Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-12-09 17:42

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-12-09 17:42

Интересен ми е следният казус: архитект наема фотограф да заснеме архитектурен обект, проектиран от същия архитект.

Според закона за авторското право и сродните му права архитектът има правото да използва получените изображения за целта, за която са поръчани и за нищо повече, освен ако не е договорено друго.

Според същия закон, ако правилно разбирам, заснемането на архитектурен обект попада в категорията "преработка на произведението" -

"Преработка е и приспособяването и внасянето на всякакъв вид промени в произведението, както и използването на произведението за създаване на ново, производно от него произведение;"

Съответно разбирам, че фотографът може да използва създадените от него изображения единствено със съгласието на архитекта, тъй като архитектурният обект е послужил за създаване на ново произведение.

Главният въпрос в този казус е: фотографът има ли право да включи в своето портфолио съдадените в конкретната ситуация изображения като единствено включи името на архитекта под снимките?

Четейки закона, намерих текст, в който се допуска използването на обект на авторското право без да се заплаща хонорар на носителя на авторското право, ако използването е без комерсиална цел. В края на текста се споменава, че изключение правят архитектурните обекти.

Според невежото ми тълкувание разбирам, че смисълът на това изключение е да не се допусне възможността някой да се нанесе да живее в някоя сграда по предтекст, че е без комерсиална употреба и само за лично ползване. Смятам, че тълкувам този текст грешно и ще се радвам някой да ме просветли.


Ще съм благодарен да видя вашето мнение по главния въпрос.



Публикацията е редактирана (18-12-09 18:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-09 18:12

Как можа да омешиш двете най-неясни (поне за мен) зони на авторското право.
Мога само да уточня няколко неща: Да ме извинят юристите за неточният ми "професионален" речник.

Заснемането на архитектурен обект няма нищо общо с "преработка на произведението".

Авторските права в архитектурата остават на ниво ПРОЕКТ (документация). Върху сградата те важат до момента на "Въвеждането и в експлоатация". От там нататък, Собственика има пълни права да се разпорежда, променя, бута, абе каквото си иска. По морални съображения, а не законови, може да се обърне към автора за консултации или реални промени.

Фотографът може да ползва, както намери за добре, снимките си, защото това е:
- Публично изложено произведение.
- Не прави "копие" - снимката е друг материал, друга "медия", друга е целта на резултата - не можеш да живееш в снимката.

Права може да има само собственика на сградата и то до толкова, ако тя не е "на видимо място" и трябва да те допусне до (в) нея. Но тези права не са от "закона за авторското право" а от закона "за собствеността". Т.е. може да ти иска пари за да снимаш. Нищо повече.



Публикацията е редактирана (18-12-09 18:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-12-09 18:24

Благодаря ти за коментара.
Вярвам, че е добре да доуточня, че става въпрос за интериорни снимки на заведение, чийто дизайн е плод на труда на архитекта.

Ако правилно тълкувам прочетеното в закона, архитектът запазва авторското право върху дизайна, а от това и има право на хонорар при рекламиране на конкретния архитектурен обект.

Също като автор на този дизайн, право на архитекта е да изисква неговото име да бъде споменато при представяне на снимки на обекта. Това предполагам включва и портфолиото на фотографа. Не ми е ясно обаче как стоят нещата, когато собствеността на заведението вече е прехвърлена. Някой да има мнение?

Вторичен въпрос - разсъжденията ми в това мнение коректни ли са?



Публикацията е редактирана (18-12-09 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-12-09 18:27

"фотографът има ли право да включи в своето портфолио създадените в конкретната ситуация изображения"

Това действие по никакъв начин не нарушава никакви закони, така че е излишно да задълбаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-09 18:43

Пак ще повторя:
Авторските права в архитектурата остават на ниво ПРОЕКТ (документация). Върху сградата те важат до момента на "Въвеждането и в експлоатация".
Никакви права няма за снимки, реклами и т.н.
Споменаването на името е жест на уважение и оценка.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-12-09 18:44

ksuhorukov, уточнението, че под портфолио имам предвид и личен сайт, ще промени ли мнението ти за законността?

Чрез личния сайт не се реализират продажби, нито каквито и да е приходи.



Публикацията е редактирана (18-12-09 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-12-09 18:47

MarinY, разбирам. Това, което казваш, ми е от голяма помощ.

Въпрос: авторските права на архитекта върху обекта могат ли да се разграничат от авторските права върху дизайна на интериора?

Мисля, че точно правата върху дизайна са в основата на казуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-12-09 18:51

Авторското право върху снимките е само твое. Можеш да се разпореждаш с него както сметнеш за добре. Дай повечко информация какво точно мислиш да правиш и от какво се тревожиш. В общия случай нямаш никакви проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-09 18:53

За мое съжаление, няма да си променя становището, защото, просто това е законът.

След като е "обществено достъпно място" и обектът "работи" (има разрешение за ползване), архитектът има права над сградата, интериора, градоустройството, толкова, колкото и всеки друг минаващ в околноста. [smilie2]

Да дам пример в по-арт област: купувам картина на Мара [smilie3]. След 5 години я продавам за 100000 лева - няма да и дам и един процент от печалбата. [ezik]

Междувременно мога да си я снимам, мога да и сменя колорита, мога и да я сгъна за удобно носене...

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-12-09 18:57

Ммм... тук вече не съм съгласен. Няма никакво значение, че сградата е на обществено достъпно място. Собственикът й държи всички права свързани с нея, включително и правото ти да не можеш без неговото разрешение да правиш календарчета с неговия хотел... примерно :). Тук обаче навлизаме в една малко по-друга част от проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-09 19:04

Календарчета с Партийния дом и ЦУМ мога си правя колкото искам. На архитекта или на общината да се обадя за разрешение?
НЯМА забрана за Обществено достъпни обекти.

Правата са върху чертежа, скицата(ама подписана и публикувана).

Пак пример: Боровец, рекламен материал за пистите, правя снимки на капанчетата. Нищо не дължа на собствениците им, а за авторите да не говорим. (те ми дължат за рекламата).

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-12-09 19:04

MarinY [smilie24]
По принцип си прав, разбира се.
Но в конкретния случай, за да няма съмнения, според мен трябва да се обърне и внимание на:

<цитат>

архитект наема фотограф да заснеме

</цитат>

Явно се появява колебание у хората дали когато има поръчител или пък, и особено - работодател (ако фотографът е бил нает на трудово правоотношение) авторските права не принадлежат на този поръчител и/или работодател.

Обаче, чл. 41 и чл. 42 на ЗАПСП казват друго. Което пак потвърждава, че твоето заключение е вярно и в този случай [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-09 19:08

Това е въпрос на договор.
Колко снимки, за какво ще се ползват, срок на "забрана за публикуване", конкретни ограничения или права на ползване.
Пишете договори и не от половин страница и мислете за всички възможни варианти.
[beer]

П.П. В България договора се счита за досадна бюрокращина, за проява на недоверие между страните. ГРЕШКА!
Това е цивилизованият начин да няма недоразумения, да няма излъгани, да са равнопоставени и спокойни страните. Понякога договорът е по-силен от законовите разпоредби. (стига да не е срещу тях).



Публикацията е редактирана (18-12-09 19:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-12-09 19:13

В обобщение значи мога да приема, че един фотограф има право да публикува на личния си нетърговски сайт снимки, които са негово дело и изобразяват интериора на работещо заведение, чийто дизайн е продукт на труда на даден архитект.

Това включва ли и случаи, в които архитектът не е съгласен снимките на заведението, което е проектирал, да бъдат използвани от фотографа преди архитектът да качи тези снимки на своя сайт?

Едно е ясно - в конкретната ситуация архитектът не е получил ексклузивни права за ползване на фотосите.



Публикацията е редактирана (18-12-09 19:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-12-09 19:14

ksuhorukov,
и в този случай MarinY е прав.
Ти може би се подвеждаш, защото в ЗАПСП "произведения на архитектурата" и "архитектурни планове" са упоменати на различни места - съответно в чл. 3, ал. 1., т. 6 и чл. 3, ал. 1., т. 8. Предполагам, по тези причини ти си мислиш, че правата върху проекта и правата върху сградата имат различни носители - съответно авторът (архитект) и собственика на сградата съответно.
Виж обаче чл. 12 от закона.
Собственикът не може да е носител на някакви авторски права върху сградата, ако това имаш предвид под "Собственикът й държи всички права свързани с нея...".
Собственикът може да разреши или забрани да снимаш вътре, но не и сградата от вън.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-12-09 19:19

Шом е прав.. ОК. Ако утре обаче някой се подведе от тази информация и си навлече проблеми, викайте Марин да го защитава в съда.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: Prakticar   
Дата:   18-12-09 19:20

Егати в к'ви каши се набърквате. Добре че съм любител.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-09 19:30

Напиши си договорче, опиши си вариантите на ползване, права и ограничения за двете страни, и спи спокойно.
Ако още на този етап се появят неразрешими търкания - намери си друг клиент. Всичко е бизнес, ама и лично. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-12-09 19:45

Да, но за да има договор, е хубаво да са ясни положенията, защото ако написаното противоречи на закона, следва договорът да бъде нищожен.

За момента от вашите, дълбоко уважавани от мен, мнения съдя, че имам право да публикувам на личния си сайт снимките и архитектът има основание единствено да изиска името му да бъде споменато под снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-09 19:52

Уреждането на отношения на ползване, не може да противоречи на закона.
Изискването за първенство на публикуването идва от това, кой поръчва баницата. Може да се договорите по всякакви варианти. Споменаването на името е "по-желание" и израз на оценка и уважение. Длъжен си да го напишеш, САМО ако публикуваш проекта му.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-12-09 19:54

ksuhorukov,

Вместо да подхождаш емоционално, по-добре първо прочети поне по диагонал тази:
http://photo-cult.com/articles/law/p1.php


доста добра статия на Владислав Недялков, попрегледай и самите нормативни актове, цитирани в началото, ЗАПСП , но не само него...

Обърни внимание на този достатъчно адаптиран текст от същата статия:
Какво може и какво - не да се снима и публикува свободно

След това вече може да обсъждаме конструктивно, вместо съвсем емоционално да плашим хората със съдебно преследване [smile]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: martinis   
Дата:   18-12-09 20:23

По мое скромно мнение на личен персонален сайт или страница в такък, като тук например, смятам, че няма никакъв проблем да покажеш каквито искаш снимки. Смятам, че това се нарича за лична употреба без материално облагодетелстване... може и да не съм прав, разбира се, но нямам лично аз никакви притеснения в това отношение [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-12-09 22:42

Георгиев, изобщо не подхождам емоционално, просто споделям мнението си. :) Добре е да се оглеждат нещата от всички страни, защото тук отношение има не само ЗАПСП, но и други неща. Както казах и преди, това е въпрос малко по-встрани от конкретното запитване.



Публикацията е редактирана (18-12-09 22:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права при фотографи и архитекти
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-12-09 22:50

ksuhorukov,

стига бе, човече [smile]
Да, зная че тази материя се определя не само в ЗАПСП.
Може би точно затова съм ти заострил вниманието към този материал на vnkbg, който е базиран на:

- Конституция на Република България (КРБ)
- Наказателен Кодекс на Република България (НК)
- Наказателно Процесуален Кодекс на Република България (НПК)
- Закон за Специалните Разузнавателни Средства (ЗСРС)
- Закон за Достъп до Обществената Информация (ЗДОИ)
- Закон за Авторското право и Сродните му Права (ЗАПСП)
- Етичен Кодекс на Медиите (ЕКМ)
- Международни Изисквания за Право на Публикация

ksuhorukov,
когато говорим за законови изисквания говорим за конкретни хипотези и конкретни текстове.
[smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »