Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Размисли относно калибрирането на монитори
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 20:13

next

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 20:13

Дължа извинение на хората, които последните месеци ме търсеха да им калибрирам мониторите, а не успях да се отзова.

Не е добре да се оставя днешната работа за утре, още повече за догодина. Затова в неделята съм планирал да се оттдам на калибрации. Могат да се възползват всички в София, които ми напишат ЛС с телефон, адрес и период със свободно време на 20.12.2009.

Цената ще е 3/4 от тази, която съм обявявал. Приемето го като извинение за закъснението и компенсация, че трябва да се случи в единствения ден, който съм определил.
Не искам да давам повод на някой да ми брои стотинките и затова не пиша абсолютни стойности. На ЛС - всякаква информация.

Чудесно е Дядо Коледа да ти донесе нов монитор!
Удоволствието ще е двойно, ако цветовете са истински. Засега единственият начин е хардуерната калибрация.

Няма да нося отговорност за задръстванията пред магазините, в които се продават монитори. Стискам ви палци!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: tnt   
Дата:   18-12-09 20:33

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: sirkhann   
Дата:   18-12-09 20:38

Хардуерна какво ще рече? Интерфейс към LUT таблиците? Т.е. само NEC *UX_i, някое EIZO и друга някоя екзотика ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 20:41

Приели сме "хардуерна" да е тази, която се извършва с хардуер - колориметър. Не бих защитавал този термин, но е получил популярност и затова го ползвам.

Обратното е софтуерно и с гледане на око. Няма сходимост на резултатите, за точност пък да не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: C41   
Дата:   18-12-09 20:46

[smilie24] А ясно, разбрах...



Публикацията е редактирана (18-12-09 20:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: d256h   
Дата:   18-12-09 21:20

Асахи, пиши ме в списъка пращам ЛС !

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: ecobo   
Дата:   18-12-09 21:21

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: jrr   
Дата:   18-12-09 21:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 21:42

Не и в неделя.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: chukov   
Дата:   18-12-09 21:58

Извинете за безпокойството господин Людмил
Предвид на създалата се остра небходимост бих искал да ви попитам

Правите ли калибрация на спиртомери, кога, на каква цена и с чий материал?

Благодаря предварително.
Искрено ваш Пенчо Чуков

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 22:13

Господин Пенчо,

Спиртомери калибрирам с не много голяма точност, но с особено желание, с което компенсирам, ку ма разбирати.
Матриала, ако е станал добре, си е ваш. Ако не е станал добре предпочитам да ползвам доказани разтвори. Във Вашия, тоест твоя случай, за материал може да се ползва легендарната кайсиевица, дето всички знаем и помним под коя дюля си я закопал, криейки я, ако не помниш.
Само късметът, лошото време и моята скромност и ненатрапливост ви спасяват от калибрация и дегустация без излагация. На което тъ съветвам дълго да не разчиташ, щото все нещо от горните обстоятелства ще се я разсъхне, я изфиряса във времето.

За цената ще се разберем под масата в удобно за вас време. Надявам се да осигурите гравитация, достатъчна да ни срещне на тъй указаното място.

Прочее, разтеглихме повествованието - дано не ви е приседнало. Ако ли да - спасението е под дюлята.

Традиционно ваш:

(не се чете, ама на кой ли му дреме)


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: exile   
Дата:   18-12-09 22:20

Кажи като минаваш през Пловдив и ти се калибрира.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 22:35

Тази година не е много вероятно. [smilie2]

Въпреки че дисплеите на лаптопите рядко се открояват с особени качества калибрацията ги прави по-поносими за гледане, а в немалко случаи и годни за по-сериозни занимания с цветокорекция. На пръстите на едната ми ръка се броят случаите, в които лаптоп не се калибрира успешно. За съжаление миналата седмица имах такъв случай с едно упорито HP (Packard-Bell).

С нетбуците резултатите са впечатляващи. Тъй като са с доста нови технологии на дисплеите, а понякога и с LED подсветка, след калибрация направо оживяват. Първото впечатление е, че стават за перфектна дигитална рамка за прожектиране на фотографии. Всъщност стават и за по-сериозни неща. Дори четенето на текст с млечно бял, а не синеещ фон, е отлична награда за усилието по калибрирането.



Публикацията е редактирана (18-12-09 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: seal   
Дата:   18-12-09 22:59

Цената ще е 3/4 от тази, която съм обявявал

А тя каква е?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   18-12-09 23:04

Ще се самоцитирам:
"Не искам да давам повод на някой да ми брои стотинките и затова не пиша абсолютни стойности. На ЛС - всякаква информация."

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: exile   
Дата:   19-12-09 00:44

Е няма бърза работа за калибрация, 2010 предполагам все ще минеш през Пловдив да погледнеш 2-3 монитора [smile]
А идеята да си калибрирам лаптопа е интересна, ама като знам, че преинсталирам ОС като гламав през 2-3 месеца и сменям драйвери за видеокартата непрекъснато...

(пък и искам да минавам на макбук в най-скоро време, от новите с LED подсветка)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: peshovec   
Дата:   19-12-09 00:55

asahi,

подочул ли си за ос различни от windows и мак ?

специално за линукс питам

и допълнителен въпрос относно лаптопските екрани, как седи положението с ъгъла на виждане? тези които ползвам (верно не са от най-новите, но не са и много дърти) от 0.50 метра ориентировъчно ги гледам и дори и сантиметър да се мръдна нагоре/надолу вендага се отразява на това което виждам....


p.s. причината за питането е и че наскоро се заиграх леко по въпроса
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_color_management

и се оказа че с верен тип профил (щото се оказа че има различни типове:) ) има промяна в цветовете (не казвам към вярна посока, но има)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-12-09 01:45

Идеята е прекрасна, за всички , които не са се напънали да си купят за лично ползване колориметри (калибратори) - като моята скромна личност - откакто си взех такава машинка, направо се родих... Така че подкрепям и поддържам подобна инициатива - юруш народе при Асахи - има защо!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: ka7   
Дата:   19-12-09 02:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 09:40

Работя успешно в среда на Windows и MacOS.
В Windows 7 трябва да е инсталиран коректен драйвер за видеокартата. Проверете в Device Manager за името на устройството. Уиндоуса и със стандартния драйвер работи някак си, но се усеща значителна разлика в цвета.

Нямам възможност да калибрирам под Линукс.
Уиндоуски профил от типа XYZ може да се ползва в някои Линукс дистрибуции, но се създава в Уиндоус среда.

Периодът между калибрациите зависи от поведението на монитора във времето. CRT-тата се калибрират често. Ако са към края на живота си на 6 месеца се забелязват отклонения и е добре да се калибрират по-често. Професионалистите го правят веднъж на месец или пред отговорн аработа. За LCD веднъж годишно смятам е достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: pacy4   
Дата:   19-12-09 10:22


Хардуеърният калибратор Spyder2 струва 150лв в България. Може да се намери тук http://www.adcom.bg/


Аз ползвам такъв и върши перфектна работа.
Калибрацията е нещо което отнема минутки и не се прави еднократно, а е препоръчително да става поне на 2 месеца веднъж. След всяка промяна на контраста или яркостта на монитора е желателна нова калибрация. Т.е.всяка калибрация се прави с точно определени стойности на яркост и контраст и не е вярна след промяната им.
Калибрацията става за минутки със софтуеърен уизърд, с който може да работи всеки.

Ако нямате калибратор, винаги можете да си калибрирате монитра приблизително със софтуеърен туул/което е достатъчно в по- голямата част от случите/. Има доста безплатни в нета.

[ezik][smilie19] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 10:37

Той и тате може, ама козата си иска пръч.

Поне на 1/3 от мониторите, които съм калибрирал, преди това са се пробвали само с безплатен софтуер от нета. Хубавото е, че нищо не се чупи. Лошото е, че се губи време и надежди.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: pacy4   
Дата:   19-12-09 10:53

Който няма про софта, има го в емуле с кейген. Ако някой не може да го намери да ми пише на skype: pacypenev да му го пратя - работи идеално с крака ;) Сега проверих излязъл е и на Spyder3. Аз имам на 2-ката.



Публикацията е редактирана (19-12-09 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитори - неделна промоция.
Автор: varushev   
Дата:   19-12-09 11:34

Важи ли за wide gamut монитори?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: