Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За монитори и калибрация
Автор: never_there   
Дата:   12-01-10 05:47

Работя с три монитора --
22'' Viewsonic VS11446 Widescreen LCD Monitor
Hewlett-Packard LP2475w 24" LCD
Gateway HD2200 - 22" - widescreen

И трите ги калибрирам веднъж на две седмици със Spyder3Express. До този момент не мога да кажа че мога да вярвам на нито един за точност на изображението. Не говоря за малки разлики -- разликите са прекалено големи и все още не съм намерила вариант, който да ми вдъхва 100% вяра. Заниманието на търсене на добра калибрация е малко ядосващо и доста изморително.

Какво правите вие? Имате ли идеи за друг вид калибрация (тест на точността на изображението за яркост, контраст и цвят)? Нещо по-ръчно може би? Нещо, което знаете със сигурност че работи добре и го препоръчвате. Нека обменим опит.


(моля не ми препоръчвайте монитор за $2,000 като вариант, за съжаление не е възможна опция.)


Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: Davidoff   
Дата:   12-01-10 06:09

Ако правилно извършваш процедурата не би трябвало да виждаш много разлики. Даже бих казал не би трябвало изобщо да виждаш разлики освен ако някой от мониторите не е доста по-добър или по-лош от другите.

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: ALBIREO   
Дата:   12-01-10 06:55

От тези трите, единствено на Hewlett-Packard LP2475w 24" LCD бих се доверил.
Как очакваш от евтини монитори да се калибрират адекватно?
Не може монитор за 100 долара след калибрация да показва картинка като на монитор за 2000 долара. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: asahi   
Дата:   12-01-10 08:34

Какво правя?
Замервам нивото на бялото и черното в началото и края на кривата за всеки монитор, намирам сечението на тези обхвати и ако ме устройва калибрирам мониторите в рамките на това сечение. Резултатът е, че трите монитора показват като най-слабия, но са еднакви.

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: anastas   
Дата:   12-01-10 09:34

asahi
Интересна идея.Приложима ли е с spayder 2 pro?
Ако да би ли разяснил по-подробно моля.


Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: asahi   
Дата:   12-01-10 09:58

За да ти я разясня трябва да знаеш преди това други неща. Ще се окаже, че няма да е разяснение, а обучение. Това пък с писане само няма как да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: anastas   
Дата:   12-01-10 10:32

Попитъх защото предполагъм е порезно и на други кореги.А че всеки е на различно стъпало от познанието за управлението на цветовете е ясно и неуспоримо.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: svetostz   
Дата:   12-01-10 10:41

LCD [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: danny_falin   
Дата:   12-01-10 10:49

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: DeyanStefanov   
Дата:   12-01-10 11:48

аз не калибрирам за съжаление

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: compur   
Дата:   12-01-10 13:52

аз пък нямам 3 монитора, за да сравнявам! така, вярвам само на един!

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: asahi   
Дата:   12-01-10 13:54

Човешкото зрение е адаптивно. Не е проблем, ако мониторите се различават малко, стига да не са в една и съща стая.

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: never_there   
Дата:   12-01-10 14:28

ALBIREO, не е съвем така. HP се справя най-добре с детайлите в тъмните и средните тоновe -- това е без съмнение, но по необясними за мен причини светлите тонове (highlights) ги прави на нищо. В една и съща снимка двата по-малки показват детайл с места с яркост на пикселите 245 и нагоре, докато HP показва едно бяло(жълто и т.н.) петно.

Имам чувството че всеки си има предимства и недостатъци, но това е изключително лош вариант за работа. Да, проверявам хистограмата когато работя на големия за да съм сигурна че светлите тонове не са отрязани, но процеса е доста бавен и тромав когато не можеш да се довериш на дисплейя.

Между другото едн\ин познат има някакво малко скромно мониторче (и доста старо), което дава по-добър образ и детайл и от трите мои монитора. Не е практично да работя на такъв размер монитор за това не бих си го взела, но просто казвам че има доста невероятни нещa. А това според мен е илюстрация на това колко е важно да се четат обстойно ревютата по PC WORLD и подобни страници преди да се купува.



Публикацията е редактирана (12-01-10 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: asahi   
Дата:   12-01-10 14:42

Имаш проблем с калибрирането на НР-то.
Иди е tools, curves на SpyderPro софтуера и покажи корекционните криви на този монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: IDA   
Дата:   12-01-10 14:46

Купуваш си едно CRT на старо, калибрираш го и забравяш за проблемите! Голяма бандура е и заема много място, но пълно щастие няма!

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: never_there   
Дата:   12-01-10 14:49

асахи, ще пробвам [smilie24], но аз съм малко на Вие с ръчните процеси по калибрация.
И аз имам чувството че имам проблем с калибрацията на HP.


Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: never_there   
Дата:   12-01-10 14:50

IDA, моля те дай линк към модел, който препоръчваш.

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: asahi   
Дата:   12-01-10 14:54

При 800EUR/sq.m не се връзва да държиш CRT вкъщи.

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: never_there   
Дата:   12-01-10 14:56


"При 800EUR/sq.m не се връзва да държиш CRT вкъщи."

това не го разбрах? [smilie11] моля те обясни.


Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: ALBIREO   
Дата:   12-01-10 15:01

asahi - [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]

never_there - а нужни ли са ти наистина и трите монитора? :)
Може би един, но истински, ще ти върши повече работа. А след време можеш да си вземеш още един и да си ги ползваш в комбина, което е много гот. :)



Публикацията е редактирана (12-01-10 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: never_there   
Дата:   12-01-10 15:07

хаха, ама аз не искам да имам 3. :) Искам 1 ама истински, ама не за $2,000.[smilie3]

Малко е сложно положението, както виждаш.


Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: varushev   
Дата:   12-01-10 15:08

Може да имаш проблем с калибрацията на HP-to заради Spyder3express. Аз на моето бях пробвал със SPyder2Pro и нищо не успях да направя.

След повторение със Spyder3Elite във вещите ръце на asahi вече цветовете са друга бира :)

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: asahi   
Дата:   12-01-10 15:09

При тези високи цени на имотите не е оправдано ЦРТ монитор да ти заема скъпо място.

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: johnny_fx   
Дата:   12-01-10 15:21

HP-то е wide gamut монитор. Дали в това не се крие проблемът?

Отговори на това съобщение
 Re: За монитори и калибрация
Автор: never_there   
Дата:   12-01-10 15:40

johnny_fx, да, ако някой отговори интелигентно на този въпрос, мисля че ще съм една крачка по-напред с проблема.

varushev, аххх браво на теб ( и на асахи)--добронамерено завиждам!! в момента чета за Spider3Elite и се замислям, може и да си струва да пробвам.

асахи, а зацепих! обемът не е проблем всъщност -- ако ЦРТ е добър вариант наистина, бих искала да видя линкове с предложения. Нещо до $600-$700 може би?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »