Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: ohluff   
Дата:   03-02-10 12:10

май искам да си взема такава джаджа ... за из път, а и за временно съхраняване на снимките ми.

разглеждах из нета. като изключим няколкото модела от по над 1000 лева, всички останали изглеждат еднакво като конфигурация:
Intel Atom N270; 1GB DDR2 533MHz; 160GB, 5400rpm SATA; 10.1"; 10/100 Ethernet Bluetooth, Wireless LAN 802.11b/g

имам няколко въпроса към знаещите:
1. най-тъпия въпрос - кой модел е най-добрия, при иначе еднаквата карантия :)
2. не видях такъв с матов екран. има ли въобще? не е ли по-доброто, ако ще се гледа екрана посред бял ден и на слънце?
3. мога ли да подкарам фотошопа на такава машинка?
4. с каква ОС да го търся/обзаведа?
5. може ли да им се слага допълнително РАМ и печеля ли нещо от това при този процесор?
6. всякакви други съвети са добре дошли :)

Мерси предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въоубще има ли нужда от такова чудо
Автор: plamendoc   
Дата:   03-02-10 12:19

Аз си взех Гигабайт с докстанция и го ползвам и като настолен с голям монитор,може да се сложи до 2Г рам за 2 минути.С орязан ХП върви супер но за фотошоп не знам.http://www.gigabyte.com.tw/Products/Notebook/Products_Spec.aspx?ProductID=3194

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въоубще има ли нужда от такова чудо
Автор: ivodam   
Дата:   03-02-10 12:24

Ами нужда си има, и е точно такава - за из път. Това му е смисълът за мен - да имам Интернет навсякъде. В момента съм с Тошиба, с вграден 3Г модем и съм много доволен. За Фотошоп - пробвал съм с ЦС 3 и тръгва без проблеми, но не е удобен за работа, поради все още ниската резолюция на тия екранчета.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въоубще има ли нужда от такова чудо
Автор: didesignbg   
Дата:   03-02-10 12:25

ohluff, хубаво е да е двуядрен, има и такива [smilie3]
Важно е чипсета да не е на Интел 945ж, а на Нвидия за да имаш поне някакво видео.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: ohluff   
Дата:   03-02-10 12:27

didesignbg - двуядрените са на цената на нормални лаптопи май?
дай моля те линк към модел или поне името му, моля.



Публикацията е редактирана (03-02-10 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въоубще има ли нужда от такова чудо
Автор: IDA   
Дата:   03-02-10 12:49

Слабичко е за фотообработка и ще те дразни. Губиш и CD-DVD записвачката, която е адски важна точно при пътувания, когато 10 човека се изредят да ти искат снимките. По-добре дай още 300-500 лв. и си купи една мощна работна станция с бърз двуядрен процесор, 4 Гб RAM и 500 Гб твърд диск. Инсталираш си 64-битова ОС и един нормален XP за по-старите неща и работиш без всякакви ограничения. Разликите в по-голямото тегло и обем просто не си заслужават сериозното орязване на изчислителна мощ.

Преди около 10 месеца си купих такова Lenovo от laptop.bg. Излезе ми към 1100 лв. с всички добавки, които му направих при закупуването (RAM и по-голям твърд диск). Качих му Виста-64 и XP-32. За фотообработка е такава фурия, че не можеш да си представиш. За броени минути конвертира стотици RAW файлове с ACR или LR. Има само един недостатък - батерията му е малка и при яко натоварване държи само 2 часа. Има и батерии с троен капацитет, но на мен не ми трябва.


Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: thomas   
Дата:   03-02-10 12:54

Ако идеята е да си освобождаваш карти, като ги източваш на харда, все пак мисли за това, че хардовете понякога дават фира и изчезват форевър без предупреждение. Така че ако си инвестирал много пари в едно пътуване, по-добре инвестирай още малко в нужния брой карти. А за интернет навсякъде... разбира се, хубаво е човек да има нещо, което му го дава. Но дали точно нетбук, или един iPod, или защо не - iPhone, та да има и 3G интернет поне в България... аз лично бих предпочел едно от последните.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: ohluff   
Дата:   03-02-10 12:58

аз си имам машинка за в къщи.
искам нещо малко и леко, което да пътува с мен, да мога да го занеса на плажа, в хотела, да седи в раницата ...

ясно е, че не очаквам от такава машинка производителността на голяма, но да върши работа все пак де :))

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: didesignbg   
Дата:   03-02-10 13:03

Asus 1201
HP 311
Lenovo S12
Samsung N510


Като гледам това са вариантите със ION, което всъщност мисля ти е по-важно от това далие е едноядрен или двуядрен.
Иначе гледам интел са изплюли и нов атом, ама чипсета пак не го бива...

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: dido2   
Дата:   03-02-10 13:10

Най-добрите с матови дисплеи са модели на Самсунг - примерно NC110. За съжаление не се продават в БГ.

Аз лично имам FSC Amilo, 8.9" с матов дисплей и смятам, че машинката е безценна за разни хакерски нужди вкл и за сваляне и бърза неангажираща обработка на снимки в шопа. За сериозна обработка не става най-вече заради калпавите цветове на дисплея - някакси измити са.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: MR_GO   
Дата:   03-02-10 13:17

Вземи си един лаптоп на Acer от серията Aspire. Има 15 инчов дисплей, голям хард - зависи от модела, добра видеокарта - става за игри и фотообработка, ДВД записвачка, четец за карти, звук. Дисплеят е HD Acer Cine Cristal LCD. Работи стабилно. Има ги с варианти на процесорите AMD и Интел, зависи на кои си почитател. Моят е АМД - Щом подкарах на него последната NEED FOR SPEED, значи бива :)[smile] . Има си и всички мрежови екстри - Lan, WLAN

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: ohluff   
Дата:   03-02-10 13:49

еее, аз за малък комп говоря :)

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: MR_GO   
Дата:   03-02-10 14:04

Ами пак Acer Aspire One - параметрите му са като на всички, които си гледал. Цена около 500- 600 лв. ако не се лъжа. Скоро взех един такъв на баща ми. Но без DVD записвачка. Външните са около 100 - 120 лв. Успех в избора [smile] [smile] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: NeDDRaG   
Дата:   03-02-10 14:07

Аз съм с Асус. Лек, малък, удобен. Батерия - около 4 часа при гледане на филм и./или ползване на безжичен интернет. Заменя фотобанката и е по-удобен от нея.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: kudra   
Дата:   03-02-10 14:23

Моята Тошиба е с матов екран.


Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: charger   
Дата:   03-02-10 14:29

Аsus N10J има в комплекта мишка и DVD/CD записвачка-външна.Идеална.Има и 2ра видеокарта,освен вградената на дъното.Втората е NVIDIA9300M 256ram.Никакви грижи за игри или ФШ,но грее повече и батерията свършва по бързо с около 40мин.Като цяло,без включено WIFI,батерията издържа към 5часа.С WIFI и NVIDIAта ~ 2.50-3 часа.10.1' екран 1024 х 600.За ФШ не стига...Процесора е изненадващо бърз и без грижи си гледам и HD филми.ОС - W7 ultimate - по добре е от стандартаната ХР.
Купен от магазина на АСУС,Раковска,София.
Ако ти трябва основно за ФШ,не е удобен.За инцидентно ползване е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: dvda   
Дата:   03-02-10 16:49

thomas написа:

> Ако идеята е да си освобождаваш карти, като ги източваш на
> харда, все пак мисли за това, че хардовете понякога дават фира
> и изчезват форевър без предупреждение. Така че ако си
> инвестирал много пари в едно пътуване, по-добре инвестирай още
> малко в нужния брой карти.


Инвестицията в повече карти не гарантира запазване на снимките.
Инвестистицията в лаптоп (фотобанка) и карти го гарантира [beer] , като снимките се пазят на двата носителя едновременно.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: Kanonir   
Дата:   03-02-10 17:13

Автор: NeDDRaG
Дата: 03-02-10 14:07

Аз съм с Асус. Лек, малък, удобен. Батерия - около 4 часа при гледане на филм и./или ползване на безжичен интернет. Заменя фотобанката и е по-удобен от нея.





и аз така + два външни харда. Точа картите на три диска общо - единия ми седи постоянно в джоба, другия в раницата, нетбуука обикновено там където съм отседнал - така че бекъпа е осигурен. Лайтруума върви задоволително на него, та да мога да си проверя фокуса, да слагам ключови думи, обяснения, рейтинг - за процесинг няма сили, но в полеви условия на 9" екран не ми и трябва. Дори и на първо четене да е лек - 1,1кг, това тегло си се усеща, когато трябва да е с мен във фотографската раница, особено ако има много ходене, затуй моя идеален нетбуук (все още не са го произвели) е:

матов екран до 9"
експрескард слот (четенето на картите е много по-бързо от всички останали варианти)
поне 2 УСБ порта
безжичен модем (може и 3Г :), но не задължително )
батерия дет да държи над 5 часа
тегло до 0.600кг

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: thomas   
Дата:   03-02-10 17:29

@dvda
Да, сигурно си прав. Само че аз досега нямам случай на карта, която да ми е прецакала снимки (вярно, ползвал съм само 10-15 карти общо), но за сметка на това имам два ужасни катастрофални crash-a на големи RAID масиви, още 1-2, в които нещата са били на косъм, и минимум 20 гръмнали харда за последните двайсетина години, повечето от тях - по сървъри, но и един-два на лаптопи. Та парен каша духа :-)

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: ivodam   
Дата:   03-02-10 17:32

Канонир: Тегло до 600 г? Къде има такова жувотно?

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: didesignbg   
Дата:   03-02-10 17:34

Kanonir, да видим нвидия тегра-та къде ще се подслони, може да ти се сбъдне желанието. За мен усб 3,0 ако може, експрескард слота не го виждам в такова устройство да се събере.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: Kanonir   
Дата:   03-02-10 17:41

thomas е абсолютно прав за картите, но е неприложимо за дълго време ,когато основното е снимането. Таз година за да покрия месец на далечно място (на което се надявам, но не знам дали ще се върна), трябваше да имам поне 10 карти по 16Гб, което като инвестиция си е доста повече от нетбуук и външни дискове...
Всъщност точно там е и намирането на отговора на въпроса по темата - трябва да се претеглят време/тегло/обем/сигурност на данните/ отнесени към финансите за всеки конкретен случай....

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: Kanonir   
Дата:   03-02-10 17:48

Иводам, иПАД-а имаше всички възможности да стане това което искам, но шибания маркетинг го превърна в недоносче...

didesignbg прав си - някъде четох че първите тестове на УСБ 3 външни дискове са по добри и от САТА трансфера [smilie10] [smilie10], ма не съм се разбързал за нийде така че дет викаш може и УСБ3...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: IDA   
Дата:   03-02-10 17:57

Thomas,

Какво приказваш с тези изгърмели дискове, бе човече? Това си е истинска катастрофа! Наистина ли толкова е паднало качеството им? Тъкмо се бях засилил да си купувам един 750 Gb USB диск за 250 лв., ама като чета, какво си написал, направо ме хваща страх!

Аз също си мисля, че за дълго пътуване и много снимане на големи резолюции лаптопът (не нетбукът !!!) просто няма алтернатива.

Отговори на това съобщение
 Re: нетбук - какъв и въобще има ли нужда от такова чудо
Автор: Kanonir   
Дата:   03-02-10 18:07

Аз също си мисля, че за дълго пътуване и много снимане на големи резолюции лаптопът (не нетбукът !!!) просто няма алтернатива.

ИДА това е мнение на човек дет не е правил нещата за които си писал в цитата!
Ако има кой да ти го носи лаптопа - да, но инак вервай ми нетбуука няма алтернатива, а и снимки не се обработват "на къра", щото си достатъчно изтощен от другите неща там, да не говорим че преценката ти е далеч от тая която трябва да бъде по ред причини в такива условия.... аз дори дремя във времето, докат си точа картите и правя бекъпа вечер, камо ли пък да се лиша от още часове с обработка в които мога да спя за да съм креативен на другия ден.... а тая работа със записвачката и тия дет ти искали снимки това пък въобще не ми се коментира...


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »