Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: cenzor   
Дата:   09-01-10 23:27

За първи път си позволявам да пиша във форума и дано е полезно за колегите.

Не намерих подобна тема (а и старата тема за този модел е в архив) и се надявам това да е интересно за ползвателите на старата класика Самсунг S850. :)

1. Включване на RAW през сервизното меню

Go into the technological menu according to Service of manual of s850 (SD- card is possible not to take out):
- PRESS buttons “menu ok” and “T/W” in “T” (зуум нагоре);
- press the button of PLAY mode.

In the of technological menu mode press the button of PLAY mode.

In the opened menu press three times button “right” (delay of shutter release) and two times “down” (macro) - is illuminated the point “histo/Raw”.

Press “menu ok” -> press “left” (flash) -> press “menu ok”.

Press “right” (delay of shutter release) - is permitted the mode “histo/Raw”.

Press two times “down” (macro) - select the point “RAW TYPE”, two times (possible 2 either 3) press “right” (delay of shutter release) - select mode “RAW TYPE " of =00..02 or 00..03, press “menu ok”.

Turn off camera - press “Power”.

We have .. JPG+RAW. [thankyou]

След това - фотото вече има хистограма и заснема RAW+ JPEG (отнема около секунда повече от стандартна JPEG).

2. Линк за работещ RAW2DNG конвертор за S850

За нашето фото е нужно да се добави следния ред в разархивираните файлове на конвертора, в raw2nef.ini :
16098048, 0, 3254, 2448, 7, 6576, 16, 2, S850

3. Инструкции за конвертора


4. Снимки след RAW: тук . [smilie24]

[beer]

Дано майсторите на фотошопа го намерят за полезно, аз тепърва започвам да се уча (досега ползвах .JPEG директно).

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: t.marev   
Дата:   10-01-10 12:40

Колега, много интересно ми се стори това което си написал. Само да попитам - след тази пренастройка, как избираш да снимаш в jpeg или в raw, съответно да има или няма хистограма. Питам, защото в момента, апарата не ми е под ръка и не мога да пробвам. Освен това, снимките в raw могат ли да се отворят с друг конвертор, например с оригиналния на Самсунг?
Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: cenzor   
Дата:   10-01-10 13:08

За съжаление - не избираш кое от двете, а заснема двойка от снимки: RAW/JPEG.
Хистограмата се показва през цялото време на дисплея и не пречи на работата (малка е на размери и се показва в долния десен край на екрана).

http://i49.tinypic.com/2pywdna.jpg



Не знам от къде да сваля оригиналния конвертор на Samsung (а диска от комплекта не помня вече къде е [smilie5] ).
Ако имаш линк за конвертора - бих пробвал. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: t.marev   
Дата:   10-01-10 14:19

Аз имам диск, но от друг Самсунг. В диска на 850, май няма конвертор. Най вероятно ще стане. Нямам идея как мога да ти го пратя, ако знаеш начин, подсети ме, ще ти го пратя.
Е добре, след тази пренастройка, винаги ли остава в това положение, не може ли да се върне обратно?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: cenzor   
Дата:   10-01-10 17:36

Само ми кажи името на конвертора(или на самата програма/файл), аз ще го потърся в нета.
Другия вариант е да го качиш някъде (ако не ти е проблем), примерно на dox.bg или на tranz.it, откъдето всеки да може да го свали.

По въпроса за настройките на RAW - по същата процедура за 10 секунди се изключва и си снимаш само JPEG или изключваш хистограмата.
Тоест напълно е обратимо всичко, а и можеш да си пускаш RAW само, когато наистина ти трябва.

Поздрави!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: cenzor   
Дата:   10-01-10 18:01

Ето и кратък превод на български на първия пост, защото не успявам да го редактирам.



Задържате бутона за зуум нагоре + натискате бутона ОК.
Докато държите двата бутона, натискате и бутона PLAY.
Апаратът сам се включва и имате достъп до сервизното меню.

Ето и снимка на процедурата.

В сервизното меню натискате три пъти надясно бутона за навигация (бутона за "самоснимачката), след това два пъти надолу (надолу е с бутона за "macro")и стигате до ред с надпис “histo/Raw”.

Натискате “menu ok” -> натискате бутона за “наляво” (светкавицата) -> натискате “menu ok”.

Натискате бутона за “надясно” (бутона за "самоснимачката) - и потвърждватате “histo/Raw”.

Натискате два пъти бутона за надолу (macro) - избирате “RAW TYPE”, натискате два (или три) пъти бутона за “надясно” (бутона за "самоснимачката") - избирате “RAW TYPE " of =00..02 or 00..03, натискате “menu ok”.

Ако искате и хистограма, просто изберете реда с hystogram и предвижете един път бутона за надясно (с бутона за "самоснимачката), за да стане на 00..01.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: t.marev   
Дата:   11-01-10 10:16

Програмата се казва Digimax master Има я на всеки диск да фотоапарати Самсунг. Не зная дали всяка версия отваря raw файлове, аз имам тази за Samsung Pro 815. Качих я на dox.bg файла се казва Samsung.exe

Това, че настройките са напълно и бързо обратими е чудесно - можеш да ползваш тези настройки САМО когато ти трябват. Какво друго може да се прави с това сервизно меню? Не че ми е дотрябвало нещо, ама така, питам от любопитство.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: ion4ev   
Дата:   14-04-10 09:25

Интересна информация след толкова време :)
Имах такъв навремето, но го изгубих. Няма ли някой да продава такъв, в този ред на мисли :) ?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: gam3ra   
Дата:   14-04-10 09:43

В базара има S1050 за 200лв.
Той е същия, само са му качили +2MP и по-голям дисплей, би трябвало и той да ги може тези магии?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: contrasti   
Дата:   24-05-10 23:13

Аз имам S850, и вече крив съм станал покрай него.Хистограмата си работи и без RAW формата, така че се погаждаме.проблема е другаде- от няколко дена се опитвам да го флашна, имам еепром и все не успявам и не успявам.Някой да е попадал на упътване??

Отговори на това съобщение
 Re: Как да си пуснете RAW и хистограма на Samsung S850
Автор: contrasti   
Дата:   24-05-10 23:14

И да добавя, не става с тоя конвертор, или поне при мен не се получи.Работи с PhotoLine, има я в замундата.
Но има голяма разлика между 1050 и 850 - на първият матрицата му е мацушита (паналайка) на 850 е сони.
Първият се ъпдейтва много идиотски - нагоре , нагоре, наляво, надясно нагоре с джойстика и после копчето +/- и ти отваря меню.Другият (моя разбира се) още го търся от къде се ъпдейтва.



Публикацията е редактирана (24-05-10 23:31)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »