Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ЗА конверторите и обективите
Автор: nickneykov   
Дата:   13-01-10 16:04

Здравейте,
тъй като все още се уча и чета тук-там разни неща и в мен възникна следния въпрос:
Когато човек се замисли за купуване на телеконвертор, дали да си търси според производителя на обектива или според производителя на фотоапарата или ... няма никакво значение, въпроса е да става.
Въпроса ми е предизвикан от големите разлики в цените, а за качеството - няма как да проверя, все пак фотографията за мен е само хоби. Ще се радвам да науча нещо по този въпрос.
Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-01-10 16:30

Телеконверотрите на пазара в днешно време за с увеличение 1.4,1.7,2 пъти.
Ще дам примери със 100мм 2.8 обектив.
Със 1.4 получаваш 140мм ф/4 обектив.Печелиш 40мм и губиш един стоп светлосила.
Със 1.7 получаваш 170мм ф5.3 или печелиш 70мм губиш стоп и половина.
Със х2 конвертор получаваш 200мм 5.6 печелиш 100мм и губиш 2 стопа светлосила.

В предвид ,че повечето Канонски тела ,а и не само губят автофокус след бленда 5.6 следва ,че конверторите трябва да се избират така ,че крайния резултат да не превишава ленда 5.6 (разбирасе има изключения и някой никонски тела имат автофокус и до ф/8 ,както и 1д серията на Канон.)
Така значи до тук ти става ясно ,че обективи е безмислено да се използват на обективи с по-малка светлосила от ф/4

Но разбирасе не е толкова просто.
Телеконверторите увеличават фокустното разстояние но влиаят отрицателно на много неща.Сред тези неща са.
-Влошават цветопредаването и контраста
-Влошават резолюцията (особено х2)
-Забавят значително автофокуса (особено х2)

От тук следва ,че телеконверторите могат да се използват рационално и смислено само на твърди и качествени обективи с предимно голямо фокустно разстояние.
Примерни обективи които работят добре с телеконвертори:
200/2
300/4
300/2.8
400/2.8
500/4
600/4 и тнт...

Някой зуумове които работят относително добре с 1.4 телеконвертори:
Никкор 200-400 ф/4
Никкор и канон 70-200 2.8 версиите.
Сигма 100-300 2.8

Също така трябва да се има в предвид ,че 1.4 телековерторите са значително по-добрио оптически от двойните такива което е логично.
Със двойни конвертори работят добре само топ твърдите обективи от съответния производител като:
200/2,300 2.8,400 2.8 и с големи компромиси на 300/4,500/4,600/4
Като това също зависи и от конкретния тип обектив.
Колкото е по качествен оптически и като механика един обектив толкова по-добре понася особено двойните конвертори.

Конвертори е смислено да се употребяват само на теле и супертеле обективи за да има по-голям коефициент на увеличение.
100мм х 1.4 = 140мм (40мм увеличение)
500 х 1.4 = 700мм (200мм увеличение)

Употребяването на телеконвертори със евтини зуумове тип 70-300 5.6 и 100-400 5.6 е непрактично и безмислено.Крайните резултати са незадоволителни.

Телеконверторите е добре да са от същата марка като обектива без значения тялото.
Най-качествените телеконвертори на пазара за Канон,Никкор,Сигма следвани от Кенко които не са подчти толкова добри на 2-но по ниска цена.
Кенко телеконверторите работят добре с никкорски обективи.
Аз лично съм ползвал на Никкор 300 ф/4 ед 1.4 Кенко и никкор 1.7 и от двата съм много доволен.Резултатите с 1.4 са подчти без разлика.Със 1.7 има леко омазване на финия детайл което се компенсира от увеличението.Автофокуса със 1.7 е значително затруднен при крайна бленда 6.3.Но става за статични сцени от статив.

Останалата информация за конкретна комбинация обектив - телеконвертор ще намериш в описанията на съответния производител.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-01-10 16:37

Nikkor 300 f/4 ed + Nikkor 1.7 - 500mm 6.7


http://img339.imageshack.us/img339/6242/1259084300dsc26922.jpg



Nikkor 300 f/4 ed + Kenko 1.4 - 420mm 5.6

http://img211.imageshack.us/img211/739/d1249156893ds.jpg



Снимано с Никон д90

И двата кадъра са на най-отворена възможна бленда.Когато се ползват телеконвертори е добре да се затваря със стоп-стоп и половина за още по-рязко изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: harvester_vn   
Дата:   13-01-10 17:05

Само това за светлосилата и автофокуса не е на 100% вярно, иначе PD е поизчерпил темата.

Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: mitku   
Дата:   13-01-10 17:18

Е, то не може да се каже на 100% за всички, защото дори и 2 тела от един и същ модел (или партида) имат разлики с минималната светлосила, от която почват да губят автофокуса. Но и така pd ориентировъчно е описал нещата доста близо до истината, за да може човек да добие представа. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: gil-galad   
Дата:   13-01-10 17:40

pd вече може и да го преподава тоя материал :)

Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: r_rusev   
Дата:   13-01-10 17:57

pd - [smilie24] Чудесно. Прочетох го с удоволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-01-10 18:00

Радвам се когато мога да помогна [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: nickneykov   
Дата:   13-01-10 22:16

pd - благодаря за изчерпателния отговор.
За това, че е нужен статив и че автофокуса се затруднява - то е ясно. Мен ме интересуваше повече последната част - опита, който имате с някои обективи и конвертори. Защото гледах доста снимки, а и в книги на фотографи снимали животни и птици, които съм прегледал, общо взето си вървят обектив-телеконвертор от един производител. Така че ми се искаше да видя дали някой няма да ме опровергае в това мое мнение. pd - благодаря още веднъж. Пък ... може в някой хубав ден да се видим някъде из горичките край Варна.

Отговори на това съобщение
 Re: ЗА конверторите и обективите
Автор: sauron69   
Дата:   13-01-10 22:23

Ами има съвсем не лоши телеконвертори на трети производители. Например на Сигма са си много добри ТК, а сигменския 2Х може би е по-добър от фирмения канонски такъв (за сравнението с никонския нямам впечатления) [shtrak] .


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »