: caro-anton   
Дата:   05-02-10 18:43

Използвай алкален фиксаж.
Само да не вземеш да използваш кисела стоп-баня след проявяването, че ще съсипеш фиксажа.
Алкалният фиксаж е по-подходящ за модерните емулсии от киселия. Киселия фиксаж е една отживелица.
Правилно си прочел.
Давай нататък.
Фиксажът не е най-важния момент.
И с обикновен фиксаж ще стане снимка. И с кисел.

Не отговорих систематизирано.

Може и за филм, може и за хартия да използваш алкален фиксаж. Не се използва стоп баня, само се мие с вода.
Аз работя с неутрален напоследък, заради ван дайка, да мога да го ползвам (след разреждане), но ще си забъркам и аз някоя от многото рецепти за фиксаж скоро-скоро.



Публикацията е редактирана (05-02-10 18:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: Canon   
Дата:   05-02-10 19:14

Логиката на киселия фиксаж е - независимо от наличието на кратко миене (може и без да е стопиращо), след проявяване, киселинността му спира действието на остатъците на проявителя (които е по-активен в алкална среда)

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: nickdul   
Дата:   05-02-10 19:16

lipostok - забравих да напиша(май), че линка е само за информация, иначе в алкалния фиксаж се слага натриев бикарбонат - ето рецепта
600 ml water
220g Sodium thiosulfate pentahydrate
30 g Sodium sulfite anhydrous
40 g ammonium chloride
5 g Sodium bicarbonate
Water to 1 liter.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: caro-anton   
Дата:   05-02-10 19:39

бикарбонатът ти буферира разтвора до известна степен. самият натриев бикарбонат не дава разтвор с алкално рН.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: Canon   
Дата:   05-02-10 19:42

В крайна сметка най-добре е пресен фиксаж. Времето се определя практически - при удвояване на времето за избистряне (1-ви филм, *-ти филм) капацитета на фиксиране е изчерпан.

Проблема с трайността на фиксираните материали е, ако не е приключила фаза 2 - реагиране на трудно-разтворимите комплексни сребърно-тиосулфатни соли с пресен тиосулфат и получаване на лесно водоразтворими.
И естествено, достатъчно миене след фиксажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: caro-anton   
Дата:   05-02-10 23:12

г-н Петков,
благодаря за ценните включвания. Вие изчерпахте темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: luboar   
Дата:   05-02-10 23:28

логиката е много проста. проявителите са силно алкални. за да се прекрати действието им, трябва да се стопитат.
с какво ? - с кисела реакция.
(съответно с киселинен химикал - натриев тиосулфат)
от там насетне са глупости и изгъзици, които няма да направят снимките ви по-добри.

.. когато алкалноста на проявителя смъкне кожата на пръстите ви, ще разберете за какво става дума.

стоп банята е кисела баня, с цел да се удължи живота на фиксажа. може да се замести с чиста вода, където проявяването продължава както в много разреден проявител, и става доработката на детайл в светлата гама.. но това е друга история.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: caro-anton   
Дата:   05-02-10 23:37

любо, недей да пишеш глупости.
натриевият тиосулфат няма киселинен характер. сол на силна основа и слаба киселина не може да ти даде кисело рН.


...

за останалото си абсолютно прав.


просто не ми допадна как тръгна с изречението, че всичко било просто, а пък ...

едит - и не всички проявители са силно алкални, има такива, които са неутрални.



Публикацията е редактирана (06-02-10 00:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: Canon   
Дата:   05-02-10 23:39

Само като вметване - противно на общоприетата практика, че префиксирането не пречи, това не е 100% вярно. Пресния фиксаж успешно "яде" и от среброто на образа, при продължителен престой на филма във фиксажа .
Тестване с непроявено парче филм (примерно езика) за усреднено време на фиксиране: за колкото време се избистря филма (фаза 1)- примерно 5 мин., още толкова е необходимо за при приключване на фаза 2 - още 5 мин. Общо 10мин. Леко префиксиране до 20-40% не е проблем - до 12-14 мин, но недофиксиране - (примерно до 8 мин) е в неприключила фаза 2

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: caro-anton   
Дата:   05-02-10 23:41

г-н Петков, абсолютно вярно,
при някои благородни процеси се използва даже десетократно разреден фиксаж, понеже изображението е много нежно и нестабилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: ivansky   
Дата:   06-02-10 21:59

тоисулфата (натриев или амониев) е за самото фиксиране, или да се премахне неучаствалия сребърен халогенид в изображението.
обикновено е в концентрация 200-250 гр. на литър.
метабисулфита е за подкиселяване, като неутрализира попадналия алкалии от проявителя и така се удължава живота на фиксажа.обикновено е 1/10 част от тиосулфата.
има и задъбващи фиксажи при които има стипци.
тоя фиксаж определено е буфериран, но ми прави впечатление ниската концентрация на тиосулфат. 200гр. 60% р-р, което е 120 гр. на литър.
не знам и какви предимства би имал пред киселия.
по-добре си забъркай концентриран разтвор от тиосулфат и метабисулфит, разреждаш част от него с вода (правиш си работен р-р, който да е с 20-25% тиосулфат) и след не много работа го изхвърляй.
няма смисъл да го "изтискваш" докрай. достатъчно евтин е.
аз така правя.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: nickdul   
Дата:   07-02-10 16:36

Аз за непластифицирана хартия(FB), пробвах, и като че ли 3мин са му достатъчни, а филми времето за избистряне(около 1мин) се утроява. Аз пробвах с филм - 5мин и всико бе ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: caro-anton   
Дата:   08-02-10 02:03

хубаво си пробвал.

верно, ивански е прав, фиксажът не пречи да се сменя редовно, бил той кисел, алкален или нормален.

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: harvester_vn   
Дата:   08-02-10 12:57

Ако знаете това алкален как го прочетох в първия момент... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Алкален фиксаж
Автор: icikonti   
Дата:   08-02-10 13:57

harvester_vn - ти като оная колежка с алкалното парно!!![smilie10]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »