Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 20:13

next

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 20:13

Дължа извинение на хората, които последните месеци ме търсеха да им калибрирам мониторите, а не успях да се отзова.

Не е добре да се оставя днешната работа за утре, още повече за догодина. Затова в неделята съм планирал да се оттдам на калибрации. Могат да се възползват всички в София, които ми напишат ЛС с телефон, адрес и период със свободно време на 20.12.2009.

Цената ще е 3/4 от тази, която съм обявявал. Приемето го като извинение за закъснението и компенсация, че трябва да се случи в единствения ден, който съм определил.
Не искам да давам повод на някой да ми брои стотинките и затова не пиша абсолютни стойности. На ЛС - всякаква информация.

Чудесно е Дядо Коледа да ти донесе нов монитор!
Удоволствието ще е двойно, ако цветовете са истински. Засега единственият начин е хардуерната калибрация.

Няма да нося отговорност за задръстванията пред магазините, в които се продават монитори. Стискам ви палци!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: tnt   
Дата:   18-12-09 20:33

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: sirkhann   
Дата:   18-12-09 20:38

Хардуерна какво ще рече? Интерфейс към LUT таблиците? Т.е. само NEC *UX_i, някое EIZO и друга някоя екзотика ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 20:41

Приели сме "хардуерна" да е тази, която се извършва с хардуер - колориметър. Не бих защитавал този термин, но е получил популярност и затова го ползвам.

Обратното е софтуерно и с гледане на око. Няма сходимост на резултатите, за точност пък да не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: C41   
Дата:   18-12-09 20:46

[smilie24] А ясно, разбрах...



Публикацията е редактирана (18-12-09 20:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: d256h   
Дата:   18-12-09 21:20

Асахи, пиши ме в списъка пращам ЛС !

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: ecobo   
Дата:   18-12-09 21:21

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: jrr   
Дата:   18-12-09 21:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 21:42

Не и в неделя.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: chukov   
Дата:   18-12-09 21:58

Извинете за безпокойството господин Людмил
Предвид на създалата се остра небходимост бих искал да ви попитам

Правите ли калибрация на спиртомери, кога, на каква цена и с чий материал?

Благодаря предварително.
Искрено ваш Пенчо Чуков

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 22:13

Господин Пенчо,

Спиртомери калибрирам с не много голяма точност, но с особено желание, с което компенсирам, ку ма разбирати.
Матриала, ако е станал добре, си е ваш. Ако не е станал добре предпочитам да ползвам доказани разтвори. Във Вашия, тоест твоя случай, за материал може да се ползва легендарната кайсиевица, дето всички знаем и помним под коя дюля си я закопал, криейки я, ако не помниш.
Само късметът, лошото време и моята скромност и ненатрапливост ви спасяват от калибрация и дегустация без излагация. На което тъ съветвам дълго да не разчиташ, щото все нещо от горните обстоятелства ще се я разсъхне, я изфиряса във времето.

За цената ще се разберем под масата в удобно за вас време. Надявам се да осигурите гравитация, достатъчна да ни срещне на тъй указаното място.

Прочее, разтеглихме повествованието - дано не ви е приседнало. Ако ли да - спасението е под дюлята.

Традиционно ваш:

(не се чете, ама на кой ли му дреме)


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: exile   
Дата:   18-12-09 22:20

Кажи като минаваш през Пловдив и ти се калибрира.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 22:35

Тази година не е много вероятно. [smilie2]

Въпреки че дисплеите на лаптопите рядко се открояват с особени качества калибрацията ги прави по-поносими за гледане, а в немалко случаи и годни за по-сериозни занимания с цветокорекция. На пръстите на едната ми ръка се броят случаите, в които лаптоп не се калибрира успешно. За съжаление миналата седмица имах такъв случай с едно упорито HP (Packard-Bell).

С нетбуците резултатите са впечатляващи. Тъй като са с доста нови технологии на дисплеите, а понякога и с LED подсветка, след калибрация направо оживяват. Първото впечатление е, че стават за перфектна дигитална рамка за прожектиране на фотографии. Всъщност стават и за по-сериозни неща. Дори четенето на текст с млечно бял, а не синеещ фон, е отлична награда за усилието по калибрирането.



Публикацията е редактирана (18-12-09 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: seal   
Дата:   18-12-09 22:59

Цената ще е 3/4 от тази, която съм обявявал

А тя каква е?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 23:04

Ще се самоцитирам:
"Не искам да давам повод на някой да ми брои стотинките и затова не пиша абсолютни стойности. На ЛС - всякаква информация."

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: exile   
Дата:   19-12-09 00:44

Е няма бърза работа за калибрация, 2010 предполагам все ще минеш през Пловдив да погледнеш 2-3 монитора [smile]
А идеята да си калибрирам лаптопа е интересна, ама като знам, че преинсталирам ОС като гламав през 2-3 месеца и сменям драйвери за видеокартата непрекъснато...

(пък и искам да минавам на макбук в най-скоро време, от новите с LED подсветка)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: peshovec   
Дата:   19-12-09 00:55

asahi,

подочул ли си за ос различни от windows и мак ?

специално за линукс питам

и допълнителен въпрос относно лаптопските екрани, как седи положението с ъгъла на виждане? тези които ползвам (верно не са от най-новите, но не са и много дърти) от 0.50 метра ориентировъчно ги гледам и дори и сантиметър да се мръдна нагоре/надолу вендага се отразява на това което виждам....


p.s. причината за питането е и че наскоро се заиграх леко по въпроса
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_color_management

и се оказа че с верен тип профил (щото се оказа че има различни типове:) ) има промяна в цветовете (не казвам към вярна посока, но има)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-12-09 01:45

Идеята е прекрасна, за всички , които не са се напънали да си купят за лично ползване колориметри (калибратори) - като моята скромна личност - откакто си взех такава машинка, направо се родих... Така че подкрепям и поддържам подобна инициатива - юруш народе при Асахи - има защо!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: ka7   
Дата:   19-12-09 02:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 09:40

Работя успешно в среда на Windows и MacOS.
В Windows 7 трябва да е инсталиран коректен драйвер за видеокартата. Проверете в Device Manager за името на устройството. Уиндоуса и със стандартния драйвер работи някак си, но се усеща значителна разлика в цвета.

Нямам възможност да калибрирам под Линукс.
Уиндоуски профил от типа XYZ може да се ползва в някои Линукс дистрибуции, но се създава в Уиндоус среда.

Периодът между калибрациите зависи от поведението на монитора във времето. CRT-тата се калибрират често. Ако са към края на живота си на 6 месеца се забелязват отклонения и е добре да се калибрират по-често. Професионалистите го правят веднъж на месец или пред отговорн аработа. За LCD веднъж годишно смятам е достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: pacy4   
Дата:   19-12-09 10:22


Хардуеърният калибратор Spyder2 струва 150лв в България. Може да се намери тук http://www.adcom.bg/


Аз ползвам такъв и върши перфектна работа.
Калибрацията е нещо което отнема минутки и не се прави еднократно, а е препоръчително да става поне на 2 месеца веднъж. След всяка промяна на контраста или яркостта на монитора е желателна нова калибрация. Т.е.всяка калибрация се прави с точно определени стойности на яркост и контраст и не е вярна след промяната им.
Калибрацията става за минутки със софтуеърен уизърд, с който може да работи всеки.

Ако нямате калибратор, винаги можете да си калибрирате монитра приблизително със софтуеърен туул/което е достатъчно в по- голямата част от случите/. Има доста безплатни в нета.

[ezik][smilie19] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 10:37

Той и тате може, ама козата си иска пръч.

Поне на 1/3 от мониторите, които съм калибрирал, преди това са се пробвали само с безплатен софтуер от нета. Хубавото е, че нищо не се чупи. Лошото е, че се губи време и надежди.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: pacy4   
Дата:   19-12-09 10:53

Който няма про софта, има го в емуле с кейген. Ако някой не може да го намери да ми пише на skype: pacypenev да му го пратя - работи идеално с крака ;) Сега проверих излязъл е и на Spyder3. Аз имам на 2-ката.



Публикацията е редактирана (19-12-09 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: varushev   
Дата:   19-12-09 11:34

Важи ли за wide gamut монитори?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: likeduh   
Дата:   19-12-09 11:48

Само да спомена , че кайсиевицата , сливовицата и даже дюлята...на господина Чуков са реални колкото калибрацията на личния ми монитор....сиреч..по-скоро виртуални ...[ezik]

На място ходих ..и нито ги видях , нито ги калибрирах..тъй де дегустирах.Аз за тоа кмет няма гласувам....вечи....

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 13:49

varushev, справя се успешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: freestyler   
Дата:   19-12-09 16:57

pacy4 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 18:31

pacy4 [smilie24] [smilie24]

Прекрасно е, ако човек сам се оправя с всичко. Още по-прекрасно е, ако не изпада в ситуация да му се налага да го прави. Само че понякога се налага да ходиш на гумаджия, зъболекар, адвокат, козметик, психолог, а някои и на екстрасенс. Така е и с калибрирането на мониторите.


А сега да внеса малко яснота по въпроса "Кога имам нужда от калибрация?".

Първо, това въобще не е задължително. Снимки могат да се разглеждат при всякакви настройки н амониторите и 99% от хората така си живеят до дълбоки старини.

Второ. Гледам картинката:


http://www.asahi.cult.bg/BW.jpg



и не виждам отляво и отдясно 5 надписа. Да се притеснявам ли? Тази картинка има за цел да ти помогне да разбереш как монитора възпроизвежда най-тъмните и най светлите тонове. Ако разграничаваш 4/4 ще можеш да виждаш разработките в тъмните и светлите области на картинката, няма да ти прегарят или потъват в мрак изображенията.

Дотук беше с гледането, защото третото е най-важното - как мониторът показва цвета (дотук за цвят не говорехме)
Показвам ви кривите за цветокорекция, които са нужни за моя лаптопски дисплей по Windows 7, за да показва верните цветове:


http://212.36.3.59/site_pics/196/a_1261239364_curves.jpg



Веднага се забелязва подтискането на синия канал в средните стойности. Това е типичното за лаптопските монитори синеене, което е първото нещо, с което се разделяте след калибрация.
Кривите хич не са гладки. Някъде нарастват по-стръмно, после по-полегато, абе крива работа. Добре, че не са начупени. Ей такава корекция с free software от нета не може да се постигне!
Ако подготвяме снимка за публикуване или печат без варна представа за цвета от калибриран монитор се обричаме на проби, грешки, търсене на вината във фотото (не че са невинни), принтера и навсякъде, само не в изкривеното цветопредаване на монитора.

Някой ще каже "Ама те почти всички гледат на некалибрирани монитори". Това е неоспорим факт, който обаче не е толкова верен във фотографските и професионалните среди. Когато мониторът ти "светне" след калибрация започваш да виждаш онова, което е искал да ти покаже автора. То е като да си почистиш очилата и да си си измиеш очите преди да отидеш на изложба.

(следва продължение)



Публикацията е редактирана (19-12-09 18:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: minolta9   
Дата:   19-12-09 19:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 19:31

Не са повече, но знае ли човек? [smilie5]
Както казах - това не е най-важното.


Какво става с калибрацията ако преинсталирам Уиндоуса (Леопрадчето)?
Профилът и зареждащата програма могат да се копират и архивират настрани - диск, флашка, мейл. След преинсталиране със същата ОС и видеодрайвер профилът се слага в съответната директория, програмката - в Program Files и шорткът към нея в Startup.
При ъпгрейд на ОС от XP към 7 трябва нова калибрация. При смяна на видеодрайвера може да се наложи, може и да не се наложи нова калибрация. При ъпдейт на драйвера обикновено не се налага.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: minolta9   
Дата:   19-12-09 19:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 19:38

Първите 2 реда са за теб. Не е сложно.

Останалото го прескачай и карай натаък [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: minolta9   
Дата:   19-12-09 19:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 20:02

Нали виждаше почти 10 на ХаПе-то?
Да не се скапва този монитор пред очите ти докато си джиткаме?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: minolta9   
Дата:   19-12-09 20:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: jrr   
Дата:   19-12-09 20:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: peshovec   
Дата:   19-12-09 23:54

да попитам (от любопитство).

при цифровия пренос от видеокартата до монитора (dvi, hdmi, lvds) какво значение има видеокартата, нейния драйвер и прочие?

това с презумпцията че нито видеокартата, нито драйвера правят "проблем" (да се чете правят неща, различни от нормални или от стандартите, ако ги има). Тоест че нито видеокартата, нито драйвера и пипат цифровия сигнал?


Аз доколокото разбирам, се калибрира система видеокарта монитор. Като идеалната цел е да се променят цветовите криви (чрез драйвера на видеокарта например), така че на монитра да "излезне" това което трябва.

Базирайки се на факта, че видео преноса е цифров (поне напоследък:) без да знам тънките подробности (или реалните неща, различаващи се от идеалните) би следвало следното:

При калибриране на видеокарта А с монитор М, ако вкараме в играта видеокарта Б и двете видеокарти не правят глупости, би следвало че системата видеокарта Б с монитор М също ще е калибрирана. (при прилагане на настройките изгенерирани с видеокарта А разбира се)

в косвена подкрепа на тези ми размишления е факта че са в продажба "заводски калибрирани" монитори ( предполага се ще са калибрирани и за видеокарта А и за видеокарта Б)

къде бъркам :?)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   20-12-09 02:19

Не че бъркаш генерално, но светът не е идеален. Всичките допускания, които правиш, са с известен толеранс, който се сумира по абсолютна стойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: pabadjiev   
Дата:   20-12-09 20:28

Бих искал да кажа, че днес Асахи ми калибрира едно мини лаптопче ViewSonic. Потресен съм от промяната на монитора! Блестяща работа на Асахи, за което съм му благодарен от сърце.


Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   20-12-09 21:11

Моля. Винаги можете да разчитате.

Днес беше хубав ден - срещнах се с интересни хора и техните монитори.
Приятна вечер и наздраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   20-12-09 22:40

Най-приятната изненада беше този монитор. Не се дава на големите батковци, а е под 500 лева. Препоръчвам за бюджетно решение.



Публикацията е редактирана (20-12-09 22:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: exile   
Дата:   20-12-09 22:46

Вече съм го заплюл заедно с



http://espn.com.com/i/bto/20091020/new_MacBook_610x456.jpg


за лична употреба.


Стискай палци да калибрираш една такава комбинация като минаваш през Пловдив догодина [smile]



Публикацията е редактирана (20-12-09 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: SLR   
Дата:   20-12-09 22:49

Чичко Асахи, защо не ме подсети лятоска да ме калиблираш, та сега се чудя как да го измисля[smilie2]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   20-12-09 22:54

По-скоро есенеска. Ако си на зор - обади се. Ще те мисля някак. Днес в Хепи две нетбукчета калибрирах докато си приказвахме, а вън виеше вук.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: gogzy   
Дата:   21-12-09 07:59

Добре де, толкова ли няма кой да инвестира в Пловдив и да ви зарадва, ще го разкъсате тоя човек :)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: johnny_fx   
Дата:   21-12-09 09:29

Щом темата, вече е за размисли.
Какво е влиянието на яркост и контраст върху калибрирането на цветовете, за любителски цели?
Необходимо ли е да имаш няколко профила и да си ги менкаш, според задачата или спокойно можеш да си ръчкаш яркост и контраст?


Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: didesignbg   
Дата:   21-12-09 09:56

цветовете не се калибрират, те се "профилират". Като цяло калибрацията винаги предхожда профилирането, това че грешно употребяваме думат калибрирам не ни извинява.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: pacy4   
Дата:   21-12-09 10:04

Доста хора проявиха интерес и ме търсиха за Spyder 2 Pro софтуръра с кейген, затова го качих
Spyder2link1

Spyder2link2



Публикацията е редактирана (21-12-09 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: marto   
Дата:   21-12-09 10:08

А закакво им е софтуер за спайдър, след като нямат самия "паяк"?

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: varushev   
Дата:   21-12-09 11:37

asahi [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   21-12-09 12:08

johnny_fx,

Не са необходими няколко профила за различни цели, защото целта пред монитора е една - да показва цветове, максимално близки до стандартните. Другите цели не се постигат с профилите на монитора.

Не е добре да се барат яркостта и контраста, защото се променя всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: pacy4   
Дата:   21-12-09 13:16

И все пак ако работиш на тъмно, не е приятно да ти свети много монитора и можеш да имаш профил с едни настройки на яркост и контраст , а ако работиш на светло втори профил с други . По принцип е възможно да сменяш профила и настройките според ситуацията. Аз лично не го правя защото ме мързи, просто си пускам пердето.



Публикацията е редактирана (21-12-09 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   21-12-09 13:23

Категорично не мога да се съглася с горното мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: exile   
Дата:   21-12-09 13:47

Оплакват се хората за липсата на "верен" цвят, после почват да гасят и пускат едни лампи, да дърпат едни пердета... Браво бе [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: hitman_1   
Дата:   21-12-09 14:07

Аз да попитам за марката на калибратора?

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: deathzone   
Дата:   21-12-09 15:09

А софтуерно как да си калибрирам монитора?

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: miloev   
Дата:   21-12-09 15:14

Само да вметна, че Windows 7 идва с една малка програмка за калибриране на монитори, която, без да претендира да изяде хляба на производителите на колориметри и Асахи (;-)), върши работа за гама, яркост/контраст и цветове.

http://www.ithinkdiff.com/wp-content/uploads/2008/12/displaycolorcalibration10.jpg



http://windows.microsoft.com/bg-BG/windows7/Calibrate-your-display



Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   21-12-09 16:19

С тази програмка не можеш да докараш кривата, която е показана по-горе. Следователно ще даде неверен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: НАСОО   
Дата:   21-12-09 16:28

абе аз на тоя комп дето пиша не виждам в тъмната област нито един надпис, но вкъщи на стария комп дето всички ми се смеят че още го ползвам, монитора му си има програмка за калибрация и едно цветно картонче по което гласиш цвета. Тва дали е калибрация и каква? просто съм любопитен[smilie25] иначе АСАХИ[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   21-12-09 16:48

Производителите на монитори се стремят да подпомогнат клиента в добиването на точен цвят.

Към най-скъпите монитори добавят колориметри и софтуер.
В средния клас се стремят да ги направят максимално близки до sRGB, а понякога имат претенции и за AdobeRGB.
В ниския клас предлагат програмки за самостоятелна настройка според "окото" на клиента. Методите са различни - визуално сравняване на яркостта на обекти с различна структура (различни растери или патерни), визуална настройка по "картонче", оценка на типични изображения - небе, човешко лице, нещо познато. Общото в този случай е, че тези средства са почти безплатни и толкова работа вършат.

Къде сте вие изберете сами.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: pacy4   
Дата:   21-12-09 16:50

А с какъв браузър гледате снимките ? Сафарито зарежда цветовия профил на монитора, но повечето от другите - не, т.е. цветовете пак не са верни. Като си подготвяте снимките за постване съобразявате ли се с това ?
Eто един пример

http://photo-zona.net/images/user14112/album12182/large/1261406952_hlny9956_Untitled-1.jpg





Публикацията е редактирана (21-12-09 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   21-12-09 16:56

Който се съобразява се съобразява.
Ако браузъра позволява цветови настройки добре е да се сложи на сРГБ - стандартното за уеб пространство.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: navy   
Дата:   21-12-09 21:31

Ей, голяма драма това калибриране [smilie7]

Като казахте нетбук... я да взема да си го калибрирам преди да го подаря на щерката [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   21-12-09 22:16

Калибрирай го и му направи един имидж, че да ти е лесно като се омъти бозата.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   22-12-09 00:34

Пацич, имаш ли keygen за Spyder3?

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: pacy4   
Дата:   22-12-09 10:47

Има - да сме благодарни на хората които лекуват такива проблеми... Ето един кеймейкър за всички версии на Спайдър 2 и Спайдър 3.

Eто и самият софтуеър за Спайдър 3 Елит http://rapidshare.com/files/324288437/Datacolor_Spyder3_Elite.zip


Има ги всички в емуле. Теглете и сийдвайте.



Публикацията е редактирана (22-12-09 11:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: Пърпъла   
Дата:   30-12-09 01:11

Асахи,
Нищо лично, ама тази бизнес тема май не е за тука. Ако бях на твое място бих я пуснал в базар като услуга. Предполагам че имаш добър хардуер и доста знания, но като ти гледам постингите, ако живеех в Бг, чесно казно, бих се позамислил дали да се обърна към услугите ти. Прочети си сега постингите и забележи лекото надменство с което се присмиваш на другите и как представяш темата ей така "ей най-напосле ще мога да ви помогна". И още, съгласно общоприетаите бизнес маниери си е ОК даваш оферта на лична, но като ще си правиш публична самореклама дай поне приблизителна идея на хората за каква сума долу-горе става дума.[smilie8] Можеш дата добавиш нещо като "цените варират в зависимост от хардуера и разходите за транспорт" или нещо от сорта. Като гледам в профила ти предимно какво снимаш, няма как да си кофти пич по душа, струва ми се даже че си много готин, ама конкретно този ти постинг, извинявай, мисля малко те злепоставя. Хайде не се сърди, казах каквото мисля, такова усещане ми оставя тази тема.


pacy4,
В зипчето на keygen-а ми показа троянски кон. В Zip-а на самия про софтуер не намира подобни проблеми. Ще ти пиша на лична или на Skype.


Аз самия - оня ден отскочих до B&H(мале каква търпана беше - страхотни отстъпки + 11 градуса беше слетобед в Ню Йорк) и си взех Spyder 3. Първоначално заглеждах по изключитено апетитна оферта в EBay ето това (акуратен калибратор) но като се поразрових и не намерих доказателства че работи под Vista/7 и никакви ревюта реших да не рискувам.

Вече направих бързата елементарна калибрация на моя Dell U2410. Следващите дни ще почета и поработя да поизуча и тънкостите на занаята.

Ще споделя с колегите моите първи наблюдения:

1. След калибрирането визуално не виждам феноменална разлика спрямо оригиналната фабрична настройка на монитора (той е на по-малко от 2 месеца). Присъеднинявам се към казаното в някой руски сайтове които изразяват съмнение в методиките ползвани от TFT Central. Така че заключението в ревю-то на TFTC - че този монитор заводските му калибровки били много неточни май наистина е недостоверно. Осен товa, след като лично ги пробвах, имам и резервации и към предложените от TFTC ICC профили на този монитор.

2. И с оригиналната настройка на монитора и сега (след бързото калибриране с Spayder3) и преди (фабрично калибриран) виждам и 10 надписа в теста на Асахи, като и теста за гама корекцията на Windows7.



Публикацията е редактирана (30-12-09 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: MarinY   
Дата:   30-12-09 01:20

Пърпъл, тестът, който Асахи е пуснал, е за контраст и яркост.
Дел са с добри заводски настройки по тези показатели, но са доста "студени". След Спайдера трябва да забележиш сериозно стопляне на екрана.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: pefoto01   
Дата:   30-12-09 01:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: Пърпъла   
Дата:   30-12-09 01:32

Хм, не забелязах, чесно, затопляне. Мониторските default настройки не съм ги пипал за да са съпоставими резулатите, само ICC -то си коригира видео картата.
Искам само да забележа че тия новите Dell са с друга технолгия матрица на друг производител, и казаното за студенината може да е вярно за прдишните монитори.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: Alex-dan   
Дата:   30-12-09 01:35

C:\Program Files (x86)\Common Files\Adobe\Calibration

Пробвай там :)

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: pefoto01   
Дата:   30-12-09 01:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: pefoto01   
Дата:   30-12-09 02:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   30-12-09 09:24

Здрасти, Пърпъла,
Бизнес-погледнато си прав, само дето не е бизнес. То ако беше щях да си оправя клиентите когато са ме търсили, а не в един ден към края на годината. Нито имам време толкова, нито парите ме мотивират. Както и да е - останаха доволни хората.

Съвременният качествен монитор има доста добри настройки за sRGB. Въпреки това в зависимост от видеокартата и най-вече от състоянието на индивидуалните настройки като яркост, контраст и др. цветопредаването се променя и се налага да се вкара в някакви норми.
Настройките, които се препоръчват по форумите, са крайно индивидуални за всеки монитор. Съвети от типа "на монитора ХХ сложи ярост 45 и контраст 38 и заспива" не вършат работа и това многократно съм го виждал на практика.

Добра оценка за резултата от калибрацията дават корекционните криви. В спайдър софтуера се виждат в tools, curves. Колкото са по-прави и по-събрани кривите - толкова по-добре.

pefoto01, в ЦС4 няма Адоби Гама. Можеш да си го вземеш от ЦС1 и да го сложиш в Startup директорията на Уиндоуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: pefoto01   
Дата:   30-12-09 14:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: Amigo   
Дата:   30-12-09 14:25

е, моят монитор пак се размина с калибровка [smilie2] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   30-12-09 15:15

Ти шо проспа заветната дата? Мачкай вируса и се обади след НГ, ама да не очакваш за веднага да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: Amigo   
Дата:   30-12-09 15:31

убу [smilie5] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »