Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Какъв е проблема?
Автор: shtukov   
Дата:   30-12-09 19:58

При дълга експонация - 30 секунди и високо ISO 3200, 1600 със затворена капачка на тялото или обектива, долната 1/3 от кадъра е доста по тъмна. Централната част е най-светла, като постепенно потъмнява към ъглите. Кадъра не е случаен. Направих няколко кадъра и проблема е един и същ и в RAW и JPEG. Нямах време да правя опити с по-ниско ISO и по-кратка експонация. Апарата е Canon 40d. Според мен, нормално е кадъра да бъде по-тъмен и равномерен. Иначе, снимките правени с апарата изглеждат нормално.
Правил съм същите опити с друга бройка на този модел при тези условия, но там такъв проблем не съществува. Затова предполагам, че има нещо нередно.
Ще се радвам ако някой има обяснение.

Ето как изглежда кадър, директно от апарата. Намален е само размера:

http://photo-zona.net/images/user28667/album14494/large/1262193727_lzvq8120_3200_30sek.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: asahi   
Дата:   30-12-09 20:02

Нещо загрява.
Често ли ти се налага да снимаш в този режим?
И аз като вдигна 160 колата ми е нестабилна, страничният вятър иска да ме изкара от пътя, отделно шуми и гори много. Не карам често със 160.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: GSS   
Дата:   30-12-09 20:18

Трябва да е запушен и визьорът, за да не влиза светлина и от там. Останалото е от загряване на матрицата.



Публикацията е редактирана (30-12-09 20:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: shtukov   
Дата:   30-12-09 20:20

Знам, че това са условия при които едва ли ще се наложи да снимам. Но тези възможности са заложени в модела и би трябвало да може да се разчита донякъде на тях, макар и съвсем рядко. Не ме притеснява шума защото това е нормално. Обаче разликата с която се справят два апарата от един и същи модел при тези условия, ми е необяснима.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   30-12-09 20:23

Пробвай първо както ти е казал GSS.
Използвай пак дълга експозиция, но затвори визьора - имаш сигурно на ремъка "гуменото капаче", с което да го направиш.
После ще мислиш нататък според резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: GSS   
Дата:   30-12-09 20:24

Би трябвало резултатите да са сходни. Нещо не е наред.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: boni   
Дата:   30-12-09 20:27

Когато затворът е отворен и огледалото е вдигнато, визьорът не играе никаква роля.
Той влияе преди да снимаш при меренето.
Много апарати показват подобен проблем при такива екстремни условия. Някои правят лилави петна откъм страната на батерията ако не е добре екранирана.
Ако караш на полусъединител и форсираш двигателя, рано или късно ще замирише. Също ако караш със 100 на втора:)
По принцип не е достатъчно само да сложиш капачката, защото тя може да е има някаква минимална прозрачност или да пропуска малко в ИР областта.
Имай предвид, че матрицата е силно чувствителна към близката ИР обалст, за разлика от филма.



Публикацията е редактирана (30-12-09 20:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: shtukov   
Дата:   30-12-09 20:49

И аз си мислих за капачката. Възможно е при този случай да не е била съвсем непропусклива. Но е странна тази тъмна област в долната част на кадъра. Пропуснах да спомена, че апарата от който е кадъра беше с грип. Може и това да е изиграло определена роля за резултата. Другия апарат при който нямаше този проблем беше без грип.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: asahi   
Дата:   30-12-09 21:10

Щуков, не търси под вола теле.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: GSS   
Дата:   30-12-09 21:10

boni и аз мислех като теб но е факт, че при дълги експозиции при които окото не е близо до визьора се препоръчва запушването му.



Публикацията е редактирана (30-12-09 21:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: boni   
Дата:   30-12-09 22:33

Кажи така де:) От грипа е. В долната част влияе излъчването от батерията и става засветяване. Кадърът е винаги обърнат и затова го виждаш горе засветяването.
Махни грипа и ще видиш, че ще изчезне.



Публикацията е редактирана (30-12-09 22:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв е проблема?
Автор: shtukov   
Дата:   31-12-09 08:31

boni,
Благодаря за поясненията!
Весело посрещане на Новата 2010 на всички!
Много здраве, успехи и любов!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »