Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Имам нужда от помощ
Автор: m0nty   
Дата:   31-12-09 03:04

Здравейте, можеби този въпрос е вече задаван доста пъти за което се извинявам. Въпроса ми е следният наскоро се сдобих със лентов фотоапарат "ЗЕНИТ-Е" но не ми е ясно как се работи със светломера, в други подобни теми видях стойностите на които трябва да се изберат за съответните нужди, било то слънчево или облачно но ми е малко трудно тъй като хем не искам да пропилея филма хем да станат що годе стойностни кадри, тъй като има няколко пръстена около манивелата за навиване на лентата ми е малко трудно и имам нужда от помоща ви. Също така с какво още трябва да се съобразя когато го настройвам. Благодаря ви предварително [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от помощ
Автор: Alex-dan   
Дата:   31-12-09 03:10

Малко вероятно е според мен да работи коректно светломера. Аз имам един такъв и снимам по преценка :) Общо взето нямам грешни кадри, лентата притежава доста по-добра динамика от дигиталното снимане [smilie5] [shtrak]



Публикацията е редактирана (31-12-09 03:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от помощ
Автор: nastradin2   
Дата:   31-12-09 18:25

След толкова години светломерът сигурно се е износил и ще ти дава занижени показания. Може да го провериш с външен светломер преди да му се довериш. Иначе насочваш апарата, въртиш пръстена докато отворчето съвпадне със стрелката и отчиташ показанията по лимба.
Нищо сложно. И аз бях щур фен на Зенит, но и тогава светломерите им не бяха сила.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от помощ
Автор: 35mm   
Дата:   31-12-09 19:17

Както са ти казали, светломера вероятно вече е доста неточен. Такива са сигурно и скоростите на Зенита, та ще падне веселба (или по-скоро мъка) ако се снима с фотоапарат на който светломера му е неточен и скоростите имат и те отклонение.

Това със изравняването на стрелката са ти ги казали - това е принципа. После си избираш една от няколкото комбинации за време и диафрагма.
Например 1/125сек на ф/4 е същото за експонацията (но не за художественото съдържание) на кадъра като 1/250 на ф/2. Реципрочност на експозицията.
И то в много силна степен само теоретически.
Защото руските фотоапарати а и всички други [но в (много) по-малка степен)] имат склонност да увеличават грешката в скоростите колкото по-кратко или по-дълго от около 1/125 или там някъде става времето. Имам няколко фотоапарата като Зенита, и всичките са супер точни на 1/125 сек, но 1/1000 им е много трудна. Та затова направо си ми я правят 1/500 сек. :)
Познати са ми се оплаквали от неточност на кратките времена (около 1/1000 и по-кратки)и от механични Никони дори.


Едно време на опаковката на филчетата отвътре си имаше таблица.Сега гледам вече не печатат такива таблици.

Задай времето на бъде 1/125. Може много добре да се окаже Зенита че работи на тази скорост.
Ето ти примерна таблица за негативен филм ISO 100
После сменяй само диафрагмата.


http://photo-zona.net/images/user29743/album11177/preview/1262279543_xtyf4868_Untitled-1.jpg



Имай в предвид че това е за дневно осветление.
Светлочувствителността на същия този филм ще падне 2 експозиционни стойности (4 пъти), до ISO 25, ако снимаш на крушка с нажежаема жичка около 3200К.
Ако е стар малко, ама малко, дай си поне +1/3 или направо + 1/2 по-отворена диафрагма. На филма ще му хареса, на теб снимките после също.

Абе вие не празнувате ли? Каква е тая активност у форума пред Нова Година?



Публикацията е редактирана (31-12-09 19:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от помощ
Автор: m0nty   
Дата:   06-01-10 16:33

Адски много ви благодаря за помоща не бях много активен в форума тъй като бях залегнал да уча за изпити но сега съм готов да се отдам на тренировки ако имам още нещо ще питам отново благодаря ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам нужда от помощ
Автор: asahi   
Дата:   06-01-10 17:08

Един външен светломер ще ти е полезен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »