Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: magnuss   
Дата:   30-01-10 19:34

Кой е оптимално най-добър вариант за преходник М42 към Тяло на Пентакс К10д.
1.Единият избор е оригинален .Критиките- че създава проблеми при смяната на обектив м42 с Пентакс К байонет, преходникът се заключва към тялото.
2. Другият на Слав с борд
3. Китайски
4. Преходник Без/Със Оптичен елемент ?

Интересува ме функционалност и безпроблемност, цената няма значение при избора.

Благодаря предварително за отговорите

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: jorro_z   
Дата:   30-01-10 20:42

4 - мисля че такава опция няма. То няма и смисъл от нея.

Китайските са = тия на Слав, разликата е само в дебелината на борда.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: magnuss   
Дата:   30-01-10 21:37

А какъв да избера като най-добър вариант?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: jorro_z   
Дата:   30-01-10 21:55

Ами всъщност, те вариантите са два:

1. Оригиналния преходник - има наистина заключване към байонета на тялото, но вътре в самия байонет. Това може да се избегне (маха се заключващата пластина). Тогава има опасност да се развие случайно, при фокусиране или зумване на обектива, ако той има тежък ход. Обаче, запазваш безкрайността.
Освен това, е направен от по-добър метал - мисля неръждаема стомана.

2. Преходник с борд - има заключване по нормалния начин (с пина отстрани на байонета) - сваля се и се слага като едно цяло с обектива по нормалния начин. Направен е обикновено от алуминиева сплав. Губиш безкрайност, но това е относително, според обектива.
С обектив Хелиос 58/2 максимално фокусираш на около 10-12 м.
С обектив 135 мм - около 30-35 м.
С обектив 400 мм - около 300-400 м.

За мен по-добрия вариант е 2. Максималната дистанция на фокус е приемлива (не съм пробвал с широкоъгълен, там би трябвало да е много близко максималното разстояние за фокус - т.е. не става за пейзажи).

Може би най-голямо значение има това, че борда окъсява контактите на тялото, така ти работи забраната на спусъка при липса на фокус, както и можеш да ползваш "Фокус-трап". При преходник без борд, трябва да сложиш едно станиолче между обектива и тялото, за да окъсиш контактите.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: El_Fuego   
Дата:   30-01-10 22:12

3. Китайски

Китайските също са два варианта - без борд (като оригиналния, но с доста трудно отключване от байонета на тялото) и с борд.

Аз използвам първия вариант - като оригиналните, но съм отвинтил заключващата пластинка. Завил съм по един на четири обектива и така обективите вече са ми на байонет, а не тялото - на М42 (както става, ако използваш преходник със заключваща пластинка). Никаква опасност няма от случайно развиване на обектива.
Недостатъкът на китайските е, че резбата в тях не е напасната точно с байонета и при закрепване към тялото има отклонение от ~10 градуса от вертикала. Положителното им качество е само цената - струват 10 лв., а оригиналният е между 70 и 98 лв. за нов в магазините.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: pefoto01   
Дата:   31-01-10 03:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: El_Fuego   
Дата:   31-01-10 11:18

В Синтезиса за 45 лв. са Hama (в магазина на Hama са 36 лв. същите). Оригиналният на Pentax е $30.95 в уебмагазина на Pentax, 70 лв. в Павилиона и 98 лв. в магазина на фенклуба (до преди 1 месец беше 90 лв. в същия).
Най-евтиният китайски аналог на оригиналния струва 5 евро в еВау и е с безплатна доставка. Недостатъците му съм изброил по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: pefoto01   
Дата:   31-01-10 14:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: ilcoin   
Дата:   31-01-10 15:25

@El_Fuego - това отклонение от 10 градуса до колко влияе на снимките? Предполагам води до неравномерно фокусиране ...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: El_Fuego   
Дата:   31-01-10 17:44

Не влияе никак. Просто червената точка на преходника при завиването му докрай в тялото не се пада точно отгоре, а на ~10 градуса в ляво (ако гледаш в обектива).
По този начин центърът на скалата с разстоянията на обектива ти е отместен леко в дясно (ако гледаш отгоре в положение за снимане).

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв Преходник М42 към тяло Пентакс К10д
Автор: ilcoin   
Дата:   31-01-10 19:27

Аха, сега разбрах. Благодаря [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »