Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Към стробистите
Автор: the_cat   
Дата:   26-01-10 16:08

Привет, имам питане към стробистите. Начинаещ съм и бих искал да се науча да меря правилно светлината при снимки на открито + светкавици. Наясно съм, че различни условия, различни похвати, но мисля че има общи правила, които важат за меренето на светлина и постигането на различни ефекти.
Имам светломер Sekonic L-358 с който мога да меря падаща и отразена светлина, но бих искал да знам с негова помощ как по-добре да се ориентирам за настройките на силата на светкавиците, при различни светлинни условия /например привечер, на сянка, на слънце и тн за да постигна добри резултати и ефектни снимки/. Ще бъда много благодарен за съвети.
Надявам се въпроса ми да е ясен [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към стробистите
Автор: ffwd   
Дата:   26-01-10 16:13

Без него е по-добре. В камерата ти има светломер. Експонираш амбиентната светлина както желаеш, като отчиташ скоростта ти да не е по-висока от синхронната. Към това добавяш светкавици на вкус. [beer]



Публикацията е редактирана (26-01-10 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Към стробистите
Автор: GenaDP   
Дата:   26-01-10 16:20

Що не вземеш да RTFM? Там всичко си пише...

За твое сведение: For mixed lighting scenarios, the L-358 displays the combined exposure values of both flash and ambient light sources, including the percentage of flash in total exposure.

Отговори на това съобщение
 Re: Към стробистите
Автор: pefoto01   
Дата:   26-01-10 16:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към стробистите
Автор: legop4o   
Дата:   27-01-10 00:03

Много набързо.
Започваш с максималната скорост на синхрон на камерата ти.
Слагаш светкавиците на някаква мощност, примерно 1/16.
Пробваш, гледаш резултата.
Ако обектът е светъл - затваряш блендата, намаляваш мощността, отдалечаваш светкавицата, съответно ако е тъмен - обратното.
Когато си доволен с обекта - гледаш фона. Ако е прекалено тъмен - намаляш скоростта на затвора (приемаме, че светкавиците не ти осветяват фона, ако е така - гледаш отношението на разстоянията светлина-обект и светлина-фон, колкото по-голямо е то, толкова по-светъл е фонът), ако е прекалено светъл - затваряш блендата и увеличаваш мощността на светкавиците, за да задържиш вече избраната експозиция на обекта.
Снимаш, правиш корекции.
Пак.
Снимаш, снимаш, снимаш, докато стане и свикнеш да го правиш почти на око.
Готово.



Публикацията е редактирана (27-01-10 01:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Към стробистите
Автор: the_cat   
Дата:   28-01-10 10:30

Много благодаря за съвета Легопчо. Всъщност това ми трябваше. За по-нагоре - четох ТФМ, но все пак съвети от практиката са добре дошли и спестяват много главоблъсканици.
Естествено че ще се пробва и няма да отида на терен с готова рецепта, но отново благодаря за съветите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »