Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 При слаба светлина
Автор: tml   
Дата:   04-01-10 23:22

Опитвам се да снимам картини и статуи в музеи и интериори на църкви (слаба светлина), без светкавица и статив (не са разрешени). С малки апарати резултатите ми са лоши. Убедих се, че ми трябва сериозен апарат (сензор 23х15). Моля да ме посъветвате:
- избор между тяло Canon 450-500D, Nikon D5000, Pentax K-x?
- обектив: 35 или 50мм, f1.8 достатъчно силен ли е или ще ми трябва 1.4? Какъв 2-ри основен обектив да си взема - не искам повече от два?

Както разбирате, най-важно за мен е качествен образ при слаба светлина. Работата на апарата със светкавица или зум-обективи почти не ме интересува. Любител съм, с малък опит.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: vgramatikov   
Дата:   04-01-10 23:24

Ней-безшумни се оказаха Никон д5000 и особено новия пентакс как беше там :) К-х май.Там имаш и стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: autosvet   
Дата:   04-01-10 23:25

Трудно ще стане нещо качествено без статив. Читавата комбинация е Д90 + 35/1,8 Канон нямат аналог на този обектив евентуално някоя Сигма 30/1,4 и 500Д.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: bpavlov   
Дата:   04-01-10 23:31

Никон Д5000 и Никор 35/1.8 ако ще са нови от магазина. Но и това е далеч от сериозен апарат. Най евтината истинска алтернатива ти е на старо Канон 5Д и някакъв широк евтин ръчнофокусен обектив като начало

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: hotsnail   
Дата:   04-01-10 23:33

Аз съм със Сони. Моя опит е че стабилизацията на парата е ефективна на статични обекти и широки обективи.

Със Сонито аз ползвам зум 17-50/2.8 и до към 1/3 от секунда експозиция няма грижи. Днес имам дори прилична снимка на 1 секунда от ръка с 35мм обектив - ама това е 1 от 2 или 3 снимки и исзисква внимание.

Значи опциите са ти за обектив нещо широко и светло. Никон и Канон имат такива - 20 или 24мм на бленда 2, 2.8. Нямат обаче стбаилизация коеот е проблем при експозиции под 1/50 (освен ако не удариш едно малко за стбаилизиране на ръката).

За К-х сигурно някой ще ти пише за стабилизацията. По-старите модлеи на пентакс бяха една идея по-слаби от към стбаилизация ама си върши работата в общия случай много хора са доволни. К-х май прави и доста чисти снимки.

Погледни ако искаш някое от Сонитата - А500 или А330.

Искаш ли да ти кача примерни снимки с дълги експозиции на слаба светлина от А700?

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: autosvet   
Дата:   04-01-10 23:34

5Д и ръчен фокус при слаба светлина и макс отворена бленда без да му се сменя фокусният екран и човек без опит ... хайде стига смешки.
Помисли и за монопод по-лесно ще го вкараш зависи къде си де.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: 100asa   
Дата:   04-01-10 23:36

Колко често ще снима/ш в такива условия ?! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: Amigo   
Дата:   04-01-10 23:38

Пентаксът на исо изглежда трепач [smilie24] [smilie6] пък и със стабилизацийка [smile] и с една Сигма 20 мм на 1.8 [smilie25] поне така си мисля [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: special_k   
Дата:   04-01-10 23:40

светъл обектив със стабилизатор и тяло с повечко асове ти трябват явно...

няма такъв филм като "не са разрешени стативи" [smilie5] вземи си един монопод и го ползвай като бастун - никой няма да те спре




autosvet - 35 криви.., за кво му е?

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: special_k   
Дата:   04-01-10 23:41

20мм пък съвсем ги чекне.....

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: Amigo   
Дата:   04-01-10 23:42

ами нали има програмки за оправяне после [smilie5] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: special_k   
Дата:   04-01-10 23:43

...е то с програмки ,ако си в час, може направо на си ги направиш от file/new......... ама нали не е тва идеята уж :Д

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: autosvet   
Дата:   04-01-10 23:44

Е като криви после ще я изправи. Като обхват е добре. Според мен 50-така ще идва дълъг ама пак зависи къде, кога и колко ... Пък и явно не става въпрос за изключително важни снимки по които да се правят каталози и абсолютно точни реконструкции на стенописи и икони.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: tantris   
Дата:   04-01-10 23:46

5Д + 2.8 стабилизиран обектив върши работа при снимане на исо 800. С 5Д избягвам да снимам над 800исо заради опасност от бандинг.
35/1.4 е идеален за статуи и изобщо детайли, но за интерьори в дворци идва малко широкичък. Ако имаш апарат с добро исо 1600-3200 , сигма 12-24 е идеална.

Истината обаче е в никкор 14-24 + Д3-700.
На това друга история.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: asahi   
Дата:   04-01-10 23:47

"Опитвам се да снимам картини и статуи в музеи и интериори на църкви (слаба светлина), без светкавица и статив (не са разрешени)."

Най-професионалният начин е да си осигуриш светлина. Измисли си някакъв проект, въвлечи в него шефа на музея/църквата, освети си нещата и си снимай с кеф.

В каталога на музея всичко е заснето, а и такива снимки нямат кой-знае каква стойност ако някой вече ги е заснел професионално.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: special_k   
Дата:   04-01-10 23:49

абе прави сте за кривенето, ама не баш [smilie5]

аз също бих снимал с квото имам и после ще го оправя.., ама дайте да видим как да стане без шопене :)

според мен една пеесетка със стабилизация на 1.4 и 1600аса ще свършат работа

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: spa   
Дата:   04-01-10 23:50

От изброените от теб К-х освен че има стабилизация, има и най-доброто ниво на шум при високо исо. За съжаление, светлосилата няма да ти помогне винаги защото при всичките такива обективи се забелязва мажене по края или изкривяване на фокусната равнина поради различни особености. Освен това ако искривиш равнината при снимане на картини рискуваш нещо да не е на фокус. Общо взето статива и затворена бленда е най-добре.

При пентакс най-доброто като обектив за целта е може би 31мм/1.8
http://www.photozone.de/pentax/122-pentax-smc-fa-31mm-f18-al-limited-review--test-report
. Има един голям недостатък - цената - около $1000 в УС, за БГ не коментирам.

Друг избор при пентакс е 35/2.8 Макро, 35/2, 50/1.4 - но това е меко на 1.4.

Сигмите на 30мм не са удачен вариант заради остротата която е предимно централна. Виж новата сигма 50/1.4 ХСМ е по добре.

За съжаление затворените пространства често искат широк обектив и стандартното 50 на кроп идва недостатъчно.

Разбира се фулфрейм тела биха били най-добрият избор, но явно не са по бюджета.

Каквото и да вземеш имай в предвид че качеството струва пари.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: autosvet   
Дата:   04-01-10 23:52

Човека е "любител с малко опит" и според мен иска да заснема културните паметници като обикаля по света и у нас за собствената си колекция. Не го хвърляйте на Д3с + 14-24.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: Canon   
Дата:   04-01-10 23:54

Nikon D5000 заради въртящия дисплей - голяма екстра е

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   04-01-10 23:54

koi ta bii po tikvata da snimash na slaba svetlina??

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: rhyan   
Дата:   04-01-10 23:56

Като се замисля, че ще се снима при ниска осветеност и става дума за бюджетно решение, още повече, че човека се е насочил към ентри левел камери, май май тяло със стабилизация най-добре. Според мен този последния пентакс, за който бони пусна ревю наскоро е най-доброто за парите си. Ама не познавам пентакските обективи. До колкото знам 50тката им е много добра.

За интериор (църкви и т.н.) бих избрал нещо ултра широко и светло.(Например Tokina 11-16 2.8) Криви прилично, но се изправя лесно. Аберира, ама се чисти. Но пък в тъмницата кви ти аберации ако няма големи контрасти...

С вградена в тялото стабилизация може да пробва човек и с онзи "монопод' - копче с въже - събира се и се разгъва лесно. Ако ползваш корда някаква не се забелязва, стабилизацията ще свърши останалото...

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: tml   
Дата:   04-01-10 23:58

Благодаря на всички за коментарите.

Прибл. 1/3 музеи, 1/3 градски снимки (вкл. вечер), 1/3 природа. Мисля си, че и за 3-те мога да използвам силния обектив, а за второто и третото основно някой 18-135 или 50-200?

Не мога да отделям време за обработка.

Мисля си, че 2 добри обектива са може би по-важни от тялото - телата морално остаряват много по-бързо от лещите?

Ще купувам от магазин, освен ако хората с опит във форума не ме отчаят, че ще ми трябва още по-сериозен (скъп) апарат за добри любителски снимки в музеи или много практика/умения.

С какво ISO да очаквам, че ще трябва да работя при 1/60 - 1/30 sec?

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: Canon   
Дата:   04-01-10 23:59

3200ИСО

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: asahi   
Дата:   05-01-10 00:01

Въпросът не е коректен, но 1600-3200 ще е ОК. Това добре го могат последните модели ДСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: При слаба светлина
Автор: hotsnail   
Дата:   05-01-10 00:01

Отговора е Д3 или Д700 със стабилизиран хубав обектив - новия стбаилизиран Тамрон(?) или ако никон имат подобен светъл широк зум. (Май 17-55 е без стабилизатор? бел. за Фул фрейм 24-70 пак май без стбаилизатор и е доста доста солен). Ама парите са много - към 5000 левчета ще дойде комплекта.

Инак ето го резултата с Сонито А700 току щракнат
http://picasaweb.google.com/karaatanasov/LongExposure


От ръка са снимани на около 200 вата жълти лампи тия трите с кутийте на исо 800, 1600 и 3200 - пентакса може би да има 1 стоп разлика не повече т.е. 1600 там ще е като 800 на Сонито (съмнявам се де).

Тая на исо 800 е от 2-ри опит на 1/10 и 60мм не е 100% успеваемоста.

Ама 1-вата с блоковете - 1сек на 35мм си стана почти в крачка (леко е омазана) - късмет.

ПП Качих ги в цял размер, ама трябва да се свалят с download за да се видят в цял размер - поне при мен е така



Публикацията е редактирана (05-01-10 00:08)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »