Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 За "скритото" изображение във фотографията
Автор: nomadsl   
Дата:   15-01-10 16:04

Чай с ром или за скритото изображение във фотографията

Който се е занимавал със сребърно-халогенидна фотография знае значението на тези думи. След експонирането на лентата /или плаката/ авторът е принуден да положи още известни усилия за да може скритото да стане явно. Действията на фотографа, с които той се стреми да изяви заложената в материала потенция, не са хаотични. Те са плод на познание, личен опит, експериментална нагласа и много още “едно наум” за да се появи продукт, който по същество представлява алегория на авторовата идея. С една още много важна съставка. Поради техническото си фотокопирно естество, фотографията неизбежно работи с техниката на колажа и авторът неизбежно слага на тезгяха внушения и идеи надхвърлящи неговите собствени. Това е “щипката сол” , парчетата действителност, които могат да те повлекат в непредвидени посоки.

Хрумна ми, че днес в понятието “скрито изображение” се крие една много хубава метафора. При това пълна с носталгия. В добрата си практика, авторът ни предлага едно изображение, което е потенция от скрити смисли, проекция на неявни същности плюс неизбежен елемент от непредвидени значения. От мен, зрителя, се очаква да извърша процеса на ”проявяване” с акта на възприемането. Продуктът на този акт е една с нищо несравнима емоция, едно божествено докосване до бездната на същноста, съпроводено с неизразимият трепет на синхронност и различност между мен, като зрител и авторът, като творец.

Седя си аз в един бар и си мисля за тези и други хубави неща, докато в мен постепенно се “прояви” желанието за хубав чай с хубав ром. Наблюдавам бармана, който активно жонглира с бутилки пред своя клиент в поредица от изключително сръчни и също така изключително излишни движения. Горе над бара са разположени в светещи пана няколко рекламни фотографии. Изобщо в цялото заведение има доста фотография - и по стените и по колоните. Вглеждам се в тези фотографии, където млади момичета и момчета са сгърчени в неудобни и странни пози, с едничкото желание да ти продадат нещо. Опитвам се да извърша акта на възприемане и постепенно разбирам, че единственото, което струи от целия този ярък крясък е ... тишина. Но това не е тази тишина, която те запокитва в бездната, когато нощем излезеш от палатката и съзреш небосвода над теб. Когато не чуваш нищо освен биенето на сърцето си и звездите над него.
Това е друга тишина. Тишината, когато спре хладилника поради липса на ток и всички електронни играчки в къщата онемеят. Тоест тишината на нищото, а не на всичкото.

Опитвам се да си представя авторите на тези творби, с тяхната сложна и скъпа техника. Антуража от стилисти, коафьори, асистенти, декоратори и всякакъв друг “креатив”, в чиято утроба протича създаването на подобно изображение. Опитвам се да си отговоря, как тези лица идентифицират своята житейска мисия. Какво реално искат те да кажат. Дали, еретична мисъл, всъщност те няма какво да кажат. Те изглежда единствено искат да продадат своето ресурсоемко, сложно и скъпо нищо на една друга категория лица - лицата, които искат да продадат нещо друго. Тe са различна категория лица. Техният продукт съдържа /понякога, но не често/ някакъв смисъл. Някаква полза за индивида. Но този продукт, тъй като е все още много близо до нищото, се нуждае от подкрепата на по-горната категория лица, за да претърпи сложната и скъпа обработка по нарастване на масата.

Струва ми се, че е тъжен живота на тези брокери на илюзии. Представям си ги как с отекли от смучене палци, те, като млади Айнщайновци неуморно огъват и усукват нищото в търсене на новата, “странна” , “очарователна” и различна естетика на предлагането. Техните естествени манекени - красотата на младото поколение са готови да подтиснат “смисъла” /поне по-осъзнатата част от тях/ и с невероятен ентусиазъм раздават плъттта си за горещите щампи на “актуалните модни тенденции”.

В този ред на мисли си представих как бармана ще изпълни моята поръчка от хубав чай с хубав ром. Вероятно ще използва опаковка от чай и празна бутилка от ром, ще ги подхвърли сръчно пред мен и ще каже с усмивка:

Imagine!

Има ли светлина в тунела? Има, но не в този тунел, ха, ха .. и въпреки инжинера, както често се случва в живота. Същото е както, когато гледаш /в музейте и библиотеките/ стари рекламни табели. Разглеждаш пожълтелите листа, представяш си задъханият ритам, кресливостта и пустодейсвието, което с голямо самочувствие се е прокламирало, като истинското изкуство, страстите, емоциите. Но освен пустотата, безсмислието и прахосаната “всуе” енергия на техните създатели, някак между редовете започват да прозират и други неща. Малки неща - пропуснато, недоизпипано в бързината, недовидяно. Но от там /пусти фотографски реалитет/ започва да струят онези важни частици истински живот и постепенно, парче по парче се проявява картина - друга, скрита и истинска - на минали събития и животи.

Но нали за това си говорим - за “скритото” изображение.

2010 год.


Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: boll   
Дата:   15-01-10 16:54

Предлагане, продукт, нищо - това е "приложната" страна на фотографията. Щом срязаната ябълка и цицата отразяват студийната светлина по един начин, значи са едно и също. Няма скрито-покрито.

P.S. Става най-лошо, когато портрет и продукт се сливат (гледам фото-курс даже има 2 в едно)

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: caro-anton   
Дата:   15-01-10 16:56

Номаде, спечели ме за каузата, особено с този ром влезе в десятката...

А това си е статийка за някое списание ...

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   15-01-10 17:29

Би било по-скоро интересно да поговорим и да се дадат примери за скрити изображения във фотографията в смисъл на скрити образи или символи, идеи, както разните скрити кодове и послания в разните картини на великите майстори, нещо тайна, конспирацийка, едно-друго... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   15-01-10 17:46

[thankyou]
и със словото се справяш не по зле отколкото с апарата
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За
Автор: pdkfoto   
Дата:   15-01-10 17:50

Към nomadsl - Потърси в същност скритата си същност, доколкото виждам тя не е във фотографията, а във белетристиката.[smile]



Публикацията е редактирана (15-01-10 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: lipostok   
Дата:   15-01-10 17:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: MauMyHa   
Дата:   15-01-10 17:57

браво, добре си го написал сега отивам в профилът ти да разбмишлявам [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: Apostol.Hristosov   
Дата:   15-01-10 18:15

Номаде, приветсвам поредната порция mindfood, която ни сервираш.Консумирах с удоволствие!И се замислих за "скритите" неща в живота по принцип - как за едни мистичното и невидимо е разкодирано и видимо от други...

Ами това е магията на живота за мен - да откриваш скритото във всичко около теб(и във фотографиите);да си 'играеш' непрекъснато с финните настройки на възприятията си;да използваш креативното в себе си, не само за да се нахраниш, облечеш и т.н...

А ти представяш ли си ако всички виждаха всичко?

Матрицата да го дЪха!

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: rorus   
Дата:   15-01-10 19:00

Много харесвам текстове, които те понасят на вълните на мисълта и задавайки си въпроси и преследвайки отговорите им, които пораждат други въпроси - се отнасяш далеч, далеч...

Основните въпроси на живота нямат прост отговор. Важното бил пътя от въпроса към отговора? Ама 6 млрд. философа на тази планета май ще са и множко. Тогава кой решава - пазара?
Ако някой е създал нещо, а друг е поискал да плати за него и да го притежава - това достатъчно ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: sirob   
Дата:   15-01-10 19:29

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: novi4ok   
Дата:   16-01-10 00:17

Хем ми се иска да не постъпвам като хората, оставящи само купчина удивителни под снимките, хем не искам да разсъждавам писмено върху казаното, защото само по себе си то е достатъчно. И ще реагирам така:
...


Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: Stoychev   
Дата:   16-01-10 00:55

Чудесно е! [smilie24]


Но това не е тази тишина, която те запокитва в бездната, когато нощем излезеш от палатката и съзреш небосвода над теб. Когато не чуваш нищо освен биенето на сърцето си и звездите над него.
Това е друга тишина. Тишината, когато спре хладилника поради липса на ток и всички електронни играчки в къщата онемеят. Тоест тишината на нищото, а не на всичкото.

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: next_time   
Дата:   16-01-10 10:11

Понеже много дълго е написано го прочето отгоре-отгоре и точно в момента в който излизах от темата нещо ми блесна "ъъъъъ ..... какво беше точно онова което иска да каже там с това ... какво беше." и се върнах да прочета отново търсеики нещоТО.Да ама НЕ когато търсиш видното пропускаш скритото, което се вижда само ако просто нищо не търсиш.Яд ме е че докато нищо не търсех четох през ред, сега колкото и да го препрочитам .... вече е скрито.


Много ме е яд като пропусна нещо, все едно съм тръгнал да взема нещо и съм забравил за какво съм тръгнал и докато се сетя че е трябвало да си взема сметана за кафето аз вече съм го изпил чисто докато се опитвам да се сетя.

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: loveforever   
Дата:   16-01-10 13:18

Хубаво изложение, интересна тема![smilie24]
Благодаря!

Навсякъде край нас къде по-явно, къде съвсем скрито има частици мистика. Те убягват на традиционния поглед, но когато човек има желание и проявява интерес към тях успява да ги забележи. С времето това започва да му харесва, да го влече и омагьосва.
Това е част от магията на живота.

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: nomadsl   
Дата:   18-01-10 10:40

Lipostok, проявявал ли си някога ленти? Те са в началото на метафората.

[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: krist   
Дата:   18-01-10 10:55

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: Lalinda   
Дата:   18-01-10 11:05

Фотографията, уви, не е "креативно" и не е "изкуство".

Писах в една друга тема вчера, че колкото по-съвършени стават техниката и уменията ти, толкова повече няма какво да кажеш (или продадеш), дори на себе си...

Така е, чука ли се на отворена врата.

Не само изображенията в баровете не казват нищо...

[shtrak]

От чая с ром поне ти е останала една приятна омая и тези мисли, а от снимките - нищо...

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: lipostok   
Дата:   18-01-10 12:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: nikidi   
Дата:   18-01-10 12:53

nomadsl [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За
Автор: IDA   
Дата:   18-01-10 13:21

Приятели,

Прочетете много внимателно и дума по дума написното от Nomadsl в първия пост. Вече все по-рядко се случва да прочетем нещо толкова лично, откровено и стойностно. А и хората, които мислят по този начин, стават с всеки изминат ден все по-малко. Даже бих казал, че тези хора са вече изчезващ вид. После влезте в профила на Nomadsl и рагледайте неговата фотография. Разбирате за какво става въпрос, нали?

А сега се огледайте наоколо и обърнете внимание на океана от посредствена чалгаджийска помия, който всички ние с лека ръка, тъпоумно безразличие и овчедушна толерантност допуснахме да ни залее отвсякъде - както визуално, чрез средствата на фотографията, така и като водопад от полуграмотни простотии и псевдоинтелектуални полюции, сътворени от армии от зомбирани в своята самовлюбеност същества с промити мозъци, без възпитание, без ценностна система и без чувство за уважение към останалите. А сега прочетете отново написаното от Nomadsl и пак разгледайте фотографиите му. Усещате разликата нали?


А на тези, които все още не разбират, предлагам да прочетат следната тема:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1119839&t=1119839&phorum_uriauth=


след което отново да се върнат тук и да прочетат още веднъж първия пост.

И ПОМИСЛЕТЕ! НАКЪДЕ СМЕ ТРЪГНАЛИ И ДОКЪДЕ ЩЕ Я ДОКАРАМЕ? И НЕ Е ЛИ КРАЙНО ВРЕМЕ САМИТЕ НИЕ ДА НАПРАВИМ НЕЩО ПО ВЪПРОСА, ПОНЕ ТУК, В ТОЗИ ФОРУМ?

Nomadsl, благодаря ти, приятелю!




Публикацията е редактирана (18-01-10 13:32)

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: Mojito   
Дата:   18-01-10 14:08

Хубаво написано, nomadsl!

Във връзка с написаното от теб, както и с темата, посочена от IDA, ще цитирам Себастиао Салгадо с 2 сентенции, които обобщават много добре нещата:

If you take a picture of a human that does not make him noble, there is no reason to take this picture. That is my way of seeing things.

(Ако направиш снимка на човек и тази снимка не го прави да изглежда достоен/благороден, няма защо да правиш тази снимка.)

I don't believe a person has a style. What people have is a way of photographing what is inside them. What is there comes out.

(Не вярвам, че всеки има стил. Това, което всеки от нас има, е начин да заснеме, това, което е вътре в него. Това, което е вътре в човека, излиза наяве.)


Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: boll   
Дата:   18-01-10 14:55

"Ако направиш снимка на човек и тази снимка не го прави да изглежда достоен/благороден, няма защо да правиш тази снимка."

Много ми харесва! 10х Mojito

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   18-01-10 15:28

(Ако направиш снимка на човек и тази снимка не го прави да изглежда достоен/благороден, няма защо да правиш тази снимка.)


По-голяма простотия от това не бях чел дори в тоя форум!
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Я как с едно изречение се зачеркна цял огромен (бих казал дори основният) раздел от фотографията - репортажът.

Колкото и да не ни се ще, хората са не само благородни и достойни, но понягога също така са жалки, ядосани, изплашени, страхливи, лъжовни, подли, жестоки и т.н.

Изкуството още от 12-13 век насам не е само икони на светци. Ако някой не е забелязъл, присъстват и хора. Живи хора със всичките си човешки черти и недостатъци.

Отговори на това съобщение
 Re: За "скритото" изображение във фотографията
Автор: Apostol.Hristosov   
Дата:   18-01-10 15:35

Жоро, е не с рогата де![smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »